متوسط مقالات

گواه اثبات انتقال (PoX) چیست و چرا شناخت آن اهمیت دارد؟

اگر در عرصه ارزهای دیجیتال حضور داشته باشید، اجماع گواه اثبات کار موجود در بلاک چین بیت کوین را می‌شناسید. احتمالا سیستم‌های گواه اثبات سهام را نیز می‌شناسید. این دو گواه تقریبا سیستم اجماع اکثر بلاک چین های موجود را تشکیل می‌دهند. اما الگوریتم گواه اثبات انتقال (POX) چیست؟ جواب کوتاه به این پرسش این است که گواه اثبات انتقال یک مکانیزم ماینینگ است که اجماع جدیدی را ارائه می‌دهد و به زنجیره گواه اثبات کار امکان می‌دهد تا به شیوه های جدیدی گسترش یابد. اما اسم گواه اثبات انتقال اطلاعات زیادی بیان نمی‌کند. در این مقاله به بررسی گواه اثبات انتقال و دلیل نیاز به آن می‌پردازیم.

چرا به گواه اثبات انتقال (POX) نیاز داریم؟

شناخت نیاز به گواه اثبات انتقال به شناخت اندکی از وضعیت آشفته اینترنت کنونی و مدل تجاری ناکارآمد نظارت سرمایه داری حاکم بر اینترنت کمک می‌کند.

حتی با نگاه کوتاهی به اخبار می‌توان متوجه شد که چگونه مدل‌های تجاری انگل وار، ثروت و قدرت به شدت متمرکز و عدم وجود حقوق دیجیتال، باعث اختلال و نابودی اینترنت آزاد شده است. دیگر چیزی به اسم آزاد بودن درباره اینترنت وجود ندارد. ما اینترنتی برای مردم، از مردم و در کنار مردم می‌خواستیم، اما چیزی که به دست آوردیم رصد تمام اقدامات ما به منظور فروش چیزهایی بود که به آنها نیاز نداریم.

کلید از بین بردن و عبور از این مدل تجاری ناکارآمد و عدم توازن قدرت، مالکیت دیجیتال واقعی است. در حال حاضر هیچ چیزی از زندگی دیجیتال شما به خودتان تعلق ندارد؛ Facebook، اینستاگرام و تیک تاک مالک تمام زندگی دیجیتال شما هستند.

اگر در توییتر به ۱۰,۰۰۰ نفر متصل شوید، این ارتباطات به شما تعلق ندارند، بلکه توییتر مالک تمام آنها است. اگر یک گروه بزرگ با ۲۵,۰۰۰ عضو در فیسبوک بسازید و داستان‌ها و ایده‌های خود را در آن به اشتراک بگذارید، فیسبوک مالک تمام آن داستان‌ها و ایده‌هاست. اگر بخواهید فیسبوک را ترک کنید، باید از تمام محتوایی که ایجاد کرده‌اید چشم پوشی کنید. این شما نیستید که مالک آنها هستید، بلکه آنها مالک شما هستند.

اما اگر شرایط متفاوت بود چه شرایطی رخ می‌داد؟

گواه اثبات انتقال بیت کوین گواه اثبات کار گواه اثبات سهام بلاک چین بلاک استک

اگر تمام ارتباطات، کامنت‌ها، تمام صحبت‌ها بین شما و دوستانتان متعلق به خودتان بود شرایط چگونه رقم می‌خورد؟ مثل این است که با ۳ نفر از دوستانتان به مهمانی رفته‌اید و تمام شوخی‌ها و صحبت‌های شما متعلق به خودتان است، نه متعلق به آن مهمانی. اگر مهمانی خوب نباشد، آنجا را ترک می‌کنید و با دوستانتان به جای دیگری می‌روید.

گواه اثبات انتقال به ما کمک می‌کند که در دنیای دیجیتال به چنین شرایطی دست یابیم. روابط شما متعلق به خودتان است، نه متعلق به پلتفرم‌هایی که زندانی آنها هستید.

مالکیت دیجیتال، آزادی به همراه دارد. هنگامی که آزادی دیجیتال خود را پس گرفتیم، ستون‌های قدیمی که سیستم کنونی را بنا نهاده‌اند، از هم فرو خواهند پاشید.

اسارت در شبکه‌ها از بین می‌رود. کاربران می‌توانند بدون از دست دادن زندگی، کار یا جامعه خود به شبکه‌های مختلف وارد و از آن خارج شوند. هنگامی که مردم مالک اطلاعات خود باشند و بتوانند تصمیم بگیرند که اطلاعات آنها در کجا و توسط کدام شرکت‌ها استفاده می‌شود؛ همچنین مدل‌های مبتنی بر تبلیغات از بین خواهند رفت، جایگزین و یا اصلاح خواهند شد.

این موضوع، شرکت‌ها را مجبور خواهد کرد تا به صلاح شما با یکدیگر رقابت کنند. امروزه شرکت‌ها به حدی بزرگ شده اند که دیگر اهمیتی به کاربران نمی‌دهند. آنها به اثر شبکه دست یافته اند و دیگر کاربران برایشان مهم نیستند. آنها می‌توانند نوآوری و ارائه خدمات بر اساس منافع و علایق شما را متوقف کنند؛ زیرا شما را به اسارت خود درآورده اند.

هنگامی که مالک اطلاعات خود باشید، این سازوکار عوض خواهد شد. در این شرایط، مردم اداره امور را به دست خواهند گرفت و این باعث می‌شود که شرکت‌ها به شدت تلاش کنند تا رضایت و علایق شما را تامین کنند. مشخصا هنوز به چنین شرایطی دست نیافته‌ایم.

ورود بیت کوین و گواه اثبات انتقال

گواه اثبات انتقال و بیت کوین در اینجا وارد می‌شوند. می‌توانید آن را اینترنت متعلق به خود، اینترنت ۳.۰ یا هر چیزی که می‌خواهید بنامید؛ اما نکته اصلی برگرداندن قدرت به مردم است. ما به سمت اینترنتی حرکت می‌کنیم که کاربران در آن مهم هستند و مردم در مرکز آن قرار دارند، نه شرکت‌ها.

در مقدماتی‌ترین مفهوم ممکن، گواه اثبات انتقال یک روش برای گسترش قدرت بیت کوین به فراتر از شبکه بیت کوین است. گواه اثبات انتقال (POX) ویژگی‌هایی را به همراه دارد که مالکیت دیجیتال واقعی را امکان‌پذیر می‌سازد.

قبل از بیت کوین، مفهوم مالکیت هر گونه دارایی دیجیتالی حتی چیزی ساده مثل پول نیز رویا بود. کل معماری شبکه بیت کوین شامل ماهیت همتا به همتا، حذف واسطه‌ها و شفافیت کلی حول مفهوم مالکیت دیجیتال می‌چرخد.

گواه اثبات انتقال به ما کمک می‌کند تا این قدرت را به دست آوریم و آن را فراتر از بیت کوین ببریم تا زندگی دیجیتال را تغییر شکل بدهیم. بدون POX، ایجاد ویژگی‌های جدید بر بستر بیت کوین یک امر متناقض است. بیت کوین به دلیل آن ایمن است که باثبات بوده و در برابر تغییرات مقاوم است؛ به این دلیل ایمن است که زبان اسکریپت نویسی بسیار محدودی با سطح حمله بسیار اندک دارد. ایجاد ویژگی‌های جدید به پروتکل اصلی بیت کوین دشوار و نامطلوب است، زیرا این ویژگی‌ها باعث پیچیدگی آن می‌شود.

گواه اثبات انتقال دقیقا این مشکل را برطرف می‌کند. POX به نحوی طراحی شده است تا ایجادکنندگان ویژگی‌های جدید بتوانند بدون تغییر خود بیت کوین، از ویژگی‌های آن بهره مند گردند.

گواه اثبات انتقال در وایت پیپر به طور مفصل‌تر توضیح داده شده است؛ اما اساسا مکانیزم اجماع POX به پروژه‌های جدید امکان می‌دهد تا شبکه ای جدید با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود ایجاد کنند که از ابتدا دارای امنیت بلاک چین گواه اثبات کار باشند بدون آن که نیازی به تغییر زنجیره فعلی باشد.

نحوه کار گواه اثبات انتقال چگونه است؟ گواه اثبات انتقال بلاک استک شامل دو مکانیزم است: ماینینگ STX و انباشت (Stacking).

ماینینگ STX

اگر انرژی برق را با یک توکن تبدیل کرده ایم (استخراج بیت کوین)، پس می‌توانیم به جای هدر دادن برق، از آن برای ایمن سازی و دستیابی به زنجیره جدید بهره ببریم. این موضوع، دیدگاه اصلی است که ما را به گواه اثبات انتقال کشانده است.

اسم بلاک چین بلاک استک، Stacks Blockchain است و دارایی اصلی آن نیز استکز (STX) است. همانند سایر بلاک چین‌ها، این شبکه نیز توسط ماینرهایی ایمن سازی می‌شود که منابع خود را به منظور رقابت برای استخراج بلاک استکز ارائه می‌دهند و پاداش STX دریافت می‌کنند. هر چند در این مورد نیازی به سخت افزارهای مخصوص یا هزینه های هنگفت برای ماینینگ وجود ندارد؛ هر کسی که بخواهد یکی از بلاک ها را استخراج فقط کافی است مقداری بیت کوین به آدرس ارائه شده توسط پروتکل ارسال کند. این پروتکل از مقدار بیت کوین ارسال شده توسط هر ماینر به عنوان ورودی استفاده کرده و آن را با تابع تصادفی قابل بررسی (VRF) ترکیب می‌کند تا ماینر برنده را مشخص کند. هرچه بیت کوین بیشتری توسط ماینر ارائه شود، شانس برنده شدن آن نیز بیشتر می‌شود.

ماینر برنده می‌تواند بلاک جدیدی که ایجاد کرده است را در سراسر شبکه منتشر کند و پروتکل موجود نیز با ارسال ۵۰۰ توکن STX به اقدامات آنها پاداش می‌دهد.

اما برای بیت کوین‌هایی که ماینرها به پروتکل ارسال کرده اند چه اتفاقی می‌افتد؟ در اینجاست که مفهوم انباشت مطرح می‌شود.

انباشت (Stacking)

گواه اثبات انتقال بیت کوین گواه اثبات کار گواه اثبات سهام بلاک چین بلاک استک

انباشت (Stacking) هنگامی رخ می‌دهد که دارندگان توکن STX دارایی‌های خود را در شبکه مسدود می‌کنند. این موضوع، چرخه اقتصادی گواه اثبات انتقال را تکمیل می‌کند؛ زیرا این انباشت ها همان بیت کوین‌های ارسال شده توسط ماینرها هستند.

انباشت به ۳ روش مختلف به شبکه ارزش اضافه می‌کند. این ۳ روش عبارتند از:

۱- پشتیبانی از زنجیره به دریافت اطلاعاتی نیاز دارد که معمولا توسط اجرای نود ارائه می‌شود و در نتیجه غیرمتمرکزسازی بیشتر شبکه را به همراه دارد.

۲- پشتیبانی از زنجیره مشوق بیشتری برای ماینرهای STX فراهم می‌کند تا در ماینینگ خود درستکار باشند.

۳- مسدودسازی STX مستقیما به شبکه ارزش می‌افزاید زیرا دارندگان بیشتری تشویق به ورود به این عرصه می‌شوند.

مکانیزم گواه اثبات انتقال، بیت کوین‌های ارائه شده توسط ماینرهای STX را به کاربرانی ارسال می‌کند که انباشت انجام می‌دهند. در اینجا است که مفهوم “انتقال” معنا پیدا می‌کند. این پروتکل از بیت کوین‌های ارسال شده توسط ماینرها استفاده می‌کند تا شبکه را ایمن کند و آن را به کاربرانی انتقال می‌دهد که به شبکه، ارزش ارائه می‌دهند.

انباشت در چرخه‌هایی اجرا می‌شود که تقریبا ۱۰ روز طول می‌کشند. این موضوع بدان معنا است که هر ۱۰ روز، فرصت جدیدی برای شرکت در انباشت و کسب بیت کوین وجود دارد.

نتیجه نهایی این است که مردم تشویق به حفظ توکن‌ها تا زمانی می‌شوند که منابع برگشتی شبکه یا سرویس مورد نظر ارزش داشته باشد. اگر این شرایط تغییر کند، کاربران می‌توانند با محتوا و ارتباطات خود، شبکه یا سرویس را ترک کنند. این مدل از مالکیت دیجیتال همان چیزی است که اینترنت ناکارآمد ما را اصلاح می‌کند و به استاندارد تبدیل می‌شود. در آخر، به افراد مسئول ایجاد این مدل، قدرت پاداش می‌دهد.

گواه اثبات انتقال چیست؟

می‌توان گفت که گواه اثبات انتقال چکیده ای از گواه اثبات کار یا مکانیزم ماینینگ بر بستر بلاک چین استکز (Stacks) یا نسخه ای از بیت کوین یا حتی روشی برای امکان پذیر ساختن مالکیت دیجیتال واقعی در برنامه‌ها یا سرویس‌ها است.

اما فراتر از این موارد، گواه اثبات انتقال قلمی است که به ما کمک می‌کند تا داستانی جدید برای اینترنت بنویسیم، داستانی که با جوهر طلایی بیت کوین نوشته شده است و شما قهرمان آن هستید؛ واقعیتی که شما تصمیم گیرنده هستید، آزادی و حقوق خود را دارید و در چیزی که ایجاد کرده‌اید حاضر هستید. واقعیتی که در آن نه شرکت‌های بزرگ، بلکه خود شما مالک هویت و زندگی دیجیتال خودتان هستید.

گواه اثبات انتقال شما را به مالک اینترنت فردا تبدیل می‌کند.

منبع
hackernoonfacebook

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا