اخبار بلاکچیناخبار بیت کوین

گواه اثبات دانش صفر به شبکه بیت کوین می‌آید

انجمن تازه تاسیس زیروسینک (ZeroSync) اعلام کرد قصد دارد با همکاری شرکت بلاک استریم (Blockstream) گواه اثبات دانش صفر (zk Proof) را برای اعتبارسنجی تراکنش‌های بیت کوین فراهم کند. گواه دانش صفر نوعی الگوریتم رمزنگاری است که در سال ۲۰۲۳ به یکی از محبوب‌ترین موضوعات کریپتو تبدیل شده است. ظاهرا این دو شرکت قصد دارند از طریق ماهواره بلاک استریم، این قابلیت را برای شبکه بیت کوین فراهم کنند. در صورت تحقق این امر نودهای بیت کوین از هرکجای کره زمین قادر خواهند بود تا بدون نیاز به فیبرهای نوری شبکه جهانی اینترنت به شبکه وصل شوند.

به گزارش کوین دسک، استفاده از گواه دانش صفر برای اعتبارسنجی در شبکه بیت کوین به این معنی است که نودها، دیگر نیازی به دانلود ۵۰۰ گیگابایت اطلاعات فعلی این بلاکچین ندارند و می‌توانند به جای ساعت‌ها انتظار، در کسری از ثانیه با اطلاعات جدید همگام شوند.

شبکه ماهواره‌ای بلاک استریم قرار است با توزیع بلاکچین بیت کوین در کل مناطق زمین از جمله مناطفی که اینترنت مناسبی ندارند، دسترسی جهانی رایگانی را برای همگان به این شبکه فراهم کند. زیروسینک انتظار دارد نخستین توزیع آزمایشی تا پایان سال جاری انجام شود.

توییت دانش صفر بیت کوین
منبع: توییتر

انجمن زیروسینک روز سه‌شنبه و با هدف بهبود مقیاس‌پذیری بیت کوین با استفاده از الگوریتم دانش صفر آغاز به کار کرد. روش اثبات با دانش صفر، نوعی تکنیک رمزنگاری است که بدون افشای اطلاعات، آن را اثبات می‌کند.

رابین لینوس (Robin Linus)، یکی از بنیانگذاران زیروسینک در این رابطه گفت:

امنیت بیت کوین به شکلی است که به تمامی مشارکت‌کنندگان در شبکه نیاز دارد تا هر تراکنش را تایید کند. این شبکه تاکنون مقیاس‌پذیری خوبی نداشته است. الگوریتم‌های مختلفی از جمله STARK اختراع شده‌اند. استفاده از این الگوریتم‌ها و پخش آنها از طریق ماهواره می‌تواند دسترسی به بیت کوین را برای همه افراد جهان به ارمغان بیاورد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا