متوسط مقالات عمومی

در زمانی که گس اتریوم ارزان است، این ۵ کار را انجام دهید

حتی در روزهایی که قیمت گس نسبتا پایین‌تر است، با اتریوم می‌توان همه‌کار کرد. با اکوسیستم پررونق و تقاضای زیاد برای فضای بلاک‌ها، تراکنش در اتریوم اغلب بسیار پرهزینه و گران است. زمانی که قیمت Gas مانند آن‌چه در چند روز گذشته دیده‌ایم در حال کاهش باشد، فرصت‌هایی برای انجام معاملات خاصی وجود دارد که در بلندمدت نتیجه خواهند داد. در این مقاله، ۵ کاری را بررسی می‌کنیم که باید هنگامی که گس اتریوم ارزان است، انجام دهید، تا وقتی که مقدار گس بالاتر می‌رود، مجبور نباشید برای این تراکنش‌ها قیمت‌های بالاتری بپردازید. تا پایان این مقاله با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

زمانی که گس اتریوم ارزان است، چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

قیمت گس در نمودار ۷ روزه
قیمت گس در نمودار ۷ روزه

زمانی که میزان Gwei (که مقدار کارمزد اتریوم طبق آن محاسبه می‌شود) کاهش می‌یابد، می‌توان کارهایی را انجام داد که در زمان بالا بودن فی تراکنش‌ها، انجام آنها به‌صرفه نیست. این موارد شامل سرمایه‌گذاری روی اکوسیستم‌های لایه ۲، لغو تاییدیه‌های قراردادها، خرید دامنه ENS، انتقال همه توکن‌ها به یک آدرس جدید و تهیه آدرس ناشناس با Tornado Cash هستند، که در ادامه مقاله، به توضیح آنها می‌پردازیم.

۱. سرمایه‌گذاری روی اکوسیستم‌های لایه ۲

اکوسیستم های لایه ۲ اتریوم مانند zkSync ،Optimistic Ethereum ،Arbitrum ،Immutable X و موارد دیگر، شاهد پذیرش گسترده هستند؛ به‌ویژه به این دلیل که با حفظ امنیت اتریوم، تراکنش‌های ارزان‌تر و سریع‌تری را ارائه می‌دهند.

به گفته L2beat که وب‌سایت ردیابی لایه دوم‌های اتریوم است، ارزش کل قفل‌شده (TVL) در لایه ۲ها، به ۶.۵ میلیارد دلار افزایش یافته است و همچنان در حال رشد است.

ارزش کل قفل شده راهکارهای لایه ۲
ارزش کل قفل شده راهکارهای لایه ۲

بیشترین افزایش‌ها مربوط به شبکه Boba و Andromeda است.

۱۰ اکوسیستم برتر لایه ۲ اتریوم
۱۰ اکوسیستم برتر لایه ۲ اتریوم

می‌توانید با استفاده از بریج‌های رسمی اکوسیستم‌های لایه ۲  یا Bridgeهای شخص ثالث مانند xPollinate ، Across Protocol یا Hop Protocol، در این اکوسیستم‌های لایه ۲ سرمایه‌گذاری کنید.

پس از بریج کردن وجوه، می‌توانید در فرصت‌های ییلد فارمینگ (Yield Farming) شرکت کنید یا ایردراپ‌ها را در پروتکل‌های آتی این اکوسیستم‌های لایه ۲، استخراج کنید.

هنگامی که گشت‌زنی و کاوش حول اکوسیستم را تمام کردید، همیشه می‌توانید پول خود را به لایه ۱ اتریوم (شبکه اصلی) برگردانید.

۲. لغو تاییدیه‌های قرارداد

اگر در پروژه‌های ییلد فارمینگ یا صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) بسیاری شرکت کرده‌اید، ممکن است به بسیاری از این قراردادهای هوشمند، اجازه نامحدودی برای خرج کردن توکن‌هایتان داده باشید. اجازه برای خرج کردن توکن، نیاز به مراحل تایید آتی را از بین می‌برد.

با این حال با انجام این کار، سرمایه شما ممکن است در معرض خطر قرار گیرد؛ زیرا عوامل مخرب می‌توانند از این اجازه برای برداشت وجه از کیف پول شما استفاده کنند.

کانترکت پلتفرم UniCats که شامل کدهای بدافزار است
کانترکت پلتفرم UniCats که شامل کدهای مخرب است

برای مثال، پروژه‌ای به نام UniCats وجود داشت که به کاربران اجازه می‌داد توکن‌های UNI را برای استخراج توکن‌های MEOW واریز کنند. در طول این فرآیند استخراج، کاربران مجبور بودند برای خرج کردن توکن‌های UNI خود، اجازه را به قرارداد بدهند.

با این حال، این قرارداد حاوی تابع مخرب setGovernance بود، که به مالک آن اجازه می‌داد هر تابعی را به‌عنوان “قرارداد” فراخوانی کند و از آنجایی که کاربران اجازه بی‌نهایت را به این قرارداد اعطا کرده بودند، توسعه‌دهنده می‌توانست کل موجودی‌های UNI کاربران خود را پس از راگ پول کردن پروژه برداشت کند.

برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی برای شما، توصیه می‌کنیم از Periods of Lull یا مراحل سکون برای لغو کمک‌هزینه قراردادهایی که به آنها اعتماد ندارید، استفاده کنید. برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp)هایی مانند Revoke.cash و DeBank می‌توانند در لغو اجازه توکن‌های ERC20 به شما کمک کنند.

در رویکرد‌های غیرقابل اعتمادتر، می‌توانید از بررسی‌کننده تاییدیه‌های Etherscan نیز استفاده کنید.

۳. خرید دامنه ENS

سرویس نام اتریوم
سرویس نام اتریوم

اگر سرویس نام اتریوم (ENS) ندارید، هنوز به معنای واقعی وارد اتریوم نشده‌اید! دامنه ENS اغلب به عنوان نام کاربری Web3 شما یا نام واحدی برای همه آدرس‌های ارز دیجیتال و وب‌سایت‌های غیرمتمرکز شما در نظر گرفته می‌شود.

به طور خاص، وظیفه سرویس نام اتریوم، این است که نام‌هایی را که برای انسان قابل خواندن است (مانند bob.eth) را به جای آدرس‌های ناخوانای اتریوم قرار دهد، تا مجبور نباشید آدرس‌های طولانی را به خاطر بسپارید.

دامنه‌های ENS جالب هستند؛ زیرا هویت شما را در دنیای جدید نشان می‌دهند. به شدت توصیه می‌شود که یکی از این دامنه‌ها را تهیه کنید و اگر موفق به خرید دامنه جالبی شدید، حتی ممکن است بتوانید آن را با قیمت بالاتری در بازاری مانند Opensea بفروشید.

۴. انتقال همه توکن‌ها به یک آدرس جدید

ابزار  Sweeposaurus برای انتقال کل رمزارزها به آدرس جدید
ابزار Sweeposaurus برای انتقال کل رمزارزها به آدرس جدید

اگر می‌خواهید حساب جدیدی دریافت کنید یا وجوه خود را از کیف پول گرمی مثل متامسک به کیف پول سرد لجر منتقل کنید، می‌توانید از ابزاری مانند Sweeposaurus برای انتقال تمام توکن‌های خود به حسابی جدید به روشی ساده استفاده کنید.

Sweeposaurus ابتدا کیف پول شما را بابت توکن‌های پشتیبانی شده اسکن می‌کند و بعد، کوین‌های ETH و توکن‌های ERC-20 شما را از یک کیف پول به کیف دیگر انتقال می‌دهد. سپس می‌توانید انتخاب کنید که چه مقدار از هر توکن پشتیبانی‌شده را انتقال دهید و همراه با آن، آدرسی که وجوه را به آن ارسال می‌کنید را نیز انتخاب می‌کنید.

در نهایت، Sweeposaurus هر انتقال را در صفی قرار می‌دهد و شما به سادگی هر انتقال را تایید می‌کنید. Sweeposaurus یک ابزار متن باز با مخزن کامل کد در Github است.

۵. تهیه آدرس ناشناس با پلتفرم Tornado Cash

پلتفرم Tornado Cash
پلتفرم Tornado Cash

آخرین مورد این لیست، چیزی است که ممکن است بلافاصله درک نشود. فکر می‌کنیم عاقلانه باشد که از Tornado Cash، برای ایجاد آدرس کاملا جدید با سرمایه‌ای عاری از هرگونه پیوند به آدرس‌های دیگر استفاده کنید.

از آنجایی که اکثر تراکنش‌های اتریوم به یکدیگر مرتبط هستند، این امکان برای افراد وجود دارد که منبع وجوه هر آدرس را ردیابی کنند. به این ترتیب، آسان است که هر کسی تشخیص دهد این آدرس متعلق به چه کسی است، هرچند تراکنش‌های اتریوم نیمه‌ناشناس هستند.

با استفاده از ابزاری مانند تورنادو کش، می‌توانید وجوه را بدون هیچ پیوندی به آدرس موجود، صرافی متمرکز یا شخصیتی، به یک آدرس کاملا جدید ارسال کنید.

جمع‌بندی

گس اتریوم ارزان برای چنین کارهای مدیریتی، نعمت بزرگی است. اما اگر قرار است در این زمینه فعال باشید، فکر می‌کنیم این روش‌ها در بلندمدت نتیجه خواهد داد. زمانی که میزان کارمزد اتریوم کاهش می‌یابد، می‌توانید کارهایی را انجام دهید که در زمان بالا بودن فی تراکنش‌ها، انجام آنها مقرون‌به‌صرفه نیست. این موارد شامل سرمایه‌گذاری روی راهکارهای لایه دوم، لغو اجازه به قراردادها برای خرج کردن توکن‌ها، خرید دامنه سرویس نام اتریوم، انتقال توکن‌ها به یک آدرس جدید و تهیه آدرس ناشناس با Tornado Cash هستند، که در این مقاله به توضیح آنها پرداختیم.

منبع
medium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا