اخبار عمومی

موسس ویکی‌پدیا: ما قصد جذب سرمایه از طریق ICO نداریم!

جیمی ویلز – موسس ویکی‌پدیا – اخیرا بیان کرد که این دانشنامه آنلاین قطعا به فکر ایجاد ICO نمی‌باشد. ویلز یکی از منتقدین شناخته شده ارز دیجیتال می‌باشد که در گذشته این روش های جذب سرمایه را رد کرد.

ویلز پس از شرکت در کنفرانسی در برلین، بیان کرد که ویکی‌پدیا هرگز درصدد افزایش سرمایه از طریق ‌ICO نخواهد بود. وی گفت:

ما قطعا این کار را انجام نمی‌دهیم. احتمال آن صفر است.

در حال حاضر وبسایت ویکی‌پدیا پنجمین سایت پر بیننده جهان است. هزینه های این سایت از کمک های مالی تامین می‌شود. این خط مشی برای ویکی‌پدیا بی نقص بوده است. ویلز پس از انجام تست های مختلف A/B  بر روی این پلتفرم توانست سرمایه لازم را تامین کند و مردم را مجاب به پرداخت کمک مالی کند.

عدم تمایل این وبسایت به ارزهای دیجیتال و ICO ها، مصاحبه کننده را بر آن داشت که از ویلز بپرسد چرا در کنفرانس شرکت کرده است. ویلز در پاسخ گفت فناوری بلاک چین، یک فناوری بسیار جالب است و مشخصا حبابی است که بسیاری به آن مشتاق و علاقه مند می باشند. علاوه بر این وی اضافه کرد که مردم پول می‌دهند تا وی در کنفرانس ها صحبت کند.

ویلز در این کنفرانس مدعی بود که فضای ارز دیجیتال کاملا در حباب قرار دارد. وی سپس سرمایه گذاری جدید خود با نام ویکی‌تریبون را معرفی کرد. ویکی‌تریبون یک سازمان کاملا جدا از ویکی‌پدیاست. این سازمان به داوطلبان اجازه می‌دهد تا اخبار و تحقیقاتی که بر اساس شواهد عینی است را با هم در میان بگذارند.

ویلز بیان کرد که فضای ارز دیجیتال به روزنامه نگاری و خبررسانی واقعی نیاز دارد. به نظر وی، ویکی‌تریبون این مشکل را حل خواهد کرد. این پلتفرم برای پاسخ به حملات اخیر به رسانه ها و خبرهای جعلی به وجود آمده است.

وی در اکتبر سال گذشته علیه ICO ها هشدار داد و اعلام کرد این اقدامات کاملا کلاهبرداری می باشند و مردم باید در این زمینه کاملا مراقب باشند. مطالعه ای در اوایل سال جاری نشان داد که ۸۰ درصد از ICO های سال گذشته کلاهبرداری بودند که موفق به دریافت ۱۱ درصد از سرمایه سال گذشته شدند. ۷۰ درصد این موارد مربوط به پروژه های با کیفیت بود.

اندکی بعد ویلز مدعی شد وی با بیت کوین پرداخت ها را انجام می‌دهد، موسسه ویکی‌مدیا از سال 2014 دریافت کمک مالی بیت کوین را پذیرفته است. طبق گزارشات فعال ترین ویرایشگر صفحه بیت کوین در ویکی‌پدیا ، چک گرندپا (Czech grandpa) می‌باشد که خود هیچ کدام از ارزهای دیجیتالی را ندارد.

منبع
cryptoglobe

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا