متوسط کریپتو پدیا

اثبات ذخایر یا Proof Of Reserves در صرافی‌های متمرکز چیست و چه تاثیری بر عملکرد آنها دارد؟

پس از فاجعه سقوط FTX و مشخص شدن ابعاد استفاده از دارایی کاربران توسط این صرافی به منظور وام‌دهی به سایر شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های پر‌ریسک و سوءاستفاده‌های شخصی سم بنکمن فرید (SBF) اعتماد به صرافی‌های متمرکز به طور کامل خدشه‌دار شده است؛ اما چه راهی وجود دارد تا بفهمیم که اموال ما به نسبت ۱ به ۱ در صرافی نگهداری می‌شود یا خیر؟ اثبات ذخایر روشی است که توسط برخی صرافی‌های ارز دیجیتال و سایر موسسات مالی برای نشان دادن دارایی‌هایی که ادعا می‌کنند در اختیار دارند، استفاده می‌شود. از این روش به منظور ایجاد اعتماد برای مشتریان و ایجاد شفافیت در مورد وضعیت مالی شرکت استفاده می‌شود. در این مقاله به این می‌پردازیم که Proof Of Reserves چیست، چگونه محاسبه می‌شود، کدام صرافی‌ها از آن استفاده کرده‌اند و چگونه می‌توان با استفاده از آن بهترین صرافی متمرکز را انتخاب کرد. با میهن بلاکچین همراه باشید.

اثبات ذخایر یا Proof Of Reserves چیست؟

Proof Of Reserves چیست
منبع: bitcoinsensus

در بازارهای مالی ذخایر یا Reserves به دارایی‌های گفته می‌شود که توسط یک شرکت نگهداری می‌شوند. این دارایی‌ها می‌توانند با اهداف مختلفی مانند سپرده‌گذاری، نگهداری و انجام معاملات در شرکت‌هایی که در امور مالی فعالیت می‌کنند، ذخیره شوند. یکی از روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن اطمینان یافت که دارایی کاربران به طور کامل در کیف پول‌های صرافی نگهداری می‌شود، اثبات ذخایر (Proof Of Reserves) نام دارد.

اثبات ذخایر (PoR) اصطلاحی است که برای توصیف یک حسابرسی مستقل برای تایید اینکه طرف حسابرسی‌شده ذخایر کافی برای تمام بدهی‌های مشتریان خود را در اختیار دارد، استفاده می‌شود. به عبارت ساده‌تر شرکت‌های مالی با استفاده از PoR به مشتریان خود ثابت می‌کنند که پشتوانه کافی برای بازگرداندن تمامی دارایی‌های آنها را در اختیار دارند.

در بازارهای مالی سنتی ذخایر یک شرکت عبارت است از مقدار دارایی‌های یک شرکت که برای استفاده در شرایط پیش‌بینی‌نشده کنار گذاشته می‌شود. این مفهوم در بازار رمزارزها به حسابرسی مستقلی اشاره دارد که توسط شخص ثالث انجام می‌شود تا تایید کند که پروژه یا صرافی مورد حسابرسی، دارای ذخایر کافی برای پشتیبانی از موجودی تمام سپرده‌گذاران است.

در بازار رمزارزها پروژه‌ها و صرافی‌ها با استفاده از این روش به مشتریان خود اثبات می‌کنند که ذخایر کافی برای بازگرداندن دارایی‌های آنها را در اختیار دارند. در روش POR حسابرس (Auditor) تایید می‌کند که دارایی‌های آنچینی که صرافی یا پروژه در اختیار دارد، به نسبت ۱۰۰ درصد با داریی‌های مشتریان مطابقت دارد و هرزمان که مشتریان تصمیم به برداشت دارایی‌های خود بگیرند، وجوه آنها به طور کامل در دسترس است.

با توجه به تحولات و اتفاقات اخیر مانند سقوط صرافی FTX در بازار ارزهای دیجیتال، استفاده از PoR به‌منظور ارائه شفافیت به مشتریان در مورد در دسترس بودن و پشتوانه دارایی‌هایشان ضروری است. صرافی‌ها برای جلب اعتماد مشتریان خود می‌توانند با استفاده از روش‌های مختلف به آنها اثبات کنند که موجودی آنها در اسناد اثبات ذخایر صرافی گنجانده شده است.

اهمیت Proof of Reserves در صرافی‌های متمرکز

پس از سقوط صرافی FTX و از دست رفتن دارایی کاربران در این صرافی، اعتماد به صرافی‌های متمرکز به‌شدت کاهش یافت. این مساله تا جایی پیش رفت که کاربران به برداشت دارایی‌های خود از صرافی‌های متمرکز روی آوردند. پس از سقوط FTX روزانه بیش از ۱ میلیارد دلار از صرافی بایننس خارج شد و این مقدار در ۷ روز به بیش از ۳ میلیارد دلار رسید. ترس کاربران از وقوع دوباره اتفاقاتی که برای صرافی FTX افتاد، باعث شد تا آنها بیشتر دارایی‌های خود را از صرافی‌های متمرکز خارج کنند.

طبق گزارش آنچین سایت تحلیلی سنتیمنت (Santiment) از ۲ نوامبر (آغاز فروپاشی صرافی FTX) تاکنون و در زمان نگارش این مقاله بیش از ۳۰۰,۰۰۰ واحد بیت کوین از صرافی‌های متمرکز خارج شده است؛ اما اثبات ذخایر یا Proof Of Reserves چگونه می‌تواند اعتماد از دست رفته کاربران به صرافی‌های متمرکز را به آنها بازگرداند؟

نمودار خروج بیت کوین از صرافی‌های متمرکز
منبع: سنتیمنت
نمودار خروج بیت کوین از صرافی‌های متمرکز

برای بررسی این مساله ابتدا به طور خلاصه اتفاقات پیرامون سقوط صرافی FTX را که باعث شد اثبات ذخایر صرافی‌ها تا این حد مهم شود، بررسی می‌کنیم. تا روز ۲ نوامبر همه چیز برای صرافی FTX خوب پیش می‌رفت تا اینکه گزارشی از خبرگزاری کوین دسک منتشر شد. در این گزارش بیان شد که بیش‌تر دارایی‌های شرکت آلامدا ریسرچ (شرکت خواهر FTX) به صورت توکن‌های FTT نگهداری می‌شود.

توکن FTT توکن بومی صرافی FTX است و تا پیش از سقوط صرافی FTX کاربران می‌توانستند با استفاده از این توکن از این صرافی وام دریافت کنند، در تصمیم‌گیری‌های آن مشارکت داشته باشند و از تخفیف در معاملات خود برخوردار شوند. گزارش کوین دسک نشان می‌داد که توکن FTT نقش پر‌رنگی در ترازنامه آلامدا داشت و بیش از ۲۵ درصد از دارایی‌های این شرکت را تشکیل می‌داد.

در همین حین آلامدا بیش از ۸ میلیارد دلار بدهی داشت و توکن FTT سهم بزرگ از دارایی‌های آن را تشکیل می‌داد. این مساله نشان‌دهنده این بود که دارایی‌های آلامدا از نقد‌شوندگی کافی برخوردار نیستند. در نهایت با اعلام CZ مدیرعامل بایننس مبنی‌بر فروش توکن‌های FTT توسط صرافی بایننس، کاربران شروع به خارج کردن دارایی‌های خود از FTX و فروش توکن‌های FTT کردند.

برداشت ارزهای دیجیتال از صرافی FTX توسط کاربران آن به قدری زیاد شد که در نهایت این صرافی نتوانست تمامی این درخواست‌ها را پردازش کند. صرافی FTX در روز ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان) اعلام کرد که این صرافی ورشکسته است و در همان روز پرونده ورشکستگی فصل ۱۱ خود را ارائه داد.

ورشکستگی صرافی FTX نشان داد که این صرافی از دارایی کاربران خود سوءاستفاده کرده و به همین دلیل توانایی پردازش درخواست‌ برداشت آنها را نداشته است. به همین دلیل در حال حاضر کاربرانی که می‌خواهند دارایی‌های خود را در صرافی‌های متمرکز نگه دارند، باید بتوانند از ذخیره دارایی‌هایشان به نسبت ۱ به ۱ در صرافی‌ها اطمینان حاصل کنند.

اثبات ذخایر در صرافی‌ها متمرکز چگونه انجام می‌شود؟

ذخایر صرافی‌ها نشان‌دهنده دارایی‌هایی است که توسط آنها نگهداری می‌شود. اثبات ذخایر یا (PoR) در بازار رمزارزها روشی برای تایید این است که یک موسسه مالی یا صرافی ارزهای دیجیتال دارای ذخایر کافی برای پشتیبانی از تمامی دارایی‌های کاربران است.

اثبات ذخایر صرافی‌ها در حالت ایده‌آل توسط یک شرکت حسابرسی ثالث مستقل انجام می‌شود. اثبات ذخایر به کاربران صرافی‌ها نشان می‌دهد که آیا صرافی نقدینگی کافی برای پرداخت تمامی بدهی‌های خود دارد و در نهایت این مساله منجر به بهبود شفافیت و ایجاد اعتماد بین کاربران برای استفاده از صرافی‌های متمرکز خواهد شد. 

چندین راه مختلف برای اثبات ذخایر در صرافی‌های متمرکز وجود دارد. یکی از روش‌های متداول این است که صرافی اطلاعات مالی خود را در اختیار یک شرکت حسابرسی شخص ثالث قرار می‌دهد. در این روش حسابرسی صرافی می‌تواند توسط یک شرکت حسابداری مستقل یا سایر سازمان‌های حرفه‌ای انجام شود. پس از قرار گرفتن اطلاعات مالی صرافی در اختیار این شرکت‌ها و حسابرسی این اطلاعات، شرکت حسابرس تایید می‌کند که ذخیره مورد ادعای صرافی صحیح است یا خیر، همچنین اطلاعاتی در مورد ارزش دارایی‌های صرافی نیز منتشر می‌کند.

در این روش شرکت حسابرس پس از استخراج میزان دارایی‌های صرافی، از موجودی حساب کاربرن صرافی اسنپ شات (Snapshot) می‌گیرد و سپس با هش کردن داده‌های بدست‌آمده و گنجاندن آنها در درخت مرکل به کاربران اجازه می‌دهد به طور مستقل تایید کنند که دارایی‌هایشان در موجودی کلی صرافی وجود دارد. در ادمه مقاله این روش را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

روش دیگری که صرافی‌ها با استفاده از آن می‌توانند موجودی ذخایر خود را اثبات کنند، استفاده از تکنیک‌هایی مانند بررسی‌های آنچین است. در این روش صرافی مدارک آنچین دارایی‌های خود را ارائه می‌دهد. این مدارک نشان می‌دهد که صرافی مقدار مشخصی از دارایی‌ها مانند بیت کوین را در اختیار دارد. این مدارک می‌تواند توسط تمامی افرادی که تخصص فنی کافی دارند، بررسی شده و تایید شود که صرافی دارایی‌هایی مورد ادعا را در اختیار دارد. 

اثبات ذخایر در صرافی‌ها چگونه محاسبه می‌شود؟

همانطور که پیش‌تر بیان شد یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که صرافی‌ها برای اثبات ذخایر خود استفاده می‌کنند، استفاده از شرکت‌های حسابرس مستقل است. شرکت‌های حسابرس به‌منظور تایید ذخایر صرافی‌ها از ساختر درخت مرکل استفاده می‌کنند.

استفاده از درخت مرکل به منظور تامین امنیت داده‌ها، استفاده کمتر منابع و مداخله‌ناپذیر بودن آن یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که شرکت‌های حسابرسی برای اثبات ذخایر صرافی‌ها از آن استفاده می‌کنند. استفاده از درخت مرکل به دلیل ویژگی‌های امنیتی و حفظ حریم خصوصی در آن، در بسیاری از شبکه‌های بلاکچینی مانند بیت کوین که از فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) استفاده می‌کنند، به‌کار‌گرفته شده‌ است. پیش از پرداختن به نحوه استفاده از درخت مرکل به منظور اثبات ذخایر در صرافی‌ها، به نحوه عملکرد درخت مرکل می‌پردازیم.

برای شکل‌گیری ساختار درخت مرکل از تمامی داده‌ها هش گرفته می‌شود. فرایند هش کردن محاسباتی است که از آن برای تبدیل یک مقدار به مقدار دیگر استفاده می‌شود و معکوس کردن فرایند آن دشوار است. برای مثال اگر یک داده داشته باشیم، می‌توانیم به راحتی هش آن را محاسبه کنیم؛ اما پس از هش شدن داده نمی‌توان به طور معکوس متوجه شد که مقدار اصلی داده چه بود است. بنابراین از فرایند هش کردن به عنوان یک تابع یک طرفه برای محافظت از حریم خصوصی و جلوگیری از افشای مقادیر داده‌های اساسی استفاده می‌شود.

زمانی که صرافی‌ها از روش درخت مرکل برای محاسبه PoR استفاده می‌کنند، به شرکت‌های حسابرس اجازه می‌دهد تا داده‌های موجودی حساب مشتریان را در یک ریشه Merkle بدون افشای موجودی حساب هر مشتری جمع‌آوری کند و در نتیجه حریم خصوصی مشتریان صرافی‌ها حفظ شود.

هش داده‌های اولیه در درخت مرکل برگ‌های مرکل (Merkle leaves) نام دارند. سپس هر کدام از هش‌ها به صورت دو‌به‌دو (Binary) هش گرفته می‌شود. لایه میانی درخت مرکل شاخه‌ها (Branches) نام دارند. این فرایند تا زمان رسیدن به آخرین مقدار که ریشه درخت مرکل یا Merkle Root نام دارد، ادامه پیدا می‌کند.

نحوه عملکرد درخت مرکل
منبع: medium.com

به زبان ساده‌تر، درخت مرکل یک ساختار داده‌ای است که با هش کردن مکرر مجموعه‌ای از داده‌ها (دو یا چند داده) ساخته می‌شود. با هر لایه هش، تعداد داده‌ها یا برگ‌های درخت مرکل به طور تصاعدی کاهش می‌یابد؛ به عنوان مثال، با هش دو داده، تعداد داده‌ها نصف می‌شود. در نهایت، یک هش واحد که به آن ریشه مرکل نیز گفته می‌شود، باقی می‌ماند که در بالای درخت مرکل نمایش داده می‌شود.

همچنین با توجه به ویژگی‌های توابع هش در صورتی که هرگونه تغییری در داده‌ها صورت بگیرد، ریشه درخت مرکل نیز دچار تغییر می‌شود. به همین دلیل با وقوع کمترین تغییرات در داده‌های اولیه نتیجه در ریشه مرکل نیز تغییر خواهد کرد. 

فرایند اثبات ذخایر یا PoR در صرافی‌ها از چند مرحله تشکیل شده است:

 • در ابتدا باید مشخص شود که صرافی مالک دارایی‌هایی است که ادعا می‌کند در کنترل دارد. به عبارت ساده‌تر ابتدا باید اثبات شود که دارایی‌های صرافی توسط کاربران به صرافی وارد شده، از منابع دیگر تامین نشده و اکنون در اختیار صرافی است.
 • در مرحله دوم تایید دارایی‌هایی که صرافی نگهداری می‌کند در برابر مقدار دقیق کل دارایی‌های مشتریان به ازای موجودی حساب آنها برای هر یک از دارایی‌های حسابرسی شده، انجام می‌شود. به عبارت ساده‌تر در این مرحله دارایی‌های صرافی با میزان دارایی‌های کاربران تطبیق داده می‌شود.
 • در انتها ابزاری ساخته می‌شود که به هریک از مشتریان صرافی اجازه می‌دهد تا به طور جداگانه تایید کنند که موجودی حساب آنها واقعا در گزارش PoR صرافی گنجانده شده است.

در نهایت با توجه به ساختار درخت مرکل حسابرسان متوجه ذخایر موجود در صرافی خواهند شد و سپس با تطبیق ذخایر بدست‌آمده از درخت مرکل با دارایی‌های صرافی میزان ذخایر صرافی مشخص خواهد شد.

نحوه استفاده از درخت مرکل توسط شرکت‌های حسابرسی

همانطور که گفته شد درخت مرکل شامل بخش‌های مختلفی مانند برگ، شاخه و ریشه است. شرکت‌های شخص ثالث با استفاده از داده‌های مربوط به دارایی کاربران که در واقع برگ‌های درخت مرکل است به ریشه آن رسیده و در نهایت کل موجودی صرافی را محاسبه می‌کنند. داده‌های مورد استفاده در درخت مرکل از چندین لایه تشکیل می‌شوند. این لایه‌ها عبارتند از:

استفاده از درخت مرکل برای اثبات ذخایر توسطصرافی‌ها
منبع: crypto.com
 • لایه صفر: در این لایه از موجودی حساب هر یک از کاربران صرافی اسنپ شات گرفته می‌شود. این داده‌ها برای محافظت از حریم خصوصی کاربر در معرض عموم قرار نمی‌گیرند.
 • لایه ۱: موجودی حساب تمامی کاربران در ابتدا و قبل از هش شدن با اطلاعات دیگری مانند شماره‌های اصلاح‌کننده (Modifier Numbers) ترکیب می‌شود تا از حریم خصوصی آنها محافظت شود. با انجام این کار برگ‌های درخت مرکل ایجاد می‌شود.
 • لایه ۲ تا آخرین لایه: هر جفت هش به طور مکرر هش می‌شوند و به طور تصاعدی تعداد برگ‌های درخت مرکل در هر لایه درخت کاهش می‌یابد.
 • ریشه مرکل: در آخرین مرحله یک هش منفرد بدست می‌آید که نشان‌دهنده موجودی کلی صرافی است.

در نهایت به هر یک از مشتریان صرافی یک برگ درخت Merkle اختصاص داده می‌شود که با هش کردن موجودی حساب آنها ساخته شده است. این برگ به آنها اجازه می‌دهد تا بررسی کنند که برگ با همان ریشه مرکلی که ساخته شده است، مطابقت دارد.

هرگونه دستکاری در موجودی حساب مشتریان منجر به تغییری می‌شود که ریشه درخت Merkle تغییر کند. بنابراین عملا امکان تغییر موجودی حساب کاربران از بین می‌رود. همچنین در طول فرایند مشاهده موجودی حساب توسط کاربران، آنها نمی‌توانند موجودی حساب دیگران را ببینند، بنابراین حریم خصوصی سایر کاربران نیز حفظ می‌شود.

نحوه محاسبه دارایی‌های صرافی توسط شرکت‌های حسابرسی

پس از محاسبه میزان دارایی موجود کاربران در صرافی نوبت به محاسبه دارایی‌های صرافی می‌رسد. در این مرحله شرکت حسابرس می‌تواند از روش‌های مختلفی برای تایید مالکیت آدرس صرافی استفاده کند. برای مثال در صرافی بایننس حسابرسی دارایی‌های صرافی به ۳ روش انجام می‌پذیرد.

 • امضای پیام رمزنگاری: شرکت حسابرس یک پیام منحصربه‌فرد را به صرافی ارائه می‌کند و صرافی باید با استفاده از کلیدهای خصوصی خود این پیام را امضا کند.
 • جابجایی دارایی‌ها: شرکت حسابرس به صرافی اعلام می‌کند تا مقدار مشخصی از یک رمزارز را در یک زمان مشخص جابجا کرده و هش تراکنش را در اختیار شرکت حسابرس قرار دهد.
 • بررسی آدرس‌های مرتبط با صرافی در مرورگرهای بلاکچینی: شرکت حسابرس همچنین می‌تواند آدرس‌های متعلق به صرافی را در مرورگرهای بلاکچینی جستجو کند تا مطمئن شود که آدرس‌ها به نام صرافی برچسب‌گذاری شده‌اند.

در نهایت اگر موجودی‌های ولت کاربران با دارایی‌های صرافی مطابقت داشته باشد، اثبات ذخایر صرافی تایید شده و مشخص می‌شود که دارایی صرافی با موجودی کاربران یکسان است. همچنین با توجه به اینکه تمامی داده‌های موجودی کاربران در درخت مرکل ذخیره شده است، کاربران می‌توانند با بررسی برگ درخت مرکل یا Merkle Leaf اختصاص‌یافته به اکانت خود، موجودی خود را در درخت مرکل مشاهده کرده و بررسی کنند که آیا موجودی اختصاص یافته به آنها در درخت مرکل با موجودی آنها در حساب کاربریشان تطابق دارد یا خیر.

پس از بررسی کاربران و بررسی موجودی صرافی با موجودی کلی کاربران مشخص می‌شود که آیا صرافی از ذخایر کافی برای پرداخت بدهی‌های خود برخوردار است یا خیر. به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت اگر پس از انجام حسابرسی، دارایی‌های صرافی بیش‌تر از بدی‌هایش باشد، ذخایر کافی برای پرداخت بدهی‌های کاربران خود را در اختیار دارد؛ اما در غیر این صورت می‌توان نتیجه گرفت که صرافی ورشکسته است.

محدودیت‌های استفاده از روش اثبات ذخایر

با وجود تمام مزایایی که Proof Of Reserves در اختیار کاربران و نهادهای نظارتی قرار می‌دهد، اما استفاده از این روش با چالش‌هایی نیز همراه است. یکی از چالش‌های استفاده از این روش نقش پررنگ شرکت‌های حسابرسی است. در مرحله اول باید صلاحیت شرکت حسابرس مورد بررسی قرار گیرد، زیرا امکان تقلب توسط شرکت‌های حسابرسی و همکاری آنها با صرافی مورد‌بررسی در این روش وجود دارد.

علاوه‌بر این، یک صرافی ارز دیجیتال می‌تواند واقعیت موجودی و بدهی‌های خود را دستکاری کند، زیرا صحت موجودی‌های تایید‌شده صرافی فقط در زمان حسابرسی معتبر است. همچنین مشروعیت حسابرسی اثبات ذخایر نیز می‌تواند تحت تاثیر از دست دادن کلیدهای خصوصی یا وجوه کاربران قرار گیرد.

علاوه‌بر تمامی این موارد شرکت حسابرس نمی‌تواند تعیین کند که آیا موجودی صرافی به‌منظور عبور از مراحل حسابرسی قرض گرفته شده است یا خیر. به عبارت ساده‌تر صرافی می‌تواند پیش از انجام حسابرسی مبلغی را به صورت قرض یا وام از سایر شرکت‌ها یا پلتفرم‌ها دریافت کند که در این صورت این مبالغ به عنوان موجودی صرافی در هنگام حسابرسی اعمال می‌شوند. همچنین به‌دلیل پیچیدگی‌های موجود در ماهیت بلاکچین و نوظهور بودن این تکنولوژی، هنوز بسیاری از شرکت‌های حسابرسی از لحاظ تکنیکی قادر به انجام حسابرسی در بازار رمزارزها نیستند.

نحوه تایید اطلاعات درخت مرکل

همانطور که بیان شد فرایند حسابرسی اثبات ذخایر در صرافی‌های متمرکز اغلب توسط یک حسابرس شخص ثالث انجام می‌شود. در این فرایند باید تایید شود که دارایی‌های موجود در ترازنامه صرافی با دارایی‌هایی که کاربران صرافی نگهداری می‌کنند، یکسان است.

پس از گرفتن اسنپ شات از موجودی حساب کاربران توسط شرکت حسابرس، هش کردن آنها و قرار دادن آنها در درخت مرکل به هریک از کاربران یک برگ مرکل که حاوی کد هش‌شده حساب آنها است، تعلق می‌گیرد. در این مرحله کاربران با مشارکت در فرایند حسابرسی به شرکت حسابرس کمک می‌کنند تا از صحت اطلاعات دریافتی از صرافی اطمینان حاصل کند. در ادامه نحوه انجام این کار توسط کاربران را در صرافی بایننس و کوکوین بررسی می‌کنیم.

اثبات ذخایر در صرافی بایننس

برای وریفای کردن اطلاعات موجود در گزارش صرافی بایننس پس از ورود به اکانت خود مراحل زیر را طی کنید.

۱- بر روی گزینه Wallet کلیلک کنید.

۲- در منوی ولت روی گزینه Audit کلیک کنید.

۳- Merkle Leaf اختصاصی خود را کپی کنید.

نحوه تایید موجودی ذخایر صرافی بایننس
منبع: بایننس

۵- حسابرسی صرافی بایننس توسط شرکت Mazars انجام‌پذیرفته است. به سایت شرکت حسابرس بایننس مراجعه کنید و در قسمت Search your Merkle Leaf این سایت، اطلاعات Merkle Leaf خود را پیست کنید.

سایت وریفای کردن اثبات ذخایر صرافی‌ها
منبع: merkle.silversixpence

۶- اگر اطلاعات حساب شما در گزارش حسابرسی بایننس محاسبه شده باشد، با این عبارت مواجه می‌شوید “Your Account Formed Part Of The Customer Liability Report” که به معنای این است که دارایی‌های شما در گزارش بایننس آورده شده است. همچنین از آنجایی که کوچک‌ترین مغایرت در داده‌های درخت مرکل باعث تغییر در ریشه درخت مرکل نیز می‌شود، امکان تغییر دادن اطلاعات وجود نخواهد داشت.

درخت مرکل در صرافی بایننس
منبع: بایننس

اثبات ذخایر در صرافی کوکوین

برای دریافت گزارش Proof Of Reserves صرافی کوکوین کافی است به سایت این صرافی وارد شوید و مراحل زیر را طی کنید.

۱- به این سایت مراجعه کنید.

۲- پس از ورود به حساب کاربری خود در قسمت Verify Account Assets بر روی گزینه Verify Now کلیک کنید.

وریفای کردن por در صرافی کوکوین
منبع: کوکوین

۳- روی گزینه Genrate کلیک کنید تا هش ایدی مربوط به حساب شما ایجاد شود.

ساخت هش ایدی درخت مرکل در کوکوین
منبع: کوکوین

۴- هش ایدی ایجادشده را کپی کنید و بر روی لینک Verify on Auditor Website کلیک کنید.

هش ایدی درخت مرکل در صرافی کوکوین
منبع: کوکوین

۵- پس از ورود به سایت، هش ایدی خود را در قسمت Merkle Leaf وارد کنید و روی گزینه Search بزنید. در این قسمت دارایی‌های شما که در گزارش Proof Of Reserves صرافی کوکوین ثبت شده است، نمایش داده می‌شود. همچنین می‌توانید ساختار درخت مرکل را که براساس داده‌های شما ایجاد شده است نیز مشاهده کنید.

نحوه استفاده از اثبات ذخایر در کوکوین
منبع: merkle.silversixpence

کدام صرافی‌ها تا‌کنون PoR انجام داده‌اند؟

می‌توان گفت پس از سقوط صرافی FTX تقریبا تمامی صرافی‌های معتبر تاکنون مدارک اثبات ذخایر خود را ارائه داده‌اند؛ اما گزارش‌های آنها با مشکلاتی مانند تاریخ به‌روز‌رسانی گزارش، رمزارزهایی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند و شرکت‌هایی که حسابرسی را انجام داده است، روبرو هستند.

به‌منظور رفع این مشکلات صرافی‌ها باید گزارش‌های خود را به صورت روزانه آپدیت کنند، تعداد رمزارزهایی که در گزارشات خود از آنها پشتیبانی می‌کنند، افزایش دهند و سعی کنند از شرکت‌های حسابرسی مستقل معتبر برای تهیه این گزارشات استفاده کنند. به عناون مثال در حال حاضر در گزارش‌های صرافی بایننس تنها رمزارزهای BNB ,BTC ,BUSD LINK ,LTC ,USDC ,USDT ,XRP و ETH مورد بررسی قرار می‌گیرند. در لیست زیر می‌توانید میزان ذخایر بایننس در مقابل بدهی‌های خود را در آخرین گزارش اثبات ذخایر این صرافی که در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲ (۱ دی ۱۴۰۱) تهیه شده است، مشاهده کنید.

گزارش اثبات ذخایر بایننس
منبع: بایننس

همچنین کاربران می‌توانند لیست صرافی‌هایی که تاکنون اثبات ذخایر خود را انجام داده‌اند، در سایت کوین مارکت کپ و کوین گکو نیز مشاهده کنند. برای مشاهده اطلاعات رزرو صرافی‌ها در سایت کوین مارکپ و کوین گکو به قسمت Exchange مراجعه کنید.

اثبات ذخایر صرافی‌ها در کوین مارکت کپ
منبع: کوین مارکت کپ
اثبات ذخایر در کوین گکو
منبع: کوین گکو

علاوه‌بر اطلاعاتی که می‌توان از سایت کوین مارکت کپ و کوین گکو در مورد ذخایر صرافی‌ها بدست آورد، پلتفرم تحلیلی نانسن نیز داشبورد مخصوص به اطلاعات آنچین صرافی‌ها را راه‌اندازی کرده است. کاربران می‌توانند با مراجعه به سایت نانسن اطلاعات ذخایر صرافی‌ها و نحوه توزیع آنها را مشاهده کنند. در تصویر زیر ذخایر صرافی کوکوین نمایش داده شده است.

ذخایر صرافی کوکوین
منبع: نانسن

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • اثبات ذخایر یا Proof Of Reserves چیست؟
  اثبات ذخایر یا PoR یکی از راهکارهایی است که می‌توان با استفاده از آن میزان ذخایر صرافی‌ها و میزان بدهی‌های آنها را بدست آورد. معمولا صرافی‌های متمرکز به منظور شفاف‌سازی و جلب اعتماد کاربران خود درباره نگهداری صحیح دارایی‌هایشان در صرافی از این روش استفاده می‌کنند.
 • اثبات ذخایر چگونه انجام می‌شود؟
  اثبات ذخایر صرافی‌ها در حالت ایده‌آل توسط یک شرکت حسابرسی ثالث مستقل انجام می‌شود. شرکت حسابرس برای انجام این کار از موجودی حساب هر یک از کاربران صرافی اسنپ شات می‌گیرد، سپس داده‌های بدست‌آمده هش می‌شوند و در درخت مرکل قرار می‌گیرند و سپس هریک از کاربران با استفاده از هش‌آیدی مخصوص به خود، از اطلاعات موجود در درخت مرکل اطمینان حاصل می‌کند.

جمع‌ بندی

کاربران بازار ارزهای دیجیتال می‌توانند برای نگهداری از دارایی‌های خود از کیف پول‌های غیرحضانتی و صرافی‌های متمرکز استفاده کنند. در حالت اول کاربر کلید خصوصی دارایی‌های خود را در اختیار دارد و در حالت دوم صرافی مسئول نگهداری از دارایی کاربران است؛ اما با فروپاشی صرافی FTX و ورشکستگی صندوق Three Arrows Capital اطمینان مردم به صرافی‌ها و صندوق‌های کریپتویی که کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را در آنها نگهداری کنند، از دست رفته است. به همین جهت صرافی‌ها با استفاده از روش اثبات ذخایر (PoR) به کاربران خود ثابت می‌کنند که دارایی‌های آنها در ترازنامه‌های مالیشان با مجموع بدهی‌هایشان یکسان است و توان پرداخت بدهی‌های خود به مشتریانش را دارند. در این مقاله به این پرداختیم که Proof Of Reserves چیست، چگونه محاسبه می‌شود، با چه مشکلاتی همراه است و کاربران چگونه می‌توانند با این روش از پشتوانه دارایی‌های خود اطمینان حاصل کنند. نظر شما درباره روش به کار‌رفته توسط صرافی‌های متمرکز برای اثبات میزان دارایی‌هایشان چیست؟ به نظر شما این روش تا چه حد مطمئن است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
crypto.comcointelegraph

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا