متوسط بازی

سرنوشت بازی محبوب اکسی اینفینیتی چه خواهد شد؛ آیا این بازی جان سالم به در می‌برد؟

بی‌تردید اکسی اینیفینیتی (Axie Infinity) از زمان لانچ در مارس ۲۰۱۸ (اسفند ۱۳۹۶) تا الان بازی بی‌رقیب و شماره یک بازی‌های بلاکچینی Play to Earn بوده است. اکسی اینفینیتی در آغاز سال ۲۰۲۲ ماهانه ۲ میلیون کاربر فعال داشت؛ اما در حال حاضر Axie با یک بحران اقتصادی بزرگ مواجه است. بحرانی که منجر به کاهش سریع بازیکنان شد. سوال اینجاست که آیا در ماه‌ها و سال‌های آینده Axie Infinity سودآور باقی‌ می‌ماند؟ آیا می‌تواند از روند نزولی جان سالم به در ببرد؟ از تجربیات گذشته چه درسی باید گرفت؟ با میهن بلاکچین همراه باشید تا سرنوشت اکسی اینفینیتی را بررسی کنیم.  

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

Axie Infinity چیست؟ نحوه عملکرد بازی اکسی چگونه است؟

axie infinity چیست

اکسی اینفینیتی توسط ترانگ نگوین (Trung Nguyen) و الکساندر لارسن (Aleksander Larsen) دریک شرکت بازی بلاکچین به نام Sky Mavis خلق شد. هدف اولیه صرفا دور هم جمع‌کردن گیمرها در یک دنیای دیجیتال بود. اما رفته‌رفته به دلیل افزایش کاربران و مالکیت حیوانات خانگی دیجیتال یا همان اکسی‌ها (Axie) اقتصاد پلتفرم رشد کرد و ماندگار شد.

اکسی اینفینیتی یک بازی بلاکچین دو بعدی نوبتی و الهام گرفته از پوکمون (Pokemon) است. کاراکترهای بازی Axie نام دارند و هر اکسی دارای مجموعه‌ای از ژن‌ها است. این ویژگی‌ها تعیین کننده قدرت و ضعف یک اکسی در نبرد با سایر Axieها است. به طورکلی، اکسی‌ها چهار ویژگی دارند: سلامتی، روحیه جنگجویی، مهارت و سرعت. هر کدام از این ویژگی‌ها متکی به درجه خلوص ژن‌ و اعضای بدن اکسی‌ها هم هستند.

نبردها دو نوع هستند؛ حالت آرنا یا صحنه نبرد (Arena) و حالت ادونچر یا ماجراجویانه (Adventure). برای شروع بازی باید سه توکن بی‌همتای Axie از مارکت‌پلیس بخرید. این NFTها برای شروع سطح پایه لازم هستند.

در حالت نبرد آرنا کاربر با اکسی‌های خریداری شده یک تیم سه‌نفره می‌سازد و با سایر بازیکنان می‌جنگد. Arena نوعی تمرین ذهنی است چراکه مهارت‌های شهودی و تفکر انتقادی را به چالش می‌کشد. درست مثل بازی شطرنج باید قبل از انجام هر حرکت خاص به عواقب آن فکر کنید. حالت Adventure بیشتر یک بازی آموزشی برای بازیکنان مبتدی است تا جریان و مکانیسم بازی را به خوبی بفهمند.

نحوه کسب درآمد از بازی اکسی اینفینیتی چگونه است؟

کسب درامد از بازی اکسی اینفینیتی با توکن SLP

در حالت Arena بازیکنان برنده توکن Smooth Love Potion (SLP) دریافت می‌کنند. ارزش این توکن مبتنی بر جریان بازار و میزان تقاضا است. بازیکنان می‌توانند از طریق پرورش کاراکتر‌ها و فروش زاد و ولدهای یک اکسی در مارکت‌پلیس سود به دست بیاورند. قیمت Axie به کمیاب بودن و اعضای بدن آن بستگی دارد. درواقع، این ویژگی‌ها تعیین‌کننده کاربرد کارت‌های بازی هستند. کاربران در هر سطح و جایگاهی که باشند، از بازیکن تا مدیر و محقق همه می‌توانند به طور یکسان درآمد بازی را از طریق کیف‌ پول‌های ارز دیجیتال به ارزهای فیات تبدیل کنند.

اوج محبوبیت بازی Axie چه زمانی بود؟

نگاهی به روزهایی که Axie Infinity در اوج بود خالی از لطف نیست. در جولای ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) بازیکنان سطح متوسط اکسی می‌توانستند روزانه ۱۵۰ توکن SLP به دست بیاورند. در آگوست همان سال این میزان به دلیل عرضه بیش از حد توکن به نصف کاهش پیدا کرد. درواقع، قبل از آگوست درآمد ماهانه یک بازیکن با به دست آوردن روزانه ۱۵۰ توکن SLP معادل ۱۵۰۰ دلار می‌شد. در آن زمان قیمت SLP برابر با ۰.۳۳ دلار بود. از زمان لانچ تا الان کسب درآمد هر بازیکن متناسب با مهارت بازی و تعداد کل انرژی موجود در حسابش است. 

توکن Axie Infinity Shard (AXS) توکن حاکمیتی پلتفرم است. در صورتی که بازیکن با کسب امتیاز در جدول امتیازات فصلی قرار بگیرد، توکن AXS را به عنوان پاداش دریافت می‌کند. بازیکنان برای پرورش نسل جدید Axie در ورژن ۳ به توکن‌های AXS نیاز دارند. به علاوه، هولدرهای AXS دارای حق رای و مشارکت در تصمیم‌های مربوط به توسعه آینده بازی هستند. کسب‌درآمد غیرفعال از این توکن حاکمیتی امکان‌پذیر است. اکسی اینفینیتی قصد دارد در آینده‌ای نزدیک و به تدریج به یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) تبدیل شود تا مدیریت پلتفرم از طریق حاکمیت جامعه را امکان‌پذیر کند.

چه اتفاقاتی در اقتصاد Axie Infinity رخ داده است؟

قیمت اکسی در کوین مارکت کپ
منبع: Coinmarketcap

افزایش و رشد جامعه اکسی اینفینیتی مهم‌ترین عامل موثر توسعه اکوسیستم و توکنومیکس اکسی است. به دلیل اینکه نرخ تورم پلتفرم در سطح ایده‌آلی قرار دارد، توسعه‌دهندگان بازی می‌توانند از حداکثر پتانسیل استفاده کنند و بازی را بهبود دهند. مسلما پیشرفت و توسعه مستلزم عبور از لحظات ناخوشایندی است و الان اکسی اینفینیتی شاهد همین اتفاق است.

بر خلاف انتظارات و پیش‌بینی‌ها قیمت Axie روز به روز کاهش پیدا می‌کند و پاداش‌ها به تدریج کمتر می‌شوند. به همین جهت فریاد جامعه برای اجرای مکانیسم توکن سوزی بلندتر و بیشتر می‌شود. در ششم نوامبر ۲۰۲۱ قیمت توکن اکسی بیش از ۱۵۰ دلار بود و الان قیمت کمتر از ۱۶ دلار است.

تورم بیش‌از حد توکن‌های بازی به ویژه توکن SLP اصلا خوب نیست و منجر به یک فروپاشی اقتصادی می‌شود. این روند باید هر چه زودتر کنترل و مدیریت شود. قیمت توکن‌های SLP و AXS در چند ماه اخیر به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است. به همین دلیل تعداد کاربران فعال روزانه نیز روندی کاهشی دارد. آمار کاربران فعال روزانه در ژانویه ۲۰۲۲ معادل با ۲,۷۸۰,۵۳۳ بود و اخیرا به ۵۸۸,۰۸۷ رسیده است.

به علاوه، در ماه مارس ۲۰۲۲ اکسی اینفینتی در پی اقدامات یک گروه جرایم سایبری مستقر در کره شمالی معروف به Lazarus Group معادل ۶۲۵ میلیون دلار از سرمایه‌اش را از دست داد. این اتفاق در گام اول منجر به نفوذ بی‌اعتمادی در بین بازیکنان و جامعه پلتفرم و در نهایت کاهش ارزش توکن‌های SLP، AXS و RON شد. از آن زمان شرکت Sky Mavis در تلاش است تا ارزهای دیجیتال سرقت شده را بازیابی کند و فرآیند بازیابی توکن‌های مسروقه از طریق پل شبکه رونین (Ronin Network Bridge) هنوز ادامه دارد.

اقتصاد Axie Infinity چگونه است؟ آیا اکسی در حال نابودی است؟

هدف هر بازیکن از خرید NFT و انجام بازی‌های P2E کسب درآمد و سودآوری است. اگر اقتصاد بازی پایدار نباشد بی‌تردید حفظ تعامل و نگهداری بازیکنان در پلتفرم سخت می‌شود. به‌ویژه حفظ بازیکنانی که در اوج قیمت Axie و با امید کسب سود وارد بازی شده‌اند، سخت‌تر است.

همانطور که می‌دانیم راه‌های زیادی برای متعادل ساختن قیمت SLP وجود دارد؛ اما متاسفانه تابه‌حال هیچ‌کدام از آن‌ها اجرا نشده و قطعا به اعتبار و پایداری Axie Infinity لطمه می‌زند.

گرچه روند بازار کاهشی است و احتمالا مدل‌های بازی کن و پول به دست بیاور (Play to Earn) برای اکثر بازیکنان سودآوری ندارد؛ اما توسعه Axie Infinity بی‌وقفه پیگیری می‌شود. انتظار می‌رود بسیاری از ویژگی‌ها و حالت‌های جذاب بازی در ماه‌های آتی اجرایی شوند. صحنه‌ها و محیط ورژن ۳ این بازی برگرفته از یک بازی شبیه‌سازی کشاورزی محبوب در شبکه‌های اجتماعی به نام Farmville است، اما هنوز اطلاعات کاملی درباره محیط آن وجود ندارد.  

یکی از مشکلات قابل توجه در رابطه با توسعه Axie Infinity این است که برای اکثریت جامعه قیمت SLP نکته مهمی است. بسیاری از بازیکنان با توجه به ارزش فعلی توکن از بازی خارج شدند. تعداد دیگری از بازیکنان به دلیل ترس از دست دادن سرمایه‌ای بیش از سرمایه ‌اولیه مجبور به فروش توکن با نصف قیمت خرید شده‌اند. عده‌ای دیگر هم به امید افزایش قیمت بعد از اجرای به‌روز‌رسانی توکن‌هایشان را نگه‌داشته‌اند.

آیا در سال ۲۰۲۲ و سال‌های بعد اکسی اینفینیتی جان دوباره می‌گیرد؟

اکسی اینفینیتی بعد از به روز رسانی رشد می‌کند

اکسی اینفینتی راه را برای تعداد بسیاری از NFTهای P2E هموار کرد و در سال گذشته در صدر این گروه قرار داشت. واقعیت این است که هیچکدام از این پلتفرم‌ها نتوانستند Axie را سرنگون کنند و جایش را بگیرند. تعدادی از این بازی‌ها هنوز در روند پایدارکردن پلتفرم هستند و برخی دیگر با توسل به تاکتیک‌های غیرانسانی مانند کلاهبرداری و اسکم با افزایش ناگهانی قیمت، در یک لحظه سود زیادی را به جیب می‌زنند.

توسعه‌دهندگان اکسی اینفینیتی خستگی‌ناپذیر و بی‌وقفه برای بهبود محتوا و توسعه ویژگی‌های درون بازی تلاش می‌کنند. با وجود اشکال در شبکه رونین، شرکت Sky Mavis و تیم پلتفرم Axie نسخه آلفای ورژن سوم بازی به نام Origin را با موفقیت منتشر کردند. گرچه این نسخه یک هفته با تاخیر انتشار یافت، اما درحال حاضر برای دریافت بازخورد اعضای جامعه در دسترس قرار دارد.

جفری زیرلین (Jefferey Zirlin) یکی از بنیانگذاران پروژه معتقد است قبل از انتشار کامل ورژن Origin یک راه‌حل کوتاه مدت باید انجام شود:

اگر در زمان انتشار نسخه جدید، عرضه SLP به اندازه کافی نباشد برای جلوگیری از افزایش قیمت بیش از حد مجبور به تغییر نحوه صدور SLP می‌شویم. همچنین، تیم با هدف افزایش رشد و ایجاد تقاضای مستمر در کمپین‌های بازاریابی فیسبوک و توییتر سرمایه‌گذاری کرده است.

تیم اکسی اینفینتی در توییت خود اعلام کرده است که سرمایه و خزانه کافی برای توسعه بازی تا ده سال آینده را در اختیار دارد. به علاوه، Sky Mavis پس از دریافت درخواست‌های فراوان، طرح توسعه‌دهندگان لیست اولیه درخواست‌های تایید شده را منتشر کرد. این موضوع نشان‌دهنده قلمرو جدیدی از فرصت‌ها و امکانات برای رشد جامعه اکسی اینفینیتی است. همچنین، Aleksander و Psycheout بنیانگذاران بازی اعلام کردند که تمام اقدامات لازم برای توسعه و آماده‌سازی بازی با هدف افزایش جذب بازیکنان در حال انجام است.   

از اتفاقاتی که برای اکسی افتاد چه درس‌هایی باید گرفت

اقتصاد Axie Infinity تا به امروز دارای نقایص قابل توجهی بوده است و کاهش یا توقف ورود بازیکنان جدید، منجر به سقوط این پلتفرم می‌شود. کاربرد توکن‌هایی که بازیکنان از بازی به دست می‌آورند باید بیشتر باشد تا در وهله اول منجر به کمیابی و افزایش ارزش و متعاقبا سودآوری حامیان بازی شود. شرایط باید به گونه‌ای باشد که بازیکنان در پایان هر روز برای ادامه سرمایه‌گذاری و وفادارماندن به بازی مشتاق باشند.

در یک پلتفرم وب ۳ ایده‌آل، حفظ ارزش و سلامتی هر ارز بومی یا توکن حاکمیتی مستلزم کاربردهای مختلف و متنوع است. همانطور که می‌دانیم در حال حاضر کاربرد توکن‌های AXS و SLP فقط مختص پرورش کاراکترهای درون بازی است و این توکن‌ها به دلیل عرضه بیش‌از حد، نقش بسیار اندکی در پلتفرم دارند.

جمع‌بندی

بازی‌های بلاکچینی، گیم‌فای متاورس (GameFi Metaverse) و سایر موارد مفاهیم کاملا جدیدی هستند و پایدار ماندن آن‌ها در طول زمان نیازمند توسعه و بهبود است. بی‌شک در سال‌های آینده راه‌حلی برای این چالش به‌وجود می‌آید و تصور همه را نسبت به بازی‌های وب ۳ متحول می‌کند. دنیای کریپتو صحنه فراز و نشیب است و بازار خرسی بخشی از ماجرا است. آیا می‌خواهید صرفا به دلیل نزولی بودن اوضاع از بازار خارج شوید یا اینکه تصمیم دارید نگاه بلندمدت داشته باشید و به بازار اعتماد کنید؟ تصور شما در مورد بازی Axie Infinity چیست؟ اکسی اینفنیتی از روند نزولی سربلند بیرون می‌آید؟ شما یک بازیکن وفادار می‌مانید یا از بازی خارج می‌شوید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
medium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا