متوسط سیستم‌های کسب درآمد

بازار NFT فاندیشن چیست؟ آموزش ساخت و فروش توکن بی‌همتا در Foundation

چندین مارکت‌پلیس برای آیتم‌ها و کالکشن‌های NFT وجود دارد؛ اما پاتوق اصلی هنرمندان واقعی جایی نیست جز فاندیشن؛ بازاری که قبلا خصوصی بود و تنها راه ورود به آن داشتن دعوت‌نامه بود. خبر خوب این است که اجبار داشتن دعوت‌نامه برای استفاده از این پلتفرم،‌ برداشته شده است. در این مقاله از میهن بلاکچین تصمیم داریم که بازار NFT فاندیشن را معرفی کنیم. در ادامه به آموزش ساخت اکانت و توکن بی‌همتا در Foundation می‌پردازیم و انواع روش‌های فروش را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

بازار NFT فاندیشن چیست؟

بازار NFT فاندیشن
منبع: digitallycool.com

فاندیشن یک مارکت‌پلیس مبتنی بر بلاکچین اتریوم برای توکن‌های بی‌همتا است، که از سال ۲۰۲۱ کار خود را شروع کرده است. این بازار رویکرد متفاوتی را نسبت به سایر مارکت‌ها مثل Opensea اتخاذ کرد و فقط کسانی می‌توانستند توکن NFT ایجاد کنند که دعوت‌نامه داشتند.

بازار Foundation با توجه به دعوت‌نامه‌ای شدن، به محلی برای هنرمندان واقعی تبدیل شد و بیشتر به بازاری ۱/۱ معروف است؛ یعنی بازاری برای آثار هنری که به صورت تک‌نسخه‌ای هستند. پس از تقریبا یک سال فعالیت، اجبار دعوت‌‌نامه برداشته شد و اکنون هر کسی می‌تواند اثر هنری خودش را در قالب توکن یکتا،‌ برای فروش بگذارد.

یکی از ویژگی‌های فاندیشن این است که همه تراکنش‌ها،‌ پیشنهادها، سابقه Bidها و غیره،‌ به صورت On-Chain ثبت می‌شوند. موضوع بعدی که در مورد فاندیشن باید بگوییم،‌ ایجاد کالکشن‌های NFT به قراردادهای هوشمند اختصاصی است؛ به این معنی که کاربران قبل از مینت توکن NFT، اسمارت کانترکت مجموعه خود را ایجاد می‌کنند. 

طبق آمار ارائه شده در وبسایت فاندیشن، هنرمندان تاکنون بیش از ۶۰ هزار اتر از این پلتفرم درآمد کسب کرده‌اند. تنها اثر NFT ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان اطلاعات آمریکا و افشاگر معروف، در این مارکت پلیس وجود دارد. در ادامه به نحوه ساخت اکانت، مینت کردن توکن ان‌اف‌تی و راه‌های فروش در فاندیشن می‌پردازیم.

آموزش ساخت اکانت در Foundation

ایجاد یک حساب کاربری در مارکت‌پلیس NFT فاندیشن، بسیار ساده است. برای این کار به یک کیف‌پول وب ۳ و مقداری کوین اتر برای پرداخت هزینه‌ها و کارمزدها نیاز دارید. کیف پول،‌ نقطه دسترسی شما به اکوسیستم وب ۳ است. متامسک می‌تواند انتخاب خوبی باشد که آموزش کامل نصب آن را در مقاله زیر می‌توانید مشاهده کنید. از WalletConnect و کوین‌بیس والت نیز در فاندیشن پشتیبانی می‌شود. در این مقاله فرض بر استفاده شما از متامسک است.

اتصال کیف پول متامسک به فاندیشن
منبع: foundation.app

پس از نصب کیف پول،‌ برای ایجاد اکانت باید آن را به پروتکل فاندیشن متصل کنید. برای این کار در گوشه بالای سمت راست سایت، روی Connect Wallet کلیک کرده، متامسک را انتخاب و در کیف پول خود، Sign را بزنید. به همین سادگی، حساب کاربری شما ایجاد می‌شود.

نحوه مینت NFT و ساخت کالکشن در فاندیشن

در پروتکل فاندیشن، کالکشن‌ها قراردادهای هوشمندی هستند که توکن‌های بی‌همتا در آن‌ها قرار می‌گیرند. قبلا به این صورت بود که همه هنرمندان، آثار خود را در یک قرارداد هوشمند اشتراکی به نام Foundation Collection ایجاد می‌کردند. از ۲۸ ژانویه ۲۰۲۲ (۸ بهمن ۱۴۰۰)، هر کاربر می‌تواند برای مجموعه خود، قرارداد هوشمند شخصی خودش را ایجاد کند و اکنون اسمارت کانترکت اشتراکی بسته شده است. نگران نباشید؛ ایجاد قرارداد هوشمند در این پلتفرم به سادگی صورت می‌گیرد و نیازی به کدنویسی نیست.

قرارداد هوشمند اختصاصی، کنترل کامل NFTها را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و در آینده، می‌تواند مجموعه‌اش را به هر کجا که خواست، انتقال دهد. به این ترتیب، خالق آثار به عنوان مبدا آن شناخته می‌شود و این موضوع در مرورگر بلاکچینی اتر اسکن قابل مشاهده خواهد بود.

شما کالکشن‌های خود را با هر ایده و موضوعی که در سر دارید، می‌توانید ایجاد کرده و هر تعداد که خواستید،‌ توکن یکتا در آن مینت کنید. آن‌ها برای همیشه در کنار هم خواهند ماند.

ساخت قرارداد هوشمند یا کالکشن

ایجاد کالکشن در فاندیشن مرحله ۱
منبع: foundation.app

پس از ساخت اکانت در فاندیشن، در گوشه بالای سمت راست روی گزینه Create بزنید. همانطور که اشاره شد،‌ دیگر نیاز به دعوت‌نامه نیست و هر کسی می‌تواند اقدام به ساخت مجموعه کند. با کلیک روی + فرآیند ساخت کالکشن آغاز می‌شود.

ایجاد کالکشن در فاندیشن مرحله ۲
منبع: foundation.app

سپس باید با یکی از شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و توییتر،‌ هویت خود را تایید کنید. در توییتر باید یک پست عمومی حاوی آدرس کیف پول خود منتشر کرده و سپس لینک آن را وارد کنید. در اینستاگرام باید وارد اکانت خود شوید.

انتخاب نام و نماد برای کالکشن در فاندیشن
منبع: foundation.app

در مرحله بعدی باید برای قرارداد هوشمند یا مجموعه خود، نام (Name)‌ و نماد (Symbol) انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که اسامی را به درستی و بدون غلط تایپی وارد کرده‌اید؛ پس از ارسال Smart Contract به بلاکچین، دیگر امکان ایجاد تغییر در آن وجود ندارد. بهتر است نامی انتخاب کنید که به دیگران بگوید چه چیزی در مجموعه شما وجود دارد. نماد کوتاهی انتخاب کنید؛ این نماد در نام تمام توکن‌های یکتایی که در این قرارداد هوشمند مینت می‌شوند، استفاده می‌شود.

استقرار قرارداد هوشمند روی بلاکچین در فاندیشن مرحله ۱
منبع: foundation.app

وقتی مجموعه خود را آماده کردید، برای مستقر کردن قرارداد هوشمندتان روی بلاکچین اتریوم، روی Deploy Your Contract کلیک کنید. سپس باید تراکنشی را در کیف پول متامسک خود،‌ تایید (Approve) و کارمزد شبکه را پرداخت کنید.

سفارشی‌سازی کالکشن

سفارشی سازی کالکشن
منبع: foundation.app

شما می‌توانید برای مجموعه خود تصویر هدر، لوگو و توضیحات قرار دهید و هر زمان که خواستید،‌ آن‌ها را تغییر دهید. با کلیک روی Continue در قسمت Customize Your Collection این امر امکان‌پذیر است. محدودیت‌های زیر را نیز باید رعایت کنید:

 • عکس لوگو ۱۹۲۰*۱۹۲۰ با فرمت‌های JPG، PNG یا GIF و حداکثر حجم ۱۰MB
 • عکس کاور ۲۰۰۰*۲۸۰۰ با فرمت‌های JPG، PNG یا GIF و حداکثر حجم ۱۰MB
 • توضیحات حداکثر ۵۰۰ کلمه

مینت کردن NFT در مجموعه

مینت کردن NFT در فاندیشن
منبع: foundation.app

پس از ایجاد قرارداد هوشمند و سفارشی‌سازی مجموعه، می‌توان توکن‌های بی‌همتا را مینت و به مجموعه اضافه کرد. روی دکمه Mint NFT بزنید. سپس فایل مربوط به اثر خود را با حداکثر حجم ۵۰ مگابایت و یکی از فرمت‌های JPG، GIF، SVG، PNG، MP4، GLTF یا GLB آپلود کنید. 

در ادامه برای اثر خود یک عنوان (Title) و توضیحات (Description) بنویسید. فایل و تمام توضیحاتی که برای توکن یکتای خود ثبت می‌کنید، پس از مینت کردن روی بلاکچین ثبت می‌شود؛ این یعنی دیگر قادر به تغییر دادن آن نخواهید بود. اگر پس از مینت کردن، یک تغییر را ضروری می‌دانید، باید توکن را سوزانده و دوباره آن را ایجاد کنید. پس از مینت کردن یک توکن NFT در فاندیشن، فایل‌های شما در IPFS نگهداری خواهد شد.

حین ساخت توکن NFT، گزینه‌ای به نام Create a Split وجود دارد. به کمک این گزینه می‌توانید تا ۴ شریک یا همکار را برای این اثر اضافه کنید و سهم آن‌ها از فروش اولیه و همچنین سهم دائمی آن‌ها از فروش‌های ثانویه (Royalty) را مشخص کنید. برای این کار آن‌ها نیز باید در فاندیشن اکانت داشته باشند. مجدد تاکید می‌کنیم، تمام جزئياتی که برای توکن NFT خود در نظر می‌گیرد،‌ پس از ثبت روی بلاکچین دیگر قابل تغییر نیست.

مراحل نهایی ایجاد توکن بی‌همتا، شامل بازبینی اطلاعات وارد شده و سپس کلیک روی Mint NFT است. سپس باید تراکنش را در کیف پولتان امضا و هزینه Gas را پرداخت کنید. بعد از این مرحله فرآیند مینت کردن اجرا می‌شود و پس از تایید تراکنش در شبکه اتریوم، می‌توانید NFT خود را در بخش پروفایل فاندیشن، مشاهده کنید.

پس از ایجاد توکن یکتای خود، می‌توانید تا ۱۰ برچسب یا Tag به آن اختصاص دهید، تگ‌ها در آينده قابل ویرایش هستند. این فرآیند را می‌توانید برای تمام اثرهای خود که می‌خواهید در همین مجموعه قرار بگیرند،‌ تکرار کنید.

نحوه فروش توکن‌های NFT در Foundation

برای فروش توکن‌های بی‌همتا، سه راه وجود دارد که عبارتند از:

 • Buy Now: یک قیمت را مشخص می‌کنید و هر کس آن را بپردازد، بلافاصله مالک توکن NFT خواهد شد و شما اتر دریافت می‌کنید.
 • Offers: برای توکن‌هایی که در این حالت قرار می‌دهید، پیشنهاد ارائه می‌شود و هر کدام که جلب توجه کرد را می‌توانید بپذیرید.
 • Reserve Auctions: توکن خود را در لیست حراج قرار می‌دهید و زمانی که انتخاب شد، طی یک فرصت ۲۴ ساعته،‌ کسی که بیشترین پیشنهاد را ارائه دهد، NFT شما را می‌خرد.

کاربران می‌توانند به طور همزمان، از هر سه حالت استفاده کرده و توکن خود را برای آن لیست کنند. نکته قابل توجه این است که تمام اتفاقات، به صورت آن‌چین رخ می‌دهند.

فروش در حالت Buy Now

فروش ان اف تی در فاندیشن در حالت Buy now
منبع: foundation.app

برای این کار پس از انتخاب توکن NFT که مایل به فروش آن هستید، مراحل زیر را طی کنید.

 • روی Set Price کلیک کنید.
 • قیمت مورد نظر برای فروش توکن NFT را وارد کنید.
 • تراکنش را در کیف پول خود تایید کرده و هزینه گس را بپردازید.

هر زمان که مایل باشید، با کلیک روی Change Price، می‌توانید قیمت را تغییر دهید. این دکمه از صفحه توکن در فاندیشن و آیکون … در دسترس خواهد بود.

فروش در حالت Offers 

فروش ان اف تی در فاندیشن در حالت offers
منبع: foundation.app

ابتدا باید بگوییم که تمام پیشنهادها یا آفرها، هر کدام یک تراکنش هستند. زمانی که پیشنهادی برای NFT شما ثبت می‌شود، ۲۴ ساعت زمان دارید تا آن را بپذیرید، در غیر این صورت منقضی می‌شود. تمام توکن‌های بی‌‌همتای فاندیشن، قابلیت دریافت Offer را دارند و نیازی نیست شما کار خاصی انجام دهید. اگر پیشنهادی توجه شما را جلب کرد، روی Accept Offer بزنید و تراکنش را روی کیف پولتان تایید کنید. اگر از مبلغ پیشنهاد شده راضی نبودید، صبر کنید تا پیشنهاد بالاتری جایگزین شود یا ۲۴ ساعت آن تمام شود.

فروش در حالت Reserve Auctions

فروش nft در فاندیشن در حالت Reserve Auctions
منبع: foundation.app

شما می‌توانید توکن‌های NFT خود در Foundation را برای حراج بگذارید. برای شروع، باید یک Reserve Price برای توکن خود تعریف کنید؛ این حداقل قیمتی است که در حراج، قبول خواهید کرد؛ تمام پیشنهادها، نباید از حداقل تعیین شده کمتر باشند. Reserve Price و تمام پیشنهادات (Bids) به صورت On-Chain ثبت شده و قابل مشاهده هستند.

برای قرار دادن یک توکن در حراج، آن را انتخاب کرده و روی دکمه List کلیک کنید. Reserve Price را بر حسب اتر مشخص کرده و سپس قرارداد حراج را در کیف پولتان تایید کنید. در گام بعدی روی List Your NFT زده، تراکنش را تایید کرده و هزینه Gas را بپردازید.

هر زمان که قیمت حداقلی ثبت شد، شمارش معکوس ۲۴ ساعته برای حراج شروع می‌شود. اگر در ۱۵ دقیقه پایانی، یک Bid جدید ثبت شود، حراج برای ۱۵ دقیقه تمدید می‌شود.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • بازار NFT فاندیشن چیست؟
  فاندیشن یک مارکت‌پلیس NFT، مبتنی بر شبکه اتریوم و برای فروش آثار هنری است. در این پلتفرم که قبلا مختص هنرمندان تایید شده بود،‌ کاربران قرارداد هوشمند شخصی خود برای ایجاد کالکشن‌های NFT را به راحتی می‌سازند. در هر قرارداد هوشمند، به تعداد دلخواه می‌توان توکن بی‌همتا ایجاد کرد و همه آن‌ها در این مجموعه، برای همیشه در کنار هم خواهند ماند.
 • آیا برای ایجاد توکن NFT در Foundation، به دعوت‌نامه نیاز است؟
  قبلا به دعوت نامه نیاز بود،‌ اما از ژانویه ۲۰۲۲ این اجبار برداشته شد و هر کسی می‌تواند توکن NFT اثر هنری خود را در این پلتفرم ایجاد کند.

جمع‌بندی

چندین مارکت‌پلیس برای توکن‌های بی‌همتا وجود دارد، یکی از خاص‌ترین آن‌ها بازار NFT فاندیشن است. Foundation که یک مارکت‌پلیس مبتنی بر اتریوم است، در ابتدا مختص هنرمندان واقعی بود؛ اما اکنون هر کاربری می‌تواند در آن اثر هنری خودش را لیست کند. این بازار کنترل همه‌چیز در مورد توکن یکتا را به خود کاربر می‌سپارد. هر شخصی به سادگی قرارداد هوشمند خودش را در این پلتفرم می‌سازد و توکن‌های NFT خود را در آن ایجاد می‌کند. همه اتفاقات در فاندیشن خیلی ساده و کاربرپسند رخ می‌دهد. در این مقاله پس از معرفی مختصری از مارکت‌پلیس Foundation، نحوه ساخت اکانت،‌ مینت توکن NFT و فروش در این پلتفرم را آموزش دادیم.

آیا شما تجربه استفاده از این پلتفرم را داشته‌اید؟ در مقایسه با دیگر بازارها،‌ فاندیشن را چطور ارزیابی می‌کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
foundation.app

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا