اخبار خارجی

تاثیر سررسید قراردادهای اختیار اتریوم در روز جمعه بر قیمت ETH چیست؟

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، همه چیز برای به‌روز رسانی مرج اتریوم به خوبی پیش رفت و انتظار می‌رود این به‌روزرسانی، فردا، در تاریخ ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) رخ دهد. با این به‌روز رسانی، لایه اجرا مبتنی بر اجماع اثبات کار فعلی با زنجیره اثبات سهام بیکن چین ادغام می‌شود. طرفداران انتظار دارند با این کار، مقیاس‌پذیری اتریوم افزایش یافته و با محیط زیست سازگارتر شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتواسلیت، اگرچه در آستانه مرج، قیمت اتریوم جهش قابل توجهی را تجربه کرد و از زمان سقوط ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد)، حدود ۹۰٪ افزایش داشته است، به نظر می‌رسد خریدها در روزهای گذشته به اوج خود رسیده است.

با این حال، تحلیل داده‌های بازارهای مشتقه اتریوم نشان می‌دهد معامله‌گران انتظار دارند پس از مرج، قیمت اتر با ریزش روبه‌رو شود.

نمودار لبخند نوسانات ضمنی

نمودار لبخند نوسانات، نوسانات ضمنی را با توجه به قیمت‌های اعمال (استرایک) مختلف در بازار آپشن و تاریخ انقضای قراردادها نشان می‌دهد. نوسانات ضمنی معمولا زمانی افزایش می‌یابد که دارایی پایه قراردادهای آپشن در مقایسه با وضعیت به قیمت (ATM)، در وضعیت در زیان (OTM) یا در سود (ITM) قرار گرفته باشد.

معمولا قراردادهای آپشن در وضعیت OTM دارای نوسانات ضمنی بالاتری هستند و به همین خاطر، نمودار لبخند شکل آنها شیب بیشتری دارد. در حالت کلی، با استفاده از شیب و شکل نمودارهای لبخند نوسانات می‌توان گران ارزیابی‌شدن قراردادهای آپشن و ریسک‌های بازار را تحلیل کرد.

نمودار مذکور داده‌ها را در بازه‌های زمانی ۱ روزه، ۲ روزه، ۱ هفته و ۲ هفته نشان می‌دهد. به عنوان مثال، زمانی که نوسانات ضمنی در وضعیت ATM برای استرایک‌های بالا در مقایسه با داده‌های قبلی پایین‌تر است، می‌توان از کاهش ریسک در قیمت‌گذاری در بازار خبر داد. در چنین حالتی، احتمال کمتری برای حرکات قیمتی شدید در بازار وجود دارد.

همانطور که ماه گذشته در گزارشی با استفاده از نمودار لبخند نوسانات ضمنی، رفتار معامله‌گران بازار آپشن را بررسی کردیم، دیدیم که آنها انتظار دارند قیمت پیش از مرج افزایش یابد و پس از اتمام به‌روز رسانی، با ریزش مواجه شود. اما آیا از آن زمان چیزی تغییر کرده است؟

نمودار لبخند نوسانات زیر واگرایی نزولی را در مقایسه با نمودارهای تاریخی گذشته نشان می‌دهد. به طور معمول، در استرایک‌های پایین‌تر قراردادهای آپشن، نوسانات ضمنی کمتر است. با این حال، در سمت چپ در هر نمودار حدود ۱۰۰٪ افزایش یافته که بیانگر احتمال وقوع نوسانات پس از به‌روزرسانی مرج است.

نمودار لبخند نوسانات ضمنی
نمودار لبخند نوسانات ضمنی – منبع: Glassnode

بررسی سود باز قراردادهای آپشن

سود باز یا Open Interest تعداد قراردادهای آپشن فعال را نشان می‌دهد. این قراردادها معامله شده‌اند اما هنوز لیکویید نشده‌اند.

هیچ اطلاعاتی در رابطه با زمان خرید و یا فروش این قراردادها وجود ندارد. با این حال، از سود باز قراردادهای آپشن می‌توان برای اندازه‌گیری حجم معاملاتی در قیمت‌های مختلف و همچنین تعیین نقدینگی استفاده کرد.

نمودار زیر، مجموع سود باز قراردادهای کال (خرید) و پوت (فروش) بر اساس قیمت استرایک آنها را نشان می‌دهد. افزایش تعداد قراردادهای پوت حاکی از احساسات نزولی سرمایه‌گذاران است. بر اساس داده‌ها، بیش از ۲۲،۰۰۰ قرارداد پوت با قیمت ۱۱۰۰ دلار وجود دارد.

نمودار سود باز قراردادهای آپشن اتریوم
نمودار سود باز قراردادهای آپشن اتریوممنبع: Glassnode

بررسی فاندینگ ریت‌ سالانه قراردادهای آتی

این معیار، نرخ بازدهی سالانه موجود در یک معامله با استراتژی Cash and Carry را با معاملات آتی سه ماهه در حال انقضا (با پایه ۳ ماهه) و فاندینگ ریت قراردادهای دائمی مقایسه می‌کند.

با توجه به اینکه دارایی‌های دیجیتال در مقایسه با کالاهای فیزیکی هزینه‌های ذخیره‌سازی، جابجایی و تحویل پایینی دارند، قراردادهای آتی دائمی به ابزاری محبوب برای سرمایه‌گذاری مخاطره آمیز، پوشش ریسک و دریافت پریمیوم‌های فاندینگ ریت تبدیل شده است.

با توجه به نمودار زیر، حدود سه هفته است که فاندینگ ریت قراردادهای دائمی، پایین‌تر از قراردادهای با رولینگ ۳ ماهه قرار دارد که نشان می‌دهد معامله‌گران منتظر نوسانات هستند و فعلا سرمایه خود را به بازار وارد نکرده‌اند.

در زمان اوج قیمت در ماه نوامبر (آبان) ۲۰۲۱، وضعیت برعکس بود و فاندینگ ریت قراردادهای دائمی بسیار بالاتر از قراردادهای رولینگ ۳ ماهه بود.

مقایسه فاندینگ ریت قراردادهای اتریوم
مقایسه فاندینگ ریت قراردادهای اتریوممنبع: Glassnode

مقایسه سود باز بیت کوین با اتریوم

سود باز قراردادهای آپشن اتریوم در حال حاضر حدود ۸ میلیارد دلار است که رکورد جدیدی محسوب می‌شود. در همین حال، سود باز کنونی قراردادهای بیت کوین، ۵ میلیارد دلار است که با اوج ۱۵ میلیارد دلاری خود فاصله بسیاری دارد.

در ماه جولای (تیر)، برای اولین بار حجم معاملات آتی اتریوم از بیت کوین فراتر رفت که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران و معامله‌گران دید صعودی به مرج اتریوم دارند و برای آن آماده می‌شوند.

مقایسه حجم معاملاتی قراردادهای آپشن بیت کوین و اتریوم
مقایسه حجم معاملاتی قراردادهای آتی بیت کوین و اتریوممنبع: Glassnode
  • سررسید قراردادهای اختیار اتریوم بر قیمت ETH چه تاثیری دارد؟

با توجه به اینکه انتظارات برای آپدیت مرج اتریوم باعث افزایش قیمت رمزارز ETH در چند وقت اخیر شده است، اما با نزدیکتر شدن به انجام این به‌روز رسانی و مدیریت ریسک سرمایه‌گذاران سازمانی تغییرات قیمت کاهش یافته است. داده‌های بازارهای مشتقه حاکی از آن است که روز جمعه با سر رسید بیش از ۲۲٬۰۰۰ قرارداد Put اتریوم ممکن است شاهد نوسانات بیشتری باشیم.

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا