تحلیل تکنیکالترید

با این 10 توصیه، سبد سهام ارز دیجیتال خود را سودآور نگه دارید!

دنیس گارتمن (Dennis Gartman) حرفه ترید را در دهه ۱۹۷۰ شروع کرد و در طی این سال‌ها تجربه‌های زیادی را در زمینه ترید فارکس (Forex)، بورس، اوراق مشتقه و غیره کسب کرده است. افرادی که او را می‌شناسند، خبرنامه بسیار معتبر او را که به مدت ۳۰ سال توسط خودِ او نوشته می‌شد را همواره به یاد دارند. دنیس از جمله افرادی است که در میان سرمایه‌گذاران موسساتی بسیار مورد احترام است. او بسیار واقع‌گرا و شکاک است و در بسیاری از موارد نظراتی بر خلاف نظر اکثریت را مطرح کرده و دقیقا به هدف زده است. او مجموعه‌ای از قوانین ترید را نوشته است که همواره اصلاح و بازبینی می‌شود. این مجموعه قوانین را می‌توان در فضای بلاکچین و ارز دیجیتال (cryptocurrency) هم مورد استفاده قرار داد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

اکثر قوانین ترید او برای همه بازار‌ها جواب می‌دهند؛ اما در خصوص بازار ارز دیجیتال که به خاطر نوسانات غیر‌طبیعی مشهور است، باید اصلاحات و تعدیلاتی را انجام داد. بازار ارز دیجیتال در مقایسه با بازار‌هایی مانند بازار طلا و نفت، دارای نقدینگی کمتری نیز هست.

گاهی تریدر‌های خرد اشتباهی این مجموعه قوانین را برای بازار ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌دهند و با نتایج نامطلوبی مواجه می‌شوند. مثلا در بازار‌های سنتی، زمانی که یکی از دارایی‌های ما به هدف می‌رسد، می‌توانیم سود خود را دریافت کنیم و اقدام به سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی کنیم که از بازار عقب افتاده‌اند. این استراتژی ممکن است در فضای ارز دیجیتال نتیجه عکس دهد. به همین دلیل است که در این مقاله قوانین گارتمن مورد تعدیلات و اصلاحات قرار گرفته و متناسب با بازار ارز‌ دیجیتال عرضه شده است.

۱. هرگز به یک پوزیشن در حال ضرر ارز دیجیتال ، سرمایه اضافه نکنید

گاهی اوقات در بازار‌های سنتی، اضافه کردن سرمایه به یک پوزیشن در حال ضرر جواب می‌دهد؛ اما در بازار ارز دیجیتال این اقدام بسیار نادرست است و باید در هنگام مواجه با ضرر اقدام به بستن پوزیشن کنیم، نه این که دوباره به آن سرمایه اضافه کنیم.

۲. برای پوزیشن‌هایتان حد ضرر بگذارید

مهم نیست که چقدر نسبت به یک دارایی ارز دیجیتال ، مثبت فکر می‌کنید؛ شما باید برای تمام پوزیشن‌هایتان حد ضرر (Stop Loss) قرار دهید تا به محض این که قیمت آن به حد ضرر برخورد کرد، بسته شود و از ضرر بیشتر شما جلوگیری کند.

۳. ضرر مالی ناخوشایند است، اما استرس ذهنی بدتر است 

ارز دیجیتال ترید سرمایه گذاری تحلیل تکنیکال اندیکاتور

نگهداری پوزیشنی که ارزش سبد سهام ارز دیجیتال شما را کم می‌کند، کار خوبی نیست و استرس ذهنی ایجاد می‌کند. همواره بعد از ضرر، چند روزی را به استراحت و سپری کردن اوقات با خانواده بگذرانید و بلافاصله ترید را از سر نگیرید. همه تریدر‌ها در این بازی گاهی اشتباه می‌کنند. پس نباید با آن احساسی برخورد کرد. ترید با سرمایه‌گذاری خیلی تفاوت دارد.

برای فردی که به آینده ارز دیجیتال ریپل (XRP) ایمان دارد و به ترید آن مشغول است، پذیرفتن پوزیشن ضرر برای او بسیار سخت است و این ممکن است باعث ضرر‌های بیشتر و بیشتر شود.

۴. ممکن است بازار ارز دیجیتال صعودی باشد و شما تنها مجبور به خرید و صبر کردن باشید

ارز دیجیتال ترید سرمایه گذاری تحلیل تکنیکال اندیکاتور

بسیاری از اوقات اتفاق می‌افتد که تریدر‌ها در تشخیص کف قیمت با مشکل مواجه می‌شوند و دچار ضرر هنگفتی می‌شوند؛ یک استراتژی خوب این است که روند‌های بازار را بعد از هر ضرر، مورد ارزیابی مجدد قرار دهیم.

هرگز با روند نجنگید؛ زیرا حتما بازنده شما خواهید بود

در نمودار بالا، اگرچه ممکن است برخی تریدر‌ها از فروش سود کنند، اما روند صعودی گسترده‌تر و غالب‌تر است. بنابراین در یک بازار صعودی، ممکن است تریدر فقط لازم باشد که بخرد و صبر کند.

برعکس، در یک بازار نزولی ممکن است ورود به پوزیشن خرید خطرناک باشد. همواره منتظر باشید تا تغییر روند به خوبی خود را نشان دهد و بعد از آن اقدام کنید و پوزیشن باز کنید.

۵. در مورد ترید‌های موفقیت‌آمیز ارز دیجیتال صبور باشید و سریعا از ترید‌هایی که ضرر کرده‌اید، بیرون بیایید

یک سرمایه‌گذاری، ممکن است تنها با ۳۰ درصد انتخاب درست، بسیار سودآور باشد. همواره حد ضرر را به خاطر بسپارید و به پوزیشن‌های موفقیت‌آمیز سرمایه اضافه کنید؛ بله درست است! زمانی که یکی از دارایی‌های شما وارد فاز صعودی شده و مدام بر ارزشش افزوده می‌شود، اقدام به خرید بیشتر کنید.

البته در این میان استراتژی‌هایی وجود دارند که باید برای نحوه خرید، آنها را یاد بگیرید. در هنگام سود، بیرون آوردن مقداری از سود کار خوبی است. فرضا اگر ۱۰ درصد سود کرده‌اید، بیرون آوردن ۵ درصد از آن، استراتژی خوبی است.

۶. به روند‌های قدرتمند بازار ارز دیجیتال احترام بگذارید

ارز دیجیتال ترید سرمایه گذاری تحلیل تکنیکال اندیکاتور

این نکته بسیار حائز اهمیت است. گاهی تریدر‌ها ۱۰۰ درصد به یک حرکت قیمتی ایمان دارند، اما آن حرکت اتفاق نمی‌افتد.

سعی نکنید با احساسات بازار بحث کنید. گاهی ممکن است احساساتی در بازار در جریان باشد که بر خلاف نظر شما باشد. حتی اگر حق با شما هم باشد، باید این احساسات را مورد توجه قرار دهید، زیرا بر بازار تاثیر خواهند گذاشت.

سرمایه‌گذاران زیادی وجود دارند که گفته‌های تریدر‌های هم‌نظر را می‌پذیرند و تریدر‌هایی که نظر مخالف دارند را اهمال می‌کنند. ما از نیت تریدر‌ها آگاه نیستیم؛ شاید تریدری دارایی مورد نظر ما را خریداری کرده باشد و به همین دلیل در حال دفاع از آن باشد.

به روند، بیش از عقاید دیگران احترام بگذارید

۷. به کندل‌های بزرگ توجه کنید

ارز دیجیتال ترید سرمایه گذاری تحلیل تکنیکال اندیکاتور

اگر بازار به آرامی در حال حرکت است و سپس ناگهان با یک کندل منفی بزرگ مواجه می‌شود، بهتر است پوزیشن خود را فورا مورد ارزیابی مجدد قرار دهید. در این مواقع، ضرر‌ها می‌توانند خیلی سریع انباشته شوند. برعکس، در یک بازار خرسی طولانی مدت، یک کندل قوی مثبت ممکن است نشانه برگشت بازار باشد.

منتظر شدن برای تشخیص بیشتر بازار و تغییر روند، اغلب موقعیت‌های بهتری را برای ما ایجاد خواهد کرد؛ روند‌هایی که هفته‌ها و یا ماه‌ها ادامه پیدا می‌کنند، اغلب برگشت اساسی‌تر و سریع‌تری خواهند داشت.

۸. از چرخه‌های بازار به نفع خود استفاده کنید

وقتی که سرمایه‌گذاران روند‌های بازار را به خوبی تعبیر می‌کنند، حتی ترید‌های بد هم نتیجه مثبت خواهند داد. در این شرایط است که باید به پوزیشن‌های باز سرمایه بیشتری اضافه کرد.

عکس این قضیه هم صادق است؛ زمانی که قیمت‌ها بر خلاف انتظار شما پیش می‌روند، پوزیشن‌ها را کمتر و کوچک‌تر کنید.

۹. صبور باشید؛ بازار‌های ارز دیجیتال ممکن است مدت زیادی بدون روند باشند

توجه داشته باشید که روند‌های کوتاه مدت با روند‌های بلندمدت فرق دارند. بیشتر تریدر‌های کم‌تجربه نمی‌دانند که بازار اکثر اوقات فاقد روند است.

وقتی که گرفتار شک هستید، هیچ اقدامی نکنید و منتظر تایید روند باشید و بعد از آن دست به کار شده و پوزیشن باز کنید

۱۰. اوضاع ارز دیجیتال را برای خود پیچیده نکنید و سعی کنید تعداد ترید‌های خود را کم کنید

سعی کنید در چند ابزار ترید استاد شوید و سر خود را با اندیکاتور‌های (indicator) زیاد و بی‌استفاده شلوغ نکنید. این کار به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کند.

زمانی که سود خوبی از یک ارز دیجیتال کردید، از پوزیشن خارج شوید و نگذارید ترس عقب ماندن از قافله بر شما غلبه کند.

ترید‌های سود‌آور معمولا روز‌ها و یا هفته‌ها زمان لازم دارند و نباید عجله کرد

دنبال کردن دائمی قیمت ممکن است باعث ایجاد احساس ترس و یا طمع شود که دشمنان اصلی هر تریدری هستند. هر فردی می‌تواند روشی را برای خود طراحی کند، اما مهم این است که بتوانیم به این روش پایبند بمانیم.

سخت‌تر کار نکنید، بلکه هوشمندانه‌تر کار کنید. نظر شما چیست؟ شما چه توصیه‌های دیگری برای ترید ارز دیجیتال دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا