کریپتو کده

مکاورس چیست؟ معرفی MekaVerse و NFT ربات‌های Meka!

اگر به دنیای توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFTها علاقه داشته باشید، حتما می‌دانید پروژه‌های زیادی در بازار OpenSea در حال راه‌اندازی و فروش هستند. مکاورس نیز یکی دیگر از پروژه‌های NFT است که به تازگی آثار کم‌نظیر خود را بین هواداران و کلکسیونرها توزیع کرده است. کاربران استقبال خوبی از MekaVerse داشته‌اند. اما اصلا مکاورس چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله قصد داریم به این دو پرسش پاسخ دهیم و دلیل تمایز آثار این پروژه را نسبت به سایر پروژه‌ها، مورد بررسی قرار دهیم.

مکاورس چیست؟

مکاورس چیست

مکاورس (MekaVerse) مجموعه‌ای از ۸٬۸۸۸ توکن یکتای Meka است که خصوصیت‌های خود را از دنیای موجودات مکانیکی (Mecha) ژاپنی برگرفته‌اند.

صنعت توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT‌ها) توانسته است توجه افراد زیادی را در طول چند ماه گذشته به خود جلب کند. در این بازار می‌توانید از هنر دیجیتال گرفته تا دارایی‌های قابل ذخیره و حتی توکن‌های کاربردی را بیابید. متاسفانه بسیاری از پروژه‌های فعال در این حیطه، قادر به ارائه خدمات در بلند‌مدت نیستند؛ به همین دلیل حجم مبادلات و محبوبیتشان به‌سرعت کاهش می‌یابد. با وجود تمام این تفاسیر، همواره پروژه‌های جدیدی به بازار NFT‌ها وارد می‌شوند و برخی از آنها نیز برای خلق اثر، از دنیای واقعی الهام می‌گیرند.

برای اینکه یک پروژه NFT به موفقیت برسد، باید هم به دنیای دیجیتال و هم به دنیای واقعی توجه داشته باشد. علاوه‌بر این، برخوردار بودن از حمایت یک تیم باتجربه از هنرمندان و طراحان، می‌تواند فرق بزرگی در کار ایجاد کند. پروژه مکاورس می‌خواهد بازار توکن‌های یکتا را دستخوش تغییر کند. این پروژه با تمرکز بر خلق آثار فیزیکی، کالاهای تجاری و تولید مِکا‌های (Mekas) جدید در آینده، به‌دنبال این تغییر است.

مکاورس در ۷ اکتبر ۲۰۲۱ (۱۵ مهر ماه ۱۴۰۰) منتشر شد. بیش از ۱۲۰ هزار نفر از مردم تلاش کرده‌اند در سایت آن ثبت‌نام و مکا مینت (Mint) کنند. تنها در طول ۲۴ ساعت پس از راه‌اندازی این پروژه، میزان حجم کلی معامله شده آثار MekaVerse در OpenSea به ۱۳٬۹۰۰ اتر رسید. پایین‌ترین قیمت یک Meka به میزان ۵/۱ اتر بود و به صورت کلی تعداد ۸٬۵۹۳ عدد از این آثار مینت (تولید) شدند.

ماهیت دنیای مکا‌ها و راه‌اندازی آن

در نگاه اول ممکن است MekaVerse نیز مانند دیگر کلکسیون‌های NFT به نظر برسد. کارشناسان معتقدند بیشتر توکن‌های غیرمثلی موجود در بازار بیشتر جنبه زیبایی دارند و به کارایی آن‌ها اهمیتی داده نشده. با این حال لازم است بدانید که این مجموعه از آثار NFT به هیچ عنوان در دسته کلکسیون‌های آواتار (تصویر مورد استفاده در حساب‌های کاربری رسانه‌های اجتماعی) PfP یا NFT رایج جای ندارند. البته Meka‌ها نیز می‌توانند چنین قابلیتی داشته باشند. می‌توانیم مکاورس را به عنوان مجموعه ۸٬۸۸۸ عددی از مکا‌های مولد بشناسیم که از خصوصیت‌های افسانه‌ای و اساطیر دنیاهای ژاپنی Mecha‌ بهره برده‌اند.

nft ربات مکاورس

سبک هنری مورد استفاده در این کلکسیون، تفاوت زیادی با بسیاری از مجموعه‌های راه‌اندازی شده در OpenSea یا بازارهای دیگر دارد. برای ساخت NFTهای جذاب باید از آثار هنری اصیل استفاده کرد. هرچند ربات‌ها ژاپنی Mecha قبلا استفاده نشده، اما تیم پروژه منحصر به‌فرد بودن را در کیفیت می‌داند نه کمیت.

ساخت ۸٬۸۸۸ مکا‌ی منحصربه فرد تنها گام اول این پروژه است. تیم MekaVerse برنامه آینده‌ خود را طریق نقشه راه (Roadmap) اعلام کرده است. این پروژه می‌خواهد مکاورس را گسترش دهد و آن را به دنیای واقعی متصل کند. در نهایت، یک دنیای چند بعدی یا مالتیوِرس که متعلق به Meka است، از طریق همکاری با فعالان صاحب نام و پروژه‌های دیگر این فضا شکل می‌گیرد. ایده‌های دیگری که این تیم در نقشه راه خود آورده است شامل فیلم‌های کوتاه، اکتشافات فیزیکی و دیجیتالی و رویدادهای مختلف می‌شود.شاید بتوان گفت این یک برنامه‌ریزی بلندپروازانه است؛ اما تیم آن باید برای تحقق اهدافشان، رویکردی جسورانه داشته باشند.

مکاورس چگونه کار می‌کند؟

مانند سایر مجموعه‌های NFT‌، اولین گام مکاورس معرفی مجموعه آثارش به مخاطبان است. با توجه به اینکه اولویت تیم کیفیت است، هدف آن‌ها دست پیدا کردن به مجموعه آثاری منحصربه‌فرد است. علاوه بر این، هر یک از مکا‌ها داستان و پیشینه مربوط به خود را دارد. این قضیه در رابطه با هر کدام از آنها منحصر‌به‌فرد است.

با توجه به قصه مربوط به هر یک از ربات‌های مکانیکی، می‌توانیم مکاورس را به چهار گروه مختلف تقسیم‌بندی کنیم: اورجینالز مکاس(Originals Mekas‌)، میراژ (Mirage‌)، اف۹ (F9) و گادیانس( Gadians). صاحبان هر یک از این آثار NFT می‌توانند به هر کدام از چهار گروه مطرح‌شده، ملحق شود. لازم به ذکر است هر یک از هولدر‌ها می‌توانند به رویدادهای اختصاصی در دیسکورد (Discord)، توییتر و سایر پلتفرم‌های این تیم دسترسی داشته باشند. محتوای این رویدادها هنوز به صورت دقیق مشخص نیست؛ زیرا این پروژه در حال حاضر در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد.

دلیل منحصر‌به‌فرد بودن پروژه MekaVerse چیست؟

برخی از جنبه‌های پروژه MekaVerse موجب تمایز آن نسبت به سایر پروژه‌های این فضا می‌شود. منبع الهام این آثار مفاهیم دانش‌محور و علمی‌تخیلی ربات‌های غول‌پیکر و ماشین‌های ژاپنی Mecha است. این روایت‌های علمی‌تخیلی تا حد زیادی در ژاپن رایج هستند و به عنوان یک ژانر سرگرمی و زیرشاخه‌ای از یک فرهنگ به حساب می‌آیند. جالب است بدانید که مانگا‌ها و انیمه‌های زیادی در این ژانر تولید شده‌اند. از جمله محبوب‌ترین این آثار گاندم یونیورس (Gundam Universe) نام دارد.

توییت تیم مکاورس
توییت تیم مکاورس درباره عرضه NFT جدید

با توجه به اینکه بسیاری از پروژه‌های NFT فعلی به نوعی روی هنر پیکسلی تمرکز دارند، سبک هنری مکاورس متفاوت بوده و در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌گیرد. هنرمندان گرافیست فعال در این حوزه یعنی مَتی (Mattey) و مَت بی (Matt B) خالقان آثار مکاورس هستند. این دو هنرمند سابقه همکاری با کمپانی‌های بزرگی ماننند اپل، آدیداس، مایکروسافت، ادوبی، ام تی وی و نایک را دارند. آن دو به‌دنبال این هستند که با خلق آثار ارزنده، پتانسیل دارایی‌های بلاکچینی را برای ذخیره ارزش نشان دهند. هر یک از ۸٬۸۸۸ طرح موجود در این کلکسیون منحصربه‌فرد بوده و ظاهری متمایز و متفاوت از دیگری دارد.

نقشه راه مکاورس‌، چاپ سه بعدی و کالاهای فیزیکی

به عنوان یکی دیگر از جنبه‌های منحصر به فرد این پروژه، می‌توان به نقشه راه آن اشاره کرد. انتشار توکن‌های غیرقابل تعویض این مجموعه در OpenSea تنها گام اول آن است. با این وجود، چنین اقدامی به حجم معاملات ۱۴٬۰۰۰ اتری این آثار منجر شد. علاوه‌بر این، آثار مکاورس دارای حداقل قیمت پنج اتر هستند. لازم به ذکر است این مقدار در طول زمان دچار تغییر می‌شود.

هدف نهایی تیم MekaVerse معرفی پرینت سه بعدی از این مجموعه NFT است. به صورت تخصصی‌تر می‌توان گفت این تیم روی طرح‌هایی کار می‌کند که ممکن است نمایش واقعی توکن‌های غیرقابل تعویض باشد. از سوی دیگر، اعضای این پروژه قصد دارند خط تولید لباس و پوشاک خیابانی نیز راه‌اندازی کنند. هنر موجود در MekaVerse چنین گزینه‌هایی را پیش رویش قرار می‌دهد؛ اگرچه کالاهای فیزیکی هیچ‌وقت ضامن موفقیت نبوده‌اند.

همکاری هنرمندان و ساخت جهان چندگانه Meka

یکی دیگر از وجوه تمایز این پروژه، همکاری با سایر هنرمندان حوزه NFT برای توسعه مجموعه جدیدی از مکا‌ها است. لازم به ذکر است تمام درآمد حاصل از فروش این آثار جدید، به هنرمندی که با این مجموعه همکاری کرده است، خواهد رسید. این امر در حقیقت رویکرد جالبی برای تسهیل روند همکاری در فضای فعال این حیطه است؛ زیرا در حالت‌های دیگر شاهد شکل‌گیری بستری رقابتی خواهیم بود.

روند ساخت جهان چندگانه Meka یکی دیگر از بخش‌های حیاتی نقشه راه این پروژه است. از جهت دیگر می‌توان آن را به عنوان بلندپروازانه‌ترین جنبه این برنامه‌ریزی در نظر گرفت. کشف موضوعات انتزاعی برای ارائه بخش جدید کوچکی از توکن‌های غیرقابل تعویض، می‌تواند به شکل‌گیری جهان چندگانه مکاورس کمک شایانی کند. لازم است بدانیم که همکاری‌های آتی با وجود مجوزهای معروفی که در زمینه دنیای Mecha وجود دارد، کار آسانی نیست.

هنگامی که تمامی گام‌هایی که تا به اینجا مطرح کردیم به انجام رسیدند، مهمترین مرحله یعنی حفظ و نگهداری از دنیای Meka آغاز می‌شود. تیم فعال در این پروژه با پیشینه‌ای در طراحی ، علاقه زیاد به فیلم‌های کوتاه، هنر و البته تلاش برای اکتشاف فیزیکی و دیجیتال قصد دارند، سفرهای طولانی‌تری در این راه آغاز کنند.

مقایسه مکا‌ها با آثاری مثل پروژه Humanoids

بهترین راه برای مقایسه عملکرد و میزان جذابیت MekaVerse نگاه کردن به پروژه‌های مولد دیگری است که بر اساس سبک هنری «حقیقی» ساخته شده‌اند. پروژه Humanoids نمونه خوبی برای مقایسه با مکاورس است؛ زیرا سبک هنری استفاده‌شده در آن به نوعی واقع‌گرایانه است و ویژگی‌های «ربات‌گونه» نیز دارد. البته پروژه Humanoids دارای ۱۰٬۰۰۰ اثر NFT در مقایسه با آثار ۸٬۸۸۸ عددی MekaVerse است.

از نظر آماری، مکاورس بیش از دو برابر حجم کل پروژه Humanoids را به خود اختصاص داده است و کف قیمتی آنها نیز متفاوت است. البته پروژه مکا‌ها به تازگی منتشر شده و تعداد آثار آن نیز هنوز نهایی نشده است. به نظر می‌رسد که مکاورس توزیع عادلانه‌تری از دارایی‌ها در OpenSea دارد. به این صورت که ۸/۶ هزار اثر بین ۵۵۰۰ هولدر توزیع شده است. این در حالی است که Humanoids به تعداد ۱۰٬۰۰۰ دارایی را بین بیش از ۵۲۰۰ کاربر توزیع کرده است.

بنابراین برای پروژه‌ای مثل مکاورس که تنها چند ماه قدمت دارد، تعداد ۲۰۰٬۰۰۰ دنبال‌کننده در توییتر در مقایسه با ۲۰٬۰۰۰ علاقه‌مند به Humanoids عددی قابل توجه است. اینطور که به نظر می‌رسد افراد زیادی به آینده این پروژه امیدوار هستند. علاوه‌بر این، کلکسیون مکاها به سرعت به فروش رسید و در مرحله اولیه فروش به میزان ۳۱۱ اتر معادل با ۱٫۱۱۵ میلیون دلار برای تیم فعال در این پروژه به ارمغان آورد. با توجه به حجم نقدینگی در گردش این پروژه، دنبال کردن روند نقشه راه امری ضروری به حساب می‌آید.

سخن پایانی

پروژه MekaVerse و آثار خلق شده در این مسیر نشان‌دهنده رشد بسیار سریع حوزه NFT و میزان نوآوری به کار گرفته‌شده در این حیطه است. برای پاسخ به پرسش ابتدایی مقاله که مکاورس چیست، به‌سراغ بررسی ابعاد مختلف آن مانند ایده، نوع فعالیت، نقشه راه و مقایسه‌اش با مجموعه NFTهای دیگر رفتیم.

شاید قیمت‌های نجومی برخی توکن‌های یکتا برای بسیاری از افراد غیرقابل قبول باشد؛ اما میزان ارزشی که کلکسیونرهای واقعی برای هنر قائل می‌شوند با پول قابل اندازه‌گیری نیست. البته نمی‌توان نیاز به وجود ناظر در این حیطه را از یاد برد. هم‌اکنون می‌دانیم که پروژه مکاورس نشان‌دهنده میزان اهمیت اساطیر و قصه‌های موجود است. منتظر آثار خلاقانه بعدی توکن‌های غیرقابل تعویض حتی در قالب فیزیکی باشید.

منبع
themekaverse

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا