تحلیل تکنیکالمقالات عمومی

۴ دام رایجی که بر سر راه همه تریدرها قرار خواهد گرفت!

هدف از این نوشتار تاکید بر ۴ دام رایجی است که هر تریدر کریپتو تجربه خواهد کرد. امیدواریم این مقاله تعدادی از ترس های شما را تبدیل به آرامش کنیم و به شما نشان دهیم که شما تنها نفری نیستید که با این دام ها مواجه شده اید. شاید شما به این دلیل جذب کریپتو شده اید که افرادی را مشاهده کرده اید که سود های عظیمی در این عرصه کسب کرده اند و پیش خود فکر کردید که کار در این فضا خیلی سخت نیست.

آنچه که شما به آن رسیده اید هم درست و هم نادرست می باشد. خبر خوب این است که فرض اولیه شما درست می باشد، قطعا می توان پول زیادی را از طریق ارز های دیجیتال بدست آورد. اما خبر منفی این است که شما قبل از سودآوری باید رنج تریدر شدن را بکشید. پس بدون درنگ به سراغ دام هایی می رویم که هر تریدری نهایتا تجربه خواهد کرد.

۱- من از اکثر مردم باهوش تر هستم و این اشتباه های رایج را مرتکب نخواهم شد

حتی در حالی که این مطلب نوشته می شود به طور قطع افرادی وجود دارند که هنوز این چنین می پندارند که آنها نسبت به این دام بیگانه هستند.

این دام چیزی است که همه را تسخیر نمی کند اما قطعا آنهایی که باهوش هستند را می کشد. بله می دانم که شما فارغ التحصیل رشته امور مالی در دانشگاه Ivy League هستید و شما در همه کلاس ها باهوش ترین بوده اید و در تست ورودی کالج نمره ای عالی گرفته اید. شما زیاد مطالعه می کنید و همه چیز را سریع می گیرید. در حقیقت، شما به قدری باهوش هستید که وقتی با چالش های جدید روبرو می شوید، خیلی طول نمی کشد که تبدیل به یک متخصص شوید. ترید مانند این گونه چیز ها نیست و هیچ یک از ویژگی های بالا چندان اهمیتی ندارد.

ترید یک بازی روانشناسی است. یک دانش آموز دبیرستان می تواند خواندن نمودار، شاخص ها و اندازه گیری سیکل های بازار را یاد بگیرد و یادگیری این علوم چیز چندان سختی نیست. تنها چیزی که مهم است زمان گذاشتن و اقدام به یادگیری این مفاهیم و امتحان آنهاست.

مشکل قبول کردن اکثر استراتژی های بازار این است که بسیاری از آنها ظاهرا با توجه به بشری بودن ما صحیح نیستند. بسیاری از افراد می گویند که در کف قیمت بخرید اما تعداد کمی از تریدر ها را می بینید که دقیقا از آن استراتژی تبعیت کنند، با توجه به ماهیت بشری خود از خریدن سهم و یا کوینی که اخیرا بسیار منفی بوده است، گریزان هستیم.

این تنها یکی از روش هایی است که افراد باهوش برای ورود به بازار مورد استفاده قرار می دهند. این افراد همچنین سعی می کنند که استراتژی های درست و امتحان شده بازار را بپذیرند. معمولا افراد باهوش در زندگیشان با ترک کردن مسیر های پیموده شده و پیدا کردن استراتژی خود رشد می کنند. این موضوع اغلب برای افراد باهوش صدق می کند اما ترید کمی متفاوت است.

متاسفانه ترید را مانند چیز های دیگر زندگی نمی توانید باب میل خود تغییر دهید. شما مجبورید که بنشینید و تئوری بازار، نمودار ها و شاخص ها را درست مانند افراد دیگر بخوانید. اگر چنین نکنید باور داشته باشید که هزینه اش را خواهید داد. درک مبانی بازار کریپتو یک شالوده کلیدی در جهان کریپتو می باشد.

در این مقاله به بررسی نه قانون جالب برای ترید ارز های دیجیتال پرداخته می شود که تریدری با استفاده از این قوانین به موفقیت بزرگی دست یافت.

۲- پیوستن به یک گروه پامپ و دامپ

هیچ کس دوست ندارد به این اعتراف کند اما فرصت هایی هستند که بیش از ۹۵ درصد از تریدر های ارز دیجیتال در یک نقطه زمانی خاص به یک گروه پامپ و دامپ آگاهانه یا ناخواسته ملحق شده اند.

شاید آن جذابیت سود های احتمالی باشد که می توانید کسب کنید. شما آن را در ذهن خود منطقی کرده اید و از یک منظر واقع گرایانه آن را منطقی پنداشته اید. کوین هایی که این گروه ها مورد نشانه قرار می دهند دارای حجم بازار نسبتا کمی هستند و بنابراین بالا بردن چند درصدی قیمت قطعا برای آنها ممکن است. پس اگر به یکی از این گروه ها ملحق شوید و از سیگنال ها تبعیت کنید، پول آسان کسب خواهید کرد، آیا چنین چیزی درست است؟

متاسفانه در اغلب موارد این چنین نیست. گروه های پامپ و دامپ معمولا به این شیوه عمل می کنند:

  • آنها متشکل از گروهی از نهنگ ها هستند (سهامدارانی که سرمایه زیادی معمولا حدود ۱ میلیون دلار یا بیشتر دارند).
  • این نهنگ ها تصمیم می گیرند که کدام کوین را پامپ کنند. (دوج کوین یکی از کوین های مورد علاقه آنهاست)
  • همه این نهنگ ها قبل از پامپ کردن کوین ها وارد معامله می شوند و برای هفته ها این کار را انجام می دهند.

 رایج ترین تکنیکی که آنها مورد استفاده قرار می دهند استفاده از دیوار های خرید و فروش متعدد به منظور مجبور کردن افراد به خرید و فروش در سفارش های آنها می باشد و به این ترتیب قیمت را ثابت نگه می دارند و کوین های بیشتری را برای پامپ جمع می کنند.

زمانی که آنها کوین کافی جمع آوری کردند، به آرامی قیمت را به بالا حرکت می دهند و سپس دستان ضعیف را از معامله خارج می کنند (افرادی که در زمینه نگهداری ارز دیجیتال مشکل پسند هستند و در اولین فرصت سودآوری جزئی آنها را می فروشند) و تدریجا به افزایش قیمت ادامه می دهند.

معمولا زمانی که آنها پامپ را به عموم اعلام می کنند (تلگرام، دیسکورد، گروه Slack یا هر چیز دیگری که به آن پیوسته اید)، تقریبا بیش از ۱۰۰ درصد سود کرده اند تازه اگر بیشتر هم سود نکرده باشند.

نهنگ ها باهوش هستند بنابراین متوجه هستند که اگر کوین ها را فورا دامپ کنند، استراتژی خوبی نخواهد بود. در این حالت قیمت کوین های با حجم بازار کم تباه می شود و کوین هایی که آنها پامپ کرده اند بی ارزش می شود و این کل هدف پامپ را زیر سوال می برد، پس نهنگ ها برای این کار استراتژی های خود را دارند.

بنابراین آنها گروه های پامپ را به منظور تولید خریدار ایجاد کرده اند. زیرا افرادی که مشتاقانه ارز دیجیتال می خرند فکر می کنند که آنها در داخل یک گروه پامپ واقعی هستند. تنها چیزی که آنها می خرند سفارش فروش نهنگ هایی است که قبلا پول مورد نظر خود را کسب کرده اند.

زمانی که نهنگ ها با موفقیت همه کوین های خود را به این افراد فروختند، از بازار خارج می شوند و به امور روزمره خود مشغول می شوند. در این حالت شما به دام می افتید و امیدوارید که پامپ اتفاق بیافتد اما هرگز اتفاق نمی افتد. به این ترتیب شما و افراد دیگری که کوین را خریده اند متوجه می شوند که فریب خورده اید و اقدام به فروش همه چیز می کنید.

روش های دیگری هم برای فریب دادن افراد در یک گروه پامپ و دامپ موجود است اما اگر باهوش باشید متوجه می شوید که این گروه ها هیچ وقت در دراز مدت به شما کمک نخواهند کرد. علاوه بر این، اگر مهارت نحوه شناسایی کوین ها و پروژه های کلاهبردار را هم کسب کنید، عالی خواهد بود.

۳- از دست دادن مقدار زیادی پول

 همه در ترید پول از دست می دهند و این بخشی از بازی است. حتی متخصصان هم پول از دست می دهند. اگر بر خلاف این ادعا را داشته باشند، واضح است که به شما دروغ می گویند. سود کردن از همه معاملات اگر نگوییم غیر ممکن است باید اظهار داریم که بسیار سخت می باشد. معمولا موانعی در مسیر پیش می آیند و نمی توانید چیزی در مورد آنها انجام دهید. در این گونه موارد باید قادر باشید که ضرر های خود را بپذیرید و ادامه دهید.

داستان های زیادی در مورد تریدر هایی افسانه ای وجود دارد که موفقیت عظیمی در بازار ها در یک برهه زمانی کسب کرده اند و بعدا همه آن را از دست داده اند. خوشبختانه شما یکی از افرادی نخواهید بود که همه پولش را از دست می دهد زیرا فنون سرمایه گذاری خوبی را اعمال خواهید کرد. اما این قضیه به عنوان یک احتمال باقی خواهد ماند و اگر در این بازار پرنوسان و پر مخاطره با نظم و انضباط کار نکنید، احتمال از دست دادن کل سرمایه وجود دارد.

وقتی که شما پول خود را از دست می دهید و ممکن است که این پول مبلغ هنگفتی هم باشد، باید آگاه باشید که چنین چیزی ممکن است برای همه اتفاق بیافتد. این بدین معنی نیست که شما احمق هستید و مجبور نیستید که خانه خود را بفروشید. همچنین این بدین معنی نیست که باید ترید را ترک کنید و شما تریدر وحشتناکی هستید. باور داشته باشید که برای بهترین های ما نیز چنین چیزی اتفاق می افتد. تریدر های محترمی بوده اند که ده ها میلیون دلار در بازار کسب کرده اند و گاها یکجا همه را باخته اند. این گونه موارد در چنین فضایی بسیار رایج است.

مایکل جردن (Michael Jordan) هرگز در همه بازی ها برنده نشده است. اگر بازی های او را در یک فصل عادی در نظر بگیریم، خواهیم دید که بازی های زیادی را باخته است. او بازی های حذفی و قهرمانی را نیز از دست داده است. شکست ناپذیر بودن شما را تبدیل به یک فرد عالی نمی کند بلکه در کل یک برنده ثابت قدم بودن شما را تبدیل به فردی عالی می کند. ضرر کردن در زمانی که شما در سود خالص هستید اشکالی ندارد. این هدفی است که شما به عنوان تریدر باید داشته باشید و فراموش نکنید که همیشه مالیات های خود را بپردازید.

۴- انجام ترید های احساسی

لازم است که به دنبال بخش قبلی گفته شود. احتمال دارد زمانی ترید بسیار خوبی انجام دهید و یا برعکس ترید بسیار بدی انجام دهید. در هر دو حالت، شما در معرض آسیب پذیری جدی هستید.

چرا؟

زیرا احساسات شما در اوج هستند. وقتی که معامله خیلی خوبی می کنید، احساس می کنید که نابغه هستید. احساس خوشایند ناشی از کسب مقداری پول به صورت اتفاقی همراه با این حقیقت که چنین اتفاقی نشان دهنده نوع استراتژی شما می باشد، سطح خطرناکی از اعتماد به نفس و انرژی را به شما می دهد که اگر مهار نشود، شما را وادار به انتخاب های واقعا ناخردانه می کند. اگر شما تعجب می کنید که چگونه آن همه تریدر عالی قبلا در بازار نابود شده اند، در واقع دلیل اصلی به همین مطلب ذکر شده برمی گردد.

غروری که معمولا به همراه ترید های موفق می آید، باعث می شود که این تریدر ها اقدام به معاملاتی پرریسک تر از قبل کنند و این افراد تصور می کنند که دانش مافوقی به نسبت دیگر افراد بازار دارند. به یاد داشته باشید که این امر تقریبا همیشه منجر به سقوط در نقطه ای خواهد شد. اگر به بازار احترام نگذارید، شما را خوار خواهد کرد.

البته طرف دیگر قضیه هم در اینجا مطرح است. در این حالت شما یک ترید وحشتناک انجام داده اید و پورتفوی شما به اندازه 25 درصد یا بیشتر پایین آمده است. شما با ترس نظاره گر می باشید و در حال سازماندهی پورتفوی نهایی خود می باشید و یک ضرر چند هزار دلاری را مشاهده می کنید. شرم و عصبانیت در اینجا وارد می شوند، به نظر شما نتیجه چه خواهد شد؟

ما به عنوان انسان از این احساسات متنفر هستیم و زمانی که چنین احساساتی داریم، سعی می کنیم که به سختی آنها را متوقف کنیم. پس تریدر ها معمولا چکار می کنند؟ آنها معمولا ترید دیگری انجام می دهند. این ذهنیت جبران باخت قبلی در فرد غالب می شود که ناامیدی سریعا به دنبال آن خواهد آمد. من خودم شخصا مشاهده کرده ام که این رایج ترین روشی است که تریدر ها پول از دست می دهند.

توصیه به تریدرها

ضرر را قبول کنید و به یاد داشته باشید که همه ضرر می کنند و معمولا در موقعیت هایی ضرر خواهید کرد که افراد دیگر سرمست از پیروزی هستند. این بدین معنی نیست که شما بدتر از افراد دیگر هستید بلکه شما تنها به دام افتاده اید. این مسئله برای همه اتفاق خواهد افتاد. خودتان را در مورد آن سرزنش نکنید و به زودی بعد از آن یک ترید احساسی برای پوشش دادن ضرر های خود انجام ندهید. این امر تنها منجر به هرج و مرج بیشتر خواهد شد. اگر خوش شانس باشید، اقدام به تریدی می کنید که شما را به این آرزو می رساند اما این گونه ترید احساسی به زودی برای شما گران تمام خواهد شد.

با توجه به آنچه که گفته شد، احتمال می رود که شما طعمه یکی از حوادث بالا قرار گیرید و حداقل یکبار در طول زندگی معاملاتی خود با آنها مواجه شوید. پس حواستان باشد با علم و دانش ترید وارد این کار شوید و گول موارد بالا را نخورید.

منبع
masterthecrypto

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا