اخبار بلاکچیناخبار بیت کویناخبار عمومی

بیت کوین در یک قدمی متمرکز شدن؛ حمله ۵۱٪ نزدیک است!

بیت‌مین (Bitmain) بزرگترین سازنده اسیک (asics) و ماینر بیت کوین، هفته گذشته ۴۲% هش ریت شبکه را بدست آورد. این امر بیت‌مین را به حمله ۵۱٪ نزدیک می‌کند.

آمارها حاکی از آن است که ماینر BTC.com طی ۷ روز گذشته ۲۷.۲% از بلوک های بیت کوین را استخراج کرده است. استخراج انت پول (Antpool) نیز ۱۴.۶% بود.ماینینگ بیت کوین

انت پول و BTC.com هر دو متعلق به بیت مین بوده و توسط آن اداره می‌شوند. این دو شرکت ۴۲% از بلوک های شبکه بیت کوین را بدست آوردند.

این ماینرها همچنین هش ریت هایی دارند که تنها برای بیت کوین کش استفاده می‌شود. بیت کوین و بیت کوین کش الگوریتم های یکسانی دارند و می توان از تجهیزات ماینینگ یکسان در استخراج هر یک استفاده کرد. اما نمی‌توان هر دو را در یک زمان استخراج کرد.

انت پول ۱۰.۶% سهم شبکه بیت کوین کش را دارد، در حالی که سهم BTC.com به میزان ۱۰.۴% می‌باشد . این دو در ۷ روز گذشته حدود ۲۱% از بلوک های بیت کوین کش را بدست آورند.

ماینینگ بیت کوین کش بسیار راحتتر از بیت کوین است و اگر تمام هش ریت ها برای استخراج بیت کوین کش استفاده شوند تنها ۳%سود خواهد داشت و دیگر سود  ۲۰% بهمراه ندارد.

استخراج بیت کوین کش

این امر باعث ایجاد هش ریت ۴۵% می شود. این رقم به حمله ۵۱٪ بسیار نزدیک است. با حمله ۵۱٪ آنها می توانند تاریخ را دگرگون کنند.

دیگر ماینینگ ها نیز در گذشته توانسته بودند حمله ۵۱% به بیت کوین بزنند. چنین رخدادی در سال ۲۰۱۴ اتفاق افتاد و ماینینگ Ghash موفق به استخراج ۵۵% شد. بدنبال آن فراخوان عمومی شکل گرفت و از ماینرها خواسته شد تا Ghash را تحریم کنند. و سرانجام بعد از آن که یکی از کارمندان خود گاش حمله “دوبار خرج کردن” اعمال کرد، توانستند با آن کار کنند.

بیت مین کمی متفاوت تر از Ghash می‌باشد. Ghash در واقع استخر ماینینگی بود که در آن گروه های کوچکی از ماینرها یک گروه واحد تشکیل داده بودند، اما بیت مین یک ماینر مستقل است. آنها مزارع (farm) ماینینگ خود را دارند و برای هر یک  تجهیزات سخت افزاری جداگانه فراهم کرده اند. در این صورت ماینرهای کوچک تری اصلا وجود ندارند که بخواهند استخر را ترک کنند.

بیت کوین قصد خروج از اثبات گواه کار (PoW) را ندارد و این مسئله ممکن است برایش مشکل ایجاد کند. مسئله آن نیست که بیت مین می‌تواند از این راه سواستفاده کند بلکه ممکن است آنها هک شوند و یا برخی از کارمندان آنها کارهای متخلفانه انجام دهند.

سیستم دو استخر مستقل، ممکن است این شرکت را از خطرات احتمالی نجات دهد. اما از آنجایی که مالکیت هر دو شرکت یکی است، ممکن است سواستفاده های عمدی و غیر عمدی وجود داشته باشد. اگر چنین اتفاقی بیافتاد، نمی‌توانند دیگر مالکیت ها را تغییر دهند مگر اینکه افراد در حین تراکنش از حمله دو بار خرج کردن استفاده کنند. آنها تنها می‌توانند دو بار خرج کردن را بر روی بیت کوین‌های خود اعمال کنند، اما هر کسی که در آن زمان در حال تراکنش باشد می تواند تغییر مالکیت را ببیند، در این صورت معاملات ممکن است تایید نشوند.

افراد در صورتی که به حمله ۵۱٪ نزدیک شوند برای هر تاییدیه باید تا بیشتر از ۶ بلوک صبر کنند. این انتظار بسیار طولانیست و مشکل ساز می شود. در این صورت راه حل موجود تغییر الگوریتم های گواه اثبات کار (PoW) خواهد بود. این امر مشخصا امنیت بیت کوین را کمتر می کند و احتمال وقوع حمله ۵۱٪ را بیشتر خواهد کرد. هنگامی که مونرو (Monero) الگوریتم های خود را تغییر داد، این اتفاق برای آنها افتاد.

بهترین راه حل برای بیت مین این است که سخت افزارهای اسیک (ASICS) خود را با قیمت کم بفروشد. این امر دوره ای و موقت خواهد بود.
افت قیمت بیت کوین در روزهای اخیر باعث شده که ماینرها در خطر ورشکستگی قرار بگیرند. همانند سال ۲۰۱۴ که طی رکودی، بسیاری از ماینرهای بزرگ ورشکسته شدند.

ماینینگ کسب و کار بسیار پر خطری است که نیاز به سرمایه گذاری اولیه با پارامترهای ناشناخته دارد. به این طریق است که بسیاری از ماینرها شروع به ماینینگ می کنند و سهم جایزه شما از مایننیگ را کاهش می دهند و قیمت بیت کوین به ماینینگ شما بستگی خواهد داشت.

هش ریت شبکه بیت کوین با توجه به ارقام و آمار از ماه دسامبر تا به حال سه برابر شده است. هزینه مایننیگ بیت کوین حالا بسیار گرانتر از ماه دسامبر است. در حالی که در آن زمان یک بیت کوین استخراج شده بسیار کم ارزشتر بود.

ماینرها نیز از پس هزینه های برق و دیگر انرژی های مصرفی  برنمی آیند و یا باید سخت افزارهای قدیمی و از کار افتاده خود را بروز رسانی کنند. با وجود این مسائل افزایش هش ریت دشوار خواهد بود.

برخی ماینرها مانند بیت مین کارمزدهای کمتری دارند زیرا آنها سخت افزار ماینینگ خود را می‌سازند. دیگر ماینرها با چالش هایی روربرو شده‌اند و ماینر بینت‌فری (Bitfury)  دو درصد از قدرتش کم شده است، بیت مین در حال حاضر هش ریت بیشتری بدست آورده است تا جایی که آنها به حمله ۵۱٪ نزدیک شده‌اند.

این روزها افزایش این هش ریت ها کاملا نادیده گرفته شده‌است و مسائلی مانند قیمت بیت کوین پر رنگ شده است. وضعیت خیلی به این شکل باقی نخواهد ماند، زیرا این امر نیاز به سخت افزار و تجهیزات جدید را افزایش می دهد و هزینه های زیادی بهمراه خواهد داشت. به طوری که ماینرهای کوچک تر باید تمام دارایی خود را بفروشند تا از پس هزینه ها برآیند.

از جایی به بعد بهتر است هش ریت کم شود، چنانچه این اتفاق در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ افتاد. به ضرر ماینرها خواهد بود اگر تجهیزات آنها مداوم کار کند.

در واقع حالا مانند دوره ای است که ماینرهایی وجود داشتند که حاکم بر شبکه بودند. در آن زمان ماینرهای جدیدی وجود نداشت و حتی ماینرهای قدیمی این کار را متوقف کرده بودند. آن دوره تجربه های فراوانی به همراه داشت. ماینرها در آن دوره به جای اینکه فشارهای منفی بر روی قیمت وارد کنند فروش را متوقف کردند و شروع به ذخیره دارایی خود کردند. با نگاهی به تمام این آمارها می توان متوجه شد که این نکته آن چنان دور از ذهن نیست، اگرچه افزایش روزافزون و ممتد هش‌ریت به نوعی با آن گفته ها در تناقض است.

صرف نظر از این موضوع، بیت کوین باید برای سناریوی قابل پیش بینی ای آماده شوند. ماینرها تحت شبکه لایتنینگ می توانند کنترل زیادی از بیت کوین را بدست آورند و این امر ممکن است موجب صدمات عمدی یا غیرعمدی شود.

منبع
trustnodes

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا