ترید

در داخل مغز یک تریدر حرفه‌ای کریپتو چه می‌گذرد؟

نیک پاتل (Nik Patel) یک تریدر (Trader) تمام وقت، نویسنده و مشاور در فضای معاملات ارز‌های دیجیتال است. او از سال ۲۰۱۳ فعالانه در بازار‌های کریپتو حضور داشته و طرفداران زیادی را در تویتر برای خود دست و پا کرده است. او در تویتر و در وبلاگی که دارد، به بیان نظرات و تحلیل‌های خود می‌پردازد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

مصاحبه آکادمی بایننس (Binance Academy) با این تریدر

آکادمی بایننس گفتگویی را با نیک در مورد ترید، سرمایه‌گذاری و استراتژی‌های کلی او برای بازار‌ها، و همچنین سبک زندگی شخصی او به عنوان یک سرمایه‌گذار و تریدر ارز دیجیتال ترتیب داده است. این آکادمی سوالاتی را از نیک پرسیده و نیک هم به آنها پاسخ داده است:

چگونه شروع به ترید ارز‌های دیجیتال کردید؟

قبل از سال ۲۰۱۳، من چیزی از کریپتو نمی‌دانستم و در دسامبر همان سال بود که در ردیت با دوج کوین برخورد کردم. در سال ۲۰۱۴ کاملا با کریپتو آشنا شدم و کار خود را به عنوان تریدر ارز دیجیتال آغاز کردم.

در مورد تجربه‌های اولیه ترید خود با ما صحبت کنید. آیا ترید ناموفقی داشتید؟

در آن اوایل به عنوان یک تریدر، یکی از بدترین معاملاتم را انجام دادم. من متوجه شدم که Mazacoin چند روزی است که رشد متوالی را تجربه می‌کند. بنابراین اقدام به خرید آن کردم و در نهایت ضرر سنگینی متحمل شدم و دو سوم سرمایه خود را از دست دادم.

چه مدت طول کشید تا به ترید‌های سودآور برسید؟

در فضای کریپتو حدود چهار ماهی طول کشید و این به دلیل شانسی بود که در سال ۲۰۱۴ آوردم و توانستم به یادگیری و بازبینی استراتژی‌هایم در بقیه آن سال بپردازم. برای بازار‌های دیگر، کمی بیشتر از یک سال طول کشید تا تبدیل به یک تریدر حرفه‌ای شوم.

آیا هنوز هم در بازار‌هایی غیر از ارز دیجیتال ترید می‌کنید؟

بله، من در همه بازار‌ها ترید می‌کنم. خارج از فضای ارز‌های دیجیتال، مخصوصا در بازار‌های شاخص‌ها و فلز‌ها ترید می‌کنم.

بهترین تریدی که تا به حال انجام داده‌اید، چه بوده است؟

من Neutron را با قیمت حدودا ۱۳۰ ساتوشی خریدم و بعدا آن را با قیمت حدود ۶۸۰۰ ساتوشی فروختم و این یعنی بازگشت بیش از ۵۰ برابری سرمایه.

به نظر شما، تفاوت یک تریدر خوب و یک تریدر بد در چیست؟

تریدر خوب تریدری است که دقیقا از قوانین تبعیت می‌کند، اما تریدر بد قوانین را رها می‌کند و اقدام به تصمیم‌گیری احساسی می‌کند.

ما حالا چند سالی است که یک بازار خرسی بیت کوین را تجربه می‌کنیم؛ از این بازار چه درس‌هایی آموخته‌اید؟ 

تریدر استراتژی تحلیل تکنیکال تحلیل بنیادی تحلیل فاندانتال

در آن زمان که نگران قیمت آلتکوین‌ها بر حسب ساتوشی بودیم، می‌بایست به قیمت دلاری آنها هم توجه می‌کردیم. این در زمان حباب ژانویه ۲۰۱۸ روی داد. از آن زمان به بعد بود که من به عنوان یک تریدر به هر دوی این قیمت‌ها در تصمیم‌گیری‌های خود توجه کردم.

این که چگونه روانشناسی جمعی در رسانه‌های اجتماعی به ایجاد و تقویت تعصبات و تمایلات می‌پردازد، جالب توجه است. از این منظر، شما به کدام یک از تریدر‌ها توجه دارید؟

تام دانته (Tom Dante) احتمالا یکی از برجسته‌ترین‌هاست. من از نظرات او برای بهبودهای جزئی در معاملاتم استفاده می‌کنم.

ایجاد بهبود در استراتژی‌های شخصی فرآیندی پایان‌ناپذیر است و همواره باید برای سرمایه‌گذار ادامه داشته باشد. اما شما چه چیزی را به عنوان مرز و محدوده خود در این راستا متصور هستید و چگونه آن را پیدا کرده‌اید؟ چه توصیه‌ای برای تریدر‌ های جدیدی دارید که سعی در پیدا کردن مرز و محدوده خود در بازار دارند؟

مرز من به طور خاصی در موقعیت‌های چرخه‌ای، مستحکم است. وقتی که پروژه‌های خوبی را می‌بینم که ارزش واقعی خود را ندارند، اقدام به خرید آنها می‌کنم و به نگهداری آنها در چرخه بازار می‌پردازم. من بررسی مفصل برای یادگیری و تشخیص نقاط قوت و ضعف را به همه تریدر ها توصیه می‌کنم.

آیا شما از استراتژی‌های متعددی برای ترید استفاده می‌کنید یا چیدمان خاصی برای ترید دارید؟

من استراتژی‌هایی اساسی برای ترید‌های هفتگی و ماهانه دارم. اما برای موقعیت‌های طولانی‌تر، بیشتر به اصول بنیادین (Fundamental) توجه دارم و در نقاطی که قیمت ارزان است، اقدام به خرید می‌کنم.

طولانی‌ترین دوره‌ای که یک کوین را نگه داشته‌اید، چقدر بوده است؟

بیش از یک سال

چه چیزی را بهترین استاندارد برای ارزیابی سودآوری یک کوین یا توکن در این بازار پرنوسان می‌دانید؟

در ساختار توکن، تورم یک استاندارد ثابت است. این تورم به تریدر ها نشان داده که می‌تواند به دست آوردن سود‌های بزرگ را ساده کند و یا باعث مرگ یک توکن شود.

آیا استاندارد‌های روی زنجیره را در استراتژی خود ادغام می‌کنید؟

من به عنوان تریدر ، واقعا دوست دارم که به حجم تراکنش روی زنجیره توجه داشته باشم تا متوجه فرق آن با حجم تراکنش در صرافی بشوم. من نگه دارندگان برجسته یک کوین را به شیوه‌ای گسترده مورد توجه قرار می‌دهم.

کدام یک را ترجیح می‌دهید، تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادین؟ 

تریدر استراتژی تحلیل تکنیکال تحلیل بنیادی تحلیل فاندامنتال

برای موقعیت‌های بلندمدت، از تحلیل بنیادین استفاده می‌کنم و برای ترید‌های هفتگی و ترید‌های مارجین (margin)، بر مبنای تحلیل تکنیکال ترید می‌کنم.

یک روز ترید شما چگونه است و به عنوان یک تریدر تمام وقت، سبک زندگی شما چگونه است؟

من یکشنبه‌ها به ارزیابی بازار دارایی‌های مختلف می‌پردازم و نقاط کلیدی قیمت را با توجه به نمودار‌ها مشخص می‌کنم و سپس در سراسر هفته منتظر رسیدن به این نقاط کلیدی و انجام اقدامات لازم می‌مانم.

اکثر ترید‌های من بیش از یک هفته به طول می‌انجامند؛ بنابراین من وقت آزادم را به کار کردن بر روی وبلاگم، مطالعه، ورزش و غیره اختصاص می‌دهم. من تریدر روزانه نیستم و به نمودارها خیره نمی‌شوم. من برای همه آستانه‌های قیمتی، با استفاده از ابزار‌های خود هشدار و اعلان تعیین کرده‌ام و دیگر نیازی نمی‌بینم که همیشه به صفحه‌های مانیتور و گوشی و غیره خیره شوم.

مهم‌ترین ابزار‌های شما در ترید چه چیزهایی هستند؟

به ابزارهای زیادی نیاز ندارم؛ یک لپتاپ، یک مانیتور اضافی و یک تبلت دارم و از سایت تریدینگ ویو (TradingView) و چند کارگزاری (Broker) نیز برای ترید دارایی‌ها استفاده می‌کنم.

حیف است که مصاحبه را بدون پیش‌بینی شما در مورد قیمت بیت کوین در انتهای سال ۲۰۲۰ به پایان ببریم. پیش‌بینی شما در مورد قیمت بیت کوین در انتهای امسال چیست؟

به نظرم قیمت بیت کوین تا پایان امسال به ۲۶۰۰۰ دلار می‌رسد.

تعدادی از نکات کلیدی که از نیک آموختیم

  • قوانینی را برای خود تعیین کنید و از آن قوانین تبعیت کنید. اگر این قوانین را رها کنید و احساسی ترید کنید، معاملات ناموفقی خواهید داشت.
  • معاملات خود را به عنوان یک تریدر شدیدا مورد بازبینی قرار دهید و مرتبا در تلاش برای بهبود استراتژی‌های خود باشید.
  • گاهی اوقات به این نکته بیاندیشید که آیا تمایلات جمع، ترید‌های شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟
  • اوضاع را بیش از حد پیچیده نکنید. یک استراتژی خوب با چیدمان ساده، می‌تواند برای مدت زیادی نتیجه‌بخش باشد.

نظر شما چیست؟ یک تریدر باید به چه نکات مهم دیگری توجه داشته باشد؟ نظرات خود را از ما دریغ نکنید.

منبع
binance.vision

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا