اخبار خارجی

چه کسی ۵۰ بیت کوین را منتقل کرده است؟

در روز چهارشنبه، یک فرد ناشناس ۵۰ بیت کوین به ارزش تقریبی ۴۸۶,۰۰۰ دلار از آدرس حاوی کوین های استخراج شده در ماه اول عرضه شبکه اصلی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ را انتقال داد. این اقدام سرو صداهای زیادی در دنیای ارزهای دیجیتال ایجاد کرد.به طوری که باعث شد قیمت بیت کوین کاهش ۵ درصدی را تجربه کند. اما اگر ساتوشی ناکاموتو این کوین ها را انتقال نداده است، چه کسی ۵۰ بیت کوین را منتقل کرده است؟

فران فینی (Fran Finney) همسر هال فینی تایید کرده است که تراکنش اخیر از کیف پول ۲۰۰۹ متعلق به کوین های همسر او نیست.

انتقال اخیر بیت کوین که از کیف پول ۱۱ ساله ارسال شده است متعلق به هال فینی (Hal Finney) دانشمند علوم رایانه مشهور نیست.

فران فینی در خصوص تراکنش اخیر که از کیف پول بیت کوینی ارسال شده است که بیش از یک دهه بدون فعالیت می‌باشد گفت: بسیار عجیب است. این کوین های استخراج شده توسط همسر من نیست و ما ارتباطی با آن نداریم.

هال فینی در سال ۲۰۱۴ به دلیل بیماری اسکلریوز جانبی آمیوتروفیک یا همان ALS درگذشت. فران همسر هال فینی با بنیاد ALS همکاری می‌کند تا درمانی برای این بیماری لاعلاج پیدا کنند.

هال فینی کیست؟

هال فینی در روزهای اولیه پروژه بیت کوین به توسعه این ارز دیجیتال کمک کرده است. فینی در کدنویسی بیت کوین طی پیدایش آن مشارکت کرده است و یکی از اولین استخراج کنندگان این شبکه بوده است.

فینی قبل از آنکه بر روی بیت کوین کار کند، بر روی تعدادی از اقدامات نوآورانه نظیر چارچوب رمزگذاری PGP مشغول بوده است. ساتوشی ناکاموتو موسس بیت کوین نیز اولین تراکنش بیت کوین را اندکی پس از عرضه شبکه در سال ۲۰۱۹ برای فینی ارسال کرده است.

بسیاری از افراد حاضر در عرصه ارز دیجیتال فکر می‌کنند که فینی خود ناکاموتو است. هرچند خود فینی این ادعا را چندین بار رد کرده است.

آیا مارتی مالمی بیت کوین های اخیر را انتقال داده است؟

مارتی مالمی (Martti Malmi) نیز که یکی از اولین توسعه دهندگان بیت کوین بوده، انتقال بیت کوین را رد کرده است. مالمی در توییت ۲۰ می خود گفت: من تقریبا در ماه آوریل ۲۰۰۹ با بیت کوین آشنا شدم. کیف پول مورد نظر نیز دو ماه قبل از حضور مالمی در عرصه بیت کوین ایجاد شده است.

آیا انتقال بیت کوین ها کار مارشال هاینر است؟

مارشال هاینر (Marshall Hayner) مدیرعامل متال پی (Metal Pay) یکی دیگر از اولین استخراج کنندگان بیت کوین نیز اذعان داشت که انتقال اخیر بیت کوین کار او نبوده است. وی گفت در ماه نوامبر ۲۰۰۹ وارد عرصه بیت کوین شده است. هرچند او خاطرنشان کرد که اگر کار او بوده باشد این موضوع را اعلام نمی‌کرد.

وی افزود:

ماینر واقعی هرگز این موضوع را تایید نخواهد کرد. این آدرس کوین های بسیار زیادی دارد و دارنده آن نمی‌خواهد مورد هدف قرار بگیرد. من تایید می‌کنم که در سال ۲۰۰۹ به استخراج می‌پرداختم اما هرگز دارایی های بیت کوین خودم را افشا نخواهم کرد.

کالوین آیر (Calvin Ayre) بیان کرد کریگ رایت که مدعی است ساتوشی ناکاموتو می‌باشد، انتقال ۵۰ بیت کوین از آدرس های بدون فعالیت را رد کرده است. بعضی از افراد این آدرس را متعلق به موسس بیت کوین می‌دانند.

اما کالوین آیر در پاسخ به توییت آدام بک از بلاک استریم بیان کرد این موضوع به کریگ رایت ارتباطی ندارد. وی گفت:

این کار ساتوشی نبود. من با کریگ رایت صحبت کردم و او تایید کرد که این انتقال کار او نبود.

آیا شهادت دروغ یاد شده است؟

هرچند آدرس مورد نظر که ۵۰ بیت کوین انتقال داده است یکی از ۱۶۰۰۰ آدرسی است که در اسناد دادگاه پرونده کلیمن و رایت ثبت شده و رایت مدعی است که این آدرس ها متعلق به او است.

دو راهی موجود در شرایط موجود این است که رایت در دادگاه مدعی شد به کلیدهای خصوصی این آدرس ها دسترسی ندارد، پس اگر می‌گفت که ۵۰ بیت کوین را خودش انتقال داده است به دردسر می‌افتاد. هرچند اگر شخص دیگری این کوین ها را انتقال داده است، به معنای آن است که این آدرس متعلق به رایت نیست. این موضوع باز هم کریگ رایت را در شرایط حقوقی پیچیده ای قرار می‌دهد.

اگر حرف آیر در مورد این موضوع درست باشد و رایت گفته باشد که ۵۰ بیت کوین را انتقال نداده است، کریگ رایت در دادگاه های پیش رو با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. قاضی پرونده قبل از این نیز چندین بار صحت حرف های رایت را مورد سوال قرار داده بود.

کاهش ۵ درصدی قیمت بیت کوین

قبل از واکنش آیر، انتقال ۵۰ بیت کوین از کیف پول مورد نظر باعث شده بود که بسیاری از افراد در جامعه ارز دیجیتال از خود بپرسند که آیا ساتوشی ناکاموتو برگشته است؟

آدرس مورد نظر متعلق به خالق بیت کوین نیست، اما فاصله ۱۱ ساله فعالیت های آن منجر به کاهش ۵ درصدی قیمت بیت کوین شد.

در سال ۲۰۱۸، کریگ رایت هشدار داد که در زمان هاوینگ، بخش بسیار زیادی از بیت کوین های خود را خواهد فروخت و این موضوع به کاهش شدید قیمت این ارز دیجیتال می‌انجامد.

هرچند سایر افراد حاضر در جامعه ارز دیجیتال معتقدند که این کوین ها نه متعلق به ناکاموتو است و نه رایت. آدام بک موسس بلاک استریم بیان کرد اگر ساتوشی ناکاموتو واقعی می‌خواست مقداری از دارایی های خود را نقد کند، آدرس ناشناس تری را برای این کار انتخاب می‌کرد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا