اخبار بیت کوین

چرا قیمت بیت کوین ثابت مانده است؟ نگاهی واقع‌بینانه به وضعیت فعلی

بیت کوین بیش از ده هفته است که در یک محدوده ۱۰٬۰۰۰ دلاری در حال نوسان است و همچنان نتوانسته اوج جدیدی را به ثبت برساند. علیرغم تلاش‌های مکرر برای شکستن مقاومت ۷۲٬۰۰۰ دلاری یا سقوط به زیر ۶۰٬۰۰۰ دلار، این ارز دیجیتال همچنان در محدوده مذکور باقی مانده که بلاتکلیفی معامله‌گران را نشان می‌دهد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در زمان نگارش این مطلب، قیمت بیت کوین حدود ۰.۲۵٪ کاهش یافته و حجم معاملات نسبتا پایین باعث شده تا امروز کف ۶۷٬۵۲۲ دلاری به ثبت برسد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

اما دلیل ثابت ماندن قیمت بیت کوین چیست؟ در این مطلب دلایل احتمالی روند کنونی را بررسی می‌کنیم.

حمایت اوج ۲۰۲۱ از بیت کوین

همانطور که بالاتر گفتیم، قیمت بیت کوین نزدیک به ده هفته است که بین ۶۰٬۰۰۰ تا ۷۲٬۰۰۰ دلار در نوسان است و به دنبال آن است تا رکوردهای قبلی خود را به سطح حمایتی تبدیل کند.

دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades)، تحلیگر مطرح می‌گوید بیت کوین حدود ۱۱ هفته گذشته را نزدیک به اوج چرخه قبلی خود سپری کرده است. اگر نگاهی به گذشته بیندازیم می‌بینیم بیت کوین معمولا تمایل داشته تا ۴ تا ۸ هفته حول اوج چرخه قبلی خود نوسان کند.

وی در این باره می‌گوید:

در طول چرخه‌های قبلی بیت کوین ۴ تا ۸ هفته در حوالی اوج چرخه‌های گذشته خود نوسان کرده که همگی به افزایش چشمگیر قیمت منجر شده‌اند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته - منبع: Daan Crypto Trades
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته – منبع: Daan Crypto Trades

قیمت بیت کوین پس از رسیدن به اوج ۷۳٬۸۳۵ دلاری، به فاز تثبیت وارد شد. همانطور که در تحلیل آنچین روز گذشته بررسی کردیم، داده‌های گلسنود نشان می‌دهد عملکرد بزرگترین ارز دیجیتال بازار در تایم فریم هفتگی، ماهانه و سه‌ماهه نسبت به چرخه‌های قبلی ضعیف بوده است.

از نظر تاریخی، هر زمان که در یک بازه ۹۰ روزه، قیمت بیت کوین در این سه‌تایم فریم بیش از ۲۰٪ رشد داشته را می‌توان معادل یک روند صعودی گسترده دانست. با این حال، طی سه‌ماه گذشته این شرایط تنها ۵ روز برای بیت کوین صادق بوده که نشان می‌دهد بازار نسبت به چرخه‌های قبلی کمی محدودتر شده است.

عملکرد هفتگی، ماهانه و سه‌ماهه بیت کوین – منبع: Glassnode
عملکرد هفتگی، ماهانه و سه‌ماهه بیت کوین – منبع: Glassnode

نهنگ‌ها در حال انباشت هستند

تثبیت قیمت بیت کوین در حالی رخ می‌دهد که میزان کوین‌های منتقل شده به صرافی‌ها در هفته‌های اخیر افت محسوسی را تجربه کرده است. از ۳۰ آپریل تا ۲۸ می (۱۱ اردیبهشت تا ۸ خرداد)، تعداد کیف پول‌های منتقل کننده بیت کوین به صرافی‌ها از ۵۲٬۹۶۸ به ۲۵٬۹۰۴ کاهش یافته که از انباشت نهنگ‌ها حکایت می‌کند. در حال حاضر، نهنگ‌ها (آدرس‌هایی حاوی بیش از ۱۰۰۰ واحد بیت کوین) در حال خرید بیشتر هستند که به کاهش نوسانات بازار منجر شده است.

تعداد آدرس‌های واریز کننده بیت کوین به صرافی‌ها - منبع: CryptoQuant
تعداد آدرس‌های واریز کننده بیت کوین به صرافی‌ها – منبع: CryptoQuant

بر اساس داده‌های وب‌سایت اینتو د بلاک، در سه‌ماه گذشته تعداد آدرس‌های حاوی ۱۰۰٬۰۰۰ تا ۱۰ میلیون دلار بیت کوین افزایش یافته است.

تعداد آدرس‌های حاوی ۱۰۰٬۰۰۰ تا ۱۰ میلیون دلار بیت کوین - منبع: IntoTheBlock
تعداد آدرس‌های حاوی ۱۰۰٬۰۰۰ تا ۱۰ میلیون دلار بیت کوین – منبع: IntoTheBlock

حمایت قوی سرمایه‌گذاران

در حال حاضر قیمت بیت کوین بالاتر از ۶۵٬۰۰۰ دلار ثبات پیدا کرده است. مایکل فن دی پوپ (Michaël van de Poppe)، تحلیلگر مطرح می‌گوید در حال حاضر احتمالا باز هم شاهد نوسان قیمت بیت کوین بین ۶۷٬۰۰۰ تا ۷۰٬۰۰۰ دلار خواهیم بود و حمایت ۶۰٬۰۰۰ دلاری اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

وی در این باره می‌گوید:

من ترجیح می‌دهم قیمت بالای ۶۷٬۰۰۰ دلار باقی بماند، اگر این اتفاق رخ نداد ممکن است دوباره برای آزمایش احتمالی محدوده انباشت به حوالی ۶۰٬۰۰۰ تا ۶۲٬۰۰۰ دلار برگردیم.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: Michael van de Poppe
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: Michael van de Poppe

بر اساس شاخص IOMAP وب‌سایت اینتو د بلاک، در حال حاضر سطوح حمایتی قوی برای بیت کوین ایجاد شده است. بر اساس این شاخص، حدود ۱.۵۹ میلیون آدرس ۴۷۸٬۸۰۰ واحد بیت کوین را در حوالی حمایت ۶۰٬۰۰۰ دلار خریداری کرده‌اند، این نشان می‌دهد قیمت بیت کوین احتمالا به این سادگی به زیر این حمایت سقوط نخواهد کرد.

شاخص IOMAP  بیت کوین - منبع: IntoTheBlock
شاخص IOMAP بیت کوین – منبع: IntoTheBlock

در حالی که چند هفته از هاوینگ گذشته است، قیمت بیت کوین به فاز تثبیت وارد شده و احتمالا پیش از آغاز روند صعودی چشمگیر، مدتی را بین ۶۰٬۰۰۰ تا ۷۰٬۰۰۰ دلار سپری خواهد کرد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا