مبتدی مقالات

نظر سیاستمداران و قانون گذارن بلندپایه آمریکا درباره بیت کوین چیست؟

ارتباط رمزارزها و حوزه سیاست بسیار در هم تنیده است. در این مقاله دیدگاه سیاستمداران بلندپایه حاضر در انتخابات ایالات متحده در خصوص ارز دیجیتال بیت کوین و مراحل قانونی شدن تشریح شده است.

در حوزه رمزارز و بلاکچین نادیده گرفتن سیاستمداران و بالعکس دشوار است. با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اواخر سال جاری در ایالات متحده، جناح‌های ذی نفع تمام تلاش خود را برای تبیین رویاها و دیدگاه‌های خود برای آمریکا انجام می‌دهند. در این میان بررسی دیدگاه آنها در مورد بیت کوین و احتمالا فرآیند قانون گذاری آن در این کشور تاثیر زیادی بر بازار ارزهای دیجیتال خواهد داشت.

بررسی روند قانونی بیت کوین و نظر سیاستمداران عالی رتبه امریکا

بیت کوین قانونی

علاوه براین، رقابت برای پست سیاسی هزینه بر است. در بحبوحه منتهی به انتخابات سوم نوامبر تعداد سیاستمدارانی که برای تامین مالی کمپین‌های خود کمک‌های ارز دیجیتال را پذیرفته‌اند، افزایش یافته است. از سناتورها گرفته تا نامزدهای انتخاباتی از رمزارز استفاده کرده‌اند. این امر خواستار تشریح دستورالعمل‌های واضح و قانونی در مورد توزیع بیت کوین در میان نامزدها بود.

برخلاف مزایای فراوان بلاکچین و ارزهای دیجیتال، همه علاقه مند به استفاده از آن نبوده و به پتانسیل آن باور ندارند. پذیرش ماهیت غیرمتمرکز ارزهای رمزنگاری شده و بلاکچین همیشه برای بیشتر دولت مردان دشوار بوده است و آمریکا هم از این موضوع مستثنی نیست. بیایید نگاهی به دیدگاه افراد سرشناس مختلف در خصوص بیت کوین و ارز دیجیتال بیاندازیم.

دونالد ترامپ

دونالد ترامپ و بیت کوین

رئیس جمهور چهل و پنجم ایالات متحده کاملا به حوزه بیت کوین اشراف دارد و تمایلی به آن ندارد. در جولای ۲۰۱۹ چند روز بعد از راه اندازی پروژه رمزارز Libra فیس بوک، ترامپ با انتشار توییتی به رمزارز پیشرو بازار، یعنی بیت کوین، حمله کرد. او صراحتا اظهار داشت که طرفدار بیت کوین نیست و رمزارزها پول محسوب نمی‌شوند و ارزش آنها بسیار بی ثبات است.همواره یکی از ایرادات وارد به بیت کوین در روند قانونی شدن، نوسان بیش ار اندازه آن بوده است. برای مثال وارن بافت، سرمایه‌گذار مطرح بازار سهام امریکا نیز همین ایراد را به بیت کوین وارد کرده و معتقداست بیت کوین در حالتی عمومیت پیدا می‌کند که نوسانات آن کاهش یابد.

دولت ترامپ در ایجاد یک چارچوب نظارتی مشخص برای ارزهای دیجیتال و بلاکچین، ناکام مانده است. با این حال، در ماه مارس، دفتر نظارت بر پول از انتصاب غول بیت کوین یعنی برایان بروکس به عنوان مدیر عامل اصلی آن خبر داد. این انتصاب به عنوان حمایت از فناوری بلاکچین و وجاهت قانونی بیت کوین توسط دولت ترامپ تلقی شده است.

جو بایدن(Joe Biden)

چنین تصور می‌شود که معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده( باراک اوباما) و تنها دموکراتی که پس از انصراف برنی سندرز، برای کرسی ریاست جمهوری رقابت می‌کند، از حامیان بیت کوین است. در یک مقاله، بایدن به عنوان “نماینده بیت کوین” به تصویر کشیده شد. اگرچه او علنا از قانونی شدن و گسترش رمزارزها حمایت نکرده است، اما بایدن یک حامی قوی فناوری و نوآوری است. در سال ۲۰۱۱ ، او در مورد اینترنت اظهار نظر کرد و از آن به عنوان منبعی بی طرف نام برد:

اینترنت به خودی خود نیرویی برای دموکراسی، ستم، جنگ یا صلح نیست. مانند هر فضای عمومی یا هر بستر تجاری، اینترنت محلی بی­طرف است.

علاوه براین، کمیته اقدام سیاسی که برای ستاد انتخاباتی بایدن فعالیت می‌کرد، برای دریافت کمک‌های مالی در انتخابات سال ۲۰۱۶، از بیت کوین نیز استفاده می‌کرد. به گفته مدیر این کمیته در آن زمان، این اقدام در راستای «حمایت بایدن از فناوری و نوآوری در زندگی حرفه‌ای او» بود.

برنی سندرز(Bernie Sanders)

برنی سندرز دواطلب سوسیال دموکرات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ بوده که موضع صریحی در خصوص رمزارزها و در راس آنها بیت کوین نداشته است. با این وجود، اخیرا یک گزارش نشان داده است که غول‌های فناوری در منطقه دره سیلیکون از سندرز ترس دارند. علاوه براین، گزارش دیگر گاردین نشان داد که سندرز بیشترین کمک مالی را از شرکت­های فناوری مانند مایکروسافت و فیس بوک جمع آوری کرده است. وی تا مارس ۲۰۲۰ ، حدود ۷۲۶,۷۰۲ دلار از کارمندان شاغل در بزرگترین شرکت­های فناوری ایالات متحده دریافت کرده است. به نظر می‌رسد با توجه به گرایش‌های این کاندید ریاست جمهوری، فرآیند قانونی شدن بیت کوین در دوره ریاست جمهوری احتمالی او با مشکلاتی همراه شود.

جوان یورگنسن(Joan Jorgensen)

این نامزد ریاست جمهوری اولین زنی است که در لیست نامزدهای حزب آزادیخواه برای کسب بالاترین کرسی در این کشور رقابت می‌کند. این فعال سیاسی پرسروصدا (دارای صراحت لهجه) معتقد به بازارهای آزاد و رقابت نامحدود بین بانک‌ها و سایر موسسات سپرده گذاری است. وی هنگام صحبت درباره موضع خود در مورد جنبه‌های مالی کشور، اظهار داشت در قدم اول قانون رقابت آزاد ارزی Ron Paul را تصویب خواهد کرد. او در صفحه Reddit خود اینگونه بیان می‌کند:

همچنین، من قانون رازداری بانکی، قانون احراز هویت مشتری(KYC) و سایر قوانینی که ناقض حقوق ما در خصوص حریم شخصی است، لغو خواهم کرد. بسیاری از افراد به دلیل داشتن حریم خصوصی به دنبال بیت کوین هستند. بنابراین من برای لغو این قوانین ناعادلانه تلاش می‌کنم.

به دلیل مخالفت او با قوانین سخت گیرانه احراز هویت، به نظر می‌رسد قانونی شدن کامل بیت کوین در زمان ریاست او با سرعت بیشتری پیگیری شود.

کانیه وست (Kanye West)

بیت کوین و ریاست جمهوری کانیه وست

وی که یک خواننده رپ معروف در آمریکاست، اعلام کرد که قصد دارد برای کرسی ریاست جمهوری خیز بردارد. اگرچه برای شرکت در این رقابت دیر شده است، اما تصور می‌شود که پیروزی Kanye در این رقابت برای جامعه ارزهای دیجیتال و بیت کوین عالی است. Kanye در مورد بیت کوین اطلاعاتی دارد و در مصاحبه خود با TMZ اشاره مختصری به فرآیند قانونی شدن بیت کوین کرده است و اینگونه اظهار داشته است:

لحظه‌ای که تصویر هریت توبمن را روی اسکناس بیست دلاری دیدم، تصمیم گرفتم از بیت کوین استفاده کنم.

الیزابت وارن (Elizabeth Warren)

الیزابت وارن سناتور ایالت ماساچوست که از رقابت ریاست جمهوری کنار گذاشته شد، همیشه نسبت به رمزارزها و محصولات مرتبط با بلاکچین انتقاد سازنده کرده است. او در طی صحبت با Yahoo Finance بیان کرد که او نگران است که کاربران متضرر شوند زیرا بیت کوین سابقه نوسان بالا را داشته است. او معتقد است که برای رشد مزایای ارزهای دیجیتال و محافظت همزمان از کاربران آن، یک چالش وجود دارد. بعلاوه، این دموکرات مشتاق آگاهی از فناوری که در پس رمزارزها است و علاقه مند است سیاست‌هایی را توسعه دهد تا شهروندان آمریکایی در هنگام ورود قانونی به این فناوری متضرر نشوند.

مایک بلومبرگ (Mike Bloomberg)

مایک بلومبرگ میلیاردر و شهردار سابق نیویورک اظهار نظری صریح در مورد رمزارزها کرده است. در آغاز سال، بلومبرگ قبل از انصراف از رقابت ریاست جمهوری یک طرح اصلاح مالی را منتشر کرده و بر لزوم ایجاد یک چارچوب نظارتی روشن در مورد رمزارزها تأکید کرد. بلومبرگ اذعان کرد که رمزارزها و بیت کوین به یک دارایی سرمایه گذاری با ارزش خالص تبدیل شده‌اند. با این وجود چارچوب نظارتی آن به شدت آشفته است. وی قاطعانه معتقد است برای پیشرفت و قابل توجیه شدن این رمزارزها، باید بخش مالی آن سازمان یافته شود.

پیت بوتیگیگ (Pete Buttigieg)

بوتینگ که یکی از جوانترین امیدهای ریاست جمهوری در انتخابات عمومی ۲۰۲۰ است، به راحتی در مورد فناوری اظهار نظر می‌کند. این دموکرات که او نیز از رقابت کنار رفت، سال گذشته چند مشاوره استخدام از مارک زاکربرگ دریافت کرد که این امر نوعی حمایت از شرکت‌های قانونی فناوری پیشرو تلقی گردید. اگرچه Buttgieg هیچ موضع گیری دقیقی در مورد بلاکچین و بیت کوین ندارد، اما وی از تلاش‌های استونی در تأمین اطلاعات هویتی شهروندان خود در بلاکچین قدردانی کرده است. Meltem Demirors، استراتژیست ارشد Coinshares، قبل از گزارش کنگره در خصوص Libra، ارزیابی خود از Buttgieg را اینطور ارائه داد:

من فکر نمی‌کنم Buttigieg تمرکز ویژه‌ای روی رمزارزها داشته باشد. به نظر من او بسیار متمرکز بر راضی نگه داشتن دره سیلیکون است.

تولسی گابارد (Tulsi Gabbard)

براساس گزارش افشای مالی، تولسی گابارد در دولت قانونی فدرال، این زن عضو کنگره ایالات متحده و اهل هاوایی در سال ۲۰۱۷ روی لایت کوین و اتریوم سرمایه گذاری کرده است. در این دوره، بازار رمزارز دچار یک افزایش قیمت ناگهانی شد که منجر به رسیدن بیت کوین به بالاترین قیمت خود یعنی تقریباً ۲۰,۰۰۰ دلار شد. مشخص نیست که چه مقدار از سبد دارایی دیجیتال وی هنوز پابرجاست است. همچنین مشخص نیست که آیا گابارد دارایی‌های خود را نگه داشته یا از آن زمان تاکنون در خصوص دارایی دیجیتال خود سود کرده یا ضرر کرده است.

امی کلوبوچار(Amy Klobuchar)

این وکیل کارکشته و سناتور Minnesota از رقابت برای راهیابی به کاخ سفید در انتخابات ۲۰۲۰ انصراف داده است. اما او در میان هر دو حزب جمهوریخواهان و دموکرات‌ها محبوب بود. اگرچه او برای صحبت در مورد رمزارزها قدمی رو به جلو برنداشته است، او در جلسه گزارش کنگره درباره برخورد قانونی با تروریسم و مبارزه با پولشویی درباره رمزارزها اینگونه بیان می‌دارد:

آیا این انتقال از پول نقد به سمت ارزهای دیجیتال، آیا اجرای قانون برای پیگیری موارد پولشویی را سخت تر می‌کند یا آسان تر و آیا فکر می‌کنید این کارتل‌های دارویی قصد دارند بدون پول نقد شروع به کار کنند و در مورد آن چه می‌کنید؟ 

این بیانیه نشانگر نگرانی وی از استفاده بیت کوین توسط مجرمان برای تأمین بودجه فعالیت‌های غیر قانونی در سراسر جهان است که این عقیده‌ای مشترک میان اکثر سیاستمداران در سراسر جهان است.

استیون منوچین (Steven Mnuchin)

گذشته از نامزدهای ریاست جمهوری، وزیر خزانه داری فعلی نسبت به رمزارزها بدبین است. در مارس ۲۰۲۰ ، مانوچین هنگام شهادت دادن در برابر کمیته مالی قاونوی مجلس سنا، اظهار داشت که شبکه اجرای جرایم مالی مقررات جدید مربوط به رمزارزها را منتشر می‌کند. سال گذشته، مانچین ترس در مورد پروژه رمزارز فیس بوک یعنی Libra را مطرح کرد و گفت که این یک “مسئله امنیت ملی” جدی است. وی در یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد بیت کوین اظهار داشت:

رمزارزهایی مانند بیت کوین برای تامین مالی میلیاردها دلار فعالیت غیرقانونی مانند: جرایم اینترنتی، فرار مالیاتی، اخاذی، باج افزار، داروهای غیرقانونی و قاچاق انسان مورد سو استفاده قرار گرفته است.

مایکل پمپئو(Michael Pompeo)

 

مایکل پمپئو، هفتادمین وزیر خارجه آمریکا معتقد است که بیت کوین و رمزارزها باید به روشی قانونی و مشابه سایر ابزارهای مالی سازمان یافته، تنظیم شوند. به نظر او معاملات رمزنگاری باید مشابه SWIFT اداره شود، اگرچه خودش هم تصدیق می‌کند که انجام آن دشوار است. در یک مصاحبه، پمپئو اظهار داشت که رمزارزهای تقلبی برای تأمین بودجه تروریسم و سایر اقدامات جنایتکارانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. دولت ترامپ بر این باور است که سیستم مالی جهانی کنونی باید حفظ و محافظت شود.

جی کلیتون (Jay Clayton)

او که رئیس فعلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار است، در موارد مختلف تأیید وجوه قابل معامله در بورس را به تأخیر انداخته است. با این حال، تعیین وی توسط دوتالد ترامپ به عنوان نماینده ایالات متحده در منطقه جنوب نیویورک با استقبال طرفداران بیت کوین و ارزهای دیجیتال روبرو شد. آنها معتقدند این یک فرصت عالی برای اقدام قانونی و مثبت کمیسیون بورس و اوراق بهادار است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا