مبتدی کریپتو پدیا

سرمایه گذاری محافظه کارانه چیست؟

شاید قرار گرفتن محافظه کاری و سرمایه گذاری در کنار یکدیگر، اندکی عجیب به‌نظر برسد؛ اما نوعی از سرمایه گذاری وجود دارد که به آن سرمایه گذاری محافظه کارانه (Conservative Investing) می‌گویند. در این نوع از سرمایه‌گذاری، افراد به‌دنبال حفظ سرمایه اصلی خود هستند و برای کسب سود، محتاطانه‌تر عمل می‌کنند. اگر می‌خواهید ببینید که سرمایه گذاری محافظه کارانه چیست و چگونه می‌توان در بازار ارزهای دیجیتال از آن استفاده کرد و آیا شما هم جزو این دسته از سرمایه گذاران قرار می‌گیرید یا خیر، با میهن بلاکچین همراه باشید. 

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

سرمایه گذاری محافظه کارانه چیست؟

سرمایه گذاری محافظه کارانه

سرمایه گذاری محافظه کارانه یک رویکرد در سرمایه‌گذاری است. در این نوع از سرمایه‌گذاری، اولویت سرمایه‌گذار حفظ سرمایه خواهد بود و در گام بعدی به‌دنبال رشد یا افزایش سود خود است. سرمایه‌گذار به‌ دنبال دارایی‌هایی می‌رود که نوسان کمتری دارند. برای مثال در اقتصاد سنتی سرمایه گذار محافظه کار به سراغ سهام کم ریسک، صندوق‌های با درآمد ثابت و این قبیل از موقعیت‌ها می‌رود.

البته دیدگاه دیگری نیز وجود دارد. آن‌ها بر این باورند که ریسک‌گریز خواندن سرمایه گذاران محافظه کار اشتباه است. این گروه معتقدند به افرادی باید سرمایه‌گذار محافظه کار گفت که به‌دنبال کاهش ریسک از طریق خرید و نگهداری دارایی‌ها، افزایش تدریجی ثروت، تنوع‌بخشیدن در سبد سرمایه‌گذاری و تفاوت در افق زمانی هستند.

حالت دیگری که در مقابل سرمایه‌گذاری محافظه کارانه وجود دارد، سرمایه گذار پرریسک یا تهاجمی (Aggressive Investing) است. در سرمایه گذاری تهاجمی، افراد به‌دنبال کسب سود حداکثری در مدت زمان کوتاه‌تر هستند. هدف کلی در سرمایه‌گذاری، حفظ دارایی در برابر تورم، کسب درآمد و رسیدن به سود است. اگر چه یک استراتژی سرمایه گذاری محافظه کارانه ممکن است در برابر تورم به خوبی عمل کند، اما در مقایسه با سرمایه گذاری تهاجمی ممکن است در طول زمان بازده قابل توجهی به‌همراه نداشته باشد.

افراد در سرمایه گذاری محافظه کارانه به‌دنبال موقعیت‌های شناخته‌شده‌تر هستند و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. در بازار سهام، سرمایه گذاران محافظه کار روی سهام شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ شرکت‌هایی که نوسان قیمت کمتری دارند و در پرداخت سود مطمئن‌تر هستند. گزینه دیگر این نوع سرمایه‌گذارن، اوراق قرضه است. در این مورد اصل سرمایه حفظ می‌شود و دچار نوسان نمی‌شود.

شاید در نگاه اول سرمایه گذاری محافظه کارانه با ماهیت بازار ارزهای دیجیتال کمی در تضاد باشد، زیرا نوسان زیادی در این بازار دیده می‌شود؛ ولی این نوع از سرمایه‌گذاری در دنیای کریپتو نیز قابل پیاده‌سازی است. در ادامه به‌بررسی این موضوع می‌پردازیم.

استفاده از سرمایه گذاری محافظه کارانه در ارزهای دیجیتال

جذابیت‌های بازار کریپتوکارنسی، بسیاری از افراد را به سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال ترغیب می‌کند. پذیرش بیشتر این نوع از دارایی‌ها و آسان‌تر شدن ورود به آن، از جمله دلایل این موضوع هستند؛ اما آیا سرمایه گذاری محافظه کارانه که سعی بر دوری از نوسان دارد،‌ با وضعیت بازار ارزهای دیجیتال که نوسانات شدیدی را تجربه می‌کند، هم‌خوانی دارد؟ آیا ورود افراد محتاط به این بازار شدنی است. برای مثال در زمان نگارش این مقاله (۲ بهمن ۱۴۰۰)، قیمت بیت کوین به ۳۴ هزار دلار رسید و بازار کریپتوکارنسی یک دست سرخ پوش است. این رفتار قیمتی مورد علاقه سرمایه گذاران محافظه کار نخواهد بود؛ اما تصمیمات و مواردی که در حوزه رمزارزها شکل گرفته است، توجه این نوع از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند. برای اینکه یک سرمایه گذار محافظه کار به بازار ارز دیجیتال وارد شود، به چه نکاتی باید توجه کند؟

داشتن نگرش بلندمدت

صعودی بودن قیمت ارزهای دیجیتال از زمان شکل گیری این بازار، نشان‌دهنده این موضوع است که با پذیرش نوپا بودن این حوزه و داشتن دیدی بلندمدت، نگهداری رمز ارزها در سبد سرمایه‌گذاری، کاری دور از منطق نیست. از آن‌جایی که سرمایه‌گذاران محافظه کار به‌دنبال خرید و نگهداری یک دارایی برای بلندمدت هستند و از نوسانات قیمتی دوری می‌کنند، در حال حاضر رفتار ارزهای دیجیتال نشان داده که اتخاذ چنین سیاستی در این بازار نیز مناسب است.

روند قیمتی بیت کوین
روند قیمتی بیت کوین

نمودار بالا روند قیمت بیت کوین را نشان می‌دهد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، مانند هر دارایی دیگری، بیت کوین نیز دارای نوسان بوده و افت و خیزهای متعددی را تجربه کرده است. منطقه سبز رنگ دوره صعودی، ناحیه قرمز بازار خرسی و بخش‌های زرد رنگ، بازار خنثی را نشان می‌دهند. اگر رویکرد کوتاه مدت به این بازار داشته باشیم، در یکی از این مناطق گیر افتاده و ممکن است اصل سرمایه‌مان کاهش یابد؛ اما با دید بلند مدت احتمال اینکه اصل سرمایه ما در امان باشد بیشتر می‌شود.

کاربرد و حفظ ارزش

کاربردی بودن ارزهای دیجیتال، نگرش دیگریست که سرمایه‌گذاران در انتخاب آن‌ها برای سرمایه گذاری مد نظر قرار می‌دهند. برخی به سراغ سرمایه‌گذاری روی بیت کوین می‌روند، زیرا معتقدند این ارز دیجیتال ابزار خوبی برای مقابله با تورم است. بلومبرگ در بررسی که در سال ۲۰۲۱ انجام داد، به این نتیجه دست یافت که اولین ارز دیجیتال، در ۱۰ سال گذشته توانسته است اثر ضدتورمی ۹۹.۹۹ درصدی داشته باشد.

 پیشی گرفتن رشد قیمت بیت کوین نسبت به رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده در آمریکا، این ارز دیجیتال محبوب را به ابزاری برای حفظ ارزش دارایی تبدیل کرده است. عده بسیار زیادی از افراد معتقدند بیت کوین، طلای دیجیتال است و در انقلاب اقتصادی نقش مهمی بازی خواهد کرد. همان‌طور که گفته شد، حفظ ارزش سرمایه یکی از اهداف سرمایه‌گذاری محافظه کارانه است. با ورود دارایی‌های دیجیتال و رمزنگاری‌شده به پرتفوی این نوع از سرمایه‌گذاران، بخشی از سرمایه آنان می‌توانند در طول زمان در برابر تکانه‌های اقتصادی محافظت شود.

علاوه‌بر بیت کوین، شبکه‌های مختلفی مانند اتریوم وجود دارند که زیرساخت‌های لازم بر تحول و حرکت به سمت اقتصاد نوین را فراهم می‌کنند. این شبکه‌ها ارزش افزوده دارند و سرمایه‌گذاری در آن‌ها می‌تواند آینده درخشانی برای سرمایه‌گذاران محافظه کار خلق کند.

کسب درآمد منفعلانه

روش‌های کسب درآمد از بازار کریپتوکارنسی، روزبه‌روز بیشتر می‌شود. یکی از این روش‌ها، کسب درآمد منفعلانه است. برای مثال، در اقتصاد سنتی، یکی از روش‌های کسب درآمد منفعلانه دریافت اجاره مسکن یا بهره بانکی است. در این روش به فعالیت مداوم افراد نیازی نیست. از طرف دیگر با توجه به تخصصی بودن حوزه کریپتوکارنسی، این روش یعنی درآمد منفعلانه به تحقیق و صرف وقت زیاد نیازی ندارد.

پذیرش جهانی

راه‌اندازی ETF بیت کوین و سرمایه‌گذاری شرکت‌های مختلف در ارزهای دیجیتال، نشان‌دهنده این موضوع است که یک پذیرش همگانی در حال وقوع است. افراد مختلفی که در ابتدا با ارزهای دیجیتال مخالف بودند، پس از گذشت مدتی قسمتی از سبد دارایی خود را به رمزارزها اختصاص دادند. بیان این مسائل به این خاطر است که با در نظر گرفتن دیدگاه تنوع‌بخشی به سبد سهام و کسب سود تدریجی، سرمایه‌گذارانی که سیستم سرمایه گذاری محافظه کارانه را دنبال می‌کنند، می‌توانند با توجه به پذیرش بیش از پیش ارزهای دیجیتال، به آینده آن امیدوارتر باشند و بخشی از پرتفوی خود را به آن‌ها اختصاص دهند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم به سوال سرمایه گذاری محافظه کارانه (Conservative Investing) چیست پاسخ دهیم و دریافتیم یک نگرش در سرمایه‌گذاری است. در ادامه به نوع فعالیت این نوع از سرمایه‌گذاران در بازار کریپتو اشاره کردیم و راه‌هایی که آن‌ها می‌توانند در این بازار به‌فعالیت بپردازند را نام بردیم.

شما چه نگرشی در سرمایه گذاری دارید؟ آیا یک سرمایه گذار محافظه کار هستید یا در دسته‌بندی سرمایه گذاران تهاجمی قرار می‌گیرید؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا