مبتدی مقالات

چه عواملی باعث افزایش قیمت اتریوم کلاسیک در روزهای اخیر شد؟

قیمت اتریوم کلاسیک در روزهای اخیر سر به فلک کشیده است. اما دلیل افزایش قیمت چیست؟

چرا قیمت اتریوم کلاسیک در حال افزایش است؟ این سؤال در روزهای اخیر تبدیل به پرسش روز شده است. اتریوم کلاسیک که در تاریخ ۲۸ آوریل با قیمت ۳۵.۱۱ دلار معامله می‌شد، تنها در عرض چند روز و در تاریخ ۱۰ ماه مه، با ۲۹۰ درصد افزایش قیمت به ۱۷۳ دلار رسید.

دلیل رکوردشکنی و افزایش قیمت اتریوم کلاسیک اما، ترکیبی از هیاهوی شبکه‌های اجتماعی و روند قیمتی برادر بزرگترش، اتریوم است.

نباید اتریوم کلاسیک را با اتریوم اشتباه گرفت. در حقیقت، اتریوم کلاسیک، هارد فورکی از اتریوم است که پس از هک شدن سازمان خودمختار غیرمتمرکز (پروژه‌ای مبتنی بر بلاکچین اتریوم) در سال ۲۰۱۶ ایجاد شد.

در آن زمان در جامعه اتریوم در رابطه با چگونگی حل این مشکل یک دوگانگی به وجود آمد. گروهی می‌خواستند تراکنش انجام‌شده را برگردانند. در طرف دیگر، گروه دیگر می‌خواستند به در همان بلاکچین اصلی هک شده به فعالیت خود ادامه دهند. در آخر نیز گروه اول، به کار خود با نام اتریوم ادامه دادند و گروه دوم (با بلاکچین هک شده) فورکی به نام اتریوم کلاسیک ایجاد کردند.

از میان این دو، اتریوم بهتر عمل کرده است. اما در زمان نگارش این مقاله، اتریوم کلاسیک نیز در حال پیشرفت و بازگشت به میدان است.

چرا قیمت اتریوم کلاسیک در حال افزایش است؟

اتریوم کلاسیک چیست

یکی از دلایل افزایش قیمت اتریوم کلاسیک، افزایش قیمت برادر دوقلویش است. اتریوم، محبوب‌ترین دارایی دیجیتال پس از بیت کوین است و طی سال‌ها به‌طور مداوم در حال رشد بوده اما در اواخر ماه آوریل افزایش قیمت ناگهانی را تجربه کرد.

در تاریخ ۱۹ آوریل، اتریوم با قیمتی معادل ۲۱۶۳ دلار معامله می‌شد. در زمان نگارش این مقاله اما دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار رمزارزها با ۷۰ درصد افزایش قیمت طی دو هفته، با قیمت ۴۱۰۰ دلار معامله می‌شود. این افزایش قیمت نتیجه افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران به این شبکه بلاکچین است و تا حدی می‌تواند در ارتباط با توکن‌های غیرقابل‌معاوضه (NFT) و دیده شدن آنها توسط سرمایه‌گذاران باشد.

توکن‌های غیرقابل‌معاوضه یا NFTها، مجموعه‌های دیجیتالی (مانند آثار هنری دیجیتال) هستند که به‌صورت معمول در بلاکچین اتریوم اجرا می‌شوند. نکته قابل‌تأمل این است که برای خرید و معامله این توکن‌ها، ابتدا باید اتریوم خریداری کنید.

افراد مشهوری چون د ویکند (The Weekend)، مارک کوبان (Mark Cuban)، لیندزی لوهان (Lindsay Lohan) و امینم (Eminem) در مدت اخیر همگی با NFTها سروکار داشته و باعث افزایش متوسط علاقه عامه مردم به بلاکچین اتریوم شده‌اند.

بسیاری از کارشناسان ارزهای دیجیتال، از اتریوم به‌عنوان «اینترنت جدید بعدی» یاد می‌کنند چراکه از زیرساخت‌های آن برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) استفاده می‌شود. برنامه‌های غیرمتمرکز، حرکت گسترده‌ای از برنامه‌هایی است که بلاکچین اتریوم را در تمرکززدایی مدل‌های تجاری یاری می‌کنند.

دیانا چن، نویسنده مشهور، در توصیف برنامه‌های غیرمتمرکز آنها را با اینترنت مقایسه می‌کند. اینترنت عمدتاً تحت سلطه شرکت‌های بزرگی همچون گوگل است که می‌خواهند از فعالیت و داده‌های شما، درآمد کسب کنند. به عقیده چن، شبکه غیرمتمرکز از این مسیر فاصله گرفته‌اند و dApp ها بخش مهمی از این جنبش را تشکیل می‌دهند. مزیت اصلی برنامه‌های غیرمتمرکز این است که آنها واسطه‌ها و متمرکز بودن را از بین می‌برند.

برنامه‌های غیرمتمرکز از قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می‌کنند. این قراردادهای کدهایی هستند که به‌صورت خودکار شرایط ذیل توافق را اجرا می‌کنند و به اشخاص ثالث برای این کار وابسته نیستند.

با روند چشمگیر اتریوم و به رخ کشیدن کاربردهایش، مخصوصاً جریان NFT ها، افراد بیشتری توجه خود را به سمت اتریوم کلاسیک معطوف می‌کنند چراکه ارزان‌تر است و بنابراین فضای بیشتری برای رشد دارد.

زمانی که عامه مردم به این درک برسند که اتریوم کلاسیک، همان اتریوم است که می‌توان آن را تقریباً در تمامی صرافی‌های بزرگ همچون رابین‌هود باقیمتی حدود ۷۰ برابر ارزان‌تر از اتریوم خریداری کرد، همه می‌دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد… در آن زمان، شاهد انفجار قیمت اتریوم کلاسیک خواهیم بود.

درحالی‌که بسیاری از حواس‌ها به دوج کوین و سفر پر زرق‌وبرق آن به ماه پرت شده است، شاید بهتر است نگاه‌ها از اتریوم کلاسیک غافل و افزایش قیمت آن غافل نشود. اتریوم کلاسیک، باوجود NFT ها، قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز درصحنه، مطمئناً پتانسیل زیادی برای رشد خواهد داشت.

منبع
laptopmag

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا