متوسط مقالات عمومی

آیا ارزهای دیجیتال و بلاک چین در سال ۲۰۲۰ عملیاتی می‌شوند؟

شکی نیست که سال ۲۰۱۹ سال تصویب سازمانی بلاک چین بود. کلمه کلیدی بلاک چین و ارز دیجیتال توسط غول های فناوری مانند مایکروسافت، IBM، اوراکل و AWS بسیاری دیگر زمزمه می شد. حتی در فضای ارز دیجیتال غول های بانکداری و شرکت های پرداخت مانند جی پی مورگان، اسکوئر(Square)، سیرکل(Circle)، اسکریل و Wells Fargo در ارائه خدمات ارزهای دیجیتال رشد داشته اند.

با این حال در سه سال گذشته که بلاک چین و ارز دیجیتال موفق به راهیابی به جریان اصلی شده اند، هنوز راهکاری وجود ندارد که توسط این فناوری نوظهور حل شود. همانطور که گفته می شود: بلاک چین راهکاری است که به دنبال یک مشکل می گردد.

مشکل اینجاست که هر چه عملیاتی شدن و قابل استفاده شدن وارد سال چهارم خود می شود تا بتواند درخشندگی این فناوری را به دست آورد، نتایج مالی آن یعنی ارز دیجیتال، شروع به فرسودگی می کند.

همانطور که در مقاله ای از آدرین جفریز (Adrienne Jeffries) در Verge با عنوان “بلاک چین بی معنی است” توضیح داده شده است:

ایده بلاک چین، دفترکل دیجیتالی بهبود یافته رمزنگاری شده که بیت کوین و بیشترین ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می کند، اکنون برای توصیف همه چیز از یک سیستم برای معاملات بین بانکی گرفته تا یک بانک اطلاعاتی زنجیره تأمین جدید برای والمارت استفاده می شود. این اصطلاح چنان گسترش یافته است که به سرعت معنی خود را از دست می دهد.

بخشی از مسئله این است که بلاک چین با وجود قدمت بیش از ۱۰ سال هنوز یک فناوری بسیار جوان است. این فناوری قبل از پیشروی، نیازهای بخشی از جمعیت جهانی را تأمین کرد و خواستار رسیدگی به مشکلات جهان شد. مشکلات عملیاتی همچنان با بلاک چین ادامه دارد: از مقیاس پذیری، سرعت و هزینه، قابلیت همکاری و نبرد غیر متمرکز / متمرکز بین زنجیره های خصوصی و عمومی.

با این حال ۲۰۲۰ می تواند نقطه عطفی برای این صنعت باشد و یا باید باشد. نشانه هایی وجود دارد که شرکت ها به دنبال ایجاد فناوری برای آنها هستند.

آیا اسکوئر گزینه مناسبی است؟

بلاک چین

اسکوئر، شرکت پرداخت فین تک به سرپرستی جک دورسی(Jack Dorsey) مدتهاست که به ارز دیجیتال علاقه داشته است. آنها آن را در پلتفرم خود گنجانده و شاهد استفاده از علائق ویژه بوده اند و آن را به عنوان چیزی برای آینده قلمداد می کنند. با این وجود طنز پشتیبانی کردن از بیت کوین نسبت به یک سرویس پرداخت همان فروشگاهی است که اعلام می کند فقط طلای جامد را برای کالاهای خود می پذیرد.

به دلایلی نقش بیت کوین تعیین شده است که یک ذخیره ارزشی باشد. اول اینکه این ارز در بیشتر مواقع روند صعودی ارزش داشته است و بنابراین چیزی نیست که مردم بخواهند باز آن دست بکشند. دوم، این ارز به سادگی یک ابزار پرداخت خوب نیست زیرا فوری نیست و کارمزد های تراکنش متغیر دارد.

اما دورسی اعلام کرد که این شرکت می خواهد با استفاده از شبکه لایتنینگ(Lightning Network) بیت کوین را برای پرداخت ها قابل استفاده تر کند. شبکه لایتنینگ یک پروتکل پرداخت “لایه دوم” است که در در راس ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین(مانند بیت کوین) اجرا می شود. این امر تراکنش های سریع را بین نود های شرکت کننده امکان پذیر می کند و به عنوان راهکاری برای مشکل مقیاس پذیری بیت کوین مورد استفاده قرار گرفته است.

در واقع این امر به عملیاتی تر شدن ارز دیجیتال کمک می کند و برای شرکتی مانند اسکوئر می تواند درهای بزرگی را برای کاربران خود باز کند که از شبکه جهانی غیرمتمرکز بیت کوین استفاده کنند.

اسرار بیشتر

مسئله این است که شبکه لایتنینگ خام تر و ابتدایی تر از بیت کوین است و هنوز در حال تصفیه و توسعه است و از یک محصول کامل فاصله دارد. بنابراین از نظر تهیه راهکاری برای استفاده از ارز دیجیتال به معنای عملیاتی، باید راهکارهای سریع دیگری نیز وجود داشته باشد.

استفاده از بیت کوین در یک نقطه فروش چندان غیر معمول نیست و در واقع می توان آن را در جاهایی مانند استارباکس، Wholefoods، نوستراداموس و سایر خرده فروشان اصلی به لطف یک شرکت دیگر که نقطه فروش ارز دیجیتال را دارد خرج کرد: Flexa.

اما مجدداً، این راهکار به چیزهای بیشتری نسبت به تنها خرج کردن بیت کوین متکی است. باید از بازرگانان به صورت عمده خرید کنید و این یک مشکل است که توسط فوربز(Forbes) بیان شده است. اما این تنها مربوط به بیت کوین به عنوان یک دارایی قابل خرج نیست بلکه درمورد عادی سازی و قانونی کردن آن تا جایی است که شرکت ها از آن شرمنده نشوند.

مشکل این است که به نظر می رسد استارباکس به همراه تک تک گروه های بزرگی که اکنون ارز دیجیتال را به عنوان پرداخت قبول می کنند، برای تائید کاری که انجام می دهند مشکل دارند. هنگامی که عکسی از رسید تراکنش گرفته شد، یکی از اعضای همراه وینکلووس(Winksvoss) توصیه کرد که کامرون وینکلووس آرم استارباکس را با انگشت شست خود بپوشاند. او به کامرون یادآوری کرد که آنها در اولین اعلان شرکت نمی کنند.

در ونزوئلا نام بزرگ دیگری وجود دارد که از پذیرش بیت کوین خوشحال است اما باز هم آنقدر ساده نیست که فقط به فناوری تکیه کند. رستوران های برگر کینگ در ونزوئلا اکنون به لطف شرکت Cryptobuyer ارز دیجیتال قبول می کنند.

برگر کینگ این سیستم را در مرکز خرید Sambil Caracas آزمایش خواهد کرد و برنامه دارد تا این سیستم را در چهل رستوران این کشور در سال ۲۰۲۰ کامل کند. اگرچه این به نظر امیدوار کننده می رسد اما همانطور که توسط سازمان تجارت جهانی ابداع شده است، این هنوز یک مورد از یک جزیره دیجیتال است.

یک جزیره دیجیتال بودن عامل مهمی است که باید در فضای بلاکچین مورد توجه قرار بگیرد و به یکی دیگر از مشکلات عمده این فناوری می رسد که در بسیاری از جزایر کوچک در سراسر جهان گسترش یافته است: قابلیت همکاری.

زنجیرهای پیوند دهنده

می توان ادعا كرد كه یكی از بزرگترین مشكلات بازدارندگی از عملیاتی شدن جهانی بلاک چین، قابلیت همکاری است. از آنجا که راهکارها ساخته می شوند، آزمایش می شوند و روی آنها کار می شود جدا و انبار شده باقی می مانند. این امر به ویژه در مورد بلاک چین های خصوصی مانند هایپرلجر IBM که بخش عمده ای از راهکارهای بزرگ شرکتهای بزرگ بلاک چین را تشکیل می دهند صادق است. در حقیقت بیش از ۵۰ درصد لیست ۵۰ بلاک چین فوربس  از هایپرلجر استفاده می کنند اما برای نیمه دیگر راهی برای پیوند این راهکار ها با یکدیگر وجود نخواهد داشت.

حتی سازمان تجارت جهانی در مقاله خود با عنوان: “آیا بلاک چین می تواند انقلابی در تجارت بین المللی ایجاد کند“، نیاز به قابلیت همکاری در پیشرفت فناوری بلاک چین را برجسته کرده است.

WTO توضیح می دهد:

توسعه راهکارهای قابلیت همکاری برای جلوگیری از درگیری بین رویکردهای متفاوت و اطمینان از گفتگو با شبکه های بلاکچین با یکدیگر بسیار مهم است و از این طریق امکان استفاده از این فناوری با تمام توان خود را فراهم می کند. جامعه بلاک چین به خوبی از نقاط قوت بازی آگاه است و به طور جدی در حال تحقیق در مورد راهکارهای تکنیکال است.

و در ادامه می گوید:

در حالی که ایده ایجاد بلاک چین های مختلف متعامل یک یا دو سال پیش هنوز یک فرصت دور به نظر می رسید، اکنون راهکارهای عینی شروع به ظهور می کنند.

WTO در ادامه در مورد راهکار هایی که از سال ۲۰۱۸ وجود دارد صحبت کرده است مانند Enterprise Ethereum Alliance که یک چارچوب مبتنی بر استانداردهای مبتنی بر منبع نرم افزاری منبع باز برای بلاک چین های مجاز مبتنی بر اتریوم است که قابلیت همکاری را فراهم می کند.

بین بلاک چین های مجازی که روی بلاک چین عمومی اتریوم ساخته شده است.

علاوه بر این WTO خاطرنشان می سازد که برای دستیابی به یک قابلیت همکاری سیستم بلاک چین واقعاً جهانی ‌ـ که در سال آینده بعید به نظر می رسد ـ باید یا حداقل بریج هایی در سراسر زنجیره ها وجود داشته باشد. یکی از جدیدترین راهکار های بریج سازی که گفته شد مربوط به پروتکل بریج راه اندازی شده توسط سیس کوین(Syscoin) است که به اتریوم، یکی از بزرگترین بلاک چین های قابل استفاده پیوند دارد.

با ایجاد یک بریج قابل تعامل به اتریوم سیس کوین پتانسیل داشتن تنها دو زنجیره در کنار هم را نشان می دهد. شرکت هایی که می خواهند با انتخاب پلتفرم هایی مانند Z-DAG سیس کوین (Zero-Confirmation Directed Acyclic Graph) بلاک چین را برای انجام تراکنش سریعتر قابل استفاده کنند، از این طریق نیز می توانند از قدرت قراردادهای هوشمند اتریوم بهره مند شوند.

به عنوان نمونه که امروزه در فضای ارز دیجیتال رایج است، USDT ، یک استیبل کوین وابسته به دلار آمریکا و ذخایر دارایی تحت مدیریت یک شرکت با نام تتر(Tether) تراکنش های خود را شامل ۵۰ درصد از تراکنش های شبکه اتریوم می داند. اگر این ویژگی را می توان ضمن حفظ ویژگی های خود به زنجیره ای دیگر برون سپاری کرد، مزایای شبکه های USDT و اتریوم به امکان استفاده هر دو کمک می کند.

با این وجود، نگرانی ها این است که برای راهکار های کامل قابلیت همکاری هنوز چند سال دیگر باقی مانده است زیرا این مسئله در سال ۲۰۱۷ در شرکت هایی که در پشت سه پلتفرم بلاک چین قرار دارند، مورد بررسی قرار گرفته است ـ Aion، آیکان(ICON) و Wanchain ـ از ایجاد گروه جدید طرفداری، اتحاد قابلیت همکاری بلاک چین خبر دادند. این اتحاد با هدف ایجاد استانداردهای جهانی پذیرفته شده در جهت ارتقاء اتصال و قابلیت همکاری بیشتر بین شبکه های مختلف بلاک چین انجام شده است.

یا انجام بده یا بمیر

ممکن است کمی زود باشد که به دکمه های ترس بلاک چین ضربه بزنید و به پتانسیل آن نرسید و آنگاه منحرف شدن تنها یک فرصت تلف شده باشد. در سال ۲۰۱۸، سیسکو(Cisco) تنها ۱۸ ماه تحقیق درباره بلاک چین انجام داد تا متوجه شود آینده ای برای آنها در این فضا وجود ندارد و کل بخش آنرا تعطیل کند.

آنوپ نانرا(Anoop Nanra)، رئیس بخش عملیات این شرکت به CNBC گفت:

مدتی طول می کشد تا بسیاری از بازیکنان بازارهای پیچیده سرعت بگیرند.

ممکن است سال جاری به پذیرش کامل و ارتباط عملیاتی بلاک چین نرسد، اما بدون یک پیشرفت بزرگ موفقیت آمیز احتمال دارد در پایان سال این سؤال مطرح شود که بعد از این فناوری در کجا قرار دارد.

منبع
forbes

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا