متوسط کیف پول

سگویت بومی (Native SegWit) بر روی لجر؛ چگونه آن را راه اندازی کنیم ؟

سگویت (SegWit) یک به روز رسانی پروتکل بیت کوین است که شیوه ذخیره داده‌ها در بلاک چین (blockchain) را تغییر داد. سگویت باعث می‌شود که داده‌های کمتری در هر بلاک بیت کوین ذخیره شود و به همین خاطر است که سگویت را به عنوان راه‌حلی برای مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین معرفی می‌کنند. سگویت در ۲۴ آگوست ۲۰۱۷ از طریق سافت فورک (soft fork) پروتکل بیت کوین انجام شد.

در نهایت سگویت باعث می‌شود که کاربران حدود ۸۰ درصد در کارمزد‌های تراکنش شبکه صرفه‌جویی کنند. در جولای امسال بود که لجر (Ledger) پشتیبانی از سگویت بومی یا نیتیو سگویت (Native SegWit) را بر روی برنامه دسکتاپ خود اضافه کرد. برای استفاده از این مزیت افزوده شده، کار‌هایی باید از جانب کاربر انجام بگیرد. اما در ابتدا به توضیحاتی مختصر توجه نمایید.

Native SegWit که با نام bech32 هم شناخته شده است، قالب آدرس جدیدی دارد و این نوع آدرس‌ها با bc1 شروع می‌شوند. برای استفاده از مزایای این سگویت، کاربران باید بیت کوین‌های خود را به این آدرس‌های جدید انتقال دهند. با مهاجرت به این آدرس‌های جدید، کاربران در آینده کارمزد تراکنش کمتری را خواهند پرداخت.

افرادی که از سگویت بومی استفاده نمی‌کنند، چه قالب آدرسی را به کار می‌برند؟ 

سگویت

اگر از سگویت بومی استفاده نمی‌کنید، دو نوع آدرس دیگر وجود دارد که ممکن است از آنها استفاده کنید. نوع اول همان آدرس‌های اولیه بیت کوین هستند که با رقم ۱ شروع می‌شوند و خرج کردن از این آدرس‌ها از همه آدرس‌های دیگر گران‌تر است. نوع دوم، آدرس‌های Nested SegWit هستند که با رقم ۳ شروع می‌شوند و خرج کردن از این آدرس‌ها مقرون به صرفه‌تر از آدرس‌های نوع اول است و در مقایسه با آدرس‌های نوع اول حدود ۴۰ درصد کارمزد را برای کاربران صرفه‌جویی می‌کنند، اما آدرس‌های سگویت بومی از همه به‌صرفه‌تر هستند و باعث صرفه‌جویی ۸۰ درصدی در کارمزد می‌شوند.

برای استفاده از مزیت آدرس‌های نوع سوم، باید بیت کوین خود را که در آدرس‌های نوع اول و دوم قرار دارد به آدرس‌های نوع سوم انتقال دهید. اگر از کیف پول لجر استفاده می‌کنید، مراحل این کار در این مقاله به شما نشان داده می‌شود.

علاوه بر صرفه‌جویی در کارمزد تراکنش‌ها، اگر مایل به استفاده از وام‌های Atomic Loans با پشتیبانی بیت کوین‌های خود هستید، این آدرس‌های نوع سوم باز ضروری هستند. آدرس‌های سگویت بومی با آدرس‌های قبلی سازگاری دارند و می‌توانید وجوه را از این نوع آدرس به آدرس‌های نوع اول و دوم نیز ارسال کنید.

مهاجرت به سگویت بومی در لجر

توصیه می‌کنیم که قبل از شروع این فرآیند حتما Ledger Live خود را به آخرین نسخه به روز رسانی کنید و همچنین لجر خود را نیز به آخرین نسخه فریمور به روز رسانی کنید.

۱- برنامه Ledger Live را بر روی دسکتاپ خود راه‌اندازی کنید.

سگویت

۲- تب Accounts را باز کنید و بر روی +Add account کلیک کنید.

سگویت

۳- Bitcoin را از منوی کشویی انتخاب کرده و بر روی continue کلیک کنید.

سگویت

۴- از دستورالعمل‌های روی صفحه برای اتصال ابزار لجر خود استفاده کنید و برنامه Bitcoin را باز کنید.

سگویت

۵- در زیر ADD NEW ACCOUNT، چک‌باکس BITCOIN 1 را بررسی کرده و تایید نمایید. توجه داشته باشید که در زیر ADD EXISTING ACCOUNT، ممکن است آدرس شما از نوع اول یا دوم باشد. هر نوع آدرسی که داشته باشید، تاثیری بر مهاجرت شما به سگویت بومی نخواهد داشت. به عنوان مثال، در اسکرین شات (screenshot) زیر، حدود ۰.۰۲۵ بیت کوین در آدرس نوع دوم داریم. توجه داشته باشید که لجر آدرس‌های نوع دوم را با نام segwit و آدرس‌های نوع اول را با نام Legacy می‌شناسد.

سگویت

داشبورد (dashboard) شما مانند زیر به نظر خواهد رسید.

سگویت

۶- بر روی اکانت کلیک کنید و بر روی receive برای ایجاد آدرس سگویت بومی که با bc1 شروع می‌شود، کلیک کنید.

سگویت

۷- این ادرس جدید را کپی کنید و بیت کوین‌های خود را از آدرس‌های قبلی به این آدرس ارسال کنید.

سگویت

۸- ادامه دهید و وجوه را به اکانت سگویت بومی خود ارسال کنید.

سگویت

۹- حالا باید ببینید که وجوه به اکانت جدید فرستاده شده‌اند.

سگویت

آیا شما هم به این آدرس‌های نوع سوم مهاجرت خواهید کرد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
atomic.loans

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا