کریپتو کده

موناکوین چیست؟ اولین ارز دیجیتال ژاپن!

موناکوین (Monacoin) یک ارز دیجیتال است که برای تراکنش‌های دیجیتالی همتا به همتا (P2P) مخصوص شهروندان ژاپنی طراحی شده است. این کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال ژاپن شناخته می‌شود و تا حدودی به جایگزینی برای بیت کوین یا لایت کوین در ژاپن تبدیل شده است.

این یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین و هارد فورکی از لایت کوین است (مثل دوج کوین)، که بر اساس یک میم (Meme) محبوب در اینترنت ساخته شده است. ایده این پروژه در دسامبر سال ۲۰۱۳ از یک کاراکتر گربه مانند به نام مونا شکل گرفت. این کاراکتر در اواخر سال ۱۹۹۰ خلق شد و در ژاپن محبوبیت یافت.

پس از انتشار، این ارز دیجیتال در مجامع اینترنتی ژاپن در لیست علاقه‌مندی‌ها قرار گرفت.

موناکوین در برابر اسیک (Asic) مقاوم است. این کوین الگوریتم ماینینگ خود را از Skrypt به Lyra2Rev2 تغییر داد تا با اسیک‌هایی که سازگار با الگوریتم Skrypt هستند، مقابله کند؛ درست مثل کاری که VertCoin کرد.

عرضه کل این ارز دیجیتال، ۱۰۵ میلیون و ۱۲۰ هزار کوین است و زمان هر بلاک آن ۱ دقیقه و ۳۰ ثانیه است (برخلاف لایت کوین که هر بلاک آن ۲ و نیم دقیقه طول می‌کشید).

هاوینگ موناکوین تقریبا هر ۳ سال اتفاق می‌افتد؛ سختی شبکه با هر بلاک تنظیم می‌شود و ماینینگ آن هنوز هم با CPU و GPU امکان پذیر است. این کوین در میان تقریبا ۱۰۰ ارز دیجیتالی قرار دارد که فعالانه در برابر اسیک مقاومت می‌کنند.

SegWit با یک سافت فورک در بلاک شماره ۹۳۷۴۴۰، بر روی این کوین اجرا شد. همچنین این ارز در حال توسعه برای سازگاری با شبکه لایتنینگ است. با این امکان، موناکوین به راحتی با ارزهای دیجیتال دیگر مثل لایت کوین، بیت کوین و دوج برابر می‌شود (از نظر ویژگی و نه لزوما قیمتی).

موناکوین در برابر لایت کوین

موناکوین لایت کوین هارد فورک ارز دیجیتال همتا به همتا سافت فورک سگویت شبکه لایتنینگ الگوریتم اجماع گواه اثبات کار اسیک ژاپن

ویژگی مقاومت در برابر اسیک، مخصوص یک تیم توسعه فعال است که می‌خواهند به طور پیوسته الگوریتم‌های ماینینگ را تنظیم کنند؛ و موناکوین این ویژگی را دارد.

موناکوین با الگوریتم Skrypt لایت کوین شروع به فعالیت کرد؛‌ اما بعد به Lyra2Rev2 سوئیچ کرد، که توسط و برای ورت کوین (Vertcoin (VTC نوشته شده بود.

این کوین از لایت کوین سریع‌تر است و یک راه آسان برای تبدیل هر ارزی به پول فیات ژاپن است. با تمام این‌ها، این ارز سعی نمی‌کند تا پلتفرم بزرگ بلاک چین بعدی باشد؛ این فقط یک ارز دیجیتال کوچک است که به عنوان پول دیجیتالی استفاده می‌شود. موناکوین با دیگر ارزهای دیجیتال تفاوت چندانی ندارد؛ اصلی‌ترین فرق آن، کیفیت خدماتی است که ارائه می‌دهد.

صنعت بلاک چین پروژه‌های زیادی دارد که خدمات مختلفی ارائه می‌دهند. تا زمانی که موناکوین چیز جدیدی برای ارائه ندارد، اساسی‌ترین سرویس بلاک چین را ارائه می‌کند که البته روش کارآمدی است.

الگوریتم سختی شبکه

سختی شبکه با هر بلاک تغییر می‌کند تا مطمئن شود اوضاع تحت کنتر‌ل است. این کار با استفاده از الگوریتم Dark Gravity Wave V3 انجام می‌شود.

خلاصه تاریخچه موناکوین

موناکوین لایت کوین هارد فورک ارز دیجیتال همتا به همتا سافت فورک سگویت شبکه لایتنینگ الگوریتم اجماع گواه اثبات کار اسیک ژاپن

ایده اولیه موناکوین در دسامبر سال ۲۰۱۳ شکل گرفت و به صورت رسمی در اول ژانویه ۲۰۱۴ خلق شد. در همین تاریخ، فروم BitcoinTalk جزئیاتی درباره انتشار این کوین و خصوصیات آن منتشر کرد.

در بلاک شماره ۹۳۷۴۴۰، یک سافت فورک ایجاد شد و سگویت بر روی موناکوین اجرا شد تا با بیت کوین، لایت کوین و ورت کوین (VertCoin) و دیگر ارزهای دیجیتال متمرکز بر پرداخت هم راستا شود.

الگوریتم اجماع موناکوین

موناکوین از الگوریتم اجماع POW‌ مقاوم در برابر اسیک استفاده می‌کند، که به کاربران امکان می‌دهد تا بر روی توزیع و پیاده سازی‌های خود در تمام مراحل تغییرات شبکه، کنترل داشته باشند. کاربران همچنین می‌توانند تراکنش‌ها را تایید کنند.

موناکوین چگونه به دست می‌آید؟

به عنوان هارد فورکی از لایت کوین، موناکوین به دنبال ارتقای مدل اصلی خود یعنی لایت کوین است؛ این کوین قادر است تا تراکنش‌ها را سریع‌تر انجام دهد. به علاوه، این کوین دارای عرضه بیشتری (۱۰۵/۱۲۰/۰۰۰ مونا) است و از الگوریتم هش متفاوتی استفاده می‌کند.

ویژگی کلیدی این ارز دیجیتال، مقاومت در برابر اسیک است. دقیقا مانند ورت کوین، موناکوین نیز از اسکریپت برای افزایش مقاومت در برابر ماینینگ با اسیک استفاده می‌کند. این تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که یک اسیک قبول کننده اسکریپت، بتواند سد ایجاد شده توسط این الگوریتم را بشکند.

 تیم سازنده موناکوین و نقشه راه

موناکوین در اصل توسط یک فرد با نام مستعار Mr.Watanabe (بدون شک در تبعیت از ساتوشی ناکاموتو) ساخته شده است. به غیر از این نام، باقی اعضای تیم سازنده کاملا ناشناس هستند. به علاوه، این پروژه نقشه راه مشخصی را در وب‌سایت خود یا هیچ جای دیگری در اینترنت ثبت نکرده است.

به نظر می‌آید که تیم سازنده، تنها مایل به آپدیت و ارتقای این ارز دیجیتال باشند؛ شما می‌توانید روند توسعه موناکوین را در صفحه رسمی آن در گیت هاب دنبال کنید.

نقاط قوت و ضعف موناکوین

موناکوین لایت کوین هارد فورک ارز دیجیتال همتا به همتا سافت فورک سگویت شبکه لایتنینگ الگوریتم اجماع گواه اثبات کار اسیک ژاپن

نقاط قوت:

  • در کشور توسعه دهنده خود یعنی ژاپن، بسیار محبوب است.
  • از الگوریتم‌های Lyra2Rev2 و Dark Gravity Wave v3 برای ایجاد فرصت‌های ماینینگ منصفانه، نرخ موفقیت و درجات سختی پروسه ماینینگ استفاده می‌کند.
  • کارآمدتر شدن سیستم موناکوین از زمان اجرای سگویت بر روی آن.
  • افراد می‌توانند هم تراکنش‌های عمومی و هم تراکنش‌های خصوصی را با آن انجام دهند.

نقاط ضعف:

  • این کوین چیزی بیشتر از یک توکن کریپتو برای تریدینگ را ارائه نمی‌دهد.
  • در خارج از ژاپن محبوبیت چندانی ندارد.

رقابت

اگر کارایی موناکوین را تنها به عنوان یک ارز در نظر بگیریم، رقبای آن را می‌توان بیت کوین، لایت کوین، ورت کوین و گروستل کوین (GroestleCoin) در نظر گرفت.

البته کوین‌های بسیار زیادی می‌توانند با این ارز رقابت کنند، اما ورت کوین و گروستل کوین از نظر ویژگی مقاومت در برابر اسیک، رقبای سرسخت‌تری نسبت به بقیه هستند؛ اما موناکوین به عنوان یک ارز دیجیتال غیررسمی ژاپنی، از بقیه رقبای ژاپنی خود جلوتر است.

از کجا موناکوین بخریم؟

محبوب‌ترین مکان برای خرید موناکوین، صرافی‌های ژاپنی هستند. هر دو صرافی BitBank و Zaif به سرمایه گذاران اجازه می‌دهند تا مونا را با یِن ژاپن یا بیت کوین معامله کنند. حجم معاملات این کوین در این دو صرافی، تقریبا ۷۰ درصد کل حجم معاملاتی این کوین است.

به غیر از این صرافی‌ها، صرافی‌های LiveCoin، UpBit و بیترکس (Bittrex) نیز BTC/MONA را برای ترید به صورت جفت ارز ارائه می‌دهند.

موناکوین را در کجا ذخیره کنیم؟

وب‌سایت موناکوین کیف پول‌های مخصوص نگهداری این کوین را معرفی کرده است. به علاوه، کیف پول‌های Core برای ویندوز، مک و لینوکس موجود هستند.

کیف پول‌های الکتروم و کوینومی (Coinomi) در اندروید نیز قابلیت ذخیره موناکوین را دارند.

غرور و افتخار ژاپن

ژاپن به خاطر فرهنگ غنی و تولید کالاهای اقتصادی بومی، به خود افتخار می‌کند؛ بنابراین طبیعی است که تریدرهای ژاپنی به موناکوین علاقه شدید داشته باشند. این کوین در فروشگاه‌های متعددی در ژاپن، به عنوان روش پرداخت هم نقدی و هم دیجیتالی پذیرفته شده، و در چندین صرافی ارز دیجیتال معامله می‌شود.

این کوین توسط آژانس خدمات اقتصادی ژاپن تایید شده و در صرافی‌های بیشتری به منظور افزایش حجم معاملاتی، لیست شده است. البته حجم معاملاتی موناکوین بسیار کمتر از اتریوم و بیت کوین است؛ کمی به خاطر جدید بودن نسبت به این دو، و دیگری به دلیل متمرکز بودن در ژاپن.

موارد استفاده موناکوین

موناکوین لایت کوین هارد فورک ارز دیجیتال همتا به همتا سافت فورک سگویت شبکه لایتنینگ الگوریتم اجماع گواه اثبات کار اسیک ژاپن

موناکوین بیشتر به عنوان پرداخت انعام در یک اپلیکیشن موبایل واسطه استفاده می‌شود. این ارز را می‌توان در اپلیکیشن Monappy ذخیره و معامله کرد. این یک پلتفرم آنلاین است که هودل کننده‌های این کوین، می‌توانند آن را با دارایی‌های دیجیتالی مثل کوپن، لوازم الکترونیکی و غیره معامله کنند. وب‌سایت Monappy همچنین به ناشران بازی‌های آنلاین، امکان دریافت موناکوین به عنوان انعام را می‌دهد.

با این که موناکوین ارتباط بسیار قوی با ژاپن دارد، اما به منظور تبدیل شدن به ارز ملی این کشور طراحی نشده است.

پذیرش و استفاده از ارزهای دیجیتال در ژاپن (به لحاظ یک روش پرداخت قانونی)، از نظر مقرراتی بسیار راحت‌تر انجام می‌گیرد؛ کشور ژاپن دارای دستگاه‌های خودپرداز فراوان برای تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر است.

موناکوین به عنوان اولین ارز دیجیتال در نوع خود در ژاپن، توانست به محبوبیت خوبی در این کشور دست یابد؛ به قدری محبوب، که شبکه تلویزیونی توکیو (WBS) در سال ۲۰۱۴، ترتیب مصاحبه با مردی را داد که یک زمین را با پرداخت موناکوین خریداری کرده بود. پس از این اتفاق و به لطف اینترنت، خرده‌فروشان و رستوران‌های متعددی در ژاپن، این ارز را به عنوان روش پرداخت پذیرفتند؛ البته چون ما در ژاپن زندگی نمی‌کنیم، نمی‌توانیم صحت و سقم این قضیه را اثبات کنیم.

پیش بینی سرمایه‌گذاری بلندمدت موناکوین (۲۰۲۰ تا ۲۰۲۵)

موناکوین لایت کوین هارد فورک ارز دیجیتال همتا به همتا سافت فورک سگویت شبکه لایتنینگ الگوریتم اجماع گواه اثبات کار اسیک ژاپن

در اینجا، ما نظرات مختلف را از منابع گوناگون جمع آوری کرده‌ایم.

دقت داشته باشید که این پیش بینی‌ها صرفا اطلاعات است و هیچ سیگنالی مبنی بر خرید یا فروش کوین نیست.

۱. پیش بینی قیمت توسط سایت Digital Coin Price

قیمت موناکوین افزایش خواهد یافت. طبق نظر این وب‌سایت، سرمایه‌گذاری بلندمدت در این کوین سودمند خواهد بود.

در سال ۲۰۲۱، قیمت این ارز می‌تواند به ۳ دلار برسد و در اواخر سال ۲۰۲۲ نیز پتانسیل افزایش قیمت به ۳.۵ دلار را خواهد داشت.

در سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ نیز قیمت موناکوین به تدریج به قیمت ۷ دلار خواهد رسید.

۲. پیش بینی قیمت توسط سایت Wallet Investor

طبق پیش بینی Wallet Investor، موناکوین برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب نیست؛ قیمت این کوین از ۱.۳۲۹ دلار به ۰.۱ دلار نزول خواهد کرد. این تغییر حدود ۹۲.۱ درصد است.

در اواخر سال ۲۰۲۵ نیز قیمت این ارز دیجیتال به ۰.۰۲۲ دلار می‌رسد.

۳. پیش بینی قیمت توسط سایت Crypto Ground

طبق اطلاعات این وب‌سایت، سرمایه‌گذاری بلندمدت در این کوین، بسیار سودآور است. به طوری که در عرض ۵ سال (تا سال ۲۰۲۵)، قیمت آن به ۱۱.۷ دلار خواهد رسید.

موناکوین در یک نگاه

نام اختصاری

MONA

جایگاه در کوین گکو (CoinGecko)در زمان نگارش: ۶۰
قیمتدر زمان نگارش: ۱.۲۷ دلار
مارکت کپ۹۲/۴۴۸/۱۷۸ دلار
عرضه کل۱۰۵/۱۲۰/۰۰۰ مونا
مقدار کوین در گردشدر زمان نگارش: ۷۲/۷۵۴/۹۹۹
بالاترین قیمت ثبت شده۶ دسامبر ۲۰۱۷: ۱۶/۴۵ دلار
پائین‌ترین قیمت ثبت شده۸ ژانویه ۲۰۱۵:‌ ۰/۰۲ دلار
پاداش ماینرها۲۵ کوین به ازای هر بلاک
الگوریتم ماینینگLyra2REv2
زمان هر بلاک۱ دقیقه و ۳۰ ثانیه
هاوینگ کوینهر ۱/۰۵۱/۰۰۰ بلاک (تقریبا ۳ سال)
سختی شبکههر بلاک
ماینینگ با CPU/GPUبله
ماینینگ با اسیکخیر
سگویتبله
شبکه لایتنینگآلفا
الگوریتم اجماعگواه اثبات کار (POW) مقاوم در برابر اسیک

 

منبع
cryptobriefingcoincentralchangelly

آرن امیریان

من آرن امیریان هستم و از سال ۲۰۲۰ در بازار رمزارزها و تکنولوژی بلاکچین فعالیت می‌کنم. از همان زمان اعتقاد داشتم که این تکنولوژی می‌تواند در آینده‌ای نزدیک، سیستم‌های مالی و بانکداری سنتی را متحول کند. پس از مدت کوتاهی که در میهن بلاکچین مشغول به کار شدم، به این حوزه گسترده بسیار علاقمند شدم. اکنون حوزه مطالعاتی من راهکارهای لایه ۲، بلاکچین‌های لایه ۱، DAGها، شبکه‌های حریم خصوصی و آدیت کردن کدهای پروژه‌هاست.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا