اخبار عمومی

ضرر ۹ میلیون دلاری صرافی dYdX به دنبال ریزش ۴۰٪ قیمت YFI؛ ماجرا چیست؟

صرافی غیرمتمرکز dYdX مجبور شد از صندوق بیمه خود برای جبران ضرر ۹ میلیون دلاری معاملات لیکوییدشده توکن YFI در ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) استفاده کند. طبق گفته‌های آنتونیو جولیانو (Antonio Juliano)، بنیان‌گذار dYdX، کل این اتفاق و ضرر ناشی از آن به خاطر حمله‌ای هدفمند علیه این صرافی به وجود آمده است.

به نقل از دبلاک و کوین تلگراف، گزارش‌های تیم dYdX در پلتفرم اکس (توییتر سابق) نشان می‌دهد این صرافی از صندوق بیمه نسخه سوم خود برای پر کردن گپ موجود در معاملات لیکوییدشده یرن فایننس (YFI) استفاده کرده است. گفتنی است قیمت توکن YFI بعد از ۱۷۰٪ رشد در هفته‌های گذشته، در ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) ۴۳٪ کاهش یافت.

نمودار روزانه قیمت YFI
نمودار روزانه قیمت YFI – منبع: TradingView

سقوط ناگهانی این توکن باعث شد فعالان بازار کریپتو بابت کلاهبرداری و راگ پول احتمالی آن نگران شوند. در هر صورت، این حملات پوزیشن‌های معاملاتی لانگ (خرید) توکن‌های YFI در صرافی dYdX را هدف قرار داده و ۳۸ میلیون دلار معامله را لیکویید کرده است. جولیانو معتقد است زیان dYdX و همچنین کاهش شدید قیمت YFI در نتیجه دستکاری بازار به وجود آمده است. وی در ادامه افزود:

کاملا واضح است که یک حمله هدفمند علیه dYdX انجام شده و کل بازار YFI دستکاری شده است. ما در کنار چند شرکت دیگر در حال بررسی شرایط موجود هستیم و با یافته‌هایمان همه چیز را روشن خواهیم کرد.

به گفته جولیانو، صندوق بیمه نسخه سوم dYdX هنوز ۱۳.۵ میلیون دلار موجودی دارد و سرمایه کاربران تحت تاثیر این حادثه قرار نگرفته است. وی خاطر نشان کرد:

اگرچه سرمایه هیچ از کاربرانمان تحت تاثیر این رویداد قرار نگرفته، ما همچنان به بررسی کامل پارامترهای ریسک خود ادامه می‌دهیم و در صورت لزوم تغییرات مورد نیاز را در نسخه سوم dYdX و احتمالا dYdX Chain ایجاد خواهیم کرد.

تغییرات موجودی کیف پول بیمه dYdX
تغییرات موجودی کیف پول بیمه dYdX – منبع: DYDX Explorer

این اتفاق باعث شد بیش از ۳۰۰ میلیون دلار از مارکت کپ YFI از بین برود. برخی از اعضای جامعه YFI هم احتمال داده‌اند شخصی از داخل تشکیلات یرن فایننس این کار را انجام داده است. برخی از کاربران هم ادعا کرده‌اند ۵۰٪ از عرضه YFI در ۱۰ کیف پول تحت کنترل توسعه‌دهندگان آن قرار دارد. با این حال، داده‌های وب سایت اتراسکن (Etherscan) نشان می‌دهد بعضی از این کیف پول‌ها به صرافی‌های کریپتویی تعلق دارند.

صرافی dYdX در وب سایت خود توضیح داده است صندوق بیمه‌ آن غیرمتمرکز نیست و تیم dYdX مستقیما مسئول واریز و برداشت‌های آن خواهد بود. پلتفرم آرکهام اینتلیجنس (Arkham Intelligence) نیز اعلام کرد:

قیمت YFI در شب گذشته حدود ۴۰٪ سقوط کرد. وقتی این اتفاق افتاد، ۵۰ میلیون دلار از اوپن اینترست یا بهره باز YFI در صرافی dYdX از بین رفت. dYdX تقریبا نیمی از کل اوپن اینترست YFI را تشکیل می‌داد.

توییت آرکهام اینتلیجنس
توییت آرکهام اینتلیجنس – منبع: پلتفرم اکس

آرکهام اینتلیجنس خاطرنشان کرد توکن YFI به ندرت در dYdX معامله می‌شد؛ اما در چند روز گذشته حدود نیمی از اوپن اینترست آن در پلتفرم مذکور قرار داشت. dYdX برای جلوگیری از رویدادهای مشابه، مارجین یا اهرم توکن‌هایی را که نقدشوندگی کم‌تری دارند، کم کرد. از بین این توکن‌ها برای مثال می‌توان به ایاس (EOS)، تورچین (RUNE) و آوه (AAVE) اشاره کرد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا