اخبار اتریوم

بررسی ۳ عامل مهم که می‌تواند به رشد قیمت اتریوم تا محدوده ۴٬۰۰۰ دلار کمک کنند

هرچند که قیمت بیت کوین بعد از رسیدن آن به محدوده ۶۹٬۰۰۰ دلار کاهش یافت، اتریوم همچنان قدرت خود را حفظ کرده و به نظر می‌رسد ممکن است به محدوده ۴٬۰۰۰ دلار برسد.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت اتریوم در ۵ مارس (۱۶ آذر) به رکورد ۳٬۸۳۹ دلار رسید و به نظر می‌رسد رالی ۱۵٪ آن در هفته گذشته همچنان ادامه دارد. قیمت ETH همچنان در محدوده ۳٬۸۰۰ دلار در نوسان است اما هنوز ۲۸٪ کم‌تر از رکورد تاریخی خود یعنی ۴٬۸۹۱ دلار قرار دارد.

نمودار قیمت اتریوم
نمودار قیمت اتریوم – منبع: تریدینگ ویو

حجم معاملات روزانه اتریوم هم ۶۸٪ افزایش یافته و به ۳۳ میلیارد دلار رسیده است. مارکت کپ ETH هم به محدوده ۴۵۳ میلیارد دلار نزدیک شده و جایگاه خود به عنوان دومین رمزارز برتر جهان را تقویت کرده است.

علاوه بر عواملی مثل افزایش جریان ورود سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین و هاوینگ آن در ماه آینده، به نظر می‌رسد ۳ عامل دیگر می‌تواند به رشد اتریوم کمک کند. این ۳ عامل عبارتند از:

کاهش ذخایر صرافی‌ها

یکی از عوامل موثر بر رشد اتریوم، کاهش عرضه آن در صرافی‌ها است. داده‌های وب سایت گلس‌نود (Glassnode) نشان می‌دهد که ذخایر ETH در صرافی‌ها پس از کاهش ۷.۷٪ خود در ۹۰ روز گذشته، به ۱۳.۱۴ میلیون توکن رسیده که کف آن در ۲۰ ماه گذشته محسوب می‌شود.

ذخایر اتریوم در صرافی‌ها
ذخایر اتریوم در صرافی‌ها – منبع: گلس‌نود

جریان ورود و خروج اتریوم از صرافی‌ها در اکتبر ۲۰۲۳ (مهر) به تعادل رسیده بود اما از این تاریخ به بعد، برداشت اتریوم افزایش یافت. در این مدت قیمت اتریوم هم ۱۳۰٪ رشد کرد.

کاهش ذخایر ETH در صرافی‌ها به این معنی است که سرمایه‌گذاران توکن‌های خود را به کیف پول‌هایشان واریز کرده‌اند چون تمایل به فروش آن‌ها در کوتاه‌مدت ندارد. این داده‌ها با افزایش انباشت نهنگ‌ها در چند هفته گذشته هم تطابق دارد. به عبارت دقیق‌تر، داده‌های گلس‌نود نشان می‌دهد که تعداد کیف پول‌های حاوی ۱۰۰٬۰۰۰ دلار اتریوم (یا بیشتر) از ابتدای فوریه (بهمن) افزایش یافته است.

تعداد کیف پول‌های حاوی حداقل ۱۰۰٬۰۰۰ دلار توکن ETH
تعداد کیف پول‌های حاوی حداقل ۱۰۰٬۰۰۰ دلار توکن ETH – منبع: گلس‌نود

نمودار بالا نشان می‌دهد که کیف پول‌های حاوی حداقل ۱۰۰٬۰۰۰ دلار اتریوم از ۹۴٬۶۲۰ کیف پول در ۱ ژانویه (۱۱ دی) به ۱۴۱٬۴۰۶ کیف پول ۴ مارس (۱۵ اسفند) افزایش یافته است.

افزایش تعداد اتریوم‌های استیک‌شده

تعداد اتریوم‌های استیک‌شده در بیکن چین (Beacon Chain) هم اخیرا به شدت رشد کرده است. داده‌های وب سایت «Dune Analytics» هم نشان می‌دهد بیش از ۳۱.۵۸ میلیون ETH به ارزش ۱۱۹.۸ میلیارد دلار استیک شده است. به عبارت دیگر، ۲۶.۳٪ از ETHهای عرضه‌شده قابل معامله نیست و بیش از ۹۸۷٬۰۰۰ اعتبارسنج در شبکه اتریوم وجود دارد.

داده‌های مربوط به بازار استیکینگ ETH
داده‌های مربوط به بازار استیکینگ ETH – منبع: Dune Analytics

استیکینگ اتریوم توسط پلتفرم‌هایی مثل راکت پول (Rocket Pool)، لیدو (Lido) و اترفای (EtherFi) انجام می‌شود. اترفای امکان استیکینگِ کم‌تر از ۳۲ ETH را فراهم کرده و به کاربرانش اجازه می‌دهد از دارایی‌های استیک‌شده خود به عنوان وثیقه در بخش دیفای استفاده کنند.

داده‌های وب سایت بلاک بیتس (BlockBeats) نشان می‌دهد که ارزش کل سرمایه قفل‌شده اترفای از مرز ۲ میلیارد دلار عبور کرده و پذیرش و محبوبیت بخش استیکینگ ETH را تقویت کرده است.

رشد اوپن اینترست اتریوم

افزایش تقاضای معاملات اهرم‌دار باعث شده است اوپن اینترست قراردادهای فیوچرز اتریوم از ۱۱.۹۸ میلیارد دلار به رکورد ۱۳ میلیون دلار برسد. شایان ذکر است که اوپن اینترست ETH آخرین بار در ۹ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۸ آبان ۱۴۰۰) به این محدوده رسیده بود.

سود باز اتریوم به دلار
اوپن اینترست اتریوم به دلار – منبع: Coinglass

داده‌های وب سایت کوین‌گلس (Coinglass) نشان می‌دهد که اوپن اینترست قراردادهای فیوچرز اتریوم در ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) به بالای ۸ میلیارد دلار رسید و بیش از ۲ سال در پایین این سطح قرار داشت. به عبارت دیگر این شاخص در کم‌تر از دو هفته نزدیک به ۵۰٪ رشد کرده و نشان داده که تقاضای موقعیت‌های اهرم‌دار ETH افزایش یافته است.

به طور کلی تحلیل آنچین و بازار مشتقات اتریوم نشان می‌دهد که معامله‌گران همچنان امیدوار هستند کمیسیون بورس آمریکا ETFهای اسپات ETH را تایید کرده و به رشد قیمت آن در آینده کمک کنند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا