کریپتو کده

شبکه ERGO‌ چیست؟ آشنایی با پلتفرم بلاکچینی ارگو و ارز دیجیتال ERG

توسعه‌دهندگان و بنیان‌گذاران پلتفرم بلاکچینی ERGO با هدف تسهیل دسترسی مردم به امور مالی و هموار کردن راهی برای استقلال مالی، در این راه قدم گذاشته‌اند. آنها با رویه‌هایی که در پیش گرفته‌اند، به دنبال آن هستند که ابزارهای مالی را به شکلی غیرمتمرکز، ایمن و دسترس‌پذیر در اختیار همگان بگذارند. در این مقاله از میهن بلاکچین می‌خواهیم با هم به این موضوع بپردازیم که شبکه Ergo چیست، ساختار آن چگونه است، نقشه راه آن تاکنون چطور پیش رفته است، موارد کاربرد توکن ERG چیست و چطور می‌توان آن را به دست آورد. اگر دوست دارید با یک رمزارز دیگر آشنا شوید، همه‌چیز برایتان مهیاست.

نکات کلیدی مقاله:

🟣 ارگو یک شبکه بلاکچینی است که با هدف فراهم کردن استقلال مالی ایجاد شده و بر اساس مکانیزم اثبات کار عمل می‌کند.

🟣 اساس کار این پلتفرم، بر مبنای خروجی‌های خرج‌نشده تراکنش‌ها یا همان UTXO است.

🟣 در این پلتفرم بلاکچینی، با ایجاد تراکنش‌ها، فضایی به اسم جعبه در اختیار شما قرار می‌گیرد که این جعبه، در واقع فضای دیجیتال برای ذخیره‌سازی دارایی‌های شماست.

🟣 ارز ERG رمزارز بومی پلتفرم ارگو است و مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج است.

شبکه ERGO چیست؟

آشنایی با پلتفرم ارگو
منبع: hackingvision.com

پلتفرم ارگو یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که بر مبنای گواه اثبات کار (Proof of Work) عمل می‌کند و به عنوان یک بلاکچین قابل برنامه‌ریزی شناخته می‌شود. البته بلاکچین ارگو با هدف ترکیب بهترین ویژگی‌های اتریوم و بیت کوین به وجود آمده است؛ به این ترتیب که از مکانیزم اجماعی مشابه بیت کوین بهره می‌برد و ویژگی‌های عدم تمرکز و قرارداد هوشمند خود را از اتریوم قرض گرفته است. این پلتفرم استقلال مالی و اقتصادی افراد عادی را تضمین و مدل‌های جدیدی از تعامل مالی را امکان‌پذیر می‌کند. ارگو به دنبال فراهم کردن ابزارهای مالی ایمن، در دسترس و هم‌چنین غیرمتمرکز است تا از این طریق، آينده امور مالی را قدرتمند و این امکان را برای افراد فراهم کند تا در انقلاب دیجیتال DeFi شرکت کنند. این پلتفرم تنها با ۴.۳۷ درصد از بودجه اختصاص‌یافته برای توسعه اکوسیستمش، در جولای سال ۲۰۱۹ (تیرماه ۱۳۹۸) به شیوه راه‌اندازی منصفانه (Fair Launch) کار خود را آغاز کرد؛ به این معنا که توکن‌های این پلتفرم میان شرکت‌کنندگان به طور مساوی و عادلانه فروخته شد.

اهداف پلتفرم ارگو چیست؟

ارگو در زبان لاتین به معنای «بنابراین» و در زبان یونانی به معنای «کار» است. این واژه همچنین به نوعی یک بازی زبانی است که به ویژگی ارگونومیک رمزارزها اشاره دارد. واژه ارگونومیک خود به شکلی از طراحی اشاره دارد که به راحتی و کارایی بیشتر می‌انجامد؛ این همان هدفی است که بلاکچین و رمزارزها به دنبال پیاده‌سازی آن هستند. اما اگر بخواهیم در یک جمله، از هدف Ergo حرف بزنیم باید بگوییم که این پروتکل به دنبال آن است تا ابزارهایی را برای ارتقای وضعیت مالی مردم عادی فراهم کند. 

پلتفرم بلاکچینی ERGO چطور کار می‌کند؟

پلتفرم ارگو از مدلی به نام Extended-UTXO یا مدل توسعه‌یافته UTXO (eUTXO) بهره می‌برد که به UTXOهایی با توانایی حمل داده‌های مختلف و اسکریپت‌های پیچیده اشاره دارد. این مدل بر مدلی مشابه بیت کوین متکی است، اما با زبان جدیدی به نام ErgoScript نوشته شده است. Ergo از یک زبان اسکریپت امن و غنی به همراه اثبات‌ دانش صفریا ZKP بهره می‌برد و در این مسیر از پروتکل‌های سیگما (Σ-protocols) استفاده می‌کند که پروتکل‌هایی مرتبط با امضای دیجیتال هستند.

زمانی که یک کیف پول در این پلتفرم ایجاد می‌کنید، با این کار فضایی را در شبکه بلاکچین ارگو رزرو و با انتقال رمزارز ERG به آدرس کیف پولتان، از این فضا استفاده می‌کنید. نخستین تراکنشتان باید حاوی مقداری کوین ERG باشد. زنجیره از این هزینه استفاده می‌کند و یک باکس دیجیتالی برای شما ایجاد می‌کند تا بتوانید دارایی‌های خود را در آن ذخیره کنید. این نخستین لینک در زنجیره مدل eUTXO است. در این مدل، بلاکچین بخش خرج نشده تراکنشتان را به جعبه جدیدی ارسال می‌کند. برای هر تراکنش در بلاکچین Ergo، جعبه‌ها به منزله ورودی هستند. تراکنش‌ها این ورودی‌ها را تغییر می‌دهند و در پایان، خروجی‌های خرج نشده به جعبه‌های جدیدی منتقل می‌شوند. 

نکته دیگر این است که در بلاکچین اتریوم، کارمزد تراکنش‌ها با توجه به ازدحام شبکه متغیر است و این مسئله تخمین هزینه‌های توسعه را با دشواری مواجه می‌کند. اما در مدل اعلامی برای برنامه‌نویسی پلتفرم ارگو، از قبل مشخص است که اجرای کد چقدر هزینه‌ می‌برد. به همین خاطر Ergo می‌تواند از DAppهایی پشتیبانی کند که هزینه‌های اجرای آن‌ها مشخص است.  

ویژگی‌های پلتفرم ارگو

عملکرد پلتفرم ارگو
منبع: coinguides.org

برای درک بهتر نحوه عملکرد پلتفرم بلاکچینی ERGO، چند عنصر اصلی بلاکچین آن را با هم در زیر بررسی می‌کنیم؛ عناصری که شاید در بلاکچین‌های دیگر کمتر با آن مواجه شده باشیم.

 • Autolykos: الگوریتم اجماع پلتفرم ERGO است و با اثبات کار بیت کوین تفاوت دارد. این الگوریتم که در برابر ASIC مقاوم است و استخراج را توسط پردازنده‌های گرافیکی ۴ تا ۸ گیگابایتی امکان‌پذیر می‌کند. به همین خاطر، جامعه راحت‌تر می‌تواند به تجهیزات موردنیاز برای ماینینگ دسترسی پیدا کند. این الگوریتم بار کمتری را روی کارت‌های گرافیک ایجاد می‌کند و کمتر موجب داغ شدن سخت‌افزار می‌شود.
 • گواه‌‌های غیرتعاملی اثبات کار (Non-Interactive Proofs of Proof-of-Work): این گواه که به اختصار NIPoPoW نامیده می‌شود، می‌تواند بدون اتصال به شبکه بلاکچین مبتنی بر اثبات کار و دانلود تمام هدرهای بلاک، وقوع رویدادی را بررسی کند. NIPoPoW از گره‌های سبکی پشتیبانی می‌کند که استفاده از پلتفرم ارگو را برای کاربران نهایی ساده می‌کند. همچنین باعث می‌شود که کاربران بدون واسطه‌های متمرکز، قراردادها را روی دستگاه‌های معمولی مثل تلفن‌های همراه اجرا کنند.
 • جعبه (Box): با انجام تراکنش‌ها در این بلاکچین، اشیایی یک‌بار مصرف خرج و ایجاد می‌شوند که آنها را جعبه می‌نامیم. فرض کنید که مبلغی را برای خرید یک NFT در تراکنشی پرداخت کرده‌اید. فروشنده مبلغ حاصل از فروش را در جعبه‌ای جدید دریافت خواهد کرد. در این جعبه جدید، او تمام دارایی‌های قبلی‌اش را نیز خواهد داشت. در ازای این تراکنش، هزینه کارمزد کسر می‌شود و پس از آن شما محتویات جعبه قدیمی خود را به همراه NFT تازه خریداری‌شده، دریافت می‌کنید. حالا جعبه قدیمی خالی است و پس از چهار سال از روی بلاکچین حذف می‌شود.
 • اجاره فضای ذخیره‌سازی (Storage Rent):‌ یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد ERGO توانایی ماینرها برای برداشتن بخش کمی از کوین‌های ERG از جعبه‌هایی است که به مدت چهار سال یا بیشتر خرج نشده‌اند. در بیشتر جعبه‌ها وقتی که از آخرین تراکنش شما چهار سال بگذرد، باید ۰.۱۴ واحد ERG را به همراه کارمزد تراکنش بپردازید. این هزینه برای ذخیره‌سازی اطلاعات دیجیتال روی بلاکچین از شما گرفته می‌شود. به این ترتیب می‌توانید جعبه را برای مدتی طولانی‌تر در اختیار داشته باشید. این کار با هدف پاک‌سازی و آزادسازی فضایی است که بدون استفاده مانده است و یک فرایند جمع‌آوری زباله در بلاکچین Ergo‌ است. مکانیزم اجاره فضای ذخیره‌سازی باعث می‌شود که ماینرها برای ایمن‌سازی بلاکچین بیشتر تشویق شوند. هم‌چنین سکه‌ها و توکن‌های از دست رفته بازیابی و مجددا وارد گردش می‌شوند. این مسئله به طور کلی به ماندگاری و دوام بلاکچین ارگو کمک می‌کند.

سرویس‌های ERGO

باید به این مسئله توجه کرد که ارگو، یک پلتفرم است و برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی روی آن اجرا شده‌اند. این پلتفرم شامل چندین سرویس و خدمات متنوع است که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • Ergo Raffle: پلتفرم تامین مالی جمعی
 • Spectrum: اولین صرافی غیرمتمرکز eUTXO روی بلاکچین‌های کاردانو و ارگو
 • Ergo Auctions: حراجی غیرمتمرکز، ایمن و آسان برای خرید یا فروش توکن‌ ERG، آثار هنری و غیره
 • EXLE: پلتفرمی فرد به فرد با ابزارهایی برای قرض دادن و قرض گرفتن روی بلاکچین ارگو
 • Ergopad: پلتفرم راه‌اندازی توکن در ارگو به منظور استفاده پروژه‌ها از ErgoScript
 • Skyharbor: بازار NFT روی بلاکچین ارگو
 • Ergo Mixer: برنامه‌ای برای ترکیب کوین‌های ERG و سایر توکن‌های پلتفرم ERGO
 • Sigmaverse: پورتالی برای اکوسیستم برنامه‌های غیرمتمرکز ارگو
 • Ergo Explorer: مرورگر بلاکچین ارگو

ارز دیجیتال ERG چیست؟

معرفی ارز دیجیتال ERG
منبع: beincrypto.com

ERG نام کوین بومی شبکه ارگو است و از طریق استخراج به دست می‌آید. Ergo برنامه‌ای از پیش‌تعریف‌شده برای انتشار کوین‌های ERG دارد. در هنگام راه‌اندازی اولیه این پلتفرم، هیچ عرضه اولیه (ICO)، پیش استخراج (Pre-Mine) و تخصیص توکنی به بنیان‌گذاران یا سرمایه‌گذاران خطرپذیر (VC) انجام نشد. میزان دقیق عرضه کوین‌های ارگ، ۹۷,۷۳۹,۹۲۴ است.

در دو سال اول پس از راه‌اندازی، قرار بر این بود که ارگو در هر بلوک در مجموع  ۷۵ کوین ERG را وارد عرضه در گردش کند که سهم ماینرها و خزانه‌ است. پس از گذشت دو سال، نرخ انتشار به اندازه ۳ ارگ در هر بلوک کاهش پیدا کرد که  هر سه ماه یکبار، موجب کاهش پاداش بلوک به میزان ۳ کوین ERG خواهد شد. این مکانیزم در ابتدا باعث می‌شد که هشت سال پس از راه‌اندازی، انتشار کوین‌ها به پایان برسد. اما اکنون و با استفاده از EIP-27 این زمان تا سال ۲۰۴۵ امتداد پیدا کرده است. اکنون پس از گذشت دو سال ابتدایی و ۷ دوره سه‌ماهه (Epoch)، در هر بلوک ۵۴ کوین ERG منتشر می‌شود و پاداش هر بلوک نیز ۴۲ ارگ است و ۱۲ توکن باقیمانده برای صدور مجدد ذخیره می‌شوند. برای اطلاع از زمان‌بندی انتشار، به Ergo.watch مراجعه کنید.

به گزارش میهن بلاکچین در زمان نگارش این مقاله در تاریخ ۶ بهمن ۱۴۰۱، تعداد ۶۶,۳۱۷,۶۱۵ کوین ERG در گردش است. ارزش بازار این رمزارز نیز در حدود ۱۰۹ میلیون دلار است. کوین ارگو در حال حاضر، در رتبه ۲۸۲ بازار رمزارزها جای گرفته است. قیمت ERG هم‌اکنون ۱.۶۵ دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، ۷۹۲,۵ دلار بوده است. بیشترین قیمت رمزارز Ergo تاکنون ۱۸.۷۲ دلار بوده است که در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است. ERG در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ شاهد کمترین قیمت خود به مبلغ ۰.۰۹ دلار بوده است.

نقشه راه Ergo

از همان ابتدا اولویت نخست این پروژه، تمرکززدایی و ایجاد عدالت در نظام پولی همتا به همتا بود. در اینجا با نگاهی به نقشه راه شبکه ERGO، مسیر این پلتفرم را با هم بررسی می‌کنیم. تاکنون مواردی نظیر راه‌اندازی اولین متاورس با نام SigmaValley، برگزاری چندین رویداد ERGOHACK برای حل مشکلات موجود توسط تیم‌های متخصص، راه‌اندازی اولین لانچ پد با نام ErgoPad و تغییراتی در وبسایت ارگو، انجام شده‌اند. در ادامه نیز Ergo برنامه‌هایی برای ایجاد میکسرهای بیشتر، لیست شدن در صرافی‌ها و نسخه‌های بعدی استخرهای اوراکل را در دستور کار دارد.

اما در آخرین به‌روزرسانی نقشه راه ارگو، رویداد مهم از راه‌اندازی پل روزن (Rosen Bridge) صحبت شده است. روزن پل احراز هویت لایه دوم بدون نیاز به اعتماد با محوریت ارگو است. همچنین مورد مهم دیگر، استفاده کلاینت‌های Light SPV از NiPoPoW است. SPV به معنای تایید ساده پرداخت است که موانع ورود افراد عادی به بلاکچین ارگو را برطرف می‌کند و ایجاد برنامه‌های مبتنی بر ارگو را آسان‌تر می‌کند. استفاده از این تکنولوژی‌ها مقبولیت و پذیرش بیشتر Ergo‌ را به همراه دارد. مواردی که به آنها اشاره شد، از جمله راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم ارگو است که در نقشه راه این پلتفرم به چشم می‌خورد.

همکاری‌های پلتفرم ارگو

در این بخش به همکاری‌های ارگو با سایر پلتفرم‌ها و پروژه‌ها اشاره می‌کنیم:

 • Emurgo: امورگو بازوی تجاری رسمی و نهاد موسس بلاکچین کاردانو است. این همکاری در قالب ادغام و پشتیبانی کامل رمزارز ERG در کیف پول Yoroi نمود پیدا می‌کند. 
 • UTXO Alliance: دیگر پارتنر پلتفرم Ergo، با نام UTXO Alliance است که با پروژه‌های دیگری مثل کاردانو، IOHK و هورایزن لبز (Horizen Labs) هم همکاری دارد. 
 • Waves: ارگو هم‌چنین در اواخر سال ۲۰۲۰، آغاز همکاری خود را با Waves اعلام کرد تا از این طریق قابلیت همکاری در پلتفرم‌های دیفای را تقویت کند. این همکاری باعث می‌شود Ergo با استفاده از شبکه گراویتی (Gravity Network)، به زنجیره‌هایی نظیر زنجیره هوشمند بایننس، اتریوم، نئو و سولانا دسترسی پیدا کند. 

معرفی تیم توسعه‌دهنده Ergo

تیم Ergo در سه دسته فعالان حاضر در بنیاد ارگو، جامعه ارگو و هسته ارگو دسته‌بندی شده‌اند. مهم‌ترین اعضای این پروژه را می‌توان به این شکل معرفی کرد:

 • الکساندر چپورنوی (Alexander Chepurnoy) معروف به Kushti: او توسعه‌دهنده اصلی پلتفرم ERGO‌ است و از سال ۲۰۱۱ به عنوان توسعه‌دهنده بلاکچین و قراردادهای هوشمند فعالیت کرده است. چپورنوی به عنوان توسعه‌دهنده اصلی در NXT حضور داشته است و Smartcontract.com را که اکنون با نام چین لینک (Chainlink) فعالیت می‌کند، در سال ۲۰۱۴ همراه با سرگی نازاروف (Sergey Nazarov) راه‌اندازی کرد. او هم‌چنین یکی از نخستین کارمندان IOHK و مدیر تیم Scorex بوده است.
 • آلیسون رابسون (Alison Robson): او مهندس نرم‌افزار است و در زمینه تسهیل پذیرش رمزارزها به کمک افزایش تجربه کاربر علاقه‌مند است.
 •  نواه هادسن (Noah Hudson): نواه از UCLA Anderson مدرک MBA دارد و بیشتر از ده سال در زمینه امور مالی کار کرده است.
 • الکساندر اسلسارنکو (Alexander Slesarenko): او یکی از اعضای هیئت مدیره بنیاد ارگوست که فارغ‌التحصیل دانشگاه ایالتی Udmurt در رشته ریاضیات کاربردی است. او بنیان‌گذار اسکالان (Scalan) است و در توسعه نرم‌افزار در مقام رهبر تیم، معمار و محقق تجارب زیادی دارد.

صرافی‌ها و کیف پول‌های رمزارز ERG

کوین ERG را می‌توانید از طریق چندین صرافی خریداری کنید که مهم‌ترین آنها کوکوین، هیوبی، کوینکس، هات بیت و Changelly هستند. این کوین را می‌توان در کیف پول‌هایErgo Node ،Ergo Wallet App ،Ergo Paper wallet Minotaur ،Nautilus ،Setergo و Safew نگهداری کرد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ
 • شبکه Ergo چیست؟
  ارگو یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که هدف آن دسترسی مردم معمولی به امور مالی غیرمتمرکز و استفاده از این تسهیلات است.
 • ارز دیجیتال ERG چیست؟
  کوین بومی پلتفرم ارگو ERG نام دارد که یک ارز دیجیتال قابل استخراج است.

جمع‌بندی

شبکه ERGO با هدف پشتیبانی از قراردادهای مالی پیشرفته آغاز به کار کرد و در پی قدرتمندسازی آینده امور مالی است. بنیاد ارگو به دنبال آن است که این پلتفرم و تکنولوژی بلاکچین را به منظور منافع عام ترویج دهد و با توسعه‌هایی که انجام می‌دهد، توکن ERG را نیز در میان کاربران به مقبولیت و محبوبیت برساند. توسعه قراردادهای هوشمند در ارگو، به کمک پروتکل‌های سیگما و نودهای سبک ساده انجام می‌شود. از آنجا که این نودها نیازی به نگهداری یک کپی کامل از بلاکچین را ندارند و نیازی نیست که در طول شبانه‌روز اجرا شوند، این پلتفرم به توان محاسباتی و فضای ذخیره‌سازی کمتری نیاز دارد. نظر شما در مورد شبکه ERGO چیست؟ اهداف این پروژه را چطور برآورد می‌کنید؟ آیا ایده‌ها و سازوکار این بلاکچین به نظرتان جذابیت و کشش کافی برای جذب کاربران بیشتر دارد؟

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا