اخبار خارجی

بررسی قیمت پولکادات؛ آیا DOT می‌تواند رکورد جدیدی ثبت کند؟

توسعه پایدار و اصول قوی بنیادین پولکادات از حرکت رمز ارز DOT به سوی ثبت بالاترین رکورد قیمت خود تاکنون خبر می‌دهد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، بازیابی ۲۵۶ درصدی قیمت پولکادات در ۵۶ روز گذشته فوق‌العاده بوده است. اگرچه قیمت کنونی DOT هنوز ۲۳٪ پایین‌تر از بالاترین رکورد آن یعنی ۴۹.۸ دلار است اما ارزش بازار ۳۵ میلیارد دلاری این آلتکوین در ۳۰ روز گذشته نشان می‌دهد که عملکرد پولکادات نسبت به اتریوم ۶۶ درصد بهتر بوده است.

نمودار جفن ارز پولکادات دلار آمریکا

پولکادات یک شبکه بلاکچین است که برای پشتیبانی از زنجیره‌های موازی به هم پیوسته که به پاراچین معروف هستند، طراحی شده است. این پروژه که بر مقیاس پذیری تمرکز دارد، تراکنش‌ها را به چندین شارد تقیسم می‌کند و آنها را بصورت موازی پردازش می‌کند؛ مانند آنچه اتریوم ۲ برای دستیابی به آن تلاش می‌کند.

پولکادات به کل اکوسیستم پاراچین‌ها اشاره دارد که به یک پلتفرم پایه با نام زنجیره ریلی (Relay Chain) متصل می‌شوند. این لایه پایه‌ای، امنیت را برای شبکه فراهم می‌کند و اجماع، قطعیت و منطق رای‌گیری را مدیریت می‌کند.

برای پشتیبانی از راه‌‌اندازی پاراچین، کاربران با قفل کردن توکن‌های DOT در رای گیری برای پروژه‌ها شرکت می‌کنند. در حال حاضر فقط کوساما (بستری برای آزمایش‌های شبکه Polkadot) حراج‌های خود را برای اسلات‌های پاراچین برگزار می‌کند و انتظار می‌رود پولکادات نیز همین روند را در چند ماه آینده آغاز نماید.

فعالیت پروژه‌های دیفای در پولکادات

اکوسیستم پولکادات مدام در حال رشد است. در ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) SubQuery که یک تجمیع‌کننده غیرمتمرکز داده است توانست ۹ میلیون دلار برای ساخت لایه اولیه تجمیع داده در پولکادات جمع‌آوری کند.

به عنوان یک نمونه از این یکپارچگی، پاراچین Moonbeam توکن‌هایی دارد که با استفاده از ابزارهای توسعه پولکادات ساخته شده‌اند. این توکن‌ها را می‌توان بصورت یکپارچه به کیف پول‌های اتریوم و آدرس‌های قراردادهای هوشمند ارسال کرد. در نهم سپتامبر، مون بیم (Moonbeam) شراکت خود را با Lido اعلام کرد. لیدو یک پروتکل مشتقه برای استیکینگ نقدینگی است که بر روی اتریوم و ترا اجرا می‌شود.

تازه‌ترین خبرها نشان می‌دهد dTrade که یک صرافی غیر متمرکز رمز ارز است، پس از جمع‌آوری موفقیت آمیز ۶.۴ میلیون دلار در مرحله تامین مالی ماه می ۲۰۲۱، این صرافی توانسته است ۲۲.۸ میلیون دلار نقدینگی را نیز ازصندوق‌های تامین مالی بازار جمع‌آوری کند. این طرح توسط برجسته‌ترین بازارسازها حمایت شده است.

داده‌های بازارهای مشتقه از ثبت رکورد جدید قیمت خبر می‌دهد

تحلیلگران تکنیکال به سرعت قیمت‌ها را پیش‌بینی می‌کنند؛ اما سرمایه‌گذاران باید داده‌های بازارهای مشتقه پولکادات را تجزیه و تحلیل کنند. برای مثال، نبود پریمیوم قراردادهای آتی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران تمایلی به باز کردن موقعیت‌های خرید (پوزیشن‌های گاوی) با استفاده از اهرم‌ها (لوریج‌ها) ندارند.

نقدینگی پولکادات در صرافی ها
نمودار مجموع قراردادهای آتی تسویه نشده پولکادات

مجموع قراردادهای آتی تسویه نشده DOT طی ۳۰ روز از ۳۶۰ میلیون دلار به ۶۸۵ میلیون دلار افزایش یافته است. این موضوع یک شاخص مثبت است که نشان می‌دهد معامله‌گرهایی که از اهرم‌ها استفاده می‌کنند حتی با وجود رالی صعودی پولکادات تمایل دارند موقعیت‌های خرید استقراضی (Long) خود را باز نگه دارند و آنها را نقد نکنند.

در معاملات قراردادهای آتی، حجم قراردادهای خرید استقراضی با حجم قراردادهای فروش استقراضی با یکدیگر مطابقت دارند اما اهرم‌های آنها متفاوت است. عدم تعادل در این دو دسته، در شاخص فاندینگ ریت (Funding rate) نمایان می‌شود و صرافی‌ها نیز برای برقراری تعادل در ریسک خود از هر طرف که اهرم بیشتری استفاده می‌کند، هزینه دریافت می‌کنند.

توسعه مداوم پروتکل، محرک نهایی قیمت DOT خواهد بود

نرخ تامین نقدینگی ۸ ساعته پولکادات

در هفته اول ماه سپتامبر خوش بینی‌ها بیشتر شد، زیرا شاخص فاندینگ ریت هشت ساعته به ۰.۱ معادل ۲.۱ در هفته رسید. با این وجود اوضاع در صبح روز ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) و پس از سقوط ۳۵ درصدی قیمت، برعکس شد.

پایین‌ترین سطح روزانه قیمت پولکادات از هفته قبل ۲۲.۷ دلار گزارش شده است. قیمت DOT در زمان نگارش این خبر ۳۶.۵۳ دلار است؛ با این حال تمایل تریدرها برای استفاده از اهرم‌ها در معاملات خود باید بازیابی شود.

محتمل‌ترین سناریو، نیمه پر لیوان است که در آن سرمایه‌گذاران با پیشرفت پروژه اعتماد به نفس خود را به دست می‌آورند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا