اخبار خارجی

۲۳۰ میلیون دلار قرارداد آتی لیکویید شد؛ آیا رشد قیمت بیت کوین نتیجه شورت اسکوییز است؟

با افزایش قیمت بیت کوین تا سطح ۴۵٬۰۰۰ دلار، حجم قابل توجهی از قراردادهای فروش استقراضی لیکویید شدند. کارشناسان این فرضیه را که شورت اسکوییز محرک تحولات قیمتی اخیر است، رد می‌کنند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوپوتیتو، طی چهار روز گذشته ۱۸٪ افزایش در قیمت بیت کوین باعث شد در مجموع ۲۲۹ میلیون دلار قراردادهای فروش استقراضی (Short) لیکویید شود.

طی چهار روز گذشته، قیمت BTC با ۱۸٪ افزایش از حدود ۳۷٬۰۰۰ دلار به سطح ۴۵٬۰۰۰ دلار رسید. در زمان نگارش خبر قیمت بیتکوین حدود ۴۳٬۹۷۰ دلار است. برای اطلاع از قیمت لحظه‌ای بیت کوین روی لینک کلیک کنید.

قیمت بیت کوین نمودار روزانه
نمودار قیمت بیت کوین – تایم فریم روزانه

قیمت بیت کوین طی معاملات روز سه‌شنبه برای مدت کوتاهی به بالای ۴۵ هزار دلار رسید و حتی تا ۴۵٬۵۰۰ هم صعود کرد. اما اکنون اندکی اصلاح شده است و در حال حاضر حدود ۴۴ هزار دلار است.

به نظر می‌رسد روزهای خوبی برای خرس‌ها نیست؛ چرا که داده‌ها کریپتو کوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهد بیش از ۲۲۹ میلیون دلار معاملات فروش استقراضی در بازارهای معاملات آتی دائمی لیکویید شده است.

معاملات شرت بیت کوین
حجم معاملات شورت لیکویید شده

نوسان قیمت بیت‌کوین همچنان بالا است و همچنان باید بسیار محتاط بود. همچنین شایان ذکر است که فاندینگ‌ریت کل در حال حاضر منفی است.

آیا تحولات اخیر در قیمت بیت کوین نتیجه شورت اسکوییز است؟

همچنین مقایسه نسبی لیکویید شدن معاملات خرید استقراضی و فروش استقراضی در کل صرافی‌ها (تصویر زیر)، نشان می‌دهد که تسلط معاملات فروش استقراضی افزایش یافته است که می‌تواند نشانه شورت اسکوییز باشد. با وجود این شدت تسلط معاملات فروش استقراضی به حدی نیست که بتوان شورت اسکوییز را محرک اصلی تحولات قیمتی اخیر دانست.

قیمت بیت کوین و دامیننس معاملات آتی
تسلط نسبی لیکویید شدن معاملات خرید/فروش استقراضی

در گزارش هفتگی گلس‌نود آمده است این فرضیه با نگاه به تغییرات یک‌روزه در سود باز قراردادهای آتی (Futures Open Interest) تا حد زیادی تأیید می‌شود. با نگاه به این معاملات هنوز نشانه‌ بارزی از کاهش لوریج (deleveraging) مشاهده نمی‌کنیم که در آن حجم زیادی از معاملات باز به اجبار بسته می‌شوند. سود باز معاملات آتی همچنان در حدود ۱.۹۱٪ از ارزش بازار بیت کوین (حدود ۱۵ میلیارد دلار) را به خود اختصاص داده‌اند که رقم بالایی است.

به این ترتیب احتمال شورت اسکوییز کمتر از برآوردهای اولیه است؛ اما ادامه روند صعودی و افزایش لیکویید شدن معاملات فروش استقراضی، می‌تواند احتمال این سناریو را تقویت کند.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا