اخبار خارجی

گابلین تاون، مرگ و پوچ‌گرایی؛ افزایش محبوبیت مجموعه NFTهای جدید اتریوم در بازار خرسی

بازار توکن‌های بی‌همتا از تب و تاب خود افتاده است و رونق سابق را ندارد. با این حال همزمان با افت بازار ارز دیجیتال، NFTهای جدیدی به وجود آمده و ترند شده‌اند که ظرف مدت کوتاهی توانستند به موفقیت چشم‌گیری دست پیدا کنند. از جمله این NFTها مجموعه شهر جن‌ها و WAGDIE هستند که مضامین درست و حسابی هم ندارند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دیکریپت، از زمانی که مجموعه‌داران توکن‌های بی‌همتا (NFT) جذب کالکشن عجیب و غریب شهر جن‌ها یا گابلین تاون (Goblintown) شدند احساسات بازار تغییر کرده است. در طول چند هفته گذشته، فضای NFT رونق سابق خود را نداشته و همزمان با نزولی شدن بازار، سازندگان به میم‌های دارک و کمدی‌های کثیف بیشتر از قبل علاقه نشان می‌دهند.

مجموعه‌ای از کالکشن‌هایی که بر اجنه، مدفوع یا پوپ (Poop)، مرگ و تنهایی متمرکز شده‌اند، جزو مجموعه‌های برتر اوپن سی قرار گرفته‌اند و ۴۵٪ از ۲۰ کالکشن برتر معامله‌شده در هفته گذشته را تشکیل می‌دهند.

یکی از طرفداران NFT با نام مستعار پروفسور M در توییتر گفت:

در حال حاضر، من فکر می‌کنم که بازار نزولی همه را بی‌رمق کرده است و اگر کاری متفاوت انجام دهید، می‌توانید توجه بازار را به خود جلب کنید.

ظهور کالکشن شهر جن‌ها

زمانی که خرید و فروش NFT در اتریوم رونق گرفت و به بیش از ۲۰ میلیارد دلار رسید، پروژه‌هایی مانند کریپتو پانک (CryptoPunks) و میمون‌های کسل (Bored Ape Yacht Club) – و بعدها دودلز (Doodles)، گربه‌های خونسرد (Cool Cats) و آزوکی (Azuki) – توانستند رتبه‌های خوبی به دست آورند و به موضوعات جذاب روز تبدیل شدند.

اکنون که ماه عسل NFTهای اتریوم به پایان رسیده است، به نظر می‌رسد معامله‌گران متوجه شده‌اند که این‌ها تقریبا از سکه افتاده‌اند و حالا نوبت شهر جن‌هاست.

کالکشن Goblintown اتریوم در حال حاضر در رتبه اول اوپن سی قرار دارد و تنها طی دو هفته و نیم پس از عرضه اولیه که به صورت مینت رایگان بود ارزش معاملات آن به بیش از ۳۲٬۰۰۰ ETH (۵۷.۶ میلیون دلار) رسیده است. منظور از مینت رایگان این است که برای خرید این NFTها در زمان راه‌اندازی، لازم نبود هیچ هزینه‌ای غیر از هزینه تراکنش‌های اتریوم پرداخت کنید. Goblin Town اصطلاحی است که برای توصیف بازار نزولی استفاده می‌شود و در سال گذشته به یک میم (meme) محبوب در میان معامله‌گران ارزهای دیجیتال تبدیل شده بود.

توییت تریدینگ ویو که حاکی از محبوبیت کالکشن شهر جن‌ها است
توییت تریدینگ ویو که حاکی از محبوبیت کالکشن شهر جن‌ها است منبع: توییتر

ConciergePhysician از معامله‌گران NFT گفت مجموعه‌ای شامل بیش از ۱۰۰۰ توکن NFT به ارزشی بالای ۱۰ میلیون دلار دارد که شامل توکن‌هایی از کالکشن میمون‌های کسل، Mutant Apes و کلون اکس (CloneX) است. او گفت که از نظر او، Goblintown آغازگر ترند NFTهای عمدتا زشت است.

وی در مورد شهر جن‌ها گفت:

این نوع هنر وحشتناک است. مردم (به اشتباه) زندگی خود را وقف ترید مستمر می‌کنند تا به سرعت پولدار شوند.

منظور از degens که کوتاه شده کلمه degenerate است فردی است که بدون دانش و تجربه کافی روزانه ساعات زیادی را صرف پیگیری قیمت‌ها و ترید می‌کند.

کالکشن شهر جن‌ها (Goblintown)
کالکشن شهر جن‌ها (Goblintown) منبع: اوپن سی

ConciergePhysician گفت سه تا پنج ساعت در روز را صرف تحقیق در مورد بازار NFT می‌کند. او بر این باور است که وقتی NFTهای Blue Chip مانند میمون‌های کسل، افت اخیر قیمت در بازار خرسی را دیدند، معامله گران ناراحت شدند؛ اما همچنان مصمم به پیدا کردن راهی برای کسب درآمد بودند. وی گفت:

همیشه می‌توان پول به دست آورد، حتی در بازار نزولی؛ اما «هنر زشت» ارزش ریسک کردن را ندارد.

یکی از هولدرهای گابلین با نام مستعار dgen.eth گفت:

کالکشن شهر جن‌ها ۱۰ نوع مختلف دارد که سبک هنری و رنگ‌های متفاوتی دارند. از نظر زیبایی‌شناختی کمی زشت هستند که البته شاید دلیل محبویتشان همین موضوع باشد.

این هولدر در حال حاضر ۱۲ توکن بی‌همتا از کالکشن شهر جن‌ها دارد که یکی از آن‌ها به نام Goblintown wizard جزو NFTهای منحصربه فرد است. به این معنی که از آن فقط یک نسخه وجود دارد. وی همچنین اظهار داشت:

اعضای پروژه همگی از حروفی ساختگی (حروف عجیب و غریبی که بیان کننده صدای نامفهوم گابلین‌ها است) استفاده می‌کنند تا در فضای توییتر خود را به اجنه نزدیک‌تر کنند. تصاویر، صداها، رابط کاربری و قرارداد همه خیلی حرفه‌ای ایجاد شده‌اند و به نظر من حامی ثروتمند و معتبری در web3 پشت این کالکشن است.

پوپ و مرگ ترندهای حال حاضر هستند

پس از مجموعه شهر جن‌ها مجموعه دیگری که این روزها بسیار محبوب شده و رتبه دوم در اوپن سی را به خود اختصاص داده، مجموعه همه ما در حال مردن هستیم (We Are All Going to Die) به اختصار WAGDIE است. مانند شهر جن‌ها مینت این کالکشن نیز در زمان راه‌اندازی رایگان بود. در توضیحات بازار اوپن سی راجع به این مجموعه اینچنین نوشته شده است: نقشه‌ای وجود ندارد، فقط مرگ وجود دارد. احتمالا منظور این است که نقشه راهی برای توسعه آینده مجموعه‌های NFT یا سایر پروژه‌ها وجود ندارد.

WAGDIE تنها در یک هفته بیش از ۹٬۰۰۰ ETH (۱۶.۲ میلیون دلار) فروش داشت.

مجموعه WAGDIE در توییتر سر و صدایی به پا کرد. زمانی که در توییتر اعلام کرد یک NFT از کالکشن میمون‌ها Mutant Ape Yacht Club را به قیمت ۲۱ اتر (۳۷٬۸۰۰ دلار) خریداری کرده است و قصد دارد این دارایی را بسوزاند، سوزاندن NFT فرآیندی است که آن را برای همیشه از گردش حذف می‌کند.

توییت WAGDIE در مورد خرید یک NFT از مجموعه Mutant Ape Yacht Club و سوزاندن آن
توییت WAGDIE در مورد خرید یک NFT از مجموعه Mutant Ape Yacht Club و سوزاندن آن منبع: توییتر

NFT‌ سوزانده شده اکنون به بخشی از افسانه WAGDIE تبدیل شده است.

در صفحه کالکشن Fandom آمده است میمون شماره ۲۰۴۳۸ در حضور ۱۵۰۰ نفر که از خوشحالی فریاد می‌کشیدند سوزانده شد.

ظاهرا سوزاندن NFT ها در ملا عام برای بسیاری از افراد جذاب است. در اواخر سه شنبه شب در فضای توییتر یکی از دارندگان Goblin نظر خود را در مورد سوزاندن NFT ها بیان کرد. وی گفت:

همه آن لعنتی‌ها را بسوزانید تا صدای فریاد آن‌ها را بشنویم.

اما Goblintown و WAGDIE تنها مجموعه‌های پوچ‌گرایی NFT نیستند که طرفداران زیادی را جذب کرده‌اند. دیگر مجموعه‌های برتر با امکان مینت رایگان که در هفته گذشته معامله شدند عبارتند از: ShitBeast، ill poop it nft، mcgoblin.wtf، Goblin Grlz، Leave Me Alone NFT، troll-town.wtf، Begin as Nothing و ShitPlunger.

بسیاری از این مجموعه‌ها به این موضوع که هیچ سرور Discord و وب سایتی ندارند افتخار می‌کنند؛ عناصری که معمولا انتظار می‌رود در کنار هر مجموعه NFT راه‌اندازی شوند.

تصویربرداری ترکیبی از We Are All Going to Die (سمت چپ) و Shitbeast NFTs (راست).
تصویربرداری ترکیبی از We Are All Going to Die (سمت چپ) و Shitbeast NFTs (راست). منبع: OpenSea

ConciergePhysician درباره ترند شدن و پروژه‌های NFT با مضمون اجنه و پوپ گفت:

من تعجب نمی‌کنم اگر تعداد زیادی، چهار یا پنج یا بیشتر توسط یک نفر اداره شوند.

وقتی صحبت از مضامین و احساسات در این جوامع به میان می‌آید، نام آن‌ها گویای همه چیز است – پوچ‌گرایی و پوپ در حال ترند شدن هستند.

در توضیحات مجموعه ill poop it nft که دارایی‌های آن در حال حاضر در کف قیمت خود هستند آمده است: NFT شما فقط یک تکه از یک آشغال ۱۰٬۰۰۰ قسمتی است که روی بلوچیپ شما یا هر jpg دیگری که در دست دارید قرار دارد. در توضیحات مجموعه ill poop it nft آمده است دارایی‌هایی که در حال حاضر کف قیمتی بیش از ۱.۱ اتر (۱٬۹۸۰ دلار) برای یک پوپ با فرمت JPEG دارند.

NFT‌های illpoopitnft که کاهش قیمت پایین مجموعه‌های Cool Cats و Azuki NFT را مسخره می‌کنند.
NFT‌های illpoopitnft که کاهش قیمت پایین مجموعه‌های Cool Cats و Azuki NFT را مسخره می‌کنند. تصاویر: OpenSea.

ConciergePhysician درباره ترندهای NFT با مضمون پوپ و اجنه گفت:

پروژه‌های کپی پیست زیادی وجود دارد.

به احتمال ۹۰-۹۵٪ این پروژه‌ها شکست خواهند خورد […] بیایید دو، سه یا پنج سال صبر کنیم و ببینیم که همه این‌ها کجا هستند.

چشم انداز ترندهای جدید NFT چیست؟

برخی از طرفداران NFT ممکن است بخواهند از ترند NFT های با مضمون پوپ استفاده کرده و اقدام به تولید همچین توکن‌هایی کنند. چشم انداز این کار چندان هم تیره و تار نیست. گزارشی که در اوایل این هفته از سایت تحلیل ارزهای دیجیتال DappRadar منتشر شد، نشان می‌دهد که بازار NFT نسبت به بازار گسترده‌تر ارزهای دیجیتال انعطاف‌پذیرتر است و می‌تواند با بالغ شدن فضای NFT از آن جدا شود.

بر اساس داده‌های Dune Analytics، حجم ماهانه معاملات اوپن سی از حدود ۳.۵ میلیارد دلار در آوریل (فروردین ۱۴۰۱) به ۲.۶ میلیارد دلار در ماه می (اردیبهشت) کاهش یافت، اما شرایط تقریبا با نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) که احساسات صعودی بر فضا حاکم بود، قابل مقایسه است.

حجم ماهانه اوپن سی
حجم ماهانه اوپن سی منبع: Dune

کمدینی به نام Kmoney که از علاقه‌مندان به NFT است، در ماه گذشته با شوخی کردن درباره توکن‌های بی‌همتا و تکرار اصطلاحات انگیزشی این حوزه مانند ما می‌سازیم و WAGMI، توانست بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ دنبال‌کننده در توییتر جذب کند. او در ویدیو خود گفت:

من فکر می‌کنم مختل شدن بازار و از مد افتادن ترندها بامزه است.

در ابتدا، Kmoney از طرفداران این موج جدید NFT های زشت، منزجر کننده و افسرده کننده نبود. اما بعد آن را پذیرفت و گفت هیچوقت موضوعی انقدر او را شاد نکرده و نخندانده است!

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا