اخبار خارجی

آیا افزایش قیمت بیت کوین ادامه دارد؟ وضعیت شاخص دلار، S&P500، طلا و نفت چگونه است؟

همزمان با افت شاخص دلار آمریکا، قیمت بیت کوین به بالای ۲۱،۵۰۰ دلار صعود کرد. اما آیا روند بازار رمزارزها تغییر خواهد کرد؟

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، جروم پاول، رییس فدرال رزرو آمریکا در گفتگویی به میزبانی موسسه کاتو در تاریخ ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور)، خاطرنشان کرد بانک مرکزی تا زمانی که تورم کنترل شود، به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد. با این حال، این اظهار نظرها آنقدر که پیش‌بینی می‌شد بر بازارها تاثیر نگذاشت و نشان می‌دهد معامله‌گران، ممکن است از قبل، افزایش احتمالی ۷۵ واحدی نرخ بهره در جلسه بعدی فدرال رزرو در تاریخ ۲۰ تا ۲۱ سپتامبر (۲۹ تا ۳۰ شهریور) را در نظر گرفته باشند.

بیت کوین در چند هفته گذشته همبستگی زیادی با شاخص S&P 500 و همبستگی معکوسی با شاخص دلار آمریکا (DXY) داشته است. حالا به نظر می‌رسد با کاهش تب و تاب شاخص دلار آمریکا پس از رسیدن به بالاترین سطح دو دهه اخیر، دارایی‌های پرریسک در تلاش برای بهبود هستند.

بازارهای سهام آمریکا در تلاشند تا روند ضرر سه هفته‌ای خود را به پایان برسانند. در همین حال، بیت کوین موفق شده است تا مقاومت روانی ۲۱،۰۰۰ دلاری را به سمت بالا بشکند.

آیا رشد اخیر در بازارهای سهام و رمزارز به این معناست که رونق به این بازارها بازگشته است؟ برای پاسخ به این سوال، عملکرد قیمت بیت کوین، شاخص دلار، S&P 500، طلا و نفت خام بررسی شده است.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در تاریخ ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) از حمایت ۱۸،۶۲۶ دلاری افزایش یافت و دو روز بعد، در تاریخ ۹ سپتامبر از ۱۹،۵۲۰ دلار فراتر رفت. در ادامه نیز قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود در حوالی ۲۰،۴۳۴ دلار فراتر رفت.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم فریم ۱ روزه
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم فریم ۱ روزه

شاخص قدرت نسبی (RSI) به محدوده مثبت بازگشته است و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نیز در حال کاهش و صاف شدن است؛ این ممکن است حاکی از افت قدرت فروشندگان بر بازار باشد.

میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در محدوده ۲۱،۹۸۱ دلار، مقاومت بعدی در مسیر بیت کوین است و در صورت شکسته شدن، احتمالا قیمت تا مقاومت سربار (overhead resistance) در حوالی ۲۵،۲۱۱ دلار افزایش خواهد یافت. در صورتی که این مقاومت شکسته و کندل بالاتر از آن بسته شود، الگوی کف دو قلویی که قبلا بررسی شده است تکمیل خواهد شد.

در صورت تکمیل الگوی کف دو قلو، رالی جدیدی آغاز شده و ممکن است قیمت تا هدف الگو در حوالی ۳۱،۷۹۶ دلار افزایش یابد.

در سمت مقابل، اگر قیمت از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۲۵،۲۱۱ دلار) کاهش یابد، ممکن است برای چند روز به فاز تثبیتی وارد شویم.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته

با توجه به نمودار ۴ ساعته، مومنتوم جفت ارز بیت کوین – دلار آمریکا پس از شکستن مقاومت ۱۹،۵۲۰ دلار افزایش یافته است. همچنین میانگین‌های متحرک تقاطعی صعودی را تکمیل کرده‌اند که نشان می‌دهد خریداران فعلا کنترل بازار را در اختیار دارند. با این حال، اندیکاتور RSI در محدوده اشباع خرید قرار گرفته است و نشان می‌دهد احتمالا در کوتاه‌مدت قیمت تثبیت شده یا دچار اصلاح جزئی خواهد شد.

در صورتی که قیمت از سطوح فعلی یا مقاومت سربار ۲۱،۹۰۰ دلاری کاهش پیدا کند اما به زیر ۲۰،۵۷۶ دلار نرسد، می‌توان این طور استنباط کرد که احساسات معامله‌گران از فروش در زمان افزایش قیمت به خرید در کف تغییر کرده است. در این صورت، احتمال شکسته شدن محدوده ۲۱،۹۰۰ دلاری و صعود به بالای آن افزایش خواهد یافت.

اما کاهش قیمت به زیر میانگین‌های متحرک نشان‌دهنده ضعف بیت کوین خواهد بود. چنین اتفاقی نشان می‌دهد رشد قیمت کنونی ممکن است یک رالی گول زننده (Sucker rally) بوده باشد.

تحلیل تکنیکال شاخص دلار آمریکا

شاخص دلار آمریکا (DXY)، در روندی صعودی در حال اصلاح شدن است. این شاخص پس از آنکه به اوج چند ساله خود در حوالی ۱۱۰.۷۸ رسید، با فروش معامله‌گران، کاهش یافت و تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (۱۰۸.۶۴ دلار) سقوط کرد.

نمودار شاخص دلار آمریکا تایم فریم ۱ روزه
نمودار شاخص دلار آمریکا تایم فریم ۱ روزه

در حالی که رشد میانگین‌های متحرک مزیتی برای خریداران به شمار می‌رود، شاخص قدرت نسبی DXY واگرایی منفی را نشان می‌دهد که حاکی از تضعیف احتمالی حرکت صعودی است. در صورتی که قیمت پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بسته شود، احتمالا تا خط روند صعودی (خط مورب آبی رنگ) کاهش خواهد یافت.

این خط روند، محدوده مهمی است و در صورتی که به سمت پایین شکسته شود، شاهد تغییر روند احتمالی خواهیم بود. پس از آن این شاخص می‌تواند به ۱۰۴.۶۳ کاهش یابد. در صورت ریزش به زیر این محدوده، می‌توان این طور استنباط کرد که DXY به اوج خود رسیده و حالا روند نزولی را آغاز کرده است.

در سمت مقابل، بازگشت قیمت در حوالی میانگین‌های متحرک به سمت بالا، نشان‌ می‌دهد احساسات همچنان صعودی باقی مانده‌اند و معامله‌گران، به افت قیمت به عنوان فرصتی برای خرید نگاه می‌کنند. در ادامه اگر شاخص دلار آمریکا از ۱۱۰.۷۸ بالاتر برود، احتمالا در ادامه تا ۱۱۳.۹۵ افزایش خواهد یافت.

تحلیل تکنیکال شاخص S&P 500

شاخص S&P 500 در حال تشکیل کف قیمت خود است و به دنبال آن است تا حوالی ۳۹۰۰ دلار افزایش یابد. علاوه بر این، قیمت به تازگی از خط روند صعودی خود به سمت بالا بازگشته است که نشان می‌دهد خریداران در سطوح پایین در حال خرید هستند.

نمودار شاخص S&P 500 تایم فریم ۱ روزه
نمودار شاخص S&P 500 تایم فریم ۱ روزه

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۴۰۵۰ دلار) محدوده مهمی است که باید در کوتاه مدت زیر نظر گرفته شود. در صورتی که خریداران موفق شوند این مقاومت را به سمت بالا بشکنند، نشان می‌دهد فاز اصلاحی به پایان خود رسیده است.

شاخص S&P 500 در ادامه می‌تواند تا ۴۲۰۰ دلار صعود کند. البته ممکن است در این محدوده با مقاومت کوچکی مواجه شود و در صورت غلبه بر آن، احتمالا قیمت تا مقاومت سربار ۴۳۲۵ دلاری افزایش خواهد یافت.

پیش‌بینی صعودی در صورتی که قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش یابد، باطل خواهد شد. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، فروشندگان تلاش می‌کنند تا قیمت را به زیر خط روند صعودی کاهش دهند و در صورت موفقیت، S&P 500 احتمالا تا حمایت ۳۷۰۰ دلاری سقوط خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال بازار آتی طلا

بازار آتی طلا (GC) در روند نزولی قرار دارد اما به دنبال آن است تا کف بالاتری (higher low) در حوالی ۱۷۰۰ دلار تشکیل دهد. علاوه بر این، قیمت در حال حاضر تا میانگین‌های متحرک خود افزایش یافته است. این میانگین‌ها همانطور که از سایه بلند روی کندل ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور) مشخص است، مقاومتی قوی در مسیر GC به شمار می‌روند.

نمودار بازار آتی طلا تایم فریم ۱ روزه
نمودار بازار آتی طلا تایم فریم ۱ روزه

در صورت کاهش قیمت از سطوح فعلی، می‌توان متوجه شد احساسات منفی باقی مانده و معامله‌گران، در حال فروش در زمان افزایش قیمت هستند. پس از آن فروشندگان بار دیگر تلاش خواهند کرد تا قیمت را به زیر ۱۷۰۰ دلار برسانند و حمایت کلیدی ۱۶۷۵ دلاری را به چالش بکشند.

در سمت مقابل اما، اگر قیمت از میانگین‌های متحرک خود بالاتر برود، نشان می‌دهد فروشندگان ممکن است کنترل خود بر بازار را از دست داده باشند. این می‌تواند قیمت را تا خط روند نزولی افزایش دهد. در ادامه، شکسته شدن و بسته شدن کندل بالاتر از این خط روند می‌تواند نشانه‌ای بر پایان روند نزولی و رشد تا ۱۸۲۵ دلار باشد.

تحلیل تکنیکال بازار آتی نفت خام

بازار آتی نفت خام (CL) در چند هفته گذشته در روندی نزولی قرار داشته است. خریداران در ماه آگوست (مرداد) تلاش کردند تا قیمت را افزایش دهند اما در تاریخ ۳۰ آگوست (۸ شهریور) با مقاومت فروشندگان در حوالی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۹۴ دلار) مواجه شدند.

نمودار بازار آتی نفت خام تایم فریم ۱ روزه
نمودار بازار آتی نفت خام تایم فریم ۱ روزه

در ادامه فروشندگان سعی کردند تا ریزش قیمت را در نزدیکی ۸۵.۷۳ دلار متوقف کنند، با این حال موفق نشدند و این محدوده در تاریخ ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) به سمت پایین شکست و روند نزولی CL از سر گرفته شد. نیمه پر لیوان اما توقف روند نزولی است که حاکی از فعالیت خریداران در سطوح پایین است. در ادامه احتمالا خریداران به دنبال آن خواهند بود تا قیمت را از ۸۵.۷۳ دلار فراتر ببرند.

محدوده ۸۵.۷۳ دلاری بسیار مهم است و باید به آن توجه کرد. در صورتی که قیمت بالاتر از این محدوده باقی بماند، احتمالا با شورت اسکوییز (Short Squeeze) مواجه خواهیم شد و قیمت را میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه افزایش خواهد داد.

در سمت مقابل اما، اگر قیمت به زیر ۸۵.۷۳ دلار سقوط کند، می‌توان گفت که فروشندگان این ناحیه را به مقاومت تغییر داده‌اند. در ادامه آنها تلاش خواهند کرد تا قیمت را به زیر ۸۱.۲۰ دلار بکشانند و روند نزولی را از سر بگیرند. در صورت موفقیت، احتمالا قیمت تا ۷۰ دلار کاهش خواهد یافت.

  • آیا افزایش قیمت بیت کوین می‌تواند ادامه‌دار باشد؟

بهبود اخیر قیمت بیت کوین عمدتا به دلیل ریزش شاخص دلار آمریکا و صعود شاخص S&P 500 است. قیمت آینده بیت کوین و شاخص S&P 500 تا حد زیادی به فدرال رزرو و جلسه آتی آنها وابسته است. این جلسه می‌تواند مسیر بیت کوین در کوتاه‌مدت را مشخص کند. همچنین خریداران بایستی همچنان شاخص دلار آمریکا و S&P 500 را برای تایید به کف رسیدن بیت کوین زیر نظر داشته باشند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا