متوسط کریپتو پدیا

میکرو سیکل چیست ؛ جایگزینی برای چرخه‌های 4 ساله بیت کوین

اکثر علاقمندان به دنیای رمزارزها با چرخه‌های ۴ ساله که براساس تاریخ هاوینگ بیت کوین اتفاق می‌افتند، آشنایی دارند. احتمالا شما هم اخیرا به اخبار و مقالاتی درباره طولانی شدن این چرخه‌ها برخورده‌اید. جایگزینی که برای این دوره‌های ۴ ساله در نظر گرفته شده، مفهومی به‌نام میکرو سیکل (Micro Cycle) است. گفته می‌شود که شناسایی و درک این میکرو سیکل‌ها می‌تواند تاثیر مهمی بر نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ داشته باشد. برای کشف اینکه میکرو سیکل چیست با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بررسی سیکل‌های ۴ ساله هاوینگ بیت کوین

دوره‌های ۴ ساله هاوینگ بیت کوین

سیکل‌ یا چرخه‌های ۴ ساله، الگویی شناخته‌شده در دنیای کریپتو هستند. تقریبا هر ۴ سال (یا به‌طور مشخص‌تر پس از استخراخ هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک)، مقدار پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود. به این فرآیند هاوینگ (Halving) گفته می‌شود. این امر باعث می‌شود بیت کوین کمیاب‌تر و در نتیجه ارزشمندتر شود. در گذشته قیمت بیت کوین تقریبا ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از هاوینگ بیت کوین، به قله چرخه بازار (Market Cycle Peak) خود می‌رسید، سپس سقوط می‌کرد و در انتظار هاوینگ بعدی، شروع به افزایش قیمت می‌کرد.

برخی افراد تصور می‌کنند زمان‌بندی سیکل‌های ۴ ساله تقریبا مانند یکدیگر است. به همین دلیل بسیاری از مردم انتظار داشتند که سیکل فعلی در اواسط یا اواخر سال ۲۰۲۱ به قله برسد. اما این اتفاق نیفتاد. زیرا چرخه‌ها در واقع طولانی‌تر می‌شوند.

طولانی‌تر شدن سیکل ۴ ساله

اگر به تاریخ هاوینگ، قله‌ها و دره‌های سیکل بازار نگاه دقیق‌تری داشته باشیم، مشاهده می‌کنیم که هر چرخه طولانی‌تر می‌شود و “چرخه ۴ ساله” درواقع یک بازه زمانی متغیر است.

  • اولین هاوینگ در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد و قله چرخه بازار در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۳ بود.
  • هاوینگ دوم در ۹ جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد و قله چرخه بازار در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ بود.
  • هاوینگ سوم در ۱۱ می ۲۰۲۰ بود و با اینکه بیت کوین در اوایل نوامبر ۲۰۲۱ به بیشترین قیمت تاریخی خود (ATH) رسید، پیش‌بینی شده که زمان پایان رسیدن این چرخه نزدیک نباشد.

به عبارت دیگر، تقریبا ۱۲ ماه طول کشید تا قیمت بیت کوین پس از هاوینگ اول به قله چرخه بازار برسد. اما این بازه زمانی در چرخه دوم بیش از ۱۷ ماه طول کشید. بر اساس این داده‌ها، می‌توان حدس زد که بعد از هاوینگ، بیش از ۲۲ ماه طول می‌کشد تا بیت کوین به اوج چرخه فعلی برسد که تقریبا مصادف با پایان مارس ۲۰۲۲ (پایان نیمه اول فروردین ۱۴۰۰) خواهد بود.

البته این تنها یکی از راه‌های سنجش و برآورد طول مدت سیکل‌های بازار است. همچنین یک استدلال قوی وجود دارد که سیکل‌ها فرای یک دوره ثابت تقریبا ۵ ماهه (تفاوت بین سیکل اول و دوم) طولانی‌تر خواهند شد. این امر منجر به این گمانه‌زنی می‌شود که اوج چرخه بازار فعلی به احتمال زیاد در نقطه‌ای بین اواسط سال ۲۰۲۲ و اوایل سال ۲۰۲۳ رخ دهد. نمودار زیر (متعلق به Benjamin Cowen- Into the Cryptoverse) یک مصداق عالی از طولانی شدن چرخه است. لطفا توجه کنید که این نمودار نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را در مقیاس لگاریتمی نشان می دهد.

نرخ بازگشت سرمایه بیت کوین در چرخه بازار

چرخه‌های کوچک یا میکرو سیکل چیست؟

توضیحات بالا ایده چرخه‌های کوچک یا میکرو سیکل‌ها (Micro Cycles) را قوت می‌بخشد. البته که هر سیکل بازار شامل سیکل‌های کوچک‌تری درون خود است. اما با طولانی‌تر شدن چرخه‌ها، به نظر می‌رسد الگویی در چرخه فعلی پدیدار می‌شود.

سیکل بازار ۲۰۱۷ (نمودار زیر) یک صعود بسیار زیاد و سهمی شکل به سمت قله و به‌دنبال آن قله‌های بسیار تیز و V شکل داشت.

بررسی سیکل بازار بیت کوین در سال ۲۰۱۷

اکنون آن را با چرخه فعلی بازار مقایسه کنید. پس از شروع شکل سهمی اولیه در اواخر سال ۲۰۲۰/اوایل سال ۲۰۲۱ ما چندین قله بسیار گردتر داشتیم که به‌‌جای اصلاحات V شکل منجر به مراحل انباشت مجدد طولانی‌تر شد. می‌توانیم یکی از این سیکل‌ها را در بهار و تابستان ۲۰۲۱ ببینیم و اکنون به پایان دومی نزدیک می‌شویم.

چرخه بازار بیت کوین در سال ۲۰۲۱

بر اساس این مشاهدات، می‌توان حدس زد که مرحله انباشت مجدد فعلی در نقطه‌ای در ژانویه یا فوریه به پایان خواهد رسید. به دنبال آن یک صعود سهمی‌ شکل به یک ATH جدید و یک سقف گرد (Rounded Top) دیگر خواهد بود. این احتمال وجود دارد که ۱۰۰ هزار دلار، سطح مقاومت بعدی باشد. بنابراین حدس و گمان نویسنده برای قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ به شرح زیر است:

  •     ژانویه تا فوریه: پایان مرحله انباشت مجدد فعلی
  •     فوریه تا مارس: افزایش سهمی شکل به یک ATH جدید (بیش از ۸۰ هزار)
  •     مارس تا می: تشکیل سقف گرد که قیمت به ۹۰ تا ۱۰۰ هزار دلار می‌رسد
  •     می تا ژوئیه : مرحله انباشت مجدد در حدود سطح ۶۰ هزار دلاری

سپس ممکن است این الگو یک بار دیگر در نیمه دوم سال تکرار شود یا به‌محض رسیدن به بالای ۱۰۰ هزار، به‌علت فومو (FOMO) یک حرکت سهمی شکل و یک جهش رو به بالا داشته باشیم.

البته این فقط حدس و گمان است، اما من فکر می‌کنم امکان پذیر است. در حالی که من علاقه‌ای به نوسان‌گیری بیت کوین در طول سیکل ندارم، اما قصد دارم از این الگو برای معامله آلتکوین‌هایی با ارزش پایین‌تر استفاده کنم. من این فرصت را در بهار ۲۰۲۱ از دست دادم، زیرا (مانند اکثر کاربران کریپتو) انتظار نداشتم که قیمت بیت کوین از ۶۵ هزار به ۳۰ هزار دلار برسد. اما من درس خود را یاد گرفتم و در نوامبر و اوایل دسامبر از توکن بازی‌ها سود زیادی بردم و اکنون در انتظار روند صعودی بعدی، در حال سرمایه‌گذاری مجدد (عمدتا در بازی‌ها و توکن‌های متاورسی) هستم.

جمع‌بندی

سال‌هاست که کارشناسان و متخصصان مختلف دوره‌های ۴ ساله هاوینگ بیت کوین را برای پیشبینی قیمت این رمزارز تحلیل می‌کنند. اما اکنون با طولانی‌تر شدن این چرخه‌های ۴ ساله، عده‌ای به تحلیل سیکل‌های کوچک‌تر یا میکروسیکل‌ها روی آورده‌اند. این افراد معتقدند که قیمت بیت کوین را می‌توان در الگوهای زمانی کوتاه‌تر هم بررسی کرد.

نظر شما درباره میکرو سیکل چیست؟ آیا می‌تواند جایگزینی برای چرخه‌های ۴ ساله بیت کوین شود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا