کریپتو کده

شبکه Stacks چیست؟ آشنایی با استکس و رمز‌ارز STX

بیت کوین به عنوان اولین و بزرگ‌ترین رمز‌ارز در دنیا شناخته می‌شود. در شبکه بیت‌کوین برخی مشکلات و موانع وجود دارد که بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چینی راهکارهایی برای رفع آن‌ها پیشنهاد کرده‌اند؛ یکی از محدودیت‌های قابل توجه شبکه Bitcoin، مشکلات ناشی از مقیاس‌پذیری آن است. استکس (Stacks) یکی از شبکه‌های لایه یک بلاکچینی است که تلاش می‌کند مشکلات مقیاس‌پذیری در شبکه بیت‌کوین را حل کند. همچنین استکس برای اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر‌متمرکز (DApp) بر روی بلاک‌چین بیت کوین طراحی و اجرا شده است. هدف از راه‌اندازی این شبکه، امکان ایجاد ارتباط بین فن‌آوری‌های Blockchain با شبکه بیت کوین بدون نیاز به تغییر در این شبکه یا انجام فورک در آن است. اما شبکه Stacks چیست؟ در این مقاله به معرفی این شبکه، هدف و ایده آن، نحوه کارکرد استکس، سرویس‌ها و خدمات، کوین STX، نقشه راه، همکاری‌ها، تیم سازنده و نحوه خرید و فروش و نگهداری رمزارز STX می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

شبکه Stacks چیست؟

استکس پلتفرمی است که استفاده از قرارداد‌های هوشمند و برنامه‌های غیر‌متمرکز را در شبکه بیت‌کوین تسهیل می‌بخشد. بلاک‌چین این شبکه برای حفظ امنیت و اجرای تراکنش‌ها، به بلاک چین بیت‌کوین وابسته است. به عبارت دیگر، شبکه بیت کوین به عنوان لایه نهایی و امنیتی، برای قرارداد‌های هوشمند و اجرا شده در بلاک‌چین استکس عمل می‌کند. این کار از طریق مکانیسم گواه اثبات انتقال (POT) در شبکه استکس انجام می‌شود. 

ارتباط بین بلاک‌چین Stacks و بیت‌کوین، امکان اجرای تراکنش‌ها در شبکه استکس و تایید آنها در بلاک‌چین بیت‌کوین را فراهم می‌کند. انجام این کار باعث می‌شود امکان اجرای قرارداد‌های هوشمند روی شبکه بیت‌کوین توسط DAppهای مختلف امکان‌پذیر شود؛ همچنین به دلیل اجرای تراکنش‌ها در شبکه استکس و تایید آن‌ها در بلاک‌چین بیت‌کوین، مشکل مقیاس‌پذیری در شبکه Bitcoin نیز تا حدود زیادی برطرف شود. این پلتفرم قبلا با نام Blockstack شناخته می‌شد، اما در پایان سال ۲۰۲۰ به Stacks تغییر نام داد تا این پروژه متن‌باز (Open Source) را از Blockstack PBC، شرکتی که به عنوان شرکت مادر آن است جدا کند.

این شبکه برای اجرای امن قراردادهای هوشمند، از زبان برنامه‌نویسی Clarity استفاده می‌کند. زبان برنامه‌نویسی Clarity یک زبان برنامه‌نویسی است که از کامپایلرها (Compiler) استفاده نمی‌کند و شبکه استکس این زبان برنامه‌نویسی را برای کمک به اسمارت کانترکت‌ها برای استفاده در شبکه بیت کوین به کار گرفته است؛ به طور دقیق‌تر، این زبان برنامه‌نویسی از کدهای منابع قابل پیش‌بینی برای اجرای قرارداد‌های هوشمند، در حین انتشار آن‌ها در نودهای بلاک‌چین استفاده می‌کند. 

زبان Clarity به لطف ترکیب ساده‌اش، به گونه‌ای طراحی شده که هم ایمن باشد و هم ساخت آن آسان باشد. این زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر قرارداد‌ هوشمند، توسط بلاک‌چین الگوراند (Algorand) نیز استفاده می‌شود.

شبکه Stacks و Bitcoin دو شبکه بلاک‌چینی به هم پیوسته هستند که دست در دست هم کار می‌کنند. بسیار جالب است که این دو شبکه به هم وابسته نیستند؛ آن‌ها شبکه‌های مستقلی هستند که از طریق مکانیسم اجماع اثبات انتقال به هم متصل شده‌اند. از طریق این مکانیسم، ماینرها می‌توانند ارزهای دیجیتال جدید و قرارداد‌های هوشمند روی شبکه بیت کوین را به سایر افراد روی شبکه استکس منتقل کنند.

Stacks اولین شرکتی است که در جولای سال ۲۰۱۹ (تیر ۱۳۹۸) توانست مجوز فروش کوین‌های خود را از سمت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) دریافت کند و ۲۸ میلیون دلار از کوین‌های خود را به فروش برساند.

هدف و ایده شبکه Stacks چیست؟

استکس یک شبکه بلاک‌چین لایه یک است که برای اضافه شدن Smart Contractها و DAPPها به شبکه بیت‌کوین طراحی شده است. این قراردادهای هوشمند، بدون تغییر در هیچ‌یک از ویژگی‌هایی که آن را بسیار قدرتمند می‌کند (مثل امنیت و ثبات)، شبکه به بیت‌کوین منتقل می‌شوند. برنامه‌های غیرمتمرکز ساخته شده بر روی شبکه Stacks متن‌باز هستند؛ به این معنی که توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های یکدیگر را آپدیت کنند و آن‌ها را بهبود ببخشند و از آن‌جایی که استکس از بیت‌کوین به عنوان لایه پایه استفاده می‌کند، هر‌آنچه در شبکه آن اتفاق می‌افتد،‌ بر روی پراستفاده‌ترین و امن‌ترین بلاک‌چین حال حاضر، یعنی بیت‌کوین مستقر می‌شود. هدف شبکه استکس امکان اجرا و راه‌اندازی قراردادهای‌هوشمند و DAPPهای مختلف روی شبکه بیت کوین، بدون نیاز به فورک کردن یا تغییر بلاک چین اصلی بیت‌ کوین است.

نحوه کارکرد شبکه استکس چگونه است؟

شبکه Stacks برای ایمن‌سازی بلاک‌چین خود از مکانیسم اثبات انتقال (Proof of Transfer) استفاده می‌کند. بر خلاف سایر پروژه‌های بلاک‌چین که از مکانیسم گواه اثبات کار (POW) و گواه اثبات سهام (POS) برای ایمن سازی شبکه خود استفاده می‌کنند، استکس الگوریتم اجماع جدیدی را توسعه داده است که برای انجام فعالیت‌های مختلف در شبکه و حفظ امنیت آن بسیار قوی عمل می‌کند. می‌توان گفت این مکانیسم به نوعی با توسعه مکانیسم اثبات سوزاندن (Proof of Burn) ایجاد شده است. 

مکانیسم POB یک الگوریتم اجماع جایگزین است، که سعی می‌کند مشکل مصرف بالای انرژی در مکانیسم POW را حل کند. این مکانیسم به عنوان مکانیزم اثبات کار بدون اتلاف انرژی شناخته می‌شود و نحوه عملکرد آن مشابه مکانیسم اثبات سهام است؛ در هر دوی آن‌ها، ماینر‌ها با سپرده‌گذاری (Staking) کوین‌های خود، شبکه را ایمن کرده و در انجام تراکنش‌ها در شبکه ایفای نقش می‌کنند. 

در مکانیسم POS ماینر‌ها به کوین‌های استیک کرده خود دسترسی دارند و می‌توانند آن‌ها را پس از مدتی برای فروش به بازار بیاورند؛ اما در مکانیسم گواه اثبات سوزاندن (POB)، کوین سپرده‌گذاری شده توسط ماینر‌ها سوزانده و از بین می‌رود و ماینرها دیگر به آن‌ها دسترسی ندارند. 

اما مکانیسمی که شبکه استکس برای انجام عملیات بر بستر خود در نظر گرفته است، با نام مکانیسم اثبات انتقال (POX) شناخته می‌شود. تفاوت این روش با روش POB این است که سوزاندن کوین‌ها در آن انجام نمی‌پذیرد و به جای آن، ارز‌های دیجیتال استخراج شده در این شبکه، به سایر کاربران در این اکوسیستم منتقل می‌شوند. این مکانیزم به شبکه کمک می‌کند تا پروتکل پاداش‌دهی خود را تسهیل بخشد و به کاربران نیز اجازه می‌دهد همزمان در دو بلاک‌چین مختلف، فعالیت داشته باشند. همچنین از آن‌جایی که این شبکه با بلاک‌چین بیت‌کوین یک‌پارچه شده است، از یک بلاک چین بسیار امن برای ایمن کردن بلاک‌های جدید، بدون نیاز به مکانیسم POW بهره می‌برد. شبکه استکس از ۲ بخش ماینر‌ها و Stackها تشکیل می‌شود که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

ماینرها در شبکه Stacks

با ساخت هر بلاک جدید در شبکه بیت‌ کوین، یک بلاک جدید در شبکه Stacks ساخته می‌شود. ماینرها در استکس به طور همزمان بلاک چین‌های هر دو شبکه را مشاهده می‌کنند. در شبکه استکس، ماینرها با ارسال BTC در شبکه بیت کوین، یک رهبر انتخاب می‌کنند؛ سپس یک تابع به‌صورت تصادفی رهبر هر دوره را با دادن وزن بیشتر به ماینر‌هایی که حجم بیشتری بیت کوین پرداخت کرده‌اند، انتخاب می‌کند. پس از انتخاب رهبر، بلاک جدید در بلاک چین استکس توسط او ساخته می‌شود. ماینر‌های این شبکه پس از انجام این کار پاداش خود را، هم از شبکه وهم از کارمزد تراکنش‌ها، بر اساس فرمول زیر دریافت می‌کنند.

 • ۱۰۰۰ کوین STX به ازای هر بلاک در ۴ سال اول
 • ۵۰۰  کوین STX به ازای هر بلاک در ۴ سال دوم
 • ۲۵۰ کوین STX به ازای هر بلاک در ۴ سال سوم
 • ۱۲۵ کوین STX به ازای هر بلاک بعد از اتمام دوره سوم؛ این ۱۲۵ کوین پاداش، برای همیشه در این شبکه ثابت خواهد بود.

هاوینگ‌ها (Halving) در این شبکه با هاوینگ در شبکه بیت کوین، به یک شکل انجام می‌پذیرد؛ همچنین ماینر‌ها برای ایجاد هر بلاک جدید، ۴۰ درصد از کارمزد شبکه را به صورت کوین STX دریافت می‌کنند و ۶۰ درصد باقی‌مانده نیز به ماینر‌هایی تعلق می‌گیرد که بلاک‌ها را تایید می‌کنند. دریافت این پاداش‌ها نیاز به ساخت ۱۰۰ بلاک در بلاک چین بیت کوین دارند و پس از ساخت این ۱۰۰ بلاک، ماینرها پاداش خود را پس از ۲۴ ساعت دریافت می‌کنند.

Stackها در شبکه استکس  

استک‌ها (Stack) در این شبکه، در واقع استیک‌کنندگان توکن STX هستند؛ آن‌ها می توانند در اجماع این شبکه شرکت کنند و با استیکینگ یا سپرده‌گذاری کوین‌های STX خود به مدت تقریبا دو هفته، برای انجام سیکل تایید ۱۰۰۰۰ بلاک در شبکه بیت کوین، از شبکه استکس BTC پاداش بگیرند. همچنین Stackها می‌توانند به عنوان یک نود در شبکه استکس عمل کنند و اطلاعات تراکنش‌ها در این شبکه را در سیستم‌های خود ثبت کنند. بر خلاف مکانیسم POS که در آن اسلشینگ (Slashing) یا جریمه برای نودها در نظر گرفته می‌شود، در این شبکه این جریمه‌ها وجود ندارند. کاربران این شبکه برای Stack کردن کوین‌های STX خود، چند راه در پیش دارند که به تشریح آن‌ها می‌پردازیم:

 • دارندگان STX می‌توانند با Stack کردن حداقل ۵۰ کوین در صرافی Okcoin با سود سالانه حدودا ۱۰ درصد، از این شبکه بیت کوین پاداش بگیرند.
 • دارندگان کوین STX می‌توانند با استک کردن حداقل ۵۰ کوین در استخرهای غیر‌متمرکز Xverse Pool, Friedgers Pool, Planbetter و Staked، بسته به نوع استخر، پاداش را به صورت بیت کوین کسب کنند.
Stackها در شبکه استکس  
 • در صورتی که بیش از ۱۰۰,۰۰۰ کوین STX داشته باشید، می‌توانید آن را در کیف پول اختصاصی این شبکه یعنی Hiro Wallet استک کنید و از شبکه BTC پاداش بگیرید.
 • موسسات و افرادی که تعداد کوین‌های STX آن‌ها زیاد است، می‌توانند کوین‌های خود را در صرافی‌های Coinbase و Bitgo استک کنند و سود خود را به طور مستقیم از شبکه Stacks دریافت کنند.

به طوری کلی در این شبکه، ماینر‌ها برای استخراج کوین STX باید BTC پرداخت کنند و دارندگان توکن STX می‌توانند با ذخیره یا Stack کردن کوین‌های خود، به عنوان پاداش بیت کوین دریافت کنند. بر اساس گزارش سایت Defillama، ارزش کل قفل شده (TVL) در شبکه Stacks، حدودا ۷۸۴,۵۳۵,۴۹۳ دلار است و میزان کوین‌های STX استک شده در این شبکه ۲,۳۱۸,۶۰۴ دلار است.

در تصویر زیر نحوه کار این شبکه نمایش داده شده است:

نحوه کار شبکه Stacks

سرویس‌های شبکه Stacks 

سرویس‌های متنوعی روی شبکه استکس ساخته شده که با چند دسته‌بندی تفکیک می‌شوند. در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

 • برنامه‌ها: 

۱. پراویکا (Pravica): یک برنامه ارتباطی یکپارچه است و بر اساس استاندارد‌های Web 3.0 طراحی شده است. این برنامه از فناوری بلاک چین استکس برای تقویت حریم خصوصی و امنیت کاربران استفاده می‌کند.

۲. رایدر (Ryder): یک برنامه هویت دیجیتالی در فضای اینترنت که امنیت آن توسط شبکه استکس تامین می‌شود. 

 • کیف پول‌ها:

۱. کیف‌پول‌ Boom که برای ساخت، ارسال و دریافت توکن‌های بی‌همتا (NFT) در شبکه استکس ساخته شده است.

۲. کیف‌پول Stacks Web Wallet که برای دسترسی به شبکه استکس طراحی شده و در مرورگرهای کروم، فایرفاکس و بریو قابل استفاده است.

۳. کیف پول GoSats نحوه کار این کیف‌پول بسیار جالب است و با هر خرید توسط کارت GoSats، به کاربران خود بیت کوین پاداش می‌دهد و BTCها را در این والت واریز می‌کند. البته این خدمات تنها برای کشور هند است.

یف پول GoSats
 • پلتفرم‌های دیفای شامل Alex و Arkadiko که در آن‌ها می‌توان اقدام به سواپ، سپرده‌گذاری و وام‌گیری کرد. این دو پلتفرم همچون سایر پلتفرم‌های دیفای هستند و بر بستر شبکه استکس ساخته شده‌اند.
 • بازارهای خرید و فروش NFT

STX NFT یک بازار ساخت، خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی روی شبکه Stacks است، که کاربران می‌توانند با استفاده از کوین STX به خرید و فروش NFTها بپردازند.

بازار NFT استکس

ThisIsNumberOne نیز بازاری برای خرید و فروش NFT روی شبکه استکس است و توسط پروتکل این شبکه ایمن شده است. 

کوین STX چیست؟

ارزدیجیتال STX، کوین شبکه Stacks است که ماینر‌های این شبکه، با مکانیسم گواه اثبات انتقال آن‌‌ها را استخراج می‌کنند. از این کوین برای اجماع در شبکه استکس، پاداش‌دهی به ماینر‌ها، پرداخت کارمزد در شبکه و ذخیره آن‌ها توسط نودهای شبکه برای دریافت پاداش استفاده می‌شود. 

نحوه توزیع کوین‌های STX به شرح زیر است:

نحوه توزیع کوین STX
 • ۲۹.۲ درصد در سال ۲۰۱۷ فروخته شد.
 • ۸.۹ درصد در سال ۲۰۱۹ به فروش رسید.
 • ۲.۴ درصد در سایت Blockchain.com توزیع شد.
 • ۱۴.۲ درصد به صندوق Hiro تعلق دارد.
 • ۷.۴ درصد در صندوق توسعه ذخیره می‌شود.
 • ۴.۱ درصد به نهادهای مستقل تعلق دارد.
 • ۶.۶ درصد در نرم افزار آن آزاد شد.
 • ۳.۸ درصد به تحقیقات دانشگاهی اختصاص دارد.
 • ۶.۶ درصد از آن متعلق به منیب علی (Muneeb Ali)، بنیان‌گذار آن تعلق دارد.
 • ۷.۹ درصد متعلق به تیم توسعه‌دهنده است.
 • ۸ درصد بین سرمایه‌گذاران توزیع می‌شود. 

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز ۱,۸۱۸,۰۰۰,۰۰۰ واحد است که از این مقدار حدود ۱,۳۵۲,۴۶۴,۰۰۰ واحد STX در گردش است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت STX برابر با ۱.۹۷ دلار است . کوین STX از نظر ارزش بازار، رتبه ۷۹ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این کوین بیش از ۲ میلیارد دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۳۱ میلیون دلار بوده است. این رمز‌ارز در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ کمترین قیمت خود یعنی ۰.۰۴۵ دلار را ثبت کرده و در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ نیز به بیشترین قیمت خود یعنی ۲.۹۲ دلار معامله شده است.

نقشه راه شبکه Stacks 

رودمپ استکس از سال ۲۰۱۷ تا نیمه اول ۲۰۲۱ به شرح زیر است؛ البته بعد از نیمه دوم ۲۰۲۱، هیچ نقشه راهی توسط استکس ارائه نشده است.

۲۰۱۷: 

 • ۴۷.۵ میلیون دلار جذب سرمایه، از طریق خرید کوین توسط ۸۰۰ فرد و سازمان سرمایه‌گذاری در فروش اولیه
 • انتشار نسخه آلفای عمومی مرورگر Blockstack
 • برگزاری اجلاس Blockstack Summit در Mountain View
 • راه‌اندازی Signature Fund برای برنامه‌های غیرمتمرکز
 • تبدیل شدن به شرکت ذینفع عمومی (PBC) به منظور ایجاد یک اینترنت غیرمتمرکز و آزاد
 • راه‌اندازی پلتفرم توسعه‌دهنده آلفا با امکان لاگین غیرمتمرکز برای اپ‌ها
 • انتشار وایت پیپر Stacks
 • تکمیل شدن فاز تحقیق و توسعه (R&D) و جذب ۴ میلیون دلار از سازمان Union Square

۲۰۱۸:

 • راه‌اندازی موفقیت‌آمیز فاز اول بلاک چین استکس ۱.۰
 • راه‌اندازی برنامه Mining Pilot و چند اپلیکیشن اولیه بر روی App.co
 • راه‌اندازی شرکت مستقل New Internet Labs در هنگ کنگ
 • راه‌اندازی شبکه آزمایشی Stacks 1.0 و کیف پول استکس ۱.۰
 • انتشار نسخه آلفای توسعه‌دهندگان SDKهای اندروید و IOS
 • برگزاری همایش Blockstack Berlin با ادوارد اسنودن (Edward Snowden) به عنوان سخنران اصلی
 • انتشار ذخیره‌سازی غیرمتمرکز Gaia با پشتیبانی چندگانه

۲۰۱۹: 

 • رشد اپ ماینینگ ۱.۰ از ۲۷ برنامه به ۳۵۰ برنامه
 • لیست شدن کوین STX در صرافی‌های بین‌المللی بایننس و Hashkey Pro (به غیر از اکسچنج‌های آمریکایی) 
 • میزبانی چهارمین اجلاس سالانه Blockstack 2019؛ رویداد شاخص سالانه
 • همکاری با مدرسه Lambda برای تدریس Blockstack به دانش‌آموزان توسعه‌دهنده
 • جذب حدود ۲۳ میلیون دلار در اولین عرضه اولیه توکن واجد شرایط SEC در تاریخ آمریکا و دوره تامین مالی استراتژیک آسیایی
 • آپدیت وایت پیپر بلاک‌استک ۲.۰ و ترجمه آن به زبان‌های کره‌ای، چینی، ژاپنی و اسپانیایی
 • انتشار ماشین مجازی پروتوتایپ، به عنوان زبان قرارداد هوشمند شفاف
 • شروع فاز تحقیق و توسعه برای استکس ۲.۰ و ایجاد پروپوزال‌های ارتقاء استکس (SIPها)
 • انتشار رادیکس (Radiks) برای ارائه یک رابط دیتابیس و فهرست کردن داده‌ها (مبتنی بر Gaia)

نیمه اول ۲۰۲۰

 • افزایش عدم تمرکز اکوسیستم بلاک‌استک و نهادهای مستقل
 • انتشار شبکه آزمایشی Stacks 2.0 و تکمیل فازهای اولیه تست‌نت
 • تشکیل یک بنیاد مستقل Stacks با محوریت جامعه
 • ایجاد Wallet SDK برای ادغام با کیف پول، صرافی و نگهداری STX
 • ایجاد امکان احراز هویت کاربر با UX ساده شده
 • انتشار وایت پیپر ماینینگ گواه اثبات انتقال (PoX) و دریافت بیت کوین با مشارکت در اجماع
 • آخرین هارد فورک زنجیره استکس ۱.۰، توزیع کوین STX به ۳۰۰ هزار سرمایه‌گذار جدید
 • رشد اولیه شبکه و مقیاس‌بندی ثبت Username
 • افزایش پرداخت‌های STX در اپ ماینینگ ۱.۰، پروپوزال‌ها برای اپ ماینینگ ۲.۰
 • تایید SIP-007 برای ماینینگ PoX و دریافت بیت کوین

نیمه دوم سال ۲۰۲۰

 • دست‌یابی استکس ۲.۰ به شبکه اصلی، تکمیل کدهای استکس ۲ در ۱۵ دسامبر ۲۰۲۰
 • ایجاد مجموعه‌هایی برای به اشتراک‌گذاری داده‌های کاربران در بین برنامه‌ها
 • راه‌اندازی کیف پول اندروید استکس ۲.۰ با قابلیت ادغام با لجر
 • شکل‌دهی زبان برنامه‌نویسی شفاف و منابع توسعه‌دهنده
 • پروپوزال‌ها و کمک‌های مالی App Mining 2.0 مبتنی بر جامعه

نیمه اول ۲۰۲۱

 • راه‌اندازی شبکه استکس ۲.۰ در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱
 • راه‌اندازی زبان برنامه‌نویسی شفاف قراردادهای هوشمند در شبکه اصلی Stacks 2.0
 • شروع پاداش‌های استکینگ (Stacking) برای مشارکت در اجماع گواه اثبات انتقال (PoX)

همکاری‌های شبکه Stacks

همکاری‌های شبکه Stacks

شرکت استکس با شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگی همکاری داشته است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

 • صرافی Okcoin که یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود؛ OkCoin به عنوان یکی از استخر‌های شبکه استکس با این شبکه همکاری داشته است.
 • صرافی Coinbase یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های کریپتو در ایالات متحده آمریکا است. این صرافی نیز به عنوان مشارکت در ساخت یکی از استخر‌های شبکه Stacks با این پلتفرم همکاری داشته است.
 • صرافی BitGo یکی دیگر از صرافی‌های رمز ارز واقع در ایالت کالیفرنیا در آمریکا است. این اکسچنج نیز به عنوان یکی از استخر‌های شبکه استکس با این شبکه همکاری داشته است.
 • پروتکل Injective شبکه‌ای غیر‌متمرکز مبتنی بر شبکه اتریوم است و هدف آن تسهیل دسترسی کاربران به Defi است. این پروتکل با ادغام با شبکه استکس، به کاربران این امکان را می‌دهد که قرارداد‌های دائمی و آتی برای بر روی شبکه بیت کوین ایجاد کنند.
 • اوراکل چین لینک (Chainlink) یکی از بزرگ‌ترین اوراکل‌های دنیای ارزهای دیجیتال است و به عنوان پلی بین دنیای واقعی و بلاک چین عمل می‌کند. چین لینک همکاری خود را با استکس در زمینه توسعه قراردادهای هوشمند در شبکه استکس توسعه داده است. توسعه دهندگان در شبکه استکس می‌توانند با استفاده از داده‌های چین لینک قراردادهای هوشمندی را بسازند که توسط بلاک چین بیت کوین ایمن شده است.

 • پروتکل Brink (که برای تقویت شبکه بیت کوین، از توسعه‌دهندگان آن با حمایت‌های مالی و آموزشی حمایت می‌کند) نیز با شبکه استکس برای توسعه پروتکل آن همکاری داشته است.
 • سایت Blockchain.com از طریق توزیع ایردراپ کوین STX در بهمن سال ۱۳۹۸ با شبکه استکس همکاری داشته است.
 • استیبل کوین USDC یکی از بزرگ‌ترین استیبل کوین‌های بازار کریپتو از لحاظ امنیت و ارزش بازار است، که قصد دارد استیبل کوین شبکه استکس را ساخته و در دسترس عموم قرار دهد.
 • شرکت Blockdaemon یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های زیر‌ساخت بلاک‌چین مستقل است، که موسسات و توسعه‌دهندگان این بخش را به شبکه‌های پیشرو در این زمینه، متصل می‌کند.
 • شبکه Wrapped که توکن ارزهای دیجیتال بزرگ را روی شبکه‌های بلاک چین دیگر توکنیزه می‌کند، قرار است xBTC را که توکن بیت کوین در شبکه استکس است، بر روی این شبکه پیاده‌سازی کند.

معرفی بنیان‌گذاران شبکه Stacks

بنیان‌گذاران شبکه Stacks

شرکت Blockstack PBC توسط مونیب علی (Muneeb Ali) و رایان شیا (Ryan Shea) راه‌اندازی شده است. مونیب علی تحصیلات خود را در دانشگاه پرینستون (Princeton University) با مدرک دکترا در رشته علوم کامپیوتر به پایان رسانده و در سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) به عنوان بنیان‌گذار شرکت Stacks شروع به کار کرده است. او در حال حاضر به عنوان مدیر‌عامل شرکت Hiro System PBC با این پلتفرم همکاری می‌کند. 

رایان شیا هم‌بنیان‌گذار این پلتفرم است و او نیز تحصیلات خود را در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه پرینستون گذرانده و پیش از پیوستن به شرکت Stacks، به عنوان مهندس نرم‌افزار در شرکت ZocDoc که در زمینه نرم افزارهای پزشکی است، فعالیت داشته است.

رمزارز STX را از کجا بخریم؟ 

صرافی‌های مناسب خرید کوین STX

این کوین را می‌توان در صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس، Okcoin, Blockchain.com, کوکوین, Crypto.com ,Upbit OKEx و FTX خریداری کرد.

کوین STX را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟   

کیف پول‌های مناسب کوین STX

کوین STX رمزارز بومی شبکه Stacks است. این رمزارز را می‌توان در کیف پول‌های سخت افزاری لجر و Trezor و همچنین در کیف‌پول‌های نرم‌افزاری Math Wallet ،Trust Wallet، Boom Wallet، Xverse، New Internet Labs، Neptune، Cerebro، D’CENT و کیف پول رسمی آن یعنی Hiro نگهداری کرد.

جمع‌بندی

یکی از محدودیت‌های قابل توجه شبکه Bitcoin، مشکلات ناشی از مقیاس‌پذیری آن است. استکس (Stacks) یکی از شبکه‌های لایه یک است که تلاش می‌کند مشکلات مقیاس‌پذیری در شبکه بیت‌کوین را حل کند. همچنین استکس برای اجرای قراردادهای هوشمند و DAppها بر روی بلاک‌چین بیت کوین طراحی شده است. در این مقاله به این پرداختیم که شبکه Stacks چیست و چه اهداف و ایده‌هایی دارد و بعد، به نحوه کارکرد استکس، سرویس‌ها و خدمات، کوین STX، نقشه راه، همکاری‌ها، تیم سازنده و نحوه خرید و فروش و نگهداری رمزارز STX پرداختیم. نظر شما درباره شبکه استکس چیست؟ آیا می‌تواند مشکل مقیاس پذیری شبکه بیت کوین را برطرف کند؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها بنویسید.

منبع
Stacks

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا