اخبار بیت کوین

خرید ۱۱,۰۰۰ بیت کوین توسط بلک راک؛ در بازار ETFهای اسپات BTC چه می‌گذرد؟

تقریبا ۷۲ ساعت از تایید ۱۱ صندوق قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین توسط کمیسیون بورس آمریکا (SEC) می‌گذرد و گزارش‌های موجود نشان می‌دهد شرکت بلک راک (BlackRock) اکنون حدود ۱۱٬۴۰۰ BTC هولد می‌کند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

ارزش فعلی ETF بیت کوین بلک راک

به نقل از کوین‌ گیپ و نیوز بیت‌ ‌کوین، تا پایان اولین روز معاملاتی ETFهای اسپات بیت کوین، حجم معاملات آن‌ها به بیش‌ از ۴.۵ میلیارد دلار رسیده است. صندوق گری‌اسکیل (Grayscale) با حجم معاملات ۱.۹ میلیارد دلاری خود پیشتاز است و بخش کوچکی از بازار را برای بقیه ارائه‌دهندگان ETFها باقی گذاشته است. با توجه به اینکه بلک راک بزرگ‌ترین شرکت مدیریت سرمایه جهان است و شهرت زیادی دارد، بسیاری از تحلیلگران باور داشتند که صندوق «IBIT» آن جایگاه اول را به دست می‌آورد.

با این وجود، بلک راک در حال حاضر برای ETF اسپات خود فقط ۱۱٬۴۳۹ BTC به ارزش بیش‌ از ۴۹۷ میلیون دلار دارد. البته این بدان معنا نیست که راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین موفقیت‌آمیز نبوده است. این داده‌ها فقط نشان می‌دهند حجم ETF اسپات بلک راک با پیش‌بینی‌های فعالان بازار کریپتو مطابقت نداشته است. اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، اظهار داشته است:

جریان ورود سرمایه ۹ ETF جدید طی دو روز به ۱.۴ میلیارد دلار رسیده است. علاوه بر این، جریان خروجی صندوق GBTC هم ۵۷۹ میلیون دلار بوده و خالص جریان ورودی آن‌ها را به ۸۱۹ میلیون دلار رسانده است. صندوق‌ IBIT (بلک راک) با نیم میلیارد دلار ذخایر پیشتاز است و صندوق شرکت فیدلیتی (Fidelity) در رتبه دوم قرار دارد. حجم معاملات این ۹ صندوق هم ۳.۶ میلیارد دلار است و تعداد معامله‌گران آن به ۵۰۰٬۰۰۰ نفر می‌رسد. این مقدار با در نظر گرفتن صندوق GBTC به ۱.۲ میلیون معامله‌گر می‌رسد. میانگین پریمیوم (Premium) آن‌ها هم ۰.۲٪ است.

اطلاعات مربوط به ETFهای اسپات بیت کوین
اطلاعات مربوط به ETFهای اسپات BTC – منبع: توییت اریک بالکوناس

معاملات ETFهای اسپات تاکنون با پیش‌بینی‌های جیمز سیفرت (James Seyffart)، یکی دیگر از تحلیلگران ETF بلومبرگ، مطابقت داشته است؛ چرا که به اعتقاد وی ETFهای بیت کوین در اولین سال راه‌اندازی خود ۱۰ میلیارد دلار سرمایه را جذب می‌کنند. همان طور که پیش از این گزارش دادیم لری فینک (Larry Fink)، مدیرعامل بلک راک، از دستاوردهای شرکت خود در زمینه ETF اسپات بیت کوین اعلام رضایت کرده است و حتی ممکن است به زودی وارد بازار ETF اتریوم شود. تحلیلگری به اسم مارتی پارتی (Martyparty) در این باره افزود:

دیروز گزارش دادم که بلک راک ۵۰٪ از ETF خود را به پول نقد تبدیل کرده است. گزارش آن‌ها امروز به‌روزرسانی شد و همان طور که فکر می‌کردم این شرکت بیت کوین را در کف خریده است. تمام سرمایه صندوق‌ آن‌ها در حال حاضر در قالب بیت کوین است. اما آن‌ها از کجا می‌دانستند بیت کوین به کف خود رسیده؟ فکر می‌کنم با مجموعه جدیدی از نهنگ‌ها مواجه شده‌ایم. شرکت‌های ارائه‌دهنده ETFها می‌توانند به صورت نقدی، غیرنقدی، هر نوع پول نقد، هر نوع ارز (از جمله فارکس) معامله کنند. آن‌ها مجبور هم نیستند تمام سرمایه خود را در قالب بیت کوین نگه دارند.

ذخایر بلک راک
ذخایر بلک راک – توییت مارتی پارتی

بررسی قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین برخلاف انتظار بسیاری از معامله‌گران، بعد از راه‌اندازی ETFهای اسپات خیلی رشد نکرده و در حال حاضر هم در محدوده ۴۲٬۸۰۰ دلار قرار دارد. این در حالی است که چند روز قبل از تایید ETFها قیمت آن به ۴۶٬۰۰۰ دلار رسیده بود.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه BTC – منبع: TradingView

تایید ETFهای اسپات BTC هنوز تاثیر مثبتی بر قیمت BTC نگذاشته است و همان طور که پیش از این گزارش دادیم، به نظر می‌رسد افزایش فشار فروش صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل و صرافی FTX در این مسئله موثر بوده است.

البته برخی از تحلیلگران همچنان نسبت به آینده بیت کوین خوش‌بین هستند. در این مورد برای مثال می‌توان به مایکل فان د پوپه (Michaël van de Poppe)، موسس و مدیرعامل شرکت «MN Trading» اشاره کرد که اعلام کرده قیمت بیت‌ کوین ممکن است با رشدی حدودا ۱٬۱۷۶٪ به ۶۰۰٬۰۰۰ دلار برسد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا