اخبار آلتکوین

آلت سیزن بازار کریپتو چه زمانی شروع می‌شود؟ بررسی نظر ۲ تحلیلگر مطرح

تحلیلگران مشهوری مثل مایکل فان د پوپه (Michaël van de Poppe) و جاش اولزوویچ (Olszewicz) با تاکید بر چرخه‌های بازار، ارتقاهای اتریوم و رویدادهای مهم بازار کریپتو سعی کرده‌اند آلت سیزن را بررسی کنند.

به نقل از بی‌این کریپتو، رشد قیمت بیت کوین از ۲۵٬۰۰۰ دلار تا ۵۳٬۰۰۰ دلار توجه معامله‌گران زیادی را به خود جلب کرده است. بعضی از سرمایه‌گذاران باور دارند که BTC احتمالا به سقف خود رسیده و بازار به زودی به سمت آلت کوین‌ها حرکت می‌کند. فان د پوپه با اشاره ارتقای دنکُن (Dencun) و تاثیر آن در کاهش هزینه‌های اتریوم و همچنین احتمال تایید صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات این ارز دیجیتال، خاطرنشان کرد که ETH رهبر بازار آلت کوین‌ها محسوب می‌شود.

به نظر او توسعه فناوری اتریوم اکوسیستم آن تقویت می‌کند و این بلاکچین را به گزینه جذابی برای سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند. این تحلیلگر تاکید کرده است:

اگر روند ETH شبیه به بیت کوین باشد، قیمت اتریوم باید به ۳٬۸۰۰ تا ۴٬۰۰۰ دلار برسد. به طور کلی وقتی بیت کوین وارد فاز تثبیت شود، سرمایه معامله‌گران به سمت اتریوم حرکت می‌کند.

مفهوم آلت سیزن از زمان پیدایش آن در سال ۲۰۱۷ تکامل یافته است. بسیاری از معامله‌گران باور دارند که آلت سیزن دیگر فقط به معنی رشد آلت کوین‌ها نیست و افراد باید در اکوسیستم‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که شرایط فاندامنتال قوی دارند. پروتکل اینجکوتیو (Injective Protocol)، سولانا و رندر پروتکل (Render Protocol) از جمله اکوسیستم‌هایی هستند که از پویایی فعلی بازار سود برده‌اند.

طبق گفته‌های فان د پوپه، آلت سیزن بعد از هاوینگ بیت کوین به رشد این اکوسیستم‌ها کمک می‌کند و مخصوصا به نفع اتریوم است که با وجود گسترش چشمگیر خود، در برابر BTC به رشد قابل‌توجهی نرسیده است. این تحلیلگر خاطرنشان کرده است:

ما با آلت سیزن اتریوم روبه‌رو هستیم. در هر چرخه‌ای، سلطه بیت کوین قبل از هاوینگ به اوج خود رسیده است. این مسئله قابل‌قبول هم هست؛ چراکه سرمایه‌گذاران سود خود از بیت کوین را وارد بازار بقیه رمزارزها می‌کنند تا بازدهی بیشتری کسب کنند. علاوه بر این هیچ رویدادی هم وجود ندارد که به رشد بیت کوین کمک کند.

دامیننس بیت کوین
دامیننس بیت کوین – منبع: TradingView

اولزوویچ هم برای برای بررسی آلت سیزن چرخه‌های قبلی بازار کریپتو را بررسی کرده است. طبق توضیحات او، مارکت کپ آلت کوین‌ها بعد از هاوینگ معمولا به مارکت کپ BTC می‌رسد و حتی ممکن است از آن پیشی بگیرد. شایان ذکر است که مارکت کپ آلت کوین‌ها با محاسبه مارکت کپ بازار کریپتو به جز مارکت کپ بیت کوین به دست می‌آید.

اولزوویچ خاطرنشان کرد که این پدیده اهمیت زیادی دارد چون نشان می‌دهد احساسات و تخصیص سرمایه معامله‌گران تغییر کرده است. رویداد هاوینگ پاداش ماینرهای بیت کوین را نصف می‌کند و تاریخ هم نشان داده است که معامله‌گران بعد از آن، به سمت آلت کوین‌های پرنوسان می‌روند تا بازدهی بیشتری به دست آورند. این تحلیلگر ادامه داده است:

تاریخ نشان داده است که خط بنفش (مارکت کپ آلت کوین‌ها) بعد از هاوینگ به مارکت کپ بیت کوین می‌رسد. این در حالی است که مارکت کپ بیت کوین هم در نهایت بعد از هاوینگ خود به شدت رشد می‌کند. این می‌تواند سیگنالی عالی باشد.

مارکت کپ بیت کوین (خط زرد رنگ) و مارکت کپ آلت کوین‌ها (خط بنفش رنگ)
مارکت کپ بیت کوین (خط زرد رنگ) و مارکت کپ آلت کوین‌ها (خط بنفش رنگ) – منبع: TradingView

اولزویچ علاوه بر این بر اهمیت «اثر ثروت» در بازار کریپتو تاکید کرد. او خاطرنشان کرد که هجوم سرمایه به بیت کوین در نزدیکی رویداد هاوینگ در نهایت به آلت کوین‌ها راه پیدا می‌کند. این انتقال با افزایش نقدینگی و بازده بیت‌ کوین تسهیل می‌شود و با تثبیت آن بعد از هاوینگ، سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کند تا پورتفوی خود را متنوع کنند.

طبق گفته‌های اولزویچ، احتمال تایید ETFهای اتریوم می‌تواند هدایت سرمایه ETFهای بیت کوین به آلت کوین‌ها و اثر ثروت بازار کریپتو را تقویت کند.

علی‌رغم ماهیت سوداگرانه و پرنوسان ارزهای دیجیتال، پیش‌بینی‌ اولزویچ و فان د پوپه بر رویکرد حساب‌شده بازار کریپتو تاکید می‌کند. در نتیجه می‌توان ادعا کرد که تشخیص آلت سیزن به تثبیت بیت کوین، پیشرفت‌های شبکه اتریوم و شاخص‌هایی بستگی دارد که بر چرخه‌های بازار تاثیر می‌گذارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا