اخبار بیت کوین

دلیل بازگشت مجدد قیمت بیت کوین به محدوده ۶۰٬۰۰۰ دلار چیست؟

بازار بیت کوین در تلاش است تا اخباری مبنی بر پیوستن دولت ایالات متحده به دولت آلمان در فروش بخشی از دارایی‌های بیت کوین خود را هضم کند. چند ساعت پس از آنکه خبر انتقال ۵۹۵ بیت کوین دیگر توسط دولت آلمان به صرافی‌ها منتشر شد، جزییات انتقال حدود ۴٬۰۰۰ BTC توسط دولت ایالات متحده خبرساز شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در حالی که بیت کوین پس از باز شدن وال استریت در تلاش برای حفظ سود پس از رسیدن به ۶۲٬۴۸۷ دلار بود، اخباری مبنی بر ارسال بیت کوین از کیف پولی متعلق به دولت ایالات متحده به صرافی کوین بیس منتشر شد و قیمت بیت کوین را به پایین‌ترین حد روزانه ۶۰٬۷۱۲ دلار رساند.

دولت ایالات متحده ۳٬۹۴۰ بیت کوین را به صرافی کوین بیس ارسال کرد

داده‌های آرکهام اینتلیجنس (Arkham Intelligence) نشان می‌دهد بیت‌کوین از بانمیت سینگ (Banmeet Singh)، یک فروشنده مواد مخدر در جاده ابریشم (Silk Road)، در جریان محاکمه‌اش در ژانویه ۲۰۲۴ ضبط شده است.

داده‌های آنچین از آرکهام نشان داد دولت ایالات متحده در ۲۶ ژوئن (۶ تیر) ۳٬۹۴۰ بیت کوین را به کیف پول کوین بیس پرایم (Coinbase Prime) ارسال کرده است.

داده‌های تراکنش انتقال ۳٬۹۴۰ بیت کوین به کوین بیس
داده‌های تراکنش انتقال ۳٬۹۴۰ بیت کوین به کوین بیس؛ منبع: آرکهام

طبق اطلاعات آرکهام، این تراکنش در ساعت ۱۷ به وقت UTC (۲۰:۳۰ به وقت تهران) انجام شد و شامل بیت کوین‌هایی بود که اوایل سال جاری از این قاچاقچی مواد مخدر ضبط شده بود.

بانمیت سینگ که بود؟

در سال ۲۰۱۹، سینگ توسط مقامات بریتانیایی در لندن به اتهام توزیع مواد مخدر دستگیر و در نهایت در سال ۲۰۲۳ به ایالات متحده مسترد شد.

وزارت دادگستری ایالات متحده ادعا کرد که سینگ از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ یک شبکه قاچاق مواد مخدر را اداره می‌کرد که شامل توزیع‌کنندگانی در مریلند، نیویورک، داکوتای شمالی، ایالت واشنگتن، اوهایو، کارولینای شمالی و فلوریدا بود.

سینگ به عنوان بخشی از حکمی که علیه او صادر شده بود، مجبور شد بیش از ۸٬۱۰۰ بیت کوین را که در آن زمان حدود ۱۵۰ میلیون دلار ارزش داشت، به مقامات ایالات متحده تسلیم کند؛ چیزی که آژانس مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده (DEA) آن را بزرگترین توقیف ارز دیجیتال که تاکنون انجام شده است توصیف می‌کند.

سینگ همچنین در آوریل ۲۰۲۴ به پنج سال حبس محکوم شد، اما این ۵ سال زندان با حبس‌های قبلی او جبران شد و وی طبق گزارشات مقامات ایالات متحده آزاد شده است. طبق گزارش The Columbus Dispatch، برنامه سینگ این بود تا مستقیما پس از آزادی به خانه خود در هند بازگردد.

ترس گسترده از فروش بیت کوین‌های دولتی

پس از گزارش‌هایی مبنی بر تخلیه بیت کوین توسط دولت آلمان، ترس از فروش‌های دولتی که بر بازار بیت کوین تأثیر می‌گذارد، در هفته های اخیر گریبان فعالان بازار را گرفته است.

جدیدترین تراکنش‌ دولت آلمان در ۲۶ ژوئن (۶ تیر) در ساعت ۹:۲۷ به وقت UTC انجام شد و خروجی ۳۴۵ بیت کوین را به کیف پولی با عنوان “Flow Traders” ثبت کرد.

دولت ایالات متحده نیز مقادیر زیادی بیت کوین را در اختیار دارد که از طریق توقیف و مصادره دارایی‌ها به دست آمده است. داده‌های آرکهام نشان می‌دهد دولت ایالات متحده در حال حاضر دارای ۲۱۳٬۵۴۶ بیت کوین به ارزش حدود ۱۳ میلیارد دلار در زمان نگارش این مقاله است که دولت ایالات متحده را به بزرگترین دارنده ارز غیرمتمرکز در پایگاه داده Arkham Intel تبدیل می‌کند. در همین حال، دولت آلمان، پس از چین و بریتانیا، با ۴۶٬۳۵۹ بیت کوین، چهارمین دارنده مستقل بیت کوین در جهان است. گفتنی است دولت ایالات متحده از سال ۲۰۱۴ حداقل ۱۹۵٬۰۹۱ بیت کوین را فروخته است که بیش از ۳۶۶ میلیون دلار درآمد داشته است. ذخایر شناخته شده بیت کوین دولتی ۲.۷٪ از کل عرضه ۲۱ میلیونی بیت کوین را تشکیل می‌دهند.

آخرین تراکنش بزرگ دولت آمریکا در اواخر سال ۲۰۲۲ بود که تقریبا ۵۰٬۰۰۰ بیت کوین مربوط به وب سایت جاده ابریشم به ارزش ۲ میلیارد دلار را در ۲ آوریل فروخت که در آن زمان بر بازارهای دیجیتال فشار وارد کرد. آخرین فروش تایید شده توسط دولت آمریکا نیز در مارس ۲۰۲۳ بود که ۹٬۸۶۱ بیت کوین را به قیمت ۲۱۶ میلیون دلار به فروش رساند.

فشار فروش از سوی صرافی ورشکسته Mt. Gox نیز ترس سرمایه‌گذاران از کاهش قیمت بیت‌کوین را برانگیخته است، زیرا این صرافی سابق قرار است فرآیند بازپرداخت ۱۴۰٬۰۰۰ بیت‌کوین را برای جبران خسارت آسیب‌دیدگان هک این صرافی در سال ۲۰۱۴ آغاز کند. با این حال، موجودی بیت کوین صرافی‌ها در پایین‌ترین حد ۶ سال گذشته قرار دارد و به نوعی این فشارهای فروش را خنثی می‌کند.

نظر تحلیلگران چیست؟

همزمان شدن فروش بیت کوین‌های دولتی از توجه ناظران بازار دور نماند و تراویس کلینگ (Travis Kling)، رییس صندوق سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال Ikigai، آن را «جالب» توصیف کرد.

وینی لینگهام (Vinny Lingham)، کارآفرین کریپتو نیز افزود:

چرا چندین دولت بیت کوین‌های خود را می‌فروشند؟ این کار هماهنگ به نظر می‌رسد.

ویلیام کلمنته (William Clemente)، یکی از بنیانگذاران شرکت تحقیقاتی رمزارز Reflexivity نیز اظهار داشت توزیع گسترده توسط نهنگ‌های بیت‌کوین در هفته‌های اخیر ممکن است با در نظر گرفتن این اقدامات دولتی صورت گرفته باشد.

او به دنبال‌کنندگان خود در پلتفرم X گفت:

حدس من این است که در بسیاری از فروش‌های اخیر در هفته‌های گذشته، نهنگ‌ها پیشتاز فروش بودند که ضعف نسبی بازار کریپتو را در برابر سهام توضیح می‌دهد. امیدوارم زود قضاوت نکرده باشم، اما اگر آلمان/آمریکا/Gox همگی در حال فروش تلگرافی (آشکار ساختن قصد فروش به دیگران قبل از اجرای واقعی فروش) هستند، چه کسی در طرف دیگر آن‌ها را می‌خرد؟

منبع
کوین تلگرافکوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا