قلم میهن بلاکچین

جان ‌مکافی کیست؟ از پیشگویی بیت‌کوین ۱ میلیون دلاری تا مرگ در زندان

وقتی نام جان مکافی (John McAfee) شنیده می‌شود کلمات بسیاری به ذهن آدم خطور می‌کند؛ اسطوره، فراری، نابغه و شاید مردی دیوانه که تمام زندگی‌اش حس می‌کرد دیگران او را تعقیب می‌کنند و قصد آسیب رساندن به او را دارند. اما جان مکافی کیست؟

حتی اگر خود John McAfee را نشناسید، حتماً نام آنتی‌ویروس McAfee را شنیده‌اید. مکافی یکی از اولین آنتی‌ویروس‌های تجاری برای سیستم‌عامل ویندوز بود. جان مکافی به‌خاطر نوشتن کد این آنتی‌ویروس و تاسیس شرکت چند میلیون دلاری McAfee Associates در سال  ۱۹۸۷ میلادی (سال ۱۳۶۶ شمسی) پدرخوانده آنتی‌ویروس لقب گرفت. او یک جا بند نمی‌شد؛ نامزدی ریاست جمهوری آمریکا برای ۲ دوره، تبلیغ رمزارزها و تاسیس صرافی مکافی‌دکس (McAfeeDEX)، اقدام به تولید آنتی‌بیوتیک گیاهی در بلیز و اظهار نظرهای جنجالی درباره بیت کوین ۱ میلیون دلاری، فرار از آمریکا و خودکشی در ۷۵ سالگی در بارسلونا باعث شد که نام او هیچ‌گاه از سر زبان‌ها نیافتد.

اگر دوست دارید بدانید جان مکافی کیست و چرا این روزها همه از او حرف می‌زنند و چه کارهایی در زندگی رنگارنگش انجام داده و چطور زندگی پرفراز و نشیبش به مرگ در زندانی در اسپانیا ختم شده، با میهن بلاکچین همراه باشید تا زندگینامه هیجان‌انگیر جان مکافی را بخوانید.

جان مکافی کیست؟

جان مکافی کیست؟

مردم به من پارانوئید، شیزوفرنیک و حتی پسر وحشی سلیکون‌ولی می‌گویند. این حرف‌ها را جان مکافی در یکی از مصاحبه‌هایش در جواب خبرنگاری که او را استاد دروغگویی و فریب‌دادن خطاب می‌کند، می‌زند. جان مکافی در سال ۱۹۴۵ در یکی از پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در انگلستان از پدری آمریکایی و مادری انگلیسی به دنیا آمد. ۱۵ سال بعد در ایالت ویرجینیای آمریکا، پدرش که الکلی بود با یک اسلحه به زندگی خود پایان داد. جان مک‌آفی از این اتفاق به عنوان حقیقتی که هر روز با آن بیدار می‌شود یاد می‌کند. اما خودکشی پدرش باعث نشد که او دست از زندگی بردارد یا شاید تاثیری که مرگ پدر بر زندگی او گذاشت او را ترغیب کرد که بی‌پرواتر زندگی کند.

مکافی هر چند زندگی حرفه‌ای موفقی داشت و ثروت بسیاری به جیب زد و همیشه خودش را مردی که خارج از چارچوب فکر و زندگی می‌کند خطاب می‌کرد، اما در زندگی شخصی چندان آرامش نداشت؛ روابط عاطفی نابه‌سامان، چندین سال فرار از دست قانون، مضنون به قتل و سوء‌مصرف مواد مخدر و الکل او را آشفته کرده بود. البته مکافی همیشه از اینکه خبرنگاران این‌قدر روی زندگی شخصی‌اش تمرکز می‌کنند شاکی بود. می‌گفت: «من کارآفرین موفقی هستم. کسب‌وکارهای بسیاری راه‌اندازی کردم و ثروت زیادی خلق کردم. چرا این‌ها را نمی‌بینید؟». اما به نظر خیلی‌ از افراد بررسی زندگی شخصی او به فهمیدن اینکه جان مکافی کیست کمک بسیاری می‌کند.

مسیر کاری و زندگی حرفه‌ای جان مکافی

در ادامه، نگاهی به مسیر زندگی و فعالیت‌های حرفه‌ای جان مکافی می‌اندازیم.

بروز استعداد کارآفرینی مکافی در کار دانشجویی

جان مکافی در سال ۱۹۶۷ در کالج روانوک (Roanoke) در ویرجینیا ریاضیات خواند. ۴۰ سال بعد از فارغ‌التحصیلی این کالج به مکافی یک دکترای افتخاری هم اعطاء کرد. او در دوران دانشجویی برای گذران زندگی اشتراک مجله می‌فروخت. اما حتی فروش مجله را هم برای خود به فرصتی برای محک‌زدن توانایی‌ و استعدادهایش تبدیل کرد. مکافی به در خانه‌ها می‌رفت و به مردم می‌گفت شما برنده اشتراک رایگان مجله شدید و تنها لازم است مبلغ ناچیزی بابت بسته‌بندی و ارسال مجله بپردازید. به قول خودش: «من داشتم به آن‌ها می‌فهماندم هیچ چیزی در دنیا رایگان نیست اما آن‌ها فقط از بابت اینکه مجله‌ی رایگان می‌گرفتند خوشحال بودند». مکافی در کنار فروش اشتراک مجله، در شرکتی که سیستم‌های پانچ کارت (دستگاه‌های ثبت حضور و غیاب کارمندان) را کدنویسی می‌کرد هم کار می‌کرد. در همین کار بود که اصول اولیه کار با کامپیوتر را یاد گرفت. آموخته‌هایی که بعدها فرصت‌های شغلی بیشتری پیش رویش قرار داد.

برنامه‌ریزی قطارها با کامپیوترهای آی‌بی‌ام

در سال  ۱۹۶۹ جان مکافی در راه‌آهن Missouri Pacific سنت لوییس، شغل هیجان‌انگیزی را پیدا کرد. او در این شرکت با استفاده از کامپیوترهای IBM سیستمی را راه‌اندازی کرد که مسیر حرکت قطارها را برنامه‌ریزی می‌کرد. در این دوران بود که بیش از قبل الکل مصرف می‌کرد و مواد مخدر جدید را امتحان می‌کرد. ترک شدن توسط همسرش درست در همین زمان ضربه روحی بزرگی به او زد. خیلی از روزها پیش از کار مواد مصرف می‌کرد. یک روز که یک بسته مواد روان‌گردان همراهش بود و می‌خواست آن را بفروشد، کمی از آن را امتحان کرد. اما وقتی تاثیر آن را احساس نکرد، تصمیم گرفت کل بسته را بکشد. خودش می‌گوید: «چند دقیقه بعد مغزم هزار تکه شد و دیگر حرف هیچکسی را نمی‌فهمیدم و نمی‌توانستم کار کنم». وقتی مسیر چندین قطار را اشتباهی جابه‌جا کرد، ترسید و از محل کارش بیرون زد. فردا صبح خودش را در حالی پشت سطل زباله‌ پیدا کرد که آرزو می‌کرد هیچکس او را آن‌جا ندیده باشد. جان مکافی بعد از اتفاقات آن روز صبح دیگر به Missouri Pacific برنگشت. 

مهاجرت به سلیکون‌ولی و کار کردن در ناسا

اما به نظر نمی‌رسید که جان مکافی بیدی باشد که با این بادها بلرزد. در سال ۱۹۷۰ به سنفرانسیسکو رفت و با اعتمادبه‌نفس رزومه‌های اغراق‌آمیز تحویل کارفرماها داد. در این دوران شغل‌های متعددی را امتحان کرد؛ از کار کردن در ناسا گرفته تا شرکت امکس (Omex). زندگی او در این دوران هم غرق در مواد مخدر و الکل بود. روتین زندگی‌اش شده بود مصرف مواد روی میز کار و نوشیدن یک بطری نوشیدنی. خودش می‌گوید: «احساس تنهایی و ترس می‌کردم». همان موقع بود که تصمیم گرفت برای سروسامان دادن به زندگی‌اش از دیگران کمک بگیرد.

کار کردن در لاکهید و ساخت اولین آنتی‌ویروس میلیون دلاری تجاری در دنیا

در ۱۹۸۰ میلادی مکافی شغلی در لاکهید (Lockheed) پیدا کرد. آن وقت‌ها هنوز کامیپوتر پدیده‌ای نوظهور بود. یکی از بزرگترین فرصت‌های زندگی‌اش در لاکهید پیش رویش قرار گرفت؛ در روزنامه درباره اولین ویروس کامیپوتری (ویروس مغز-Brain) خوانده بود و تصمیم گرفت برنامه‌ای بنویسد تا امنیت سیستم‌های کامپیوتری را در برابر این ویروس تامین کند.

تاسیس شرکت McAfee Associates

تاسیس شرکت McAfee Associates - جان مکافی

در سال ۱۹۸۷، شرکت آنتی‌ویروس همکاران مکافی (McAfee Associates) را راه‌اندازی کرد. او تمام وقت در این شرکت مشغول به کار بود. در پایان سال ۱۹۸۰ ارزش شرکت حدود ۵ میلیون دلار بود و بهترین نرم‌افزار آنتی‌ویروس تجاری در بازار را تولید می‌کرد. پس از اینکه شرکت به یک کسب‌وکار مولتی میلیونی تبدیل شد، جان مکافی سهام خود را ۱۰۰ میلیون دلار فروخت. در سال ۲۰۱۹ اینتل، شرکت مک‌آفی را خرید. بعد از آن بود که جان مکافی گفت: «من برای همیشه از اینتل ممنونم که من را از این همکاری وحشتناک با بدترین نرم‌افزار دنیا نجات داده است. این‌ها حرف‌های من نیست. بلکه حرف‌های میلیون‌ها کاربر خشمگین است». اینکه بگوییم آنتی ویروس مکافی تنها یک پروژه موفقیت‌آمیز بود کم‌لطفی کرده‌ایم. طبق گفته جان مکافی در عرض یکماه ۴ میلیون نفر شروع به استفاده از آن کردند. او برخلاف تصور عموم بعد از فروش سهام خود در سال ۱۹۹۴ بازنشسته نشد و ماجراجویی‌های جدیدی را آغاز کرد. برخی معتقدند که در همان دوران بود که برای خیلی از مردم این سوال پیش آمد که جان مکافی کیست و چرا به سرتیتر خبرها تبدیل شده است؟

سرمایه‌گذاری و ادعای سقوط به‌خاطر بحران مالی ۲۰۰۹

مکافی پس از فروش سهام McAfee Associates، تصمیم گرفت این پول کلان را در پروژه‌های متعددی همچون Powwow در شرکت Tribal Voice که یکی از اولین پیام‌رسان‌های اینترنتی در جهان را ارائه می‌دادند، سرمایه‌گذاری کند. در سال ۲۰۰۲ در شرکت Zone Labs که تکنولوژی ضد حریق عرضه می‌کرد، سرمایه‌گذاری کرد. البته بعدها از خاطرات سرمایه‌گذاری‌اش این‌گونه یاد کرد: «من این پول را هدر دادم، مثل همه کسانی که ثروت زیادی دارند». مکافی معتقد بود که به‌دست آوردن پول آسان است و آنچه که سخت است، نگهداشتن ثروت است. بعدتر مکافی تصمیم گرفت با بخشی از دارایی عظیم خود املاک بخرد. اما ثروت او از گزند بحران مالی سال ۲۰۰۹ در امان نماند و در مصاحبه با نیویورک تایمز گفت که ارزش دارایی‌هایش از ۱۰۰ میلیون دلار به ۴ میلیون دلار رسیده است. اما بعداً اعتراف کرد که این‌طور گفته تا مردم دست از شکایت از او بردارند. چون هر کس از راه می‌رسید می‌خواست یک جوری پول او را صاحب شود.

مهاجرت به بلیز؛ نقطه عطف زندگی جان مکافی

دنیای تکنولوژی و تجارت برای مکافی کوچک بود، از زندگی‌اش در آمریکا خسته شد و بخشی از دارایی‌هایش را فروخت و به بلیز در آمریکای مرکزی مهاجرت کرد. با اینکه قصدی برای راه‌اندازی کسب‌وکار در آن‌جا نداشت اما پروژه‌ی QuorumEx را شروع کرد که برای کارآفرینی همچون او شکست مفتضحانه‌ای محسوب می‌شد. جان مکافی در سال ۲۰۱۲ شرکتی برای تولید آنتی‌بیوتیک گیاهی در بلیز راه‌اندازی کرد. به نظر مردم زندگی او در بلیز چیزی جز رسوایی نبود. چون درگیر فعالیت‌های جنایی بسیاری شد؛ به اتهام فروش مواد مخدر دستگیر شد، به پلیس کشور بلیز تجهیزاتی مثل دستبند و باطوم هدیه کرد و قایقی به ارزش ۱ میلیون دلار به دولت داد.

اما زندگی در بلیز چندان خوش و خرم پیش نرفت. در سال ۲۰۱۲ پلیس با شک به اینکه از کارخانه برای تولید مواد مخدر استفاده می‌کند، به شرکت او حمله کرد. شش ماه بعد هم، پلیس به اتهام قتل همسایه ۵۲ ساله‌اش گریگوری فاول (Gregory Faull) به مکافی مشکوک شد. مکافی بعدها گفت: «در طول ۵ سالی که آن‌جا بودم، سر جمع ۱۵ کلمه هم با اون صحبت نکردم». او سپس به گواتمالا گریخت و برای دستگیر نشدن در جنگل پنهان شد. او در نهایت توسط مقامات گواتمالا دستگیر شد اما قبل از اینکه بتوانند او را به بلیز برگردانند، تمارض به حمله قلبی کرد. این کار به وکیلش فرصت کافی داد از استرداد او به بلیز جلوگیری کرده و مکافی را به میامی بفرستد. بعدها پلیس بلیز گفت که جان مکافی مظنون نبوده است. فیلمی هم از دوران زندگی او در جنگل‌های گواتمالا به نام پادشاه جنگل (King of the Jungle) ساخته شده است.

ورود جان مکافی به دنیای سیاست و کاندیدا شدن برای ریاست جمهوری

جان مک‌آفی - ورود جان مکافی به دنیای سیاست و کاندیدا شدن برای ریاست جمهوری

مکافی در سپتامبر ۲۰۱۵ نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ را اعلام کرد. اوایل حزب خودش را به‌وجود آورد؛ حزب سایبر (Cyber Party). اما چند ماه بعد تاکتیکش را تغییر داد و تلاش کرد تا به عنوان نماینده حزب آزادی‌خواه (Libertarian) برنده انتخابات شود. وعده‌ی او این بود که می‌خواهد سیستم امنیت سایبری آمریکا را متحول کند. مکافی درباره این حرکت سیاسی می‌گوید: «پیدایش یک ريیس‌جمهور چیزی است که آمریکا را تغییر می‌دهد. به‌خاطر همین من می‌خواهم درگیر این کار شوم». اما در نهایت رقابت درون حزبی ماه می ۲۰۱۶ را به گری جانسون (Gary Johnson) سیاستمدار و فرماندار ایالت نیومکزیکو باخت.

 او با اینکه معتقد بود سیاست دسیسه قدرتمندان در دولت است، در سال ۲۰۲۰ بار دیگر شانس خود را به عنوان نماینده جامعه کریپتو امتحان کرد. جان مکافی درباره اینکه چرا دو بار پی‌درپی کاندیدای انتخابات شده، در سال ۲۰۱۸ در توییتر خود نوشت:

بگذارید تکرار کنم: من هیچ علاقه‌ای به رییس‌جمهور شدن ندارم. در سال ۲۰۱۶ که در مرحله ورود به دور نهایی انتخابات بودم، معتقدم که چهره امنیت سایبری را تغییر دادم. در سال ۲۰۲۰ هم امیدوارم که بتوانم چهره بلاکچین و کریپتو را تغییر دهم. همه ماجرا همین است.

 اما در ماه مارس ۲۰۲۰ به‌خاطر اتهام فرار مالیاتی مجبور به ترک رقابت شد. وزارت دادگستری آمریکا ادعا کرد که مکافی با پرداخت درآمد خود به حساب‌های بانکی و صرافی‌های رمزارزها به نام نامزد انتخاباتی از پرداخت مالیات فرار کرده است. دادگاه او را متهم کرد که علی‌رغم درآمد میلیون دلاری از مشاوره کسب‌وکار، سخنرانی و کار در صنعت ارزهای دیجیتال و فروش داستان زندگی خود، به مدت ۴ سال مالیات نپرداخته است. او همچنین به مخفی کردن دارایی‌هایی مثل قایق، املاک و مستغلات با سوء‌استفاده از اسم دیگران متهم شد. وکیل او درباره این اتهامات گفت: «بازهم دولت آمریکا سعی می‌کند جان مکافی را محو کند. این مرد جنگوست و در ذهن هر کس که او را می‌شناسد، همیشه یک جنگجو باقی خواهد ماند». بعد از این اتفاقات مکافی آمریکا را ترک کرد و در قایقی در کوبا مشغول به زندگی شد. بعد از آن هم برای مدتی در مکانی نامعلوم زندگی کرد.

ورود جان مکافی به حوزه ارز دیجیتال

فعالیت‌های جان مکافی در این دوره از زندگی‌اش توجه بسیاری را به خود جلب کرد و باعث شد خیلی‌ها بپرسند جان مکافی کیست؟سال ۲۰۱۶ از نظر زندگی حرفه‌ای، سالی موفقیت‌آمیز برای جان مکافی محسوب می‌شد. او به سمت مدیرعامل شرکت MGT درآمد. در ابتدا شرکت فقط در زمینه بازی‌های اجتماعی مثل بازی‌های رومیزی، بردگیم و انواع بازی‌های ویدئویی فعالیت می‌کرد. اما جان مکافی که سرش پر از ایده‌های جدید بود، مسیر تازه‌ای را آغاز کرد. اون MGT را به یک شرکت امنیت سایبری تبدیل کرد. همچنین شرکت شروع به سرمایه‌گذاری روی استخراج بیت کوین کرد و سهام آن در بازار به سرعت رشد کرد. در سال ۲۰۱۸ جان مکافی این کمپانی را ترک کرد. اما در همین سال‌ها بود که او به‌خاطر پیشبینی‌های عجیب‌وغریبش روی قیمت بیت کوین در توییتر مطرح شد. جان مکافی بیتکوین و سایر کریپتوکارنسی‌ها را آینده تکنولوژی می‌دانست. گفته می‌شود که صاحبان پروژه‌های کریپتوکارنسی برای تبلیغ ICOهای خود به او پول می‌دادند. بعد از آن بود که نقل قول‌های جان مکافی و مصاحبه‌هایش به بخش مهم و بحث‌برانگیزی در صنعت کریپتوکارنسی تبدیل شد. طبق گزارش‌ها او از این تبلیغاتی که روی توییتر می‌کرد، حدود ۲۳.۱ میلیون دلار درآمد کسب کرد. از سال ۲۰۱۸ مکافی به عنوان مدیر عامل لوکسور (Luxcore) که شرکت سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال است، فعالیت کرد اما در سال ۲۰۱۹ از این شرکت جدا شد. 

عرضه توکن Ghost و تاسیس صرافی McAfeeDEX

جان مکافی کیست -
عرضه توکن Ghost و تاسیس صرافی McAfeeDEX

یکی از اقدامات جان مکافی در زمینه ارزهای دیجیتال تاسیس صرافی مکافی‌دکس (McAfeeDEX) در اواخر سال ۲۰۱۹ بود. او ادعا کرد که در این صرافی که بر بستر بلاکچین اتریوم قرار دارد، همه توکن‌های ERC-20 قابل مبادله هستند و هیچ کارمزدی هم بابت ترید رمزارزهای ERC-20 قرار نیست از کسی گرفته شود. مکافی همچنین عنوان کرد که قرار است به مرور زمان توکن‌هایی که روی سایر پلتفرم‌ها قرار دارند هم به این صرافی اضافه شوند. از آن‌جایی که مکافی شخصیت شکاکی داشت و از اینکه همیشه زندگی‌اش توسط دولت‌ها و سازمان‌ها نظارت شود شاکی بود، تصمیم گرفت در مکافی‌دکس هیچ اطلاعاتی از مشتریان ذخیره نشود. بعد از آن مکافی توکن ترون (TRX) را هم به پلتفرم صرافی خود افزود و وعده داد که مک‌آفی‌دکس از تمام توکن‌های TRC10 و TRC20 پشتیبانی خواهد کرد.

جان مکافی در سال ۲۰۲۰، توکن حریم خصوصی خود به نام Ghost (شبح) را که با الگوریتم گواه اثبات سهام کار می‌کند به بازار عرضه کرد. به قول خودش این رمزارز شما را هنگام تراکنش به یک شبح آنلاین تبدیل می‌کند. اما در آگوست همین سال در توییترش عنوان کرد که پروژه Ghost را رها می‌کند، چون مدیر پروژه جاش کیس (Josh Case) توانایی توسعه آن را ندارد و شکست این ارز دیجیتال حتمی خواهد بود.

افشای هویت ساتوشی ناکاموتو و پیش‌بینی بیت کوین ۱ میلیون دلاری

جان مکافی کیست -
افشای هویت ساتوشی ناکاموتو و پیشبینی بیتکوین ۱ میلیون دلاری

اگر می‌خواهید بدانید جان مکافی کیست باید بگوییم که او از اعتبار کاری و تاثیرگذاری حرف‌هایش به منظور جلب توجه افکار عمومی و مطرح شدن در رسانه‌ها استفاده می‌کرد. این تاکتیکی بود که او خیلی به آن علاقه داشت. مثلاً جان مکافی در سال ۲۰۱۷ گفته بود که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰ هزار دلار می‌رسد. مسیر کاری حرفه‌ای تاثیرگذار او باعث شد خیلی‌ها این حرف را جدی بگیرند. اما وقتی در پایان ۲۰۲۰ این اتفاق نیافتاد، مجدداً گفت که ارزش بیت کوین در سال ۲۰۲۱ به ۱ میلیون دلار خواهد رسید. مکافی در مصاحبه‌ای با فوربس گفته بود:

بیایید واقع‌بین باشیم. فقط ۲۱ میلیون بیتکوین در جهان وجود دارد و ۷ میلیون از آن‌ها برای همیشه از دست رفته است و اگر ساتوشی مرده باشد، چند میلیون دلار دیگر باید به این پیش‌بینی اضافه کنیم.

اما بعدها گفت که بیت کوین ۱ میلیون دلاری تنها یک حقه بوده است و می‌خواسته توجهات را به سمت خود جلب کند. در ماه مارس ۲۰۲۱ جان مکافی در دادگاه فدرال منهتن به اجرای طرح پامپ و دامپ در زمینه قیمت ارزهای دیجیتال متهم شد. در واقع او تعداد زیادی رمزارز ارزان خریداری کرد و با اطلاعات غلط و گمراه‌کننده و با کمک اعتبارش آن‌ها را به قیمت گزافی به مردم فروخت.

جان مکافی در ۱۷ آوریل ۲۰۱۹ گفت که ساتوشی ناکاموتوی واقعی را می‌شناسد و او را بزودی به همه معرفی می‌کند. او گفته بود: «هر روز به‌تدریج بخشی از هویت او را فاش می‌کنم تا زمانی که خودش را معرفی کند. اگر این کار را نکند خودم او را معرفی خواهم کرد». اما دقیقاً ۶ روز بعد در ۲۳ آوریل عنوان کرد که به‌خاطر اینکه محاکمه‌اش نزدیک است، ممکن است فاش کردن هویت ناکاموتو برای او دردسر ایجاد کند و این کار را نخواهد کرد. در آن زمان افراد زیادی فکر می‌کردند که این حرکت مکافی به‌ دلیل نزدیک بودن انتخابات نوعی بازاریابی سیاسی است. اما او این حرف‌ها را قبول نمی‌کرد و می‌گفت:

مردم فراموش کرده‌اند که من یکی از بهترین افراد در حوزه فناوری هستم. کل زندگی من صرف پیدا کردن افرادی شده که در پنهان کردن هویت خود بهترینند. یافتن ساتوشی برای من بسیار آسان بود.

او همچنین به عرضه رمز ارزهای بانک مرکزی (CBDC) معترض بود و درباره تاثیر آن بر صنعت کریپتوکارنسی گفته بود:

اگر از ارز دیجیتال یوان استفاده کنید به شما قول می‌دهم که هر ثانیه زندگی شما نظارت و تجزیه و تحلیل خواهد شد.

ثروت جان‌ مکافی چقدر است؟

همانطور که قبلاً گفتیم ارزش سهام جان مکافی در شرکت McAfee Associates در سال ۱۹۹۴، ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده بود. اما در بحران مالی ۲۰۰۹ عنوان کرد که ارزش شرکت به ۴ میلیون دلار سقوط کرده است. او در نهایت شرکت آنتی‌ویروس مکافی را به مبلغ ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به اینتل فروخت. مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاری‌های اشتباه، از جمله شرط‌بندی‌های بزرگ روی اوراق قرضه برادران لمن (Lehman Brothers) برای مکافی میلیون‌ها دلار ضرر به همراه داشت و او را مجبور به فروش بخش بزرگی از املاک و دارایی‌هایش کرد. مثلاً او مجبور شد املاک ایالت کلرادو که ۲۵ میلیون دلار ارزش داشت را فقط ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار بفروشد. میزان ثروت مکافی پیش از مرگ او در هاله‌ای از ابهام است. اما منابع مختلف تخمین می‌زنند ثروت خالص او حداقل ۱۴ میلیون دلار و حداکثر ۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار است.  

چند نقل قول از جان مکافی

جان مکافی کیست -
چند نقل قول از جان مکافی

اولین رمزارز محبوب من DAI است. چون قیمت آن هرگز بیش از ۱ سنت جابه‌جا نمی‌شود. دومین ارز دیجیتال محبوبم هم مونرو است. من مطمئنم که مونرو به رقیبی جدی برای سایر کریپتوکارنسی‌ها تبدیل می‌شود.

آنچه که خطرناک است، کاربرانی هستند که دیوانه‌وار روی کریپتو سرمایه‌گذاری می‌کنند اما از آن استفاده نمی‌کنند. این دیوانگی است! اگر آن را خرج نکنید، امید پولدارشدن متلاشی می‌شود. همه فکر می‌کنند کریپتو برای ترید کردن است. در واقع رمزارز برای تراکنش است، اینکه چیزهایی با کریپتو بخرید.

توکن لیبرای شرکت فیسبوک مزخرف است و انحرافی از دنیای رمزنگاری محسوب می‌شود. کریپتوکارنسی آمده تا ما را از تحت کنترل بودن رها کند. اما توکن لیبرا چیزی جز کنترل و نظارت نیست.

کسانی که آن‌قدر دیوانه هستند که فکر کنند می‌توانند دنیا را تغییر دهند، همان کسانی هستند که این کار را انجام می‌دهند.

موبایل ما تبدیل به بزرگترین جاسوس روی زمین شده است.

ترس معمول‌ترین واکنش به چیزی است که نمی‌فهمیم. برای دولت‌ها این واکنش معمولی و دلگرم کننده است.

 

مکافی منتقد جدی طلای دیجیتال خطاب کردن رمزارز بیت‌کوین بود. او می‌گفت:

مرتبط کردن چیزهای مختلف به طلا، فقط به افرادی که طلا دارند قدرت بیشتری می‌دهد.

 او بارها به قراردادهای هوشمند ابراز علاقه کرده و آن‌ها را آینده جهان خوانده بود. او می‌گفت:

شما به کاربرد ابزارهای دیجیتال نیاز دارید، نه طلای دیجیتال!

استیو جابز برای من یک دوست و یک راهنما بود که بیش از آن‌چه که بتوانم بگویم دلم برایش تنگ شده است.

بگذارید حقیقت را به شما بگویم… من یک چیزی را در زندگی یاد گرفتم. هیچ چیزی بدتر از اخبار بد نیست. این یک حقیقت است و هر چه چیزهای بدتری درباره شما بگویند، قدرت بیشتری به شما می‌دهند.

کسی که رابطه بین قلب و ذهن انسان را درک می‌کند، همیشه می‌تواند به تکنولوژی مدنظر آدم‌ها دست پیدا کند.

اپلیکیشن‌های رایگان از شما اجازه دسترسی به ایمیل، پیام‌ها و تماس‌ها و ضبط صفحه موبایلتان را می‌خواهند. چرا باید کسی میلیون‌‌ها دلار صرف توسعه اپلیکیشنی کند و آن را در اختیار شما قرار دهد؟ به خاطر خوش‌قلبی؟ واقع‌بین باشید.  

کریپتو هر تلاشی برای مالیات گرفتن را از بین می‌برد و من فکر می‌کنم این چیز خوبی است.

بیت‌کوین به طور کلی ایده‌ای عالی است. اما نگهداری کیف پول روی تلفن هوشمند بدترین ایده دهه است.

شما نمی‌توانید چیزهایی مثل بیت‌کوین را متوقف کنید. مثل این است که سعی کنید جلوی انفجار باروت را بگیرید.

سکانس آخر؛ مرگ جان مکافی در زندان

مکافی که در تنسی به اتهام فرار مالیاتی و در نیویورک به کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال متهم شده بود، سال‌ها از ترس محاکمه قضایی از آمریکا گریخته بود و بعضاً روی قایق لوکس تفریحی‌اش (yacht) زندگی می‌کرد. در اکتبر سال ۲۰۲۰ وقتی که با پاسپورت بریتانیایی در حال سفر به استانبول بود توسط پلیس اسپانیا دستگیر شد. پس از تحمل ۹ ماه حبس، زمانی که دادگاه اسپانیا به استرداد او به ایالات متحده رای مثبت داد، در سلول زندان خودکشی کرد. وکیلش می‌گوید که او فرصت اعتراض به این حکم را داشت اما دیگر نمی‌توانست زندان را تحمل کند. جان مکافی در یکی از آخرین توئیت‌هایش در ۱۸ ماه جون برای بیش از یک میلیون فالوئر خود نوشته بود: «همه قدرت‌ها فساد می‌کنند. مراقبت باشید به کدام قدرت اجازه می‌دهید تا دموکراسی را در دست بگیرد». اگر می‌خواهید درباره جزئیات روزهای آخر زندگی مکافی بدانید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را بخوانید:

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • جان مکافی کیست؟

جان مکافی یک برنامه‌نویس آمریکایی است که در ابتدا فقط به‌عنوان سازنده آنتی‌ویروس McAfee شناخته می‌شد؛ اما در ادامه مسیر حرفه‌ای خود، فعالیت‌هایی مانند تاسیس صرافی غیرمتمرکز مکافی دکس، نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و… انجام داد.

  • دلیل مرگ جان مکافی چه بود؟

جان مکافی که در زندانی در بارسلونا بازداشت بود، در تاریخ ۲۳ ژوئن سال ۲۰۲۱ در سلول زندان به زندگی خود پایان داد. او قبل از مرگ خود گفته بود که اگر با دار زدن کشته پیدا شود، به این معنی است که او کشته شده است؛ با این وجود، وزارت دادگستری کاتالان اعلام کرد تمام شواهد مبنی بر این است که جان مکافی خودکشی کرده است.

آیا با مرگ جان‌ مکافی دفتر زندگی او بسته خواهد شد؟

جان مکافی در دنیای تکنولوژی برای مدتی طولانی یک اسطوره مثال‌زدنی بود. اما بسیاری از مردم در سال‌های اخیر او را به خاطر زندگی عجیب‌وغریب و جنجالی‌ در آمریکای مرکزی و فعالیت‌ در شبکه‌های اجتماعی شناختند. مکافی در عین حال که به شکست‌ها و به باد دادن ثروتش اعتراف می‌کرد، دست از تلاش برای انجام کارهایی که فکر می‌کرد درست هستند برنمی‌داشت. حالا که می‌دانید جان مکافی کیست خودتان قضاوت کنید که آیا با پایان زندگی‌اش، بزودی نام او هم فراموش خواهد شد یا نه؟

منبع
cnet.combusinessinsider.comwashingtonpost.com

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا