متوسط مقالات عمومی

۱۰ پیش بینی برای بازار ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۴ از زبان افراد مطرح

سال ۲۰۲۳ سال پرفرازونشیبی برای حوزه کریپتو بود. در سال گذشته، فناوری‌های مختلفی مثل هوش مصنوعی (AI) و ZK-Rollupها ترند شدند و پروژه‌هایی که در این زمینه‌ها راه‌اندازی شده بودند، به رشد خوبی رسیدند. تعدادی از این ترندها قبلا توسط کارشناسان و سرمایه‌گذاران باتجربه پیش‌بینی شده بودند و این باعث شد که سرمایه‌گذاران درک بهتری از مسیر پیشروی حوزه رمزارزها داشته باشند. درمورد سال ۲۰۲۴ هم پیش‌بینی‌هایی وجود دارد که دانستن آن‌ها باعث می‌شود که در سال جدید میلادی چشم‌انداز بهتری از وضعیت بازار ارز دیجیتال داشته باشیم. در این مقاله از میهن بلاکچین، ۱۰ پیش بینی کارشناسان برای سال ۲۰۲۴ را بررسی خواهیم کرد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
خلاصه مطلب

📌 کارشناسان معتقدند که در سال جدید میلادی، تعامل‌پذیری بلاکچین‌ها به‌طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.
📌 با پیشرفت فناوری بلاکچین، احتمالا عبارت‌های بازیابی منسوخ می‌شوند و رابط کاربری کیف پول‌ها و برنامه‌ها بهبود می‌یابد.
📌 با اجرای پروپوزال جدید اتریوم و کاهش کارمزد این شبکه، ممکن است ورود حجم جدیدی از سرمایه به پروژه‌های لایه دوم و افزایش فعالیت در این زنجیره‌ها را شاهد باشیم.

پیش‌بینی‌های کارشناسان ارز دیجیتال برای سال ۲۰۲۴

پیش بینی ارز دیجیتال ۲۰۲۴
منبع: simplilearn.com

با رسیدن به پایان سال میلادی، معمولا سرمایه‌گذاران به دنبال فرصت‌های جدید در سال بعدی هستند و می‌خواهند بدانند که چه اتفاقات جالبی ممکن است رخ دهد یا چه پروژه‌هایی ممکن است در سال بعدی ترند شوند. در ادامه، پیش‌بینی‌هایی از زبان کارشناسان و افراد معروف حوزه ارز دیجیتال را بررسی کرده‌ایم که یک دید کلی از فرصت‌ها و ترندهای سال ۲۰۲۴ را به شما خواهد داد.

افزایش تعامل‌پذیری

در سال ۲۰۲۴ و سال‌های بعد از آن، پروتکل‌های تعامل‌پذیری بلاکچین به پیشرفت‌های چشمگیر می‌رسند و مرز بین بلاکچین‌ها برداشته می‌شود. با پیشرفت این پروتکل‌ها، یک اکوسیستم یکپارچه بزرگ تشکیل می‌شود که در آن بلاکچین‌های مختلف می‌توانند به اشتراک‌گذاری داده‌ها و انتقال ارزش بپردازند. پروتکل‌های تعامل‌پذیری نقش مهمی در انتقال داده و ارزش بین بلاکچین‌ها دارند و منجر به نوآوری و توسعه برنامه‌های جدید و کاربردی می‌شوند.

دیوید شوارتز (David Schwartz) – مدیر ارشد فناوری ریپل

ظهور فناوری‌هایی برای افزایش پاداش بلاک بیت کوین

با کاهش پاداش ثابت بلاک بیت کوین پس از هاوینگ، نقش کاتالیزورها یا برنامه‌های واسطه‌ای که پاداش متغیر حاصل از کارمزد تراکنش‌ها را افزایش می‌دهند، پررنگ‌تر خواهد شد. پروتکل بیت کوین تقریبا در یک وضعیت ثابت قرار دارد و در طول سال اخیر، تنها به‌روزرسانی مهم بیت کوین به‌روزرسانی تپروت (Taproot) در سال ۲۰۲۱ بوده است. در نتیجه، فناوری‌های نوظهور مثل اوردینالیز (Ordinals)، شبکه لایتنینگ، روت استاک (Rootstock)، استکس (Stacks)، RGB و BitVM، همان کاتالیزورهایی هستند که باعث افزایش استفاده از شبکه بیت کوین خواهند شد.

دیوید دوونگ (David Duong) – مدیر تحقیقات کوین بیس

همکاری شبکه‌های ماژولار و مونولیتیک

ماژولاریتی یا تجزیه‌پذیری فناوری نسبتا جدیدی در حوزه ارزهای دیجیتال است که اخیرا شاهد توسعه راهکارهای ترکیبی در این زمینه بوده‌ایم؛ برای مثال، رول‌آپ‌های اتریوم از شبکه سلستیا که یک شبکه ماژولار است، به‌عنوان لایه دسترسی‌پذیری داده استفاده می‌کنند. از طرف دیگر، بلاکچین‌هایی مثل سولانا همچنان تمایل دارند که ساختار مونولیتیک (متضاد ماژولار) خود را حفظ کرده و از راهکارهای لایه دوم دوری کنند؛ چون به نظر آن‌ها لایه دوم‌ها اثر بدی بر نقدینگی و تجربه کاربری دارند. یکی از سناریوهای جالب برای سال ۲۰۲۴ این است که این دو رویکرد متفاوت با هم ترکیب شوند. در حال حاضر نیز برخی از رول‌آپ‌های اتریوم از ماشین مجازی سولانا استفاده می‌کنند.

عبدالحمید بختا – از توسعه‌دهنده‌گان اکوسیستم استارک نت

استفاده بیشتر از راهکارهای دانش صفر

فناوری SNARK این امکان را فراهم می‌کند که رسید‌های رمزنگاری‌شده توسط یک اثبات‌کننده ناشناس که جعل آن ممکن نیست، پردازش شوند. انرژی مصرفی فناوری اسنارک نسبت به راهکارهای دیگر کمتر و باصرفه‌تر است. از این فناوری در حوزه‌های مختلف مثل اینترنت اشیا، رسانه، مدل‌های زبانی و بازبینی داده‌ها استفاده می‌شود.

سام راگزدیل (Sam Ragsdale) – کارشناس سرمایه‌گذاری در شرکت a16z

مدیریت بهتر کلید خصوصی و بهبود رابط کاربری

با ظهور انتزاع حساب در سال ۲۰۲۴، مشکلات نگهداری از کلید خصوصی به پایان می‌رسد و عبارت‌های بازیابی دیگر به تاریخ می‌پیوندند. ایده استفاده از ۱۲ کلمه برای بازیابی کیف پول دیگر منسوخ شده است و جلوی پیشرفت کاربران را می‌گیرد. تکنولوژی بلاکچین الان در جایگاهی است که می‌تواند به وعده‌‌های مهم خود عمل کند.

فردریک ارنست – از بنیان‌گذاران Gnosis

مقابله با سانسور

نگرانی‌های مربوط به متمرکز بودن شبکه‌ها عمدتا دو نوع هستند: ۱.آیا متمرکز بودن می‌تواند در عملکرد شبکه اثر گذاشته و باعث متوقف شدن برنامه شود؟ ۲.آیا متمرکز بودن منجر به سانسور می‌شود؟ یکی از نتایج جالب جداسازی لایه‌های بلاک، رله و اعتبارسنجی در شبکه اتریوم این است که مشکلات سانسور در یک لایه، به لایه‌های دیگر سرایت نمی‌کند. پس از آنکه سازمان کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا (OFAC) آدرس‌های تورنادو کش را تحریم کرد، رله‌های اصلی اتریوم تراکنش‌ها را سانسور کردند. این مشکل فقط زمانی برطرف شد که فلش باتز (Flashbots) رله‌های مهم خود را متن باز کرد و رله‌های بدون نیاز به مجوز مثل Ultra Sound، Agnostic و bloXroute امکان رقابت پیدا کردند. در حال حاضر، سازنده‌های بلاک تا حد زیادی تراکنش‌ها را سانسور می‌کنند. احتمالا در سال ۲۰۲۴ شاهد توسعه‌هایی در زمینه رمزگذاری ممپول و غیره خواهیم بود که از سانسور تراکنش‌های اتریوم قبل از ورود به بلاک، جلوگیری خواهد کرد.

رایان سلکیس (Ryan Selkis) – بنیان‌گذار و مدیرعامل مساری

بهبود امنیت و حریم خصوصی

در سال ۲۰۲۳ هک‌ها و کلاهبرداری‌های زیادی در حوزه ارز دیجیتال اتفاق افتاد. در سال جدید میلادی، بلاکچین‌ها راهکارهای امنیتی بیشتری می‌سازند و به حریم خصوصی بیشتر اهمیت می‌دهند.

رمانی راماچاندران – مدیرعامل پروتکل Router

ورود شرکت‌ها به دنیای ارز دیجیتال

شبکه‌ها و پلتفرم‌های توسعه باید برای پذیرش شرکت‌ها، استارت‌آپ‌ها و توسعه‌دهندگان جدید آماده باشند. تیم‌ها باید توانایی مدیریت میلیون‌ها کاربر را به دست بیاورند. شرکت‌های بزرگ در حال ورود به دنیای کریپتو هستند و از ارز دیجیتال به‌عنوان یک کلاس دارایی و ابزاری برای تعامل با کاربران استفاده می‌کنند. فضای کریپتو باید گسترش پیدا کند و برای پذیرش موج جدیدی از فعالیت‌های آن‌چین آماده شود.

ونسا پستریتتو – مدیر برنامه‌های شراکتی در پلتفرم Agoric

ورود سرمایه به لایه دوم‌ها

از اواسط سال گذشته، فعالیت زنجیره‌های لایه دوم کاهش یافته و بیشتر نقدینگی صرفا به شبکه اتریوم محدود شده است. در نتیجه، بیشتر سال شاهد خروج نقدینگی از پروتکل‌های دیفای در زنجیره‌های لایه ۲ بوده‌ایم. با این حال، هم‌زمان با افزایش فعالیت در شبکه اتریوم در سال بعد، گس‌های اتریوم نیز افزایش خواهد یافت و سرمایه جدیدی به زنجیره‌های لایه دوم وارد خواهد شد.

گزارش CCData

ادغام لایه دوم‌ها

پروپوزال EIP-4844 اتریوم باعث کاهش گس تراکنش‌‌ها و بهبود مقیاس‌پذیری زنجیره‌های لایه ۲ مثل پالیگان، آربیتروم و آپتیمیزم خواهد شد. در مدت یک سال پس از این آپدیت، احتمالا زنجیره‌های لایه دوم باهم ادغام می‌شوند و دو یا سه زنجیره‌ای را تشکیل می‌دهند که از نظر ارزش و میزان استفاده برتر هستند.

میتو سیگل (Mathew Sigel) – رئیس تحقیقات دارایی‌های دیجیتال در VanEck

جمع‌بندی

درباره وضعیت دنیای ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۴، پیش‌بینی‌های مختلفی مطرح شده است. هیچ‌‌وقت به طور قطعی نمی‌توان گفت که چه اتفاقاتی قرار است رخ دهد؛ اما به نظر کارشناسان، تکنولوژی بلاکچین از نظر مقیاس‌پذیری، فناوری دانش صفر، تعامل‌پذیری و مقابله با سانسور پیشرفت خواهد کرد. در این مقاله نقل‌قول‌هایی از زبان کارشناسان را بررسی کردیم که به پیشرفت‌های حوزه کریپتو در سال ۲۰۲۴ اشاره دارند. شما چه پیش‌بینی‌هایی برای سال ۲۰۲۴ دارید؟ به نظر شما چه پیشرفت‌هایی در فناوری بلاکچین، بیت کوین و آلت‌کوین‌ها خواهیم دید؟

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
کارشناسان برای سال ۲۰۲۴ چه پیش‌بینی‌هایی دارند؟

به نظر کارشناسان، در سال جدید میلادی تکنولوژی بلاکچین از نظر مقیاس‌پذیری، تعامل‌پذیری و مقابله با سانسور پیشرفت خواهد کرد.

در سال ۲۰۲۴ چه اتفاقات جذابی در دنیای ارز دیجیتال رخ خواهد داد؟

در سال جدید میلادی ممکن است شاهد ورود موج جدیدی از کاربران و نهادهای مالی به دنیای ارز دیجیتال باشیم. با اجرای پروپوزال جدید اتریوم، کارمزد این شبکه کاهش خواهد یافت و این باعث ورود سرمایه بیشتر به پروژه‌های لایه دوم خواهد شد.

منبع
coindesk

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا