پیشرفته کریپتو پدیادیفای

مفهوم Flash Minting چیست؟ روشی جدید برای دریافت وام از پلتفرم‌های دیفای

کسب درآمد در حوزه دیفای (Defi) فقط محدود به وام‌‌دهی و قرض‌دهی یا استیکینگ نیست. کاربران این حوزه می‌توانند با گرفتن وام‌های سریع یا Flash Loan بدون نیاز به وثیقه، وام دریافت کنند و با آربیتراژ کردن وام دریافتی در پلتفرم‌های دیگر به کسب سود بپردازند. فلش مینتینگ (Flash Minting) یکی از جدیدترین قابلیت‌هاییست که کاربران دیفای می‌توانند بدون نیاز به گذاشتن وثیقه با استفاده از آن توکن‌های fWETH ضرب کنند، از پلتفرم‌های دیفای وام بگیرند و با استفاده از فرصت آربیتراژ در سایر پلتفرم‌ها کسب سود کنند. در این مقاله به توضیح مفهوم Flash Minting و نحوه کار آن می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

مفهوم Flash Minting چیست؟

Flash Minting چیست
منبع: cointelegraph

در حال حاضر حوزه دیفای به یکی از پرکاربردترین حوزه‌ها در بازار رمز‌ارزها تبدیل شده است. قابلیت‌هایی که دیفای در اختیار کاربران قرار می‌دهد، به آنها اجازه می‌دهد تا به راحتی با قراردادهای هوشمند تعامل برقرار کنند و از انواع خدمات مالی بهره‌مند شوند. یکی از قابلیت‌های جذاب دیفای امکان دریافت وام‌های سریع بدون نیاز به وثیقه است.

این مدل وام‌ها فلش لون نام دارند و کاربران بلافاصله پس از ایجاد درخواست برای دریافت وام، آن را از پلتفرم‌های دیفای دریافت می‌کنند. برای دریافت این وام‌ها نیازی به گذاشتن وثیقه در استخرهای نقدینگی پروتکل نیست و تنها با ایجاد ارتباط با قرارداد هوشمند و درخواست دریافت وام، پروتکل به طور خودکار نقدینگی استخر مورد نیاز وام‌گیرنده را در اختیار او قرار می‌دهد. کل فرایند دریافت، پرداخت کارمزد و بازگرداندن وام در وام‌های فلش لون در طی یک تراکنش انجام می‌شود.

در حال حاضر از وام‌های فلش لون برای آربیتراژ یا حمله به سایر پروتکل‌های دیفای استفاده می‌شود. یکی از حملاتی که اخیرا با استفاده از وام‌های سریع به یکی از پروتکل‌های دیفای انجام شد، حمله به پروتکل بینزتاک بود، که در طی این حمله ۸۰ میلیون دلار از پروتکل بینزتاک به سرقت رفت. بسیاری از افراد معتقدند که این وام‌ها برای اکوسیستم دیفای مضر است و برخی دیگر آن را یک نو‌آوری در دیفای برای دسترسی تمام افراد به آربیتراژ به صورت دموکراتیک می‌دانند.

مفهوم Flash Minting برای اولین بار توسط آستین ویلیامز (Austin Williams) در سال ۲۰۱۹ معرفی شد. این مکانیسم در پروپوزالی تحت عنوان EIP-3156 در شبکه اتریوم پیاده‌سازی شد. مفهوم مکانیسم فلش مینتینگ بسیار جالب است. با استفاده از این مکانیسم می‌توانید بی‌نهایت پول داشته باشید! Flash Minting مفهومی است که با استفاده از آن می‌توانید توکن‌های جدید را بدون نیاز به هیچ پشتوانه یا وثیقه‌ای به مقدار دلخواه ضرب کنید؛ اما این فرایند تا زمانی ادامه دارد که توکن‌های ضرب شده را در همان تراکنش برگردانید.

مفهوم Flash Minting بسیار شبیه به مفهوم Flash Loan است. در هر دو روش هدف اصلی آربیتراژ دارایی‌های بین دو پلتفرم مختلف و کسب سود است؛ اما یکی از محدودیت‌های وام‌های فلش این است که کل مبلغ موجود برای دریافت یک وام، محدود به نقدینگی قفل شده در یک پروتکل بخصوص است. اینجاست که مفهوم فلش مینتینگ وارد عمل می‌شود. مکانیسم فلش مینتینگ به کاربران اجازه می‌دهد به جای برداشت وجوه مورد نیاز خود از یک استخر نقدینگی، به هر میزان توکن‌هایی را که نیاز دارند ضرب کنند و با وثیقه گذاشتن آنها، تمام دارایی‌های یک پلتفرم را وام بگیرند. 

تفاوت اصلی بین فلش مینت و وام‌های فلش رفع مشکل کمبود دارایی در استخر‌های نقدینگی است. در وام فلش کاربر توکن‌ها را از یک استخر نقدینگی قرض می‌گیرد در حالی که در Flash Minting توکن‌های جدید ایجاد می‌کند. هر دو شیوه به شما امکان می‌دهند تا وام مورد نیاز خود را بدون وثیقه دریافت کنید و سپس وام دریافتی را در یک تراکنش بازپرداخت کنید؛ اما فلش مینت‌ها نسخه کارآمدتری نسبت به وام‌های فلش هستند.

برای انجام این کار به یک توکن Flash Mintable نیاز دارید، که به شما امکان می‌دهد بی‌نهایت توکن ایجاد کنید. البته مقدار توکنی که می‌توانید ضرب کنید بی‌نهایت نیست و مقدار آن نهایتا ۲ به توان ۲۵۶ منهای ۱ عدد است؛ به طور مثال تصور کنید برای انجام آربیتراژ بین ۲ پلتفرم دیفای به ۱,۰۰۰,۰۰۰ میلیون واحد استیبل کوین DAI نیاز دارید، اما این میزان پول را در اختیار ندارید. نگران نباشید با استفاده از مکانیسم Flash Minting نیازی به داشتن ۱ میلیون دلار ندارید. شما می‌توانید از توکن fDAI یا (Flash-Mintable DAI) برای ایجاد یک میلیون دلار DAI بدون نیاز به وثیقه استفاده کنید، آربیتراژ خود را انجام دهید، یک میلیونی را که قرض گرفته‌اید پس دهید و سود آربیتراژ را به جیب بزنید. 

توکن‌های Flash Mintable نوعی توکن رپد شده (Wrapped) بر بستر شبکه اتریوم هستند. این توکن‌ها توسط توکن‌های واقعی با نسبت ۱ به ۱ پشتیبانی می‌شوند، بنابراین هر کسی می‌تواند با خیال راحت آن‌ها را بپذیرد و مطمئن باشد که این توکن‌ها ارزش واقعی دارند. نکته کلیدی در مورد توکن‌های Flash Mintable این است که آنها باید در پایان تراکنش بازگردانده شوند، بنابراین می‌توانید این توکن‌ها را تا زمانی که وام را باز پرداخت می‌کنید، نگه دارید. علاوه بر این، هیچ استخر نقدینگی، هیچ کس برای قرض گرفتن توکن‌ها و هیچ کس به جز شما برای انجام این تراکنش وجود ندارد.

فلش مینتینگ چگونه کار می‌کند؟

Flash Minting چگونه کار می‌کند؟
منبع: github.com

مکانیسم Flash Minting مشابه وام‌های فلش است که در آن برای دسترسی به نقدینگی موقت در یک تراکنش اتمی نیازی به سرمایه اولیه ندارید. تفاوت این دو روش این است که مانند مکانیسم فلش لون شما از یک استخر نقدینگی وام نمی‌گیرید؛ بلکه توکن‌هایی به طور مستقل برای استفاده شما در طول فلش مینت، ضرب می‌شود و همان مقدار توکن باید در پایان تراکنش سوزانده شود، در غیر این صورت تراکنش شما مانند یک وام فلش برگردانده می‌شود.

در مکانیسم Flash Minting نیز مانند وام‌های فلش لون تمامی مراحل در یک تراکنش اتمی انجام می‌شود. در مکانیسم فلش مینتینگ کاربر ابتدا یک توکن را با استفاده از یک قرارداد هوشمند ایجاد می‌کند، توسط توکن ایجاد شده کاری انجام می‌دهد (آربیتراژ در پلتفرم‌های دیفای) و در مرحله آخر توکن‌های ایجاد شده را بازگردانده و تراکنش پایان می‌پذیرد.

در طول فرایند انجام تراکنش اتمی شما توکن‌های جدید را ایجاد می‌کنید، اما نه مالک آنها هستید نه می‌توانید آنها را به کیف پول خود انتقال دهید. با ایجاد توکن‌های جدید تنها می‌توانید آنها را بین پروتکل‌های مختلف انتقال دهید و با استفاده از فرصت آربیتراژ از اختلاف قیمت در آنها سود کسب کنید، توکن‌های ایجاد شده را پس دهید و سود خود را دریافت کنید. نکته قابل توجه در مکانیسم Flash Minting این است که اگر مراحل به درستی انجام نشود، قرارداد هوشمند تراکنش را خاتمه می‌دهد و دارایی‌های ایجاد شده را می‌سوزاند.

برای مثال فرض کنید دو دکس مختلف بر بستر شبکه اتریوم وجود دارند که از مکانیسم Flash Minting پشتیبانی می‌کنند. قیمت اتریوم در استخر اتریوم/دای دکس‌ اول ۱۲۰۰ دلار و در استخر اتریوم/دای دکس دوم ۱۰۰۰ دلار است. برای ایجاد توکن WETH کاربر به قرارداد هوشمند Flash Minting مراجعه کرده و ۱۰ واحد توکن fWETH را مینت می‌کند. سپس ۱۰ واحد رپد اتریوم را به دکس اول انتقال داده، آنها را به فروش می‌رساند و ۱۲,۰۰۰ دلار دای دریافت می‌کند. سپس ۱۲,۰۰۰ دلار دای دریافتی را به دکس دوم انتقال داده و ۱۲ واحد اتریوم خریداری می‌کند.

پس از انجام این مرحله کاربر ۱۰ واحد اتریوم که در ابتدای تراکنش دریافت کرده است را به قرارداد هوشمند پس می‌دهد، ۲ واحد اتریوم که از اختلاف قیمت دو دوکس و از طریق آربیتراژ بدست آورده است، برای خود نگه می‌دارد. پس از انجام این مرحله ۱۰ واحد اتریوم دریافتی اولیه به قرارداد هوشمند باز پس داده می‌شود ۱۰ واحد fWETH در دکس اول باقی می‌ماند که پشتوانه آن ۱۰ واحد اتریوم انتقال داده شده به قرارداد هوشمند Flash Minting است. این ۱۰ واحد اتریوم در قرارداد هوشمند نگهداری شده و ۱۰ واحد fWETH ضرب شده سوزانده می‌شود.

مزیت‌های Flash Minting نسبت به فلش لون چیست؟

مکانیسم فلش مینتینگ چندین مزیت عمده نسبت به وام‌های فلش دارد. در ادامه مهم‌ترین مزیت‌های Flash Minting را بررسی می‌کنیم:

  • داشتن سرمایه نامحدود

این قابلیت اصلی‌ترین مزیت فلش مینتینگ نسبت به فلش لون است. وام‌های فلش با نقدینگی موجود در استخرهای نقدینگی محدود می‌شوند در حالی که توکن‌های Flash Mintable را می‌توان به هر تعداد ضرب کرد. در این مکانیسم شما می‌توانید هر مقدار از توکنی را که می‌خواهید قرض بگیرید و از استراتژی‌هایی برای کسب سود استفاده کنید، که تا پیش از این امکان‌پذیر نبوده است.

  • بهره‌وری سرمایه

عدم نیاز به نقدینگی در روش فلش مینت، بازدهی بیشتری را برای کاربران ایجاد می‌کند. در این مکانیسم تا زمانی که فردی اقدام به استقراض نکند، نیازی به هیچ توکنی نیست. 

  • هزینه‌های پایین

عدم نیاز به استخرهای نقدینگی در مکانیسم Flash Minting به این معنی است که نیازی به پرداخت هزینه وجود ندارد. این به این معنی است که استفاده از فلش مینتینگ می‌تواند کارمزدی نزدیک به صفر داشته باشد.

  • کارمزد پایین

بر هم خوردن تعادل در استخرهای نقدینگی مستلزم پرداخت هزینه است. هر تغییری در تعادل استخرها به معنای پرداخت کارمزد بیشتر است و از آنجایی که عرضه توکن‌های Flash Mintable از یک استخر خارج نمی‌شود، تعادل همیشه برقرار است و باعث صرفه‌جویی در کارمزد می‌شود.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
روش Flash Minting چیست؟

به کمک Flash Minting می‌توانید توکن‌های جدید را بدون نیاز به پشتوانه یا وثیقه‌ ضرب کنید؛ اما این فرایند تا زمانی قابل انجام است که توکن‌های ضرب‌شده را در همان تراکنش برگردانید.

مزایای فلش مینتینگ چیست؟

عدم محدودیت در مینت توکن، افزایش بهره‌وری سرمایه، هزینه و کارمزد پایین.

جمع بندی

مکانیسم Flash Minting نوع جدیدی از دریافت وام در حوزه دیفای است. کاربران با استفاده از این مکانیسم می‌توانند بدون نیاز به وثیقه‌گذاری توکن‌های جدیدی را ضرب کنند و با استفاده از آنها از پروتکل‌هایی که از فلش مینتینگ پشتیبانی می‌کنند، وام دریافت کنند. در این مقاله مفهوم فلش مینتینگ و نحوه کارکرد آن را مورد بررسی قرار دادیم. نظر شما درباره عملکرد اینگونه وام‌ها در فضای دیفای چیست؟ آیا شما تا به حال از Flash Minting برای ایجاد توکن‌های جدید استفاده کرده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
whale.loans

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا