اخبار بیت کوین

علت ریزش بازار کریپتو در ساعات اخیر چه بود؟

بازار رمزارزها طی ساعات گذشته ریزش ناگهانی را تجربه کرد و فروش گسترده از جانب معامله‌گران باعث شد تا در این بازه مارکت کپ کل بازار کریپتو ۲.۵۰٪ سقوط کند و به ۱.۹۴ تریلیون دلار برسد. قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم نیز بیش از ۲.۵٪ کاهش یافت.

به نقل از کوین گیپ، به دنبال ریزش شدید بازار در ساعات گذشته، بیش از ۶۰ میلیون دلار از پوزیشن‌های معاملاتی لیکویید شد و حجم لیکویید شدن ۲۴ ساعته به بیش از ۳۰۰ میلیون دلار رسید.

بر اساس داده‌های کوین گلس، تنها ۲۱۷ میلیون دلار پوزیشن لانگ در ۲۴ ساعت گذشته لیکویید شده و بیش از ۱۰۳ هزار معامله‌گر متضرر شده‌اند. بزرگترین پوزیشن لیکویید شده با ارزشی بالغ بر ۹.۷۰ میلیون دلار نیز در صرافی بایننس رخ داده است. به نظر می‌رسد حجم بالای لیکویید شدن پوزیشن‌ها یکی از دلایل ریزش بازار بوده باشد.

نمودار حجم پوزیشن‌های لیکویید شده - منبع: Coinglass
نمودار حجم پوزیشن‌های لیکویید شده – منبع: Coinglass

علاوه بر این، طی ۲۴ ساعت گذشته، سود باز قراردادهای آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو (CME) و صرافی بایننس به ترتیب ۳٪ و ۴٪ کاهش یافته که با کاهش ورودی سرمایه جدید به صندوق‌های ETF اسپات همزمان شده است. سود باز قراردادهای آتی اتریوم نیز در ۲۴ ساعت گذشته کاهش یافته اما عمده کاهش آن در چند ساعت گذشته اتفاق افتاده است.

همچنین با توجه به داده‌های بازار آپشن، روز جمعه ۷۱ هزار قرارداد اختیار بیت کوین با ارزشی بالغ بر ۳.۷ میلیارد دلار و ۷۹۲ هزار قرارداد اتریوم معادل ۲.۳ میلیارد دلار منقضی خواهند شد. به نظر می‌رسد فشار فروش معامله‌گران پیش از انقضای این قراردادها با پیش‌بینی نوسانات قیمت در روزهای آتی، فشار نزولی بر بازار وارد کرده باشد.

همه نگاه‌ها به صورتجلسه FOMC

علاوه بر تمام موارد گفته شده، ساعاتی دیگر صورتجلسه نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) در ماه ژانویه منتشر خواهد شد. پیش از این انتظار می‌رفت نرخ بهره در ماه مارس (اردیبهشت) کاهش یابد اما انتشار نرخ تورم بالاتر از پیش‌بینی‌ها و مواضع هاوکیش مقامات فدرال رزرو باعث شده تا این اتفاق به نیمه دوم سال جاری موکول شود.

در همین حال، شاخص دلار آمریکا امروز از ۱۰۴ فراتر رفت و به روند صعودی خود در چند هفته گذشته ادامه داد. از لحاظ تاریخی، روند صعودی دلار آمریکا اغلب با ریزش قیمت بیت کوین همراه بوده است.

آیا بیت کوین در آستانه اصلاح ۱۰٪ قرار دارد؟

علی مارتینز (Ali Martinez)، یکی از تحلیلگران مطرح بازار کریپتو معتقد است قیمت بیت کوین در ۳ روز آینده می‌تواند تا ۱۰٪ کاهش یابد. بر اساس توییت این تحلیلگر، اندیکاتور تی‌دی سکوئنشال (TD Sequential) در تایم فریم ۳ روزه بیت کوین سیگنال فروش صادر کرده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۳ روزه - منبع: Ali Martinez/X
نمودار بیت کوین تایم فریم ۳ روزه – منبع: Ali Martinez/X

به گفته مارتینز، دو سیگنال فروش قبلی این اندیکاتور قیمت بیت کوین را ۱۰٪ کاهش داده بود، بنابراین این بار هم ممکن است این اتفاق رخ دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا