مبتدی استخراج

هاوینگ ۲۰۲۴ بیت کوین در چه تاریخی اتفاق خواهد افتاد؟

بیش از سه و نیم سال از هاوینگ (Halving) قبلی بیت کوین می‌گذرد و سرمایه‌گذاران با هیجان منتظر هاوینگ بعدی بیت کوین هستند که در سال ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد. در هاوینگ بعدی پاداش استخراج بیت کوین دوباره نصف خواهد شد و انتظار می‌رود که همانند دفعات قبلی، این هاوینگ نیز در بلندمدت باعث رشد قیمت بیت کوین شود؛ اما هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی است؟ آیا تاریخ هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴ مشخص است؟ این تاریخ بر چه اساسی تعیین شده است؟ در این مقاله از میهن بلاکچین، زمان هاوینگ بعدی بیت کوین را بررسی می‌کنیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
خلاصه مطلب:

👈 هاوینگ بعدی بیت کوین تقریبا در اواسط ماه آوریل سال ۲۰۲۴ (فروردین یا اردیبهشت ۱۴۰۳) رخ خواهد داد.
👈 هاوینگ پیش رو، چهارمین هاوینگ بیت کوین است.
👈 عرضه کل بیت کوین ۲۱ میلیون کوین است که تاکنون بیش از ۱۹ میلیون واحد از آن استخراج شده است.
👈 ۳ هاوینگ قبلی به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ رخ داده‌اند.

تاریخ هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴

تاریخ هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴

انتظار می‌رود که هاوینگ بعدی بیت کوین در تاریخ ۲۵ آوریل سال ۲۰۲۴ رخ دهد (۲۶ فروردین ۱۴۰۳)؛ یعنی تقریبا ۲ ماه دیگر. هاوینگ یک رویداد برنامه‌ریزی‌شده و ضدتورمی است و هر ۲۱۰٬۰۰۰ بلاک یکبار اتفاق می‌افتد. زمان این رویداد تقریبا هر چهار سال یک‌بار است؛ چون حدودا ۴ سال طول می‌کشد که ۲۱۰٬۰۰۰ بلاک جدید به بلاکچین بیت کوین اضافه شود.

هاوینگ باعث می‌شود که پاداش استخراج بیت کوین نصف شود. هاوینگ قبلی بیت کوین (سومین هاوینگ) در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد. هاوینگ بعدی، چهار سال بعد از این تاریخ، یعنی در سال ۲۰۲۴ رخ خواهد داد. تاریخ دقیق هاوینگ بعدی بیت کوین مشخص نیست؛ اما انتظار می‌رود که در اواخر ماه آوریل باشد. می‌توان گفت که تقریبا ۷۰ روز دیگر به هاوینگ بعدی بیت کوین باقی مانده است.

نگاهی به هاوینگ‌های قبلی بیت کوین

اولین هاوینگ بیت کوین در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ (۲۸ آبان ۱۳۹۱) رخ داد و پاداش استخراج بیت کوین را از ۵۰ BTC به ۲۵ بیت کوین کاهش داد. دومین هاوینگ در تاریخ ۹ جولای ۲۰۱۶ (۱۹ تیر ۱۳۹۵) اتفاق افتاد و در نتیجه آن، پاداش بیت کوین دوباره نصف شد و به ۱۲.۵ BTC رسید. سومین هاوینگ که جدیدترین هاوینگ بیت کوین بود در تاریخ ۱۱ می ۲۰۲۰ (۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹) رخ داد و پاداش استخراج بیت کوین را به ۶.۲۵ BTC رساند. هاوینگ بعدی، چهارمین هاوینگ بیت کوین است که پاداش بیت کوین را به ۳.۱۲۵ BTC کاهش خواهد داد.

هاوینگتاریخ وقوعپاداش استخراج در هر بلاک قبل از هاوینگپاداش استخراج در هر بلاک بعد از هاوینگ
هاوینگ اول۲۸ نوامبر ۲۰۱۲۵۰ BTC۲۵ BTC
هاوینگ دوم۹ جولای ۲۰۱۶۲۵ BTC۱۲.۵ BTC
هاوینگ سوم۱۱ می ۲۰۲۰۱۲.۵ BTC۶.۲۵ BTC
هاوینگ چهارمآوریل ۲۰۲۴۶.۲۵ BTC۳.۱۲۵ BTC

چقدر بیت کوین دیگر برای استخراج باقی مانده است؟

بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که عرضه آن محدود باشد. عرضه کل بیت کوین ۲۱ میلیون کوین است و در حال حاضر بیش از ۱۹ میلیون بیت کوین استخراج شده است. در واقع حدود ۸۹ درصد از موجودی کل بیت کوین استخراج شده است و تنها ۱۱ درصد دیگر (کمتر از ۲ میلیون بیت کوین) باقی مانده است. استخراج ۲ میلیون بیت کوین دیگر تقریبا تا سال ۲۱۴۰ طول خواهد کشید. در آن سال آخرین بیت کوین ماین خواهد شد و پس از آن دیگر هیچ بیت کوین جدیدی برای استخراج وجود نخواهد داشت.

جمع‌بندی

طبق محاسبات، تقریبا ۷۰ روز دیگر چرخه ۲۱۰,۰۰۰ بلاک جدید بیت کوین تکمیل خواهد شد و هاوینگ بیت کوین رخ خواهد داد. انتظار می‌رود که هاوینگ بعدی در تاریخ ۱۸ آوریل ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد. این هاوینگ، چهارمین هاوینگ بیت کوین خواهد بود و پاداش بیت کوین را از ۶.۲۵ BTC به ۳.۱۲۵ BTC کاهش خواهد داد.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

هاوینگ بعدی تقریبا در ماه آوریل ۲۰۲۴ (فروردین – اردیبهشت ۱۴۰۳) خواهد بود.

تاکنون چقدر از عرضه کل بیت کوین استخراج شده است؟

تاکنون بیش از ۱۹ میلیون بیت کوین استخراج شده است که ۸۹ درصد از عرضه کل بیت کوین را شامل می‌شود.

منبع
میهن بلاکچین

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا