مبتدی مقالات عمومی

با ۹ اشتباه متداول درمورد بلاکچین و نحوه اجتناب از آنها آشنا شوید!

این روزها، بسیاری از شرکت‌ها با امید ایجاد تحولی در فرآیندهای کاری خود، سعی در پیاده سازی فناوری بلاکچین در حیطه کاری خود دارند. متاسفانه، بسیاری از این پیاده سازی‌ها هرگز به مرحله محصول نهایی نمی‌رسند. با اینکه این تکنولوژی جذابیت زیادی برای سرمایه گذاران و مدیران کسب‌وکارها دارد، اما فاصله زیادی بین این جذابیت زیاد و واقعیت موجود بازار است. اگر شما هم به فکر پیاده سازی این تکنولوژی هستید، در این مقاله به ۹ مورد از رایج‌ترین اشتباهات در مورد بلاکچین و راه‌های اجتناب از آنها خواهیم پرداخت.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

۱-یک راه حل کامل

یکی از بزرگ‌ترین دلایل شکست پروژه‌های بلاکچینی، این است که کسب‌وکارها اکثرا آن را به عنوان یک راه حل کامل برای کسب‌وکار خود می‌دانند، که درست نیست. با اینکه که این تکنولوژی می‌تواند در بسیاری از صنایع و سناریوها مورد استفاده قرار گیرد، اما ویژگی‌هایی مانند منطق کسب‌وکار، رابط کاربری، مکانیسم‌های قابلیت همکاری و … را شامل نمی‌شود. بنابراین،‌ عاقلانه است که بلاکچین را به عنوان یک پروتکلی در نظر بگیریم که می‌تواند در قسمتی پروژه‌های مختلف استفاده شود.

۲-محل ذخیره سازی محض

بلاکچین به منظور ارائه بستری تغییر ناپذیر، قابل اعتماد و معتبر، برای ثبت اطلاعاتی که توسط ارگان‌های غیر قابل اعتماد تولید می‌شدند، طراحی و ایجاد شد. برای این منظور خاص، فناوری بلاکچین برخلاف تکنولوژی‌های مدیریت پایگاه داده سنتی، دارای ویژگی‌های اساسی برای مدیریت پایگاه داده نیست. بنابراین، شما باید ملزومات مدیریت داده‌های خود در بستر بلاکچین را بررسی کرده و در صورت لزوم راه حل سنتی مدیریت داده را پیاده سازی کنید.

۳-فناوری همیشه غالب

کسب‌وکارها فکر می‌کنند که فناوری بلاکچین برای همیشه یک فناوری غالب باقی خواهد ماند، که تصور نادرستی است. این فناوری هم در تکنولوژی و هم در کاربردها در حال پیشرفت است، بنابراین، بهتر است آن را به عنوان یک گزینه کوتاه‌مدت برای دستیابی به اهداف کسب‌وکار در نظر بگیریم.


بلاک چین نسل سوم در پی حل مشکلات موجود در بلاک چین نسل اول!


۴-قرادادهای هوشمند به بلوغ کافی رسیده‌اند

رهبران کسب‌وکارها اغلب فرض می‌کنند که قراردادهای هوشمند کاملا بالغ شده‌اند، در حالیکه اینگونه نیست. ممکن است قراردادهای هوشمند قدرتمندترین جنبه‌های بلاکچین را نشان دهند.

اما قراردادهای هوشمند از نظر مفهومی فقط کدهای برنامه‌نویسی هستند. بنابراین، به جای اینکه آنها را کاملا اتخاذ کنید، ابتدا باید آنها را با توجه به اهداف خود آزمایش کنید.

۵-قابلیت همکاری

در حالیکه برخی از ارائه دهندگان پلتفرم‌های بلاکچینی سعی دارند استاندارهای قابلیت همکاری را ارتقا دهند، اما بدلیل اینکه بسیاری از این پلتفرم‌ها هنوز در حال توسعه هستند، تصور ارتقا سریع این استاندارد سخت است. بنابراین عاقلانه است که مباحثی پیرامون قابلیت همکاری را به عنوان استراتژی‌های بازاریابی در نظر بگیرید، زیرا ممکن است لزوما نتوانند مزایایی را که به دنبال آن هستید، فراهم نمایند.

۶- نادیده گرفتن مسائل حاکمیتی

فناوری بلاکچین ممکن است گزینه کم هزینه‌تری نسبت به راه حل‌های دیگر به نظر برسد، اما سوالات زیادی پیرامون مباحث حاکمیتی برمی‌انگیزد. از آنجا که این فناوری هنوز نوپاست، احتمالا پیش‌بینی همه سناریوها ممکن نباشد؛ بنابراین، توصیه می‌شود از قبل کاملا برنامه‌ریزی کنید و به این فناوری به عنوان گزینه کوتاه‌مدت نگاه کنید.

۷- اشتباه گرفتن مسائل آینده با سناریو حال حاضر

اطمینان از برنامه و طرح شما برای پیاده سازی بلاکچین با قابلیت‌های رو به رشد آن بسیار حیاتی است. حوزه بلاکچین هنوز محدود است و شما نباید آنرا راهی برای مقابله با اقتصاد جهانی در نظر بکیرید.

۸- نادیده گرفتن اهمیت فرآیند یادگیری

مانند سایر فناوری‌ها، فناوری بلاکچین هم دارای منحنی یادگیری است که اغلب توسط کسب‌وکارها نادیده گرفته می‌شود. بهتر است برای موفقیت در پیاده سازی، تعامل عملی با پروژه‌های بلاکیچنی داشته باشید.

۹- نادیده گرفتن هدف واقعی

شما نباید بدلیل ترند بودن بلاکچین آنرا دنبال کنید، در عوض، شما باید اهداف اصلی آنرا بررسی کنید تا بیش‌ترین بهره را از آن ببرید.

نتیجه گیری

اگر در آستانه پیاده سازی پروژه بلاکچینی هستید، در صورت اینکه نکات بالا را مد نظر قرار دهید، باید بتوانید بدون زحمت از آن پروژه عبور کنید. این فناوری نیز همانند هوش مصنوعی، ماشین لرنینگ و دیگر فناوری‌های نوین در حال توسعه است و الزاما بلاکچین، برترین و تنها فناوری پیرو در جهان نیست. محدود کردن تمام فعالیت‌ها به بلاکچین یکی از اشتباهات رایج در این حوزه است.

منبع
medium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا