اخبار خارجی

خروج ۱.۹ تریلیون دلار از بازار رمزارزها؛ تبعات آن برای اقتصاد جهانی چیست؟

طی ۶ ماه گذشته خروج سرمایه از بازار کریپتو بسیار شدید بوده است و به رقم ۱.۹ تریلیون دلار رسیده است. برای مقایسه، کل افت ارزش بازار وام‌های مسکن در ایالات متحده که آغاز کننده بحران مالی سال ۲۰۰۸ بود، حدود ۱.۴ تریلیون دلار بود. این نگرانی وجود دارد که فروش اوراق قرضه توسط تتر بازارهای سنتی را هم تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، بازار رمزارزها پس از رسیدن به بالاترین حد خود، طی ۶ ماه گذشته، ۱.۹ تریلیون دلار سرمایه را از دست داده است. نکته قابل توجه اینجاست که این حد از خروج سرمایه، از بحران وام‌های مسکن سال ۲۰۰۷ در ایالات متحده به مراتب بیشتر است. در آن بحران که تمام بازارهای مالی جهانی را تحت تاثیر قرار داد، حدود ۱.۳ تریلیون دلار از دست رفته بود. شرایط فعلی این ترس را بوجود آورده است که ریسک بازار کریپتو به بازارهای سنتی مانند بازار سهام و اوراق قرضه سرریز شود.

همچنین در پایان یکشنبه کندل هفتگی در چارت بیت کوین برای هفتمین هفته متوالی در محدوده قرمز بسته شد که این مورد در تاریخ بیت کوین سابقه نداشته است. بنابراین شرایط بازار همچنان نزولی به نظر می‌رسد و انتظار می‌رود خروج سرمایه از بازار رمزارزها ادامه داشته باشد.

نوسانات استیبل کوین‌ها

کاهش شدید قیمت بیت کوین از ۶۹٬۰۰۰ دلار در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) به حدود ۲۴٬۳۰۰ دلار در ماه می ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) باعث ایجاد موج خروج سرمایه از بازار رمزارزها شده است. احساسات نزولی به حدی بوده که حتی استیبل کوین‌ها از آن در امان نمانده‌اند و نتوانسته‌اند آن‌طور که ادعا می‌کنند «پایدار» بمانند. به عنوان مثال، قیمت UST که زمانی سومین استیبل کوین بزرگ بازار بود، طبق گزارش میهن بلاکچین، در هفته گذشته برابری خود با دلار را از دست داد و در ۱۳ می (۲۳ اردیبهشت) تا ۵ سنت سقوط کرد.

نوسانات UST
نوسانات قیمت UST در صرافی کوین بیس؛ منبع: تریدینگ‌ویو

در همین حال، تتر (USDT)، بزرگترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار، برای مدت کوتاهی در ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) به ۰.۹۵ دلار سقوط کرد. اما، برخلاف UST، قیمت تتر توانست به نزدیک به ۱ دلار بازگردد، عمدتا به این دلیل که ادعا می‌کند با استفاده از روش‌های سنتی مانند ذخایر دلار واقعی و اوراق قرضه دولتی از برابری خود با دلار حمایت می‌کند.

امکان سرریز خطرات کریپتو به بازارهای سنتی

آژانس رتبه بندی فیتچ (Fitch) در سال گذشته اعلام کرد که اگر معامله‌گران تصمیم بگیرند تتر خود را به پول نقد تبدیل کنند، خطر بی‌ثبات کردن بازار اوراق قرضه (Bond Market) در کوتاه‌مدت وجود دارد.

بازار اوراق قرضه در حال حاضر تحت فشار افزایش نرخ بهره است و تتر می‌تواند فشار بیشتری بر آن وارد کند چرا که ۲۴ میلیارد دلار اوراق قرضه تجاری، ۳۵ میلیارد دلار اوراق قرضه خزانه‌داری و ۴ میلیارد دلار اوراق قرضه شرکتی در اختیار دارد.

علائم چنین اقدامی مدتی است که قابل مشاهده‌ هستند. پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، مدیر ارشد فناوری تتر، در ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) تایید کرد که تتر ذخایر اوراق قرضه تجاری خود را طی بازار نزولی شش ماه گذشته کاهش داده است.

بنابراین، بر اساس هشدار فیتچ در سال گذشته، بسیاری از تحلیلگران نگران هستند که خروج سرمایه از بازار کریپتو به زودی به بازار‌‌های سنتی سرایت کند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا