متوسط NFT

دلیل استقبال جامعه رمز ارزها از پروژه NFT لوت (Loot) چه بود؟

لوت (Loot) مجموعه‌ای ۸۰۰۰ تایی از NFT هاست که هرکدام فهرستی از چند آیتم به سبک بازی‌های نقش‌آفرینی (RPG) را شامل می‌شوند. به هرکدام از این توکن‌های بی‌همتا یک بسته گفته می‌شود که آیتم‌های متفاوتی دارند. وجه تمایز لوت با دیگر پروژه‌ها این است که هیچ بازی، قوانین یا سیستم مشخصی برای بسته‌های این پروژه وجود ندارد و همین موضوع باعث شده تا جوامع، ابزارها و پروژه‌های زیادی از این NFT ها استفاده کنند.

لوت به دلیل ماهیت نوآورانه خود با استقبال زیادی روبه‌رو شده است. در حقیقت، آزادی عمل استفاده از لوت آن را بسیار متنوع کرده است. اجتماع‌های بزرگ‌تر به‌مرور به بازار می‌آیند و هرکدام موارد استفاده جدیدی را بر اساس ایده‌های خود ارائه می‌دهند و هرکدام از این NFT ها، بر اساس موارد استفاده جدید ارزش پیدا می‌کنند.

پروژه لوت (Loot) چیست؟

لوت، پروژه‌ای مبتنی بر توکن‌های غیرقابل‌معاوضه (NFT) است که ۸۰۰۰ بسته منحصربه‌فرد از ابزارهای ماجراجویی به سبک بازی‌های نقش‌آفرینی دارد. این پروژه توسط دم هفمن (Dom Hofmann)، بنیان‌گذار شبکه اجتماعی Vine راه‌اندازی شده است. هرکدام از بسته‌های لوت ۸ ابزار ماجراجویی مانند کفش، گردنبند، انگشتر، اسلحه و … دارد و به معنای واقعی کلمه ابزار لازم برای ماجراجویی تأمین شده است.

پس از راه‌اندازی این بازی، این NFT ها به‌صورت رایگان بین تمام کاربران توزیع شد و کاربران تنها بایستی کارمزد گس اتریوم را پرداخت می‌کردند و به‌جز کارمزد تراکنش مینت کردند، هزینه دیگری نیاز نبود. بسته‌های شماره یک تا ۷۷۷۷ به صورت رایگان بین کاربران تقسیم شد اما شماره ۷۷۷۸ تا ۸۰۰۰ برای توسعه‌دهندگان پروژه باقی ماند.

بسته لوت
بسته ۱۳۳۷ Loot

تا بدین جای کار به نظر می‌رسد پروژه لوت چیزی شبیه سایر پروژه‌های معمول NFT است اما این‌گونه نیست. لوت پروژه‌ای منحصربه‌فرد بوده چراکه هیچ کاربردی برای هر بسته آن از طرف تیم سازنده معرفی نشده است! معمولاً NFT ها با ایده به کار گرفته شدن در یک برنامه یا بازی ساخته و عرضه می‌شوند اما داستان برای پروژه Loot متفاوت است. لوت با این کار این امکان را برای جامعه کاربرانش فراهم کرده تا تصمیم بگیرند با NFT ها چه کار کنند و چگونه آنها را در پلتفرم‌های خود استفاده نمایند. بنابراین، استفاده از بسته‌های لوت، به خلاقیت و ایده‌های کاربران بستگی دارد.

لوت چگونه کار می‌کند؟

NFT های پروژه لوت، توکن‌هایی با استاندارد ERC-721 اتریوم هستند. توکن‌های‌غیرقابل معاوضه‌ای که منحصربه‌فردند و نمی‌توان چند عدد از آنها را داشت و هیچ‌کدام به دیگری شباهت ندارند.

در قرارداد هوشمند پروژه لوت، یک سیستم تصادقی پخش آیتم تعبیه شده که توکن‌ها را بر اساس آیتم‌های موجود در آنها و نمره‌ای که به هر یک تعلق می‌گیرد تولید می‌کند. هرچه نمره بسته بیشتر باشد، تنوع آیتم‌ها نیز بیشتر خواهد بود.

به تصویر زیر نگاهی بیندازید. این بسته شماره ۶۱۶۱ است. همان‌طور که از توضیحات پایین شکل مشخص است، این بسته دو آیتم معمولی، سه آیتم غیرمعمول، یک آیتم نادر، یک آیتم حماسی و یک آیتم افسانه‌ای دارد. آیتم‌های افسانه‌ای در بسته‌های لوت، نادرترین آیتم‌های این پروژه هستند و هرکدام تنها یک‌بار در یکی از بسته‌ها وجود دارند.

بسته لوت
بسته ۶۱۶۱ Loot

نادر بودن آیتم‌های موجود در بسته یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده ارزش بسته لوت است. بااین‌حال، در ارزشمند بودن یک بسته عوامل دیگری نیز نقش دارند.

ارزش توکن‌های NFT لوت چگونه مشخص می‌شود؟

در حالی که تیم توسعه لوت رسماً هیچ معیاری برای تعیین ارزش NFT هایش مشخص نکرده، جامعه ارز دیجیتال، سیستم‌های تعیین ارزش خود را توسعه داده است. روش اصلی ارزش‌گذاری بسته‌ها در حال حاضر بر نادر بودن آیتم‌های داخل آنها متکی است. هرکدام از آیتم‌های این بسته‌ها تعداد معینی تکرار دارند و بر همین اساس امتیازبندی و ارزش‌گذاری می‌شوند.

جدول تعیین ارزش NFT های لوت
جدول تعیین ارزش NFT های لوت

نمره بسته شما بر اساس جدول بالا و با جمع بستن نمره تمامی آیتم‌هایتان محاسبه می‌شود. علاوه بر این، بر اساس مجموع امتیاز آیتم‌های بسته، شما رتبه‌بندی می‌شوید. بنابراین، ارزش NFT های لوت بر اساس نمره و رتبه هر بسته مشخص می‌شود و بر اساس حدس و گمان مبنی بر ارزش آینده آنها، تا ده هزار دلار قیمت دارند.

ارزش بلندمدت بسته‌های لوت به برنامه‌ها و اکوسیستم‌هایی که در ورای آنها توسعه می‌یابد بستگی دارد. برخی بازی‌ها ممکن است لزوماً بر مبنای آیتم‌های نادر و کمیاب بنا نشوند. ازآنجاکه هر بسته می‌تواند در اکوسیستم‌های مختلف ارزشمند باشد، موارد استفاده مختلف می‌تواند بر قیمت‌ها تأثیر بگذارد.

چه تفاوتی میان Loot و دیگر پروژه‌های NFT وجود دارد؟

وجه تمایز اصلی لوت با دیگر پروژه‌های NFT رویکرد پایین به بالای آن است. اما رویکرد پایین به بالا چه معنی دارد؟ بگذارید توضیح دهیم؛ پروژه‌های NFT تقریباً هم‌جهت با افکار بنیان‌گذاران و توسعه‌دهندگان خود حرکت می‌کنند و رویکرد از بالا به پایینی دارند. مکانیسم‌ها و قوانین اکثر بازی‌ها و پروژه‌های NFT مبتنی بر بلاکچین توسط تیم توسعه تعریف می‌شود و جامعه در آن نقش اندکی دارد.

بااین‌حال، همه‌چیز در لوت متفاوت است چراکه این پروژه با رویکردی پایین به بالا بنا شده است. در حالی که بنیان‌گذاران توکن‌های NFT را ایجاد کرده‌اند، جامعه نقش اصلی را در ارزش‌گذاری و تعیین نحوه استفاده از آنها دارد. رویکردی که به شدت مورد استقبال کاربران قرار گرفته و شاهد آن هستیم که بلافاصله پس از عرضه این توکن‌ها، جوامع و پروژه‌های مختلفی بر اساس بسته‌های لوت توسعه یافته‌اند که هر یک، از این توکن‌ها با روشی منحصربه‌فرد و ایده‌ای متفاوت بهره می‌برند.

همانطور که بالاتر گفتیم، محتویات هر بسته لوت با قرارداد هوشمند ارزیابی می‌شود. بنابراین، درحالی‌که هر بسته مجموعه‌ای از آیتم‌هاست، هر NFT به‌واسطه محتویاتش با دیگری متفاوت خواهد بود. ویژگی نادری که لوت را نسبت به سایر NFT ها متمایز می‌کند چراکه معمولاً بیشتر NFT ها به صورت یک بسته کامل ارزیابی می‌شوند. چگونه جوامع مختلف NFT بر مبنای پروژه لوت گسترش می‌یابند؟

توسعه‌دهندگان و طرفداران تاکنون لیست گسترده‌ای از پروژه‌های مبتنی بر NFT های لوت را ایجاد کرده‌اند. پتانسیل این پروژه‌ها پایان‌ناپذیر است و تنها به چگونگی استفاده از NFT در پروژه بستگی دارد. فعالیت‌های مرتبط با پروژه لوت به پنج دسته جوامع، ابزارهای توسعه، انجمن‌ها، ردیاب‌های بازار و پروژه‌های مشتق شده تقسیم می‌شوند. در ادامه نگاه دقیق‌تری به هرکدام خواهیم انداخت.

جوامع

جوامع مختلف از کاربران این امکان را برای هولدرها و طرفداران لوت فراهم می‌کند تا دورهم جمع شوند، ایده‌های جدید پیرامون این توکن‌ها را به بحث بگذارند و پروژه‌های جدید خلق کنند. تا بدین جای کار، دو جامعه بزرگ لوت کامیونیتی (Loot Community) و لوت بیلدرز (Loot Builders) در دیسکورد پیرامون این پروژه ساخته شده‌اند.

ابزارهای توسعه

ازجمله این ابزارها می‌توان به اسکریپت‌ها، wrappers و تولیدکنندگان آیتم‌های هنری اشاره کرد که به توسعه‌دهندگان در ساخت پروژه‌های خود کمک می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، Pixel Character Generator از هر NFT تصویری خودکار ایجاد می‌کند؛ تصویری که می‌توان از آن در سایر بازی‌ها و برنامه‌ها استفاده کرد.

Pixel Character Generator
Pixel Character Generator

Loot Sound نیز یک‌صدای منحصربه‌فرد برای هر NFT لوت ایجاد می‌کند که می‌توان آن را در برنامه‌ها و یا سایر بازی‌ها استفاده کرد. به‌صورت جزئی، هر آیتم موجود در بسته یک‌صدای منحصربه‌فرد دارد که درنهایت، با صدای هفت آیتم دیگر ترکیب‌شده و صدای نهایی را ایجاد می‌کنند.

Loot Sound
Loot Sound

انجمن‌ها

کاربران می‌توانند بر اساس آیتم‌های مختلفی که در بسته آنها وجود دارد، در انجمن‌های مختلف عضو شوند. به عنوان مثال، Katana Garden انجمنی است که تنها کاربرانی که اسلحه Katana در بسته خود دارند می‌توانند در آن عضو شوند. اینکه در این انجمن چه‌کارهایی انجام می‌شود مشخص نیست و تنها دارندگان Katana از آن مطلع هستند. اعضای این انجمن‌ از طریق شبکه اجتماعی ردیت (Reddit) با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. برای عضویت در این انجمن، تنها کافی است ثابت کنید در بسته خود، Katana دارید.

ردیاب‌های بازار

ردیاب‌ها ابزارهای ساده‌ای هستند که از طریق آنها می‌توان متوجه شد کدام NFT خاص در اختیار کدام آدرس است و چه آیتم‌هایی در آن وجود دارد. علاوه بر این، می‌توان قیمت فعلی آنها را متوجه شد. روبز مارکت (robes.market) یکی از این ابزارهاست که در آن می‌توان آدرس‌های دارنده آیتم لباس ملکوتی (Divine Robe) را مشاهده نمود.

پروژه‌های مشتق شده

Loot Dungeon یک بازی بلاکچینی است که از NFT های لوت استفاده می‌کند. با سپرده‌گذاری بسته لوت خود شما می‌توانید با یک هیولا مبارزه کنید و نتایج با استفاده از توابع تصادفی چین لینک (Chainlink VRF) تعیین می‌شوند. در بازی Loot Dungeon، توابع تصادفی چین لینک نبردها را اجرا می‌کنند و آیتم‌های منحصربه‌فردی توسط هوش مصنوعی ایجاد شده و به برندگان داده می‌شود.

پس از ورود به Loot Dungeon، NFT یا همان بسته شما به یک قرارداد هوشمند ارسال می‌شود. پس از آن شما ۲۴ ساعت فرصت دارید تا تصمیم بگیرید که با هیولا بجنگید و یا از بازی خارج شوید. درصورتی‌که شما در این بازی شکست بخورید، NFT خود را از دست خواهید داد مگر اینکه حداکثر کارمزد ۰.۰۵ اتریومی را بپردازید.

چرا Loot این‌قدر محبوب است؟

در مدت‌زمان کوتاهی، لوت تخیل طرفداران، توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران NFT را به خود جلب کرده است. رویکرد پایین به بالا با یک هدف ایجاد شده و آن تمرکززدایی است؛ عنصری که آرمان اصلی پروژه‌های ارز دیجیتال محسوب می‌شود. دادن اختیار تام به کاربران برای تصمیم‌گیری در رابطه با کاربرد این NFT ها، کنترل گروه متمرکز توسعه‌دهندگان بر این پروژه را از بین برده و به رشد خلاقیت کمک می‌کند.

در طرف دیگر داستان اما نمی‌توان از خلاقیت NFT های سنتی نیز چشم پوشید. با این حال، استفاده از آنها به بسترهای خاصی محدود شده است. کاربران می‌توانند از NFT های معمولی در پلتفرم‌های استیکینگ و … استفاده کنند. اگرچه تمامی این پلتفرم‌ها برای NFT های لوت نیز قابل‌استفاده هستند، اما اینکه کاربر در انتحاب نحوه استفاده از NFT های لوت آزادی عمل دارد باعث محبوبیت سریع این پروژه شده است.

سخن نهایی

لوت (Loot) مفهوم جدیدی را ارائه کرده که پیش‌تر توسط افرادی همچون ویتالیک بوترین و جامعه ارزهای دیجیتال مورد ستایش قرار گرفته است. همین مفهوم جدید باعث شده تا در همین مدت‌زمان کوتاه، بسیار از این پروژه استقبال شود. بلاکچین همواره از تمرکززدایی و سپردن قدرت به دست کاربران پشتیبانی می‌کند. پس از یک دوره طولانی، رویکرد بالا به پایین پروژه‌های NFT، شاید اکنون زمان آن رسیده که از منظر پروژه لوت، به پروژه‌ها و مفاهیم نگاهی بیندازیم.

منبع
academy.binance

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا