اخبار بیت کوین

کاهش قیمت بیت کوین بعد از تایید ETFهای اسپات؛ علت چه بود؟

با تایید صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات و کاهش تاثیر آن‌ها، قیمت بیت کوین (BTC) در روز جمعه به زیر ۴۲٬۰۰۰ دلار سقوط کرد و تقریبا ۱۰٪ کاهش یافت. بیت کوین در اوایل روز جمعه به ۴۶٬۰۰۰ دلار رسیده بود و با آغاز معاملات ETFهای اسپات در روز پنجشنبه تا سقف دو ساله خود یعنی ۴۹٬۰۰۰ دلار رشد کرد اما رالی آن برای مدت زیادی دوام نیاورد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین دسک، سهام صرافی کوین بیس (COIN) که خدمات مربوط به نگهداری و حضانت بیت کوین را به اکثر صادرکنندگان ETF ارائه می‌کند، در روز جمعه ۷.۴٪ کاهش یافت. ارزش سهام شرکت‌های ماینر BTC یعنی ماراتون دیجیتال (MARA)، هات ۸ (HUT) و ریوت پلتفرمز (RIOT) هم حداقل ۱۰٪ سقوط کردند. در این میان سهام شرکت ماراتن دیجیتال بدترین عملکرد را داشت و ۱۵٪ کاهش یافت.

این سقوط‌ یک روز بعد از شروع معاملات ETFهای اسپات بیت کوین اتفاق افتاد که نقطه عطف مهمی را برای صنعت کریپتو رقم زدند. ETF‌های اسپات صندوق‌های سرمایه‌گذاری سنتی هستند که به معامله‌گرد خرد و سازمانی اجازه می‌دهند راحت‌تر در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند.

البته کاهش قیمت BTC در روز جمعه چندان شگفت‌انگیز نبود. تحلیلگران زیادی مثل شرکت کریپتوکوانت (CryptoQuant) در ماه گذشته پیش‌بینی کرده بودند که با تایید ETFهای اسپات و به خاطر پدیده‌ای به اسم «خرید با شایعه، فروش با خبر) قیمت بیت کوین تا ۳۲٬۰۰۰ دلار کاهش می‌یابد. شایان ذکر است رویدادهای مهمی مثل فهرست شدن سهام صرافی کوین بیس در آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) و راه‌اندازی صندوق پروشیرز (BITO) به عنوان اولین ETF فیوچرز بیت کوین در اکتبر ۲۰۲۱ (مهر ۱۴۰۰) هم چنین تاثیری داشتند.

چرا قیمت بیت کوین کاهش یافت؟

به نقل از کوین گیپ و کوین‌ تلگراف و طبق گفته‌های آنتونی اسکاراموچی (Anthony Scaramucci)، موسس شرکت «SkyBridge Capital»، کاهش اخیر قیمت BTC تا حدودی به خاطر افزایش فشار فروش صندوق تراست بیت کوین شرکت گری‌اسکیل (GBTC) رخ داده است. او در مصاحبه جدید خود اعلام کرد این صندوق مقادیر قابل‌توجهی BTC را وارد بازار کرده و به نظر می‌رسد هولدرهای آن قصد دارند سرمایه خود را به ETFهای اسپات منتقل کنند. به عبارت دیگر با تایید ETFهای اسپات، هولدرهای GBTC می‌توانند در صندوق‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که کارمزد کم‌تری دارند. به همین خاطر فشار فروش آن‌ها افزایش یافته است.

GBTC در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد و در روز پنجشنبه با حجم معاملات ۲.۳ میلیارد دلاری خود رکورد جدیدی را به ثبت رساند. این صندوق محوبیت زیادی دارد اما به نظر می‌رسد سهامداران آن با توجه به ضرر خود ترجیح داده‌اند در صندوق‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری سرمایه‌گذاری کنند. احتمالا فشار فروش آن‌ها هم باعث شده رالی BTC در ۴۹٬۰۰۰ دلار متوقف شود و قیمت آن به زیر ۴۳٬۰۰۰ دلار برسد.

طبق داده‌های پلتفرم «Arkham Intelligence»، صندوق GBTC در ۱۲ ژانویه (۲۲ بهمن) ۸۹۴ بیت کوین (به ارزش ۴۱ میلیون دلار) را به کیف پول خود در پلتفرم کوین بیس پرایم (Coinbase Prime) منتقل کرده و ۲٬۶۰۷ بیت کوین (به ارزش ۱۱۹ میلیون دلار) را طی ۳ تراکنش به کیف پول‌هایی ارسال کرده که پیش از این هیچ تراکنشی انجام نداده بودند.

با وجود این، تعداد بیت کوین‌های منتقل‌شده GBTC در مقایسه با ذخایر ۲۷ میلیارد دلاری آن چندان زیاد نیست. به عبارت دقیق‌تر ۸۹۴ بیت کوین حدود ۰.۱۵٪ و ۱۱۹ بیت کوین حدود ۰.۴۴٪ از ذخایر GBTC را تشکیل می‌دهند. گفتنی است شرکت گری‌اسکیل هرگز آدرس کیف پول‌های خود را به طور عمومی منتشر نکرده و Arkham Intelligence ممکن است در محاسبات خود اشتباه کرده باشد.

تراکنش‌های GBTC
تراکنش‌های GBTC – منبع: Arkham Intelligence

زک پاندل (Zach Pandl)، مدیر ارشد تحقیقات گری‌اسکیل هم از شرکت خود دفاع کرده و گفته که افزایش فروش یک صندوق برای سرمایه‌گذاری در یک صندوق دیگر نباید تاثیری بر قیمت بیت کوین بگذارد. در هر صورت، سهام GBTC حدود ۵.۲٪ کاهش یافته و در روز جمعه به ۳۸.۵۸ دلار رسیده است. این در حالی است که سهام GBTC در سال گذشته با رشد چشمگیر ۳۰۰٪ مواجه شده بود و BTC هم ۱۶۰٪ رشد کرده بود. این امر نشان‌دهنده نقش مهم صندوق تراست در استراتژی سرمایه‌گذاری معامله‌گران BTC است.

آیا صرافی FTX هم در کاهش قیمت بیت کوین موثر بود؟

طبق گفته‌های اسکاراموچی، افزایش فشار فروش صرافی FTX بعد از تایید ETFهای اسپات هم در سقوط قیمت بیت کوین موثر بوده است. FTX که در گذشته یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های جهان محسوب می‌شد، در سال ۲۰۲۲ با سقوط بازار کریپتو اعلام ورشکستگی کرد و در حال حاضر هم در حال فروش دارایی‌های خود است. البته اسکاراموچی اعلام کرده که فروش FTX احتمالا در شش تا هشت روز معاملاتی آینده به پایان می‌رسد.

به نقل از کوین تلگراف، پرونده FTX هنور به پایان نرسیده و کمیته رسمی بستانکاران آن اخیرا از دادگاه خواسته است تا مطالبات مشتریان این پلتفرم را در قالب رمزارز (نه ارز فیات) پرداخت کند. در متن درخواست این کمیته گفته شده است:

اگر دادگاه تشخیص دهد که رمزارزها متعلق به FTX نیستند، این دارایی‌ها (که از زمان ورشکستگی FTX حدود ۵ میلیارد دلار رشد کرده‌اند) باید به صورت رمزارز به مشتریان آن برگردانده شود و از آن برای پرداخت هزینه‌های دیگر از جمله هزینه‌های اداری استفاده نشود.

FTX در نوامبر ۲۰۲۳ (آبان) اعلام کرده بود که قصد دارد بدهی خود را به دلار آمریکا پرداخت کند و طبق قانون آمریکا قیمت رمزارزها را بر اساس تاریخ ورشکستگی خود در سال ۲۰۲۱ حساب می‌کند. با وجود این مشتریان FTX اعلام کرده‌اند که این روش برای هولدرهای رمزارزهایی مثل بیت کوین، اتریوم و سولانا ناعادلانه است و بیشتر به نفع هولدرهای استیبل کوین‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی است.

تصویری از متن درخواست کمیته رسمی بستانکاران FTX
تصویری از متن درخواست کمیته رسمی بستانکاران FTX – منبع: Kroll

همچنین، اسکاراموچی تاکید کرده که وال استریت در گذشته از تبلیغ ETFهای بیت کوین خودداری می‌کرد اما احتمالا تا هشت روز دیگر سیاستش را تغییر می‌دهد. در نتیجه وال استریت ممکن است تبلیغ و بازاریابی ETFهای بیت کوین را آغاز کند و دوران جدیدی را در بازار کریپتو ایجاد نماید.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا