کریپتو کده

دوج چین چیست؟ معرفی بلاکچین ‌Dogechain و توکن DC

چند وقتی است که نام ارز دیجیتال دوج چین (Dogechain) بین میم‌بازان کریپتویی به‌ویژه هولدرهای دوج کوین، سروصدای زیادی به‌پا کرده است. تشابه اسمی این دو، موجب شده برخی دوج چین را پروژه‌ای اسکم یا در حالت بهتر رقیب DOGE تصور کنند. به دلیل درخواست‌های زیاد شما، این مطلب را به معرفی پروژه دوج چین اختصاص دادیم. بیایید ببینیم داستان دوج چین چیست، چه هدفی دارد، چطور کار می‌کند، توکن Dogechain چیست و چطور می‌توانید آن را بخرید و نگهداری کنید. 

دوج چین چیست؟

دوج چین چیست
منبع: coingecko.com

دوج چین (Dogechain) در ۱۳ آگوست ۲۰۲۲ توسط تیمی ناشناس راه‌اندازی شد. تنها ۷۲ ساعت بعد، ۲۰هزار کیف پول جدید ساخته شد و بیش از ۲۰۰ هزار تراکنش در این شبکه تایید شد. این استقبال پرشور توجه جامعه کریپتو را به این پروژه تازه‌وارد جلب کرد. 

دوج چین (Dogechain) یک راهکار لایه دو است و به منظور توسعه امکانات پروژه دوج کوین طراحی شده است. البته منظور از لایه دو بودن این نیست که در بستر شبکه دوج کوین قرار می‌گیرد و با آن سازگاری دارد. چون برخلاف شبکه دوج کوین، Dogechain بلاکچینی سازگار با ماشین مجازی اتریوم و فورک بلاکچین پالیگان (ساخته شده از شبکه پالیگان است) است. در حالیکه دوج کوین فورک شبکه بیت کوین است. با این حال دوج چین رقیب Dogecoin نیست. هدف دوج چین برقراری ارتباط میان شبکه دوج کوین و امور مالی غیرمتمرکز است.

همانطور که می‌‌دانید کاربرد فعلی رمزارز دوج در حال حاضر فقط پرداخت کارمزد شبکه و نگهداری در کیف پول است. با کمک دوج چین هولدرهای دوج کوین می‌توانند به انواع برنامه‌های دیفای، NFT و بازی‌های بلاکچینی دسترسی داشته باشند. به همین دلیل خود را نوعی راهکار لایه دو معرفی می‌کند که البته با تلقی ما از راهکارهای لایه ۲ متفاوت است. دوج چین در واقع برخلاف سایر راهکارهای لایه دو (مثلا لایه دوم‌های اتریوم) خارج از اکوسیستم هدف (یعنی دوج کوین) کار می‌کند. اما با توجه به کاربرد آن عملکردی مشابه یک پل بلاکچینی یا بریج دارد. چون هولدرهای Doge را قادر به ورود به اکوسیستم اتریوم و فعالیت در فضای دیفای، گیم و NFT می‌کند. اما دوج چین چطور این امکان را فراهم می‌سازد؟ برای پاسخ به این سوال باید با نحوه کارکرد دوج چین آشنا شویم.

دوج چین چطور کار می‌کند؟

دوج چین چطور کار می‌کند
منبع: cryptotimes

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم دوج کوین یک بلاکچین مستقل و سازگار با EVM است. این بلاکچین از فریم‌ورک پالیگان اج (Polygon Edge) قدرت می‌گیرد. پالیگان اج، فریمورکی است که منحصرا برای طراحی بلاکچین‌های مقیاس‌پذیر و سازگار با اتریوم ساخته شده است. البته Dogechain با وجود استفاده از زیرساخت‌های پالیگان، امنیت خود را به صورت مستقل تامین می‌کند. یعنی برای امنیت به نودهای خود متکی است. این بلاکچین برای اجماع از الگوریتم گواه اثبات سهام (PoS) بهره می‌برد. کاربران می‌توانید با استیکینگ یا سپرده‌گذاری توکن‌های Dogechain نود این شبکه شوند و بلاک‌ها را اعتبارسنجی کنند.  

 ویژگی‌های بلاکچین دوج چین به شرح زیر است:

  • سازگاری با ماشین مجازی اتریوم

 مهم‌ترین مزیت سازگاری با EVM افزایش قابلیت همکاری با اکوسیستم اتریوم است. بنابراین هر قرارداد هوشمندی که در شبکه اتریوم است را به راحتی و بدون تغییر می‌توان به دوج چین انتقال داد. 

  • پروتکل کراس چین دوج چین

 پروتکل بین زنجیره‌ای یا کراس چین یک جزء مهم در اکوسیستم دوج چین است. چون بلاکچین دوج چین را به دوج کوین متصل می‌کند. می‌توانید از این پروتکل برای تبادل DOGE با  wDOGE (توکن دوج کوین در شبکه دوج چین) استفاده کنید. برای ساخت wDOGE کافی است، معادل آن توکن دوج به این پروتکل ارسال کنید و برای دریافت دوج هم می‌توانید wDOGE خود را بسوزانید. 

  • حاکمیت غیرمتمرکز

 اعضای کامیونیتی (هولدرهای توکن) می‌توانند ایده بدهند، اختیارات پروژه را در قالب پروپوزال تعیین کرده و در مورد مسائل و فعالیت‌های مرتبط با بلاکچین رای بدهند. 

دوج چین را می‌توان نوعی پل بلاکچینی یا بریج دانست. هولدرهای دوج کوین با استفاده از این پل می‌توانند توکن‌های خود را انتقال دهند، NFT بخرند و در پروژه‌های دیفای مختلف مشارکت کنند. اما دوج چین چگونه این این امکان را فراهم می‌کند؟ کاربران می‌توانند دوج کوین‌های خود را از طریق ارسال به یک قرارداد هوشمند به wrapped Dogecoin (یا wDOGE) تبدیل کنند و برعکس با ارسال توکن‌های رپد دوج کوین به قرارداد هوشمند، دوج کوین دریافت کنند. برای این کار باید به پلتفرم انتقال دوج چین مراجعه کنید و مراحل زیر را انجام دهید:

  • کیف پول خود را به بریج متصل کرده و مسیر تراکنش را مشخص کنید (مثلا تبدیل دوج چین به دوج کوین یا برعکس)
  • برای تایید آدرس انتقال روی Confirm کلیک کنید. مقدار توکنی که می‌خواهید انتقال دهید را مشخص کرده و تایید کنید. 

آیا پروژه دوج چین با دوج کوین ارتباط دارد؟

دوج چین به هیچ وجه به دوج کوین وابسته نیست. بلکه پروژه جداگانه‌‌ای است که هدف آن افزایش قابلیت‌های دوج کوین با ارائه ابزارهای بیشتر است. از آنجایی که ارتباط میان این دو بلاکچین اغلب برای جامعه سردرگم‌کننده بوده است، بنیاد دوج کوین در توییتر هرگونه ارتباط توسعه‌دهندگان و بنیان‌گذاران دوج کوین با دوج چین را رد کرد. 

همچنین توییتی منتشر شد که توضیح می‌داد بیلی مارکوس (Billy Markus) توسعه‌دهنده و هم‌بنیان‌گذار دوج کوین پیشنهاد دریافت ۱۰ میلیارد توکن دوج در ازای تبلیغ Dogechain را رد کرده است.

 با وجود عدم همکاری رسمی این دو پروژه با یکدیگر، تاثیر دوج چین بر دوج کوین غیرقابل چشم‌پوشی است. حتی پیش از راه‌اندازی، شایعات پیرامون اینکه دوج چین شبکه لایه دو در بستر دوج کوین است، قیمت DOGE را در یک روز ۱۱ درصد افزایش داد. 

توکن دوج چین چیست؟

توکن دوج چین چیست
منبع: techbullion.com

توکن دوج چین با نماد DC شناخته می‌شود. DC توکن حاکمیتی بلاکچین دوج چین است که با استاندارد ERC20 ساخته شده و در بستر اتریوم قرار دارد. کاربرد اولیه آن پرداخت کارمزد شبکه و استیکینگ یا سپرده‌گذاری برای انتخاب به عنوان نود در شبکه دوج چین است. همچنین هولدرهای دوج چین می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی پروژه مشارکت کرده و از مزایای عضویت در باشگاه خصوصی اتحاد دوج چین در دیسکورد بهره‌مند شوند.

تمام موجودی DC پیش‌استخراج شده (Pre-Mined) است. طبق اطلاعیه سایت دوج چین، ۳ درصد از عرضه اولیه (یعنی ۳۰ میلیارد توکن) به کاربران اولیه ایردراپ خواهد شد. ۱۵ درصد یا ۴.۵ میلیارد توکن هم پس از ۱ سپتامبر ۲۰۲۲ آزاده شده است. ۸۵ درصد مابقی طی ۱۲ ماه به صورت ماهیانه آزاد می‌شود. 

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمزارز ۱ تریلیون عدد است که حدود ۵ میلیارد واحد از دوج چین در گردش است. ارز دیجیتال Dogechain رتبه ۹۲۲ را از نظر ارزش بازار دارد. ارزش کل بازار رمزارز دوج چین ۸,۸۴۳,۸۹۵ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۲۹,۷۷۳,۱۵۰ دلار است. قیمت Dogechain در ۱۶ شهریور ۱۴۰۱، ۰.۰۰۱۷ دلار است. توکن دوج چین در ۳ شهریور ۱۴۰۱ کمترین قیمت ۰.۰۰۰۷۶۹۹ دلار و در ۷ شهریور ۱۴۰۱ بیشترین قیمت ۰.۰۰۴۶ دلار را به ثبت رسانده است.

معرفی تیم توسعه‌ و نقشه راه دوج چین

دوج چین توسط تیم ناشناس ساخته شده است و نقشه راه مدونی هم ندارد. برای اطلاعات بیشتر درباره جزییات پروژه و روند توسعه می‌توانید به وبلاگ مدیوم خانواده دوج چین مراجعه کنید. 

توکن Dogechain را از کجا بخریم؟

بنابر اطلاعات سایت کوین مارکت کپ می‌توانید رمزارز DC را از صرافی‌های متمرکز MEXC، KuCoin، DigiFinex، Gate.io و BitMart یا صرافی‌ غیرمتمرکز یونی‌ سواپ (ورژن ۲) بخرید. 

توکن دوج چین را در کدام کیف پول‌ها نگهداری کنیم؟

شبکه دوج چین هنوز کیف پول رسمی خود را اعلام نکرده است. در حال حاضر می‌توانید رمزارز DC را در کیف پول اتریومی متامسک ذخیره کنید. 

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • شبکه دوج چین چیست؟

دوج چین (Dogechain) فورک زنجیره پالیگان است و با ماشین مجازی اتریوم سازگاری دارد. این شبکه پلی برای انتقال دوج کوین را به پلتفرم‌های دیفای فراهم می‌کند.

  • رمزارز دوج چین چیست؟

دوج چین (DC) رمزارز حاکمینی شبکه دوج چین است. این توکن با استاندارد ERC20 نوشته شده و در بستر شبکه اتریوم قرار دارد. در حال حاضر برای پرداخت کارمزد شبکه، معاملات در پلتفرم‌های دیفای و مشارکت در حاکمیت شبکه استفاده می‌شود.

  • آیا در دوج چین سرمایه‌گذاری کنیم؟

میهن بلاکچین هرگز سرمایه‌گذاری در میم‌کوین‌ها را توصیه نمی‌کند. با توجه به اینکه این پروژه بسیار جدید است و هنوز نمی‌توان با اطمینان درباره آن صحبت کرد، بهتر است بیشتر درباره سرمایه‌گذاری در دوج چین تحقیق کنید.

  • آیا دوج چین همان دوج کوین است؟

خیر دوج چین، پروژه‌ای مستقل از دوج کوین است و از نظر فنی هم ارتباطی با یکدیگر ندارند. دوج چین یک شبکه بلاکچینی مبتنی بر PoS و دوج کوین PoW است.

جمع‌بندی

دوج چین (Dogechain) بلاکچینی است که در راستای تغییر کاربری دوج کوین ایجاد شده است. رمزارز دوج کوین تنها برای پرداخت کارمزد شبکه و هولد در کیف پول کاربرد دارد. اما با کمک دوج چین این رمزارز راهی برای ورود به اکوسیستم دیفای خواهد داشت. شبکه دوج چین یک بریج در اختیار هولدرها قرار می‌دهد. آن‌ها می‌توانند کوین Doge را در این بریج به توکن رپد دوج کوین تبدیل کرده و در پروتکل‌های شبکه اتریوم از آن‌ها استفاده کنند. در این مطلب تلاش کردیم تا پرسش دوج چین چیست و چطور کار می‌کند، پاسخ دهیم.

منبع
dogechain

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا