متوسط کیف پول

کیف پول یورویی چیست؟ آموزش کامل کار با Yoroi Wallet

برخی از کیف پول‌های ارز دیجیتال مخصوص نگهداری یک رمزارز خاص هستند. یورویی (Yoroi) نیز در دسته همین کیف پول‌ها قرار می‌گیرد و ولتی برای نگهداری کاردانو است. در این کیف پول می‌توانید علاوه بر ارسال و دریافت کاردانو، به انجام اموری نظیر استیکینگ یا مدیریت توکن‌های بی‌همتا (NFT) نیز بپردازید. این کیف پول در نسخه‌های موبایلی و اکستنشن مرورگر قابل نصب و استفاده است. در ادامه این مقاله از میهن بلاکچین، پس از اینکه توضیح دادیم کیف پول یورویی چیست و چه امکاناتی دارد، نحوه کار با آن و ارسال و دریافت توکن‌ها را نیز بیان خواهیم کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
نکات کلیدی مقاله

🔔کیف پول یورویی (Yoroi) یکی از ولت‌های اختصاصی کاردانو است.
🔔علاوه بر ارسال و دریافت توکن‌های ADA، در کیف پول یورویی می‌توانید عملیاتی نظیر استیکینگ یا مدیریت NFTها را انجام بدهید.
🔔یورویی را می‌توان روی گوشی‌های اندروید و iOS نصب کرد.
🔔نسخه اکستنشن Yoroi Wallet قابلیت نصب روی مرورگرهای کروم، اج و فایرفاکس دارد.
🔔یورویی یک کیف پول غیرحضانتی است و کلمات بازیابی را در اختیارتان قرار می‌دهد.
🔔کاربران ایرانی می‌توانند از کیف پول Yoroi استفاده کنند.

کیف پول یورویی چیست؟

بررسی امکانات کیف پول یورویی
منبع: cryptoslate.com

کیف پول یورویی خود را به عنوان یک کیف پول سبک کاردانو معرفی می‌کند و بر این مسئله تمرکز ویژه‌ای دارد. کیف پول‌های سبک نیازی به دانلود یا همگام‌سازی نسخه کامل بلاکچین ندارند. کیف پول Yoroi‌ محصولی از امورگو است که توسط IOHK طراحی شده است. این کیف پول به سرورهای ایمنی که کپی کاملی از بلاکچین را در اختیار دارند، متصل می‌شود. این به معنای آن است که وقتی شما کیف پولتان را باز می‌کنید، می‌توانید بلافاصله تراکنشی ارسال یا دریافت کنید.

یورویی همچنین یک کیف پول‌ HD و متن باز است؛ پس کدهای این کیف پول را می‌توانید روی گیتهاب پیدا کنید. Yoroi قابلیت استیکینگ دارد که به کمک این ویژگی می‌توانید دارایی‌های خود را به استخرهای منتخبتان واریز کنید. سپس در ازای این کار، پاداشی دریافت خواهد کرد که می‌تواند به عنوان یک منبع درآمد منفعلانه گزینه قابل قبولی باشد.

از جمله ویژگی‌های یورویی می‌توان به امنیت، سرعت و سادگی کار با این ولت اشاره کرد. کلیدهای خصوصی در این کیف پول رمزگذاری شده و هرگز با اشخاص ثالث در میان گذاشته نمی‌شوند.

چه ارزهایی را می‌توان در کیف پول Yoroi نگهداری کرد؟

از آنجا که یورویی، کیف پولی برای نگهداری کاردانو است، از این ولت تنها برای مدیریت و نگهداری رمزارز ADA می‌توانید استفاده کنید. البته این کیف پول پیش‌تر از توکن ERGO هم پشتیبانی می‌کرد، ولی در ژانویه ۲۰۲۳ اعلام کرد که دیگر از ارگو پشتیبانی نمی‌کند و کاربران باید دارایی‌های خود را به کیف پول‌های دیگری منتقل کنند.

آیا کیف پول یورویی حضانتی است یا غیرحضانتی؟

کیف پول Yoroi در دسته ولت‌های غیرحضانتی یا خودحضانتی قرار می‌گیرد. در این کیف پول‌ها، مسئولیت کنترل کلیدهای خصوصی به عهده خود کاربر است؛ یعنی هیچ نهاد یا سازمانی به اطلاعات شما دسترسی ندارد و از این نظر امنیت بالایی را در کیف پول یورویی تجربه خواهید کرد.

از طرف دیگر، باید حواستان به این مسئله باشد که عبارت بازیابی را در جایی کاملا امن نگهداری کنید؛‌ چرا که اگر این کلمات را گم کنید، دیگر نمی‌توانید دارایی‌های خود را بازیابی کنید. به این مسئله دقت کنید که یورویی حتی برای پیش‌ بردن مسائل مربوط به پشتیبانی و راهنمایی کاربران نیز از شما عبارت بازیابی طلب نمی‌کند. پس این عبارت را حتی برای تیم پشتیبانی هم ارسال نکنید.

کیف پول Yoroi را در کدام کیف پول‌ها می‌توان ایمپورت کرد؟

از آنجا که کیف پول‌های غیرحضانتی عبارت بازیابی را در اختیار خودتان قرار می‌دهند، می‌توانید با استفاده از این کلمات، کیف پولتان را در برخی از ولت‌ها ایمپورت کنید. به عنوان مثال در کیف پول تراست ولت این کار قابل انجام است. به یاد داشته باشید که بیشتر کیف پول‌ها عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای دارند، اما تعداد این کلمات در کیف پول یورویی ۱۵تاست.

نسخه‌های Yoroi Wallet

یورویی را می‌توانید هم در موبایل نصب کنید و هم روی مرورگر. نسخه‌های کروم، اج و فایرفاکس یورویی به صورت اکستنشن از طریق وب‌سایت این کیف پول قابل نصب هستند. همچنین Yoroi نسخه‌های اندروید و IOS هم دارد که می‌توانید بسته به نیاز خود گزینه موردنظر را نصب کنید. برای دانلود هرکدام از این نسخه‌ها، کافی است به صفحه اصلی وب‌سایت یورویی مراجعه کنید.

آموزش کامل کار با کیف پول یورویی

آموزش کار با کیف پول یورویی
منبع: mininglearners.com

در این قسمت بخش‌های مختلف Yoroi Wallet را با هم بررسی کرده و آموزش کار با این کیف پول را به صورت تصویری توضیح می‌دهیم.

ساخت کیف پول

برای کار با کیف پول Yoroi، ابتدا این کیف پول را دانلود و سپس روی فایل نصبی کلیک کنید. پس از نصب نرم‌افزار و ورود به محیط آن، باید زبان برنامه را انتخاب کنید. آنچه در تصویر زیر می‌بینید، مربوط به نسخه اکستنشن مرورگر است.

ساخت کیف پول Yoroi
منبع: کیف پول یورویی

سپس صفحه‌ای را خواهید دید که باید تیک پذیرش قوانین را فعال کنید. در نسخه موبایلی بعد از این مرحله باید رمزی برای کیف پولتان انتخاب کنید و سپس با انتخاب دکمه Add Wallet‌ قادر به ساخت کیف پول جدید خواهید بود. هم‌چنین با انتخاب گزینه Add Wallet (BYRON-ERA-DEPRECATED) می‌توانید یورویی را به کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو یا ترزور متصل کنید.

در نسخه اکستنشن پس از پذیرش قوانین، با صفحه‌ای مواجه می‌شوید که لینکی ویژه برای پرداخت‌های کاردانو را ایجاد می‌کند. با انتخاب گزینه Allow پیغامی در بالای صفحه خواهید دید. با انتخاب گزینه Allow می‌توانید با ساخت این لینک موافقت و سپس دکمه Finish را انتخاب کنید. اگر هم گزینه Skip را در این بخش انتخاب کنید، بعدا می‌توانید از طریق منوی تنظیمات، این قابلیت را فعال کنید. این قابلیت باعث می‌شود سرعت و سهولت بیشتری در پرداخت‌های خود تجربه کنید.

ساخت لینک پرداخت کاردانو
منبع: کیف پول یورویی

پس از انجام این مراحل، تصویری مطابق شکل زیر خواهید دید که به کمک آن می‌توانید یورویی را به یک کیف پول سخت‌افزاری متصل کنید؛ می‌توانید یک کیف پول جدید بسازید یا به کمک گزینه Restore Wallet کیف پولتان را بازیابی کنید. گزینه آخری هم مربوط به انتقال وجوه از کیف پول ددالوس به Yoroi Wallet‌ است. ما اینجا گزینه Create Wallet را انتخاب می‌کنیم تا بتوانیم کیف پولمان را بسازیم.

ساخت کیف پول یورویی
منبع: کیف پول یورویی

پیش‌تر هنگام نصب کیف پول Yoroi، می‌شد بلاکچین ارگو را نیز انتخاب کرد؛ اما اکنون همان‌طور که در تصویر می‌بینید، تنها گزینه موجود کاردانو است.

انتخاب شبکه در Yoroi Wallet
منبع: کیف پول یورویی

با انتخاب کاردانو، به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که می‌توانید در آنجا نامی برای کیف پولتان انتخاب و رمزی برای آن تعیین کنید. در نهایت روی گزینه Create Personal Wallet کلیک کنید.

انتخاب رمز عبور و نام برای کیف پول
منبع: کیف پول یورویی

حالا پیغامی می‌بینید مبنی بر اینکه ۱۵ کلمه بازیابی به صورت تصادفی به شما نمایش داده خواهد شد که باید آن را در جایی امن یادداشت و نگهداری کنید. تیک گزینه مربوط را بزنید و روی Continue کلیک کنید. حالا می‌توانید ۱۵ کلمه را ببینید و در صفحه بعد باید آنها را به همان ترتیب وارد کنید.

عبارات بازیابی Yoroi Wallet
منبع: کیف پول یورویی

سپس دو گزینه به شما نمایش داده می‌شود که باید تیک آنها را هم فعال کنید. این گزینه‌ها مربوط به اهمیت عبارت بازیابی و تاکید بر این مسئله است. با کلیک روی گزینه Confirm کار ساخت کیف پول به پایان می‌رسد. تصویر زیر محیط اصلی کیف پول را نشان می‌دهد.

تصویری از محیط کیف پول یورویی
منبع: کیف پول یورویی

داشبورد و تاریخچه

در سربرگ داشبورد این کیف پول (مطابق تصویر بالا)، می‌توانید خلاصه‌ای از وضعیت دارایی‌های خود را ببینید. هرتعداد رمزارز ADA که داشته باشید، در این قسمت می‌توانید مشاهده کنید. همچنین میزان پاداشی که در قالب کوین آدا دریافت کرده‌اید نیز از همین قسمت قابل مشاهده است. معادل این سربرگ در نسخه موبایلی، گزینه Wallet است که موجودی خود را می‌توانید در آنجا ببینید. همچنین در سربرگ Transaction تاریخچه تراکنش‌هایی را که تاکنون انجام داده‌اید، مشاهده خواهید کرد.

ارسال رمزارزها

ارسال توکن در Yoroi Wallet
منبع: کیف پول یورویی

در سربرگ Send و در کادر Receiver باید آدرس گیرنده را وارد کنید. در قسمت Amount نیز تعداد رمزارزهای ارسالی را وارد کنید. البته می‌توانید در کادر Amount Options، گزینه Send all ADA + all tokens را انتخاب و تمام موجودی کیف پولتان را منتقل کنید. در ادامه هم با انتخاب گزینه Next می‌توانید عملیات ارسال دارایی را به پایان برسانید.

دریافت رمزارزها

دریافت رمزارزها در کیف پول یورویی
منبع: کیف پول یورویی

برای دریافت رمزارز روی سربرگ Receive کلیک کنید. در اینجا چند گزینه می‌بینید. گزینه اول یا همان External آدرسی است که می‌توانید آن را برای افراد دیگر ارسال کنید تا برایتان رمزارز واریز کنند. با کلیک روی دکمه Generate New Address هم می‌توانید برای حفظ امنیت خود، آدرس‌های جدید تولید کنید. در قسمت Internal می‌توانید از آدرسی استفاده کنید که هویت شما را مخفی نگه می‌دارد و دیگر نمی‌توان فهمید که کدام آدرس روی بلاکچین به شما تعلق دارد.

بخش Reward نیز به آدرس پاداش‌های شما مربوط است. توجه کنید که نمی‌توانید توکن‌های ADA را به این آدرس ارسال کنید و تنها می‌توانید آن را برای مواردی نظیر حسابداری شخصی کیف پولتان مشاهده کنید. با کلیک روی گزینه Address Book هم می‌توانید فهرست آدرس‌های ثبت‌شده در کیف پول را مشاهده کنید.

رای‌دهی

با استفاده از رمزارز آدا، می‌توانید در رای‌دهی این اکوسیستم شرکت کنید. برای این کار باید دست‌کم ۵۰۰ رمزارز ADA داشته باشید. اگر مشتاق به شرکت در این فرایند هستید، از طریق سربرگ Voting می‌توانید این کار را انجام بدهید.

استیک کردن

استیک کردن در کیف پول Yoroi
منبع: کیف پول یورویی

با مراجعه به سربرگ Delegation List‌ می‌توانید توکن‌های خود را در استخرهای موجود در این بخش استیک کنید. پس از انتخاب استخر موردنظرتان، در نهایت روی گزینه Delegate کلیک و دارایی خود را استیک کنید.

تنظیمات

تنظیمات کیف پول Yoroi
منبع: کیف پول یورویی

در این بخش می‌خواهیم تنظیمات کیف پول را بررسی کنیم.

 • سربرگ General مربوط به موارد کلی نظیر زبان کیف پول است. همچنین در بخش Fiat Pairing همین سربرگ هم می‌توانید پول فیات یا رمزارزهایی مثل اتریوم را انتخاب کنید تا دارایی‌تان در قالب همان گزینه نمایش داده شود. مثلا اگر اتریوم را انتخاب کنید، موجودی کیف پولتان بر حسب اتریوم نمایش داده می‌شود.
 • همچنین می‌توانید نسخه کیف پولتان را نیز انتخاب کنید که به لحاظ ظاهری تفاوت‌هایی با هم دارند.
 • در پایین همین بخش می‌توانید لینک شبکه‌های اجتماعی یورویی را نیز مشاهده کنید و در صورت نیاز، به آنها سر بزنید.
 • در سربرگ Blockchain می‌توانید مرورگر بلاک را انتخاب کنید. از همین قسمت می‌شود اجازه فعال شدن آدرس URL‌ پرداخت کاردانو را نیز ثبت کرد که بالاتر در موردش توضیح دادیم.
 • سربرگ Wallet امکان تغییر نام و رمزعبور را برایتان فراهم می‌کند.
 • بخش Terms of Use هم مربوط به قوانین استفاده از این کیف پول است.
 • در بخش Support/Logs می‌توانید گزارش خطا بدهید یا از طریق لینک موجود در این بخش، به بخش سوالات متداول کیف پول یورویی دسترسی پیدا کنید که در بخش بعدی بیشتر این مورد را توضیح می‌دهیم.
 • در پایین صفحه هم با کلیک روی گزینه Download Logs می‌توانید لاگ تراکنش‌های خود را دانلود کنید. لاگ حاوی اطلاعات ارزشمندی نیست و در صورتی که مشکلی داشته باشید، با ضمیمه کردن آن به گزارش مشکلتان، پشتیبانی بهتر می‌تواند شما را راهنمایی کند.
 • در نهایت بخش Level of Complexity را داریم که در آن می‌توانید تعیین کنید که رابط کاربری کیف پولتان ساده باشد یا پیشرفته.

سایر موارد

در همان صفحه ابتدایی کیف پول، می‌توانید نام اکانت خود را به همراه موجودیتان مشاهده کنید. همچنین با کلیک روی گزینه Back to My Wallet هم می‌توانید به صفحه‌ای بروید که لیستی از کیف پول‌های شما را نمایش می‌دهد. در اینجا می‌توانید به کمک دکمه Add New Wallet کیف پول جدیدی بسازید.

خرید رمزارز ADA‌ در کیف پول یورویی
منبع: کیف پول یورویی

برای خرید رمزارز ADA‌ نیز با کلیک روی گزینه Buy ADA در بالای همین صفحه، می‌توانید خریدتان را انجام بدهید. با انتخاب این دکمه، دو گزینه مانند زیر خواهید دید که اولی مربوط به آدرس کیف پول فعلیتان است و دومی به شما اجازه می‌دهد که آدرستان را به صورت دستی وارد کنید.

خرید ADA از طریق Yoroi
منبع: کیف پول یورویی

سپس به فهرستی هدایت می‌شوید که می‌توانید از بین دارایی‌های موجود، انتخاب کنید که از چه طریقی می‌خواهید ADA بخرید.

انتخاب روش خرید ادا
منبع: کیف پول یورویی

مدیریت NFT

در نسخه موبایلی کیف پول Yoroi می‌توانید در بخش NFT Gallery توکن‌های بی‌همتای خود را مشاهده و یا آنها را به کیف پول اضافه کنید. همچنین در نسخه موبایلی هم اگر از قسمت تنظیمات و بخش Version، گزینه Yoroi New Version را انتخاب کنید، می‌توانید قسمت NFT را در منوهای سمت چپ کیف پول مشاهده کنید.

مدیریت NFT در کیف پول یورویی
منبع: cardanofeed.com

مزایا و معایب کیف پول Yoroi

حالا که با بیشتر ویژگی‌های کیف پول Yoroi آشنا شدیم، بهتر می‌توانیم مزایا و معایب آن را برشماریم. این موارد را با هم مرور می‌کنیم.

مزایا:

 • غیرحضانتی بودن
 • متن باز بودن
 • امکان مدیریت NFT
 • استیکینگ
 • سازگار با کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور
 • تحت پشتیبانی شرکت معتبر Emurgo
 • دارای نسخه اکستنشن

معایب:

 • عدم پشتیبانی از رمزارزهای دیگر به جز آدا
 • نداشتن نسخه دسکتاپ (فقط اکستنشن دارد)

امنیت کیف پول یورویی

یورویی با استفاده از زبان برنامه‌نویسی Rust نوشته شده است که دارایی‌های کاربران را در برابر تهدیدهای امنیتی حمایت می‌کند. از آنجا که کنترل کلید خصوصی یورویی در اختیار کاربران است، این کیف پول را باید به لحاظ امنیتی قدرتمند دانست. در حقیقت بخش زیادی از امنیت این کیف پول به عهده کاربر است و اوست که باید مراقب حفظ اطلاعات مهم و حیاتی خود باشد.

کیف پول‌های نرم‌افزاری همواره به دلیل اتصال به اینترنت در معرض خطر حمله هکرها هستند؛ با این‌همه تاکنون گزارشی از هک کیف پول یورویی منتشر نشده است و این ولت از اعتبار و سابقه خوبی برخوردار است.

متن باز بودن یک کیف پول هم نکته‌ای است که نشان از بالا بودن امنیت آن دارد. چرا که همه به این کد دسترسی دارند و می‌توانند آن را بازبینی کنند. طبیعتا اگر مشکل یا مسئله‌ای وجود داشته باشد، به اطلاع سایرین نیز خواهد رسید.

پشتیبانی از کیف پول یورویی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد کیف پول‌ها باید به آن توجه کنیم، بررسی پشتیبانی و میزان پاسخگویی تیم سازنده ولت است. در همان نسخه مرورگر، می‌توانید گزینه FAQ را در سمت چپ پایین صفحه مشاهده کنید. با کلیک روی این گزینه، وارد بخشی می‌شوید که شامل مقالات متعددی است و می‌تواند شما را راهنمایی کند.

همچنین می‌توانید روی آیکون سمت راست کیف پول کلیک کنید و با وارد کردن اطلاعات خواسته‌شده، مشکلات را ارسال کنید و منتظر برقراری ارتباط با تیم پشتیبانی بمانید. به جز این‌ موارد، می‌توانید به شبکه‌های اجتماعی کیف پول Yoroi مراجعه کنید:

در نسخه موبایلی هم می‌توانید وارد بخش Menu در پایین نرم‌افزار شوید. با کلیک روی این دکمه، می‌توانید به پایگاه دانش یورویی دست پیدا کنید. همچنین در پایین این صفحه نیز لینکی تحت عنوان Ask Our Support Team وجود دارد که با کلیک روی آن می‌توانید درخواست خود را در قالب تیکت ثبت کنید.

آیا کیف پول یورویی برای ایرانیان مناسب است؟

کیف پول‌های غیرحضانتی را می‌توان در دسته ولت‌هایی برشمرد که برای کاربران ایرانی مناسب هستند. دلیل این مسئله هم این است که کاربر عبارت بازیابی را در اختیار دارد و این امر باعث می‌شود حتی در صورت وجود مشکل، دارایی را در کیف پول دیگری ایمپورت کند. البته در ولت‌های غیرحضانتی هم ممکن است دسترسی کاربران ایرانی با محدودیت مواجه باشد؛ ولی همان‌طور که گفتیم، در چنین شرایطی هم می‌توانید دارایی‌های خود را حفظ کنید. برای اطمینان بیشتر، می‌توانید از وی‌پی‌ان با IP ثابت استفاده کنید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
 • کیف پول یورویی چیست؟
  Yoroi کیف پول مخصوص کاردانوست که به کمک آن می‌توانید علاوه بر ارسال و دریافت ADA، به استیک کردن این رمزارز نیز بپردازید.
 • آیا کیف پول یورویی برای ایرانیان مناسب است؟
  یورویی یک کیف پول غیرحضانتی است و کاربران می‌توانند به عبارت بازیابی خود دسترسی داشته باشند. یعنی حتی اگر مشکلی هم پیش بیاید، می‌توان دارایی‌های ولت را به کیف پول دیگری ایمپورت کرد.

جمع‌بندی

کیف پول Yoroi یکی از کیف پول‌هایی است که تنها از یک کوین پشتیبانی می‌کند و برای نگهداری و مبادله توکن بومی شبکه کاردانو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کیف پول محصولی از امورگو است و قابلیت اتصال به لجر یا ترزور را نیز دارد. در این کیف پول می‌توانید رمزارزهای ADA را استیک کرده و از این طریق درآمد کسب کنید. امنیت این کیف پول مثل سایر همتایان خود قابل قبول است و تاکنون مشکل خاصی در این ولت مشاهده نشده است. آیا شما از کیف پول یورویی استفاده کرده‌اید؟ به نظرتان برای نگهداری توکن‌های کاردانو، چقدر می‌توان روی Yoroi Wallet‌ حساب کرد؟ اگر تجربه خوب یا حتی ناخوشایندی از کار کردن با این کیف پول دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
16 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا