مقالات

معرفی ۱۱ ابزاری که توسعه دهندگان بلاک چین می توانند از آن استفاده کنند!

فضای توسعه بلاک چین طی دو سال گذشته با گسترش چشمگیری مواجه شده است و به نظر می‌رسد که این حوزه، یکی از نویدبخش ترین فناوری ها تاکنون باشد. اما به منظور ساخت بهترین برنامه ها، توسعه دهندگان بلاک چین باید ابزار های مناسبی داشته باشند. برای کمک به توسعه دهندگان مبتدی که به تازگی به جهان بلاک چین وارد شده اند، لیستی از بهترین ابزار های توسعه بلاک چین در اینجا آمده است.

شبکه آزمایشی بلاک چین (Blockchain Testnet)

اگر شما در حال نوشتن برنامه غیر متمرکز از طریق اتریوم و یا زنجیره دیگری هستید، قبل از راه اندازی برنامه، باید از یک شبکه آزمایشی بلاک چین و یا یک سیستم جایگزین برای بلاک چین واقعی استفاده کنید. زیرا اگر برنامه خود را مستقیما بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد کنید، مجبور خواهید بود برای استفاده از gas پول بپردازید. مطمئنا مطلوب نیست که برای برنامه ای که هنوز آزمایش نکرده اید، پول بپردازید.

همچنین یک برنامه تست نشده ممکن است اشکالات برنامه نویسی داشته باشد و از آنجا که بلاک چین غیر قابل تغییر است، همه این تغییرات دائمی خواهند بود و در آینده نمی توان آنها را اصلاح کرد.

به این دلیل است که شبکه آزمایشی، یک ابزار توسعه دهنده بلاک چین مفید است. شبکه آزمایشی به شما اجازه می‌دهد که برنامه را قبل از اینکه بر روی شبکه اصلی ببرید، آزمایش نمایید. شبکه های آزمایشی یا همان Testnet ها نسخه هایی دقیق از بلاک چین اولیه هستند اما اتر در این شبکه ارزشی ندارد.

سه نوع شبکه آزمایشی وجود دارند: عمومی، خصوصی و GanacheCLi.

شبکه آزمایشی عمومی می تواند در دسترس هر کسی که یک کانکشن اینترنت دارد و با ابزار هایی مانند متامسک (MetaMask) و مای اتر والت (MyEtherWallet) تعامل دارد، قرار بگیرد. بلاک چین های عمومی شامل راپستن (Ropsten)، رینکبای (Rinkeby) و Kovan می باشند.

بلاک چین های خصوصی می توانند تنها در دسترس تیم توسعه دهندگانی که بر روی پروژه مربوطه کار می کنند، قرار بگیرند. ایجاد این شبکه های آزمایشی (Testnet) رایگان است اما آنها نیازمند درصدی از قدرت سی پی یو و فضای هارد هستند. بعد از این که شبکه آزمایشی تمام شد، توسعه دهندگان می توانند آن را عمومی کنند.

GanacheCLI

GanacheCLI که قبلا با نام Testrpc شناخته شده بود و یک شبیه ساز بلاک چین است که به آسانی می توان آن را سفارشی کرد. این ابزار به عنوان یک نسخه از شبکه اتریوم عمل می کند و افراد را قادر می سازد تا اصلاحاتی بر روی بلاک چین انجام دهند بدون آنکه مجبور به اجرای نود واقعی اتریوم باشند. این ابزار توسعه دهنده بلاک چین اساسا می تواند به عنوان شبکه آزمایشی مورد استفاده قرار بگیرد.

BaaS: blockchain as a service by Microsoft

Baas یکی از ابزار های توسعه دهنده بلاک چین است که سرویس پولی است. این ابزار توسط مایکروسافت آژور (Microsoft Azure) طراحی شده است که می تواند توسط توسعه دهندگان برای ایجاد قرارداد های هوشمند برنامه های بلاک چین مورد استفاده قرار بگیرد و در حالی که ارائه دهنده یک سرویس مبتنی بر کلود است، بر روی بلاک چین عملکرد داشته باشد و همه وظایف و فعالیت های ضروری را مدیریت کند تا زیر ساخت را سریع و کاربردی نگه دارد.

سرور های BaaS به عنوان یک محیط امن و ارزان برای توسعه و گسترش برنامه های غیر متمرکز عمل می کنند و بلاک چین های متعددی را پشتیبانی می کنند که از آن جمله می توان استورج، MultiChain، Eris و Augur را نام برد. BaaS به تمام پیش نیازهای ضروری و پیچیده برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز رسیدگی می‌کند تا توسعه دهندگان بتوانند تنها با چند کلیک، بلاک چین را عرضه کنند.

Mist

Mist تنها نرم افزاری نیست که به شما امکان می دهد تا اتر را ذخیره کنید یا تراکنش ها را ارسال و دریافت کنید بلکه دارای ابزار توسعه بلاک چین برای اجرای قراردادهای هوشمند است. برنامه Mist کیف پول رسمی اتریوم می باشد که توسط تیم توسعه آن ایجاد شده است. با این ابزار شما قادر خواهید بود که برنامه های غیر متمرکز را بر روی بلاک چین اتریوم یا شبکه آزمایشی آن بسازید.

برای اجرای قرارداد هوشمند خود، به پرداخت چند اتر برای اجرا بر بستر شبکه نیاز خواهید داشت. در نظر داشته باشید که Mist یک کیف پول نود کامل است و این یعنی اینکه شما مجبور به دانلود کل بلاک چین هستید.

Coinbase`s API

یک ابزار بلاک چین است که امکان ایجاد برنامه های بیت کوین جدید و یکپارچه سازی بیت کوین با سایر برنامه ها را فراهم می سازد. این سیستم عملکرد هایی مانند جمع آوری داده هایی که تنها خواندنی هستند و ایجاد برنامه های کاملا جدید را ارائه می دهد. علاوه بر این، این سیستم همچنین می تواند برای ساخت کیف پول ها و آدرس های بیت کوین مورد استفاده قرار بگیرد و انتقال های بین المللی بیت کوین را انجام دهد. چندین کتابخانه کلاینت و SDK های موبایل نیز موجود می باشد.

Embark

Embark چارچوبی برای برنامه های غیر متمرکز اتریوم است که امکان ایجاد و توسعه برنامه های غیر متمرکز را می دهد. با این ابزار همچنین می توان برنامه های html5 بدون سرور بر مبنای فناوری های غیر متمرکز را ایجاد کرد. توسعه دهندگان قادر به ایجاد قراردادهای هوشمند جدید و در دسترس قراردادن آن ها و یا به نوعی تبدیل آن ها به کدهای جاوااسکریپت می‌باشند. Embark هم چنین تمام تغییرات ایجاد شده را ذخیره می‌کند و به طور خودکار قرارداد ها و برنامه های غیر متمرکز مبتنی بر آن را به روز رسانی می کند.

Ether Scripter

این ابزار کاربر پسند توسعه دهنده بلاک چین در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد تا به کدنویس کمک کند که اسکریپت را برای قرارداد های هوشمند خود بنویسد. تنها زبان برنامه نویسی که در حال حاضر می تواند در Ether Scripter مورد استفاده قرار گیرد، Serpent می باشد.

Solc

Solc یک کامپایلر برای برنامه هایی است که به زبان Solidity نوشته شده اند که کد اصلی بلاک چین اتریوم است. بسیاری از نودهای اتریوم از قبل دارای ابزارهای داخلی اجرای solc می‌باشند، اما هم چنین به صورت ماژول های مستقلی نیز وجود دارند که برای کامپایل کردن به صورت آفلاین نیز قابل استفاده است. اگر شما بخواهید برنامه ای را بدون استفاده از نود خارجی گردآوری کنید، Solc یک ابزار توسعه دهنده مفید بلاک چین خواهد بود.

Geth

یک نود اتریوم است که در زبان برنامه نویسی Go اعمال شده است. اساسا گث نرم‌افزاری است که عملکرد نود بلاک چین اتریوم را دارد. Geth عملکرد های زیادی دارد که می توان استخراج توکن های اتر، انتقال آدرس، توسعه قرارداد هوشمند، اجرا بر روی ماشین مجازی اتریوم و موارد بسیاری دیگر را نام برد.

Tierion

Tierion می تواند برای ایجاد یک پایگاه داده قابل تایید مورد استفاده قرار گیرد که شامل هر نوع داده ای از زنجیره بیت کوین است. Tierion برای فراهم آوردن این داده ها، API و ابزارهای توسعه بلاک چین را ارائه می‌دهد. Tierion بر هیچ واسطه ای متکی نیست زیرا استاندارد خود بنام ChainPoint را دارد که داده ها را ثبت کرده و رسید هایی را تولید می کند که شامل همه اطلاعات مورد نیاز هستند.

Remix

Remix کامپایلری است که با استفاده از آن می توان قرارداد های هوشمند را به زبان برنامه نویسی Solidity نوشت. با این ابزار شما قادر خواهید بود که قرارداد خود را بر روی بلاک چین اجرا کنید و می توانید با توابعی که برنامه نویسی کرده اید، تعامل داشته باشید.

Remix می تواند در مرورگر و یا به طور محلی مورد استفاده قرار بگیرد و همچنین از آزمایش، اشکال زدایی و اجرا قرارداد های هوشمند به علاوه عملکرد های دیگر پشتیبانی می کند.

نتیجه گیری

اگر شما توسعه دهنده ای هستید که به تازگی شروع به آموختن جنبه های فنی پیاده سازی برنامه های غیر متمرکز کرده اید، ابزار های توسعه دهنده بلاک چین ذکر شده در بالا می توانند کمک شایانی به یادگیری شما کنند.

منبع
coindoo

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا