متوسط مقالات

اینشورتک (Insurance Technology) چیست و چه مزیت‌هایی به ارمغان می‌آورد؟

تغییر و تحولات دیجیتال دامن صنعت بیمه را نیز گرفته است و سبب تسریع نوآوری‌هایی در این صنعت شده است. صنعت بیمه برای سال‌هاست که تغییرات چندانی نکرده است و شرکت‌های بزرگ بیمه همان مدل‌های قدیمی را ادامه می‌دهند. اینشورتک (Insurtech) در چند سال گذشته به تکامل این صنعت کمک شایان توجهی کرده است.

اینشورتک چیست؟

انشورتک

صنعت بیمه در گذشته هم از فناوری استفاده کرده است؛ اما منظور از اینشورتک، استفاده از فناوری‌های نوین‌تر و تحول‌آفرین در این حیطه است. هوش مصنوعی دلیل بزرگی برای رشد اینشورتک است. یادگیری ماشینی می‌تواند به پردازش داده‌های عظیم کمک کند و بهبود‌هایی در زمینه کارایی و تاثیرگذاری را فراهم آورد.

مزایای اینشورتک

اینشورتک برای افزایش کارایی و تاثیر‌گذاری صنعت بیمه ایجاد شده است. کسب و کار‌های بیمه با استفاده از انشورتک می‌توانند بهتر کار خود را انجام دهند و مزایای زیادی را برای کاربران فراهم آورند.

سیاست‌های بیمه سفارشی

انشورتک

ابزار‌های اینترنت اشیا باعث ایجاد سیاست‌های سفارشی بیمه بر اساس مجموعه داده‌های جامع‌تر شده است. در گذشته چنین نبود و شرکت‌های بیمه با بررسی چیز‌هایی مانند سوابق، سن و غیره اقدام به بررسی‌های آماری می‌کردند و در نهایت حاشیه سود خود را تعیین می‌کردند.

امروزه دسترسی به داده‌ها برای شرکت‌های بیمه راحت شده است و ابزار‌های اینترنت اشیا اطلاعات زیادی را برای این شرکت‌ها فراهم می‌آورند که با استفاده از این اطلاعات و داده‌ها می‌توان حق بیمه را بهتر و عادلانه‌تر تعیین کرد. این ابزار‌ها باعث جمع‌آوری داده‌های شخصی‌تر و قابل اعتماد‌تری می‌شوند.

برای مثال، ممکن است از فردی که می‌خواهد اتومبیل خود را بیمه کند، تقاضا شود که یک ابزار برای بررسی از راه دور را روی آن نصب کند. بدین ترتیب نحوه رانندگی شخص مورد بررسی قرار می‌گیرد و حق بیمه‌ای که باید بپردازد، بر طبق آن مشخص خواهد شد.

قطعا سیاست بیمه برای فرد فعالی که روزانه پیاده‌روی می‌کند و خواب کافی دارد، با یک فرد سیگاری کم تحرک که تنها فعالیت او رفتن به مغازه مشروب فروشی سر کوچه است، تفاوت زیادی دارد. به احتمال خیلی زیاد، فرد اول از بیمه خود استفاده کمتری خواهد کرد و بنابراین باید حق بیمه کمتری بپردازد.

فناوری و اینشورتک در این زمینه به کمک صنعت بیمه می‌آیند و باعث تصمیم‌گیری‌های بهتر و در نتیجه صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهند شد. این به نفع طرفین مختلف در صنعت بیمه است.

بیمه کسب و کار‌های کوچک

بیمه کسب و کار‌های کوچک برای شرکت‌های بیمه اهمیت کمتری دارد زیرا این کسب و کار‌ها حق بیمه کمتری می‌پردازند و بنابراین تمرکز بر کسب و کار‌های بزرگ برای شرکت‌های بیمه بسیار سود‌آور‌تر می‌باشد. همین امر باعث شده که گزینه‌های زیادی برای صاحبان کسب و کار‌های کوچک موجود نباشد و انتخاب یک سیاست مناسب برای آنها دشوار باشد.

اما برنامه‌ها و نرم افزار‌های انشورتک در این زمینه بسیار به کسب و کار‌های کوچک کمک خواهند کرد. این برنامه‌ها دسترسی به داده‌های متنوع را ممکن می‌سازند و از این رهگذر با پیچیدگی‌های موجود در این حیطه روبرو خواهند شد. انشورتک موقعیت‌های زیادی را برای کسب و کار‌های کوچک فراهم می‌کند و بر نیاز‌های خاص آنان متمرکز می‌شود.

مدیریت مطالبات

انشورتک ارتباط بین بیمه‌گر و بیمه‌شده را تقویت می‌کند. یکی از حیطه‌هایی که اینشورتک می‌تواند بسیار موثر باشد، پردازش و مدیریت مطالبات است. برنامه‌های مدیریتی زیادی برای استفاده در این زمینه توسط اینشورتک موجود شده است.

این برنامه‌ها کارایی و سرعت شرکت‌ها را در مدیریت مطالبات افزایش می‌دهند و در این میان، هوش مصنوعی نیز به کمک آنها می‌آید و حداقل بخشی از این فرآیند را خودکار می‌سازد. به عنوان مثال، فردی که اتومبیل خود را بیمه کرده است، تصادف می‌کند و این فرد فورا از طریق برنامه روی گوشی خود از تصادف فیلم می‌گیرد و آن را ارسال می‌کند. این فیلم توسط الگوریتم‌ها تحلیل می‌شود و در مدت زمانی چند ثانیه‌ای به آن رسیدگی می‌شود.

برنامه‌های بیمه و احراز هویت از طریق چهره

نرم افزار‌های اینشورتک می‌توانند به مشتریان کمک کنند که به آسانی تقاضا‌های خود را تسلیم کنند و استرس و زحمتی برای این کار نداشته باشند. از طرف دیگر، این برنامه‌ها می‌توانند به مشتریان امکان احراز هویت از طریق چهره را بدهند و بنابراین در موقع نیاز، مشتریان به سرعت احراز هویت می‌شوند و این امر پردازش مطالبه و بازپرداخت را بسیار سریع‌تر می‌کند.

این امر باعث آسانی تعامل می‌شود و کارایی و سرعت مطالبات را بالا‌تر می‌برد. همه این امور باعث خوشحالی و راحتی کاربران خواهد شد و بازپرداختی بدون دردسر را برای آنها به همراه خواهد داشت. این مزیت بزرگی برای صنعت بیمه خواهد بود.

چشم‌انداز صنعت بیمه

صنعت بیمه در حال تجربه یک تحول دیجیتال بزرگ است و در چند سال گذشته، مبالغ کلانی در اینشورتک سرمایه‌گذاری شده است. این نشانگر افزایش محبوبیت اینشورتک و پتانسیل آن است. شرکت‌های بیمه به روش‌های زیادی می‌توانند در این حیطه از فناوری استفاده کنند و با کارایی و تاثیرگذاری بیشتری مواجه شوند.

در برنامه‌های آینده ممکن است شاهد جمع کردن سیاست‌های مختلف در یک پلتفرم باشیم و همچنین محصولاتی برای رویداد‌های کوچک هم طراحی شود. پتانسیل صرفه‌جویی در هزینه و افزایش کارایی در این زمینه بسیار بالا است و همین امر باعث افزایش سرمایه‌گذاری در اینشورتک خواهد شد. نظر شما چیست؟ استفاده از فناوری‌های مدرن در صنعت بیمه چه مزیت‌های دیگری را به ارمغان خواهد آورد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
learn.g2

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا