اخبار بیت کویناخبار عمومی

نگاهی به وضعیت تراست بیت کوین گری اسکیل (GBTC) پس از پیروزی در دادگاه

دادگاه استیناف روز سه شنبه حکم داد که SEC باید رد درخواست گری اسکیل مبنی بر تبدیل تراست بیت کوین این شرکت (GBTC) به ETF اسپات بیت کوین را مجددا بررسی کند. در همین حال، قیمت سهام GBTC به اخبار پیروزی شرکت گری اسکیل واکنش مثبت نشان داد و تخفیف (Discount) این صندوق به سرعت به پایین‌ترین سطح خود در ۲ سال گذشته یعنی به ۱۸٪ کاهش یافت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بر اساس یک پیش‌بینی جدید، معاملات سهام GBTC با ارزش ضمنی پایین‌تر نسبت به قیمت BTC ممکن است به زودی به حالت گذشته بازگردد. به عبارت دیگر، ممکن است «تخفیف (Discount)» تراست بیت کوین گری اسکیل (GBTC) تا سال ۲۰۲۴ از بین برود. حتی کوین‌گلس در توییت اخیر خود پیش بینی کرد که «پریمیوم GBTC» به زودی باز خواهد گشت.

پریمیوم و دیسکانت در GBTC چیست؟

احتمالا شنیده‌اید که GBTC یا سایر محصولات گری اسکیل دارای «پریمیوم (Premium)» یا «دیسکانت (Discount)» هستند. پریمیوم یا دیسکانت به تفاوت بین ارزش بازار دارایی‌های تراست (ارزش بازار موجودی بیت کوین تراست) با ارزش بازار سهام GBTC اشاره دارد.

به ارزش بازار دارایی‌های تراست اصطلاحا ارزش خالص دارایی (Net Asset Value یا به اختصار NAV) هم گفته می‌شود.

زمانی که ارزش بازار سهام GBTC بالاتر از NAV باشد، اصطلاحا گفته می‌شود که سهام تراست با «پریمیوم» معامله می‌شود و زمانی که ارزش بازار سهام GBTC پایین‌تر از NAV باشد، اصطلاحا گفته می‌شود که سهام تراست با «دیسکانت یا تخفیف» معامله می‌شود.

هیچ فرد یا نهاد متمرکزی مقدار پریمیوم یا دیسکانت را تعیین نمی‌کند، بلکه مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار سهام تعیین کننده آن است.

همان طور که می‌دانید GBTC یک تراست است که بیت کوین را نگه می‌دارد و سهام آن را برای سرمایه‌گذاران صادر می‌کند. ارزش هر سهم باید به طور ایده‌آل منعکس‌کننده ارزش مقدار بیت کوینی باشد که توسط تراست نگهداری می‌شود. با این حال، در واقعیت، اتفاقات بازار می‌توانند باعث انحراف قیمت سهام از ارزش خالص دارایی تراست (NAV) شوند.

دیسکانت GBTC در سال گذشته به اوج خود یعنی ۵۰ درصدی رسید و در سال جاری عمدتا در حدود ۴۰٪ باقی مانده بود. با این حال، پس از درخواست بلک راک برای ETF اسپات بیت کوین، این فاصله به طور قابل توجهی کاهش یافت و برای اولین بار از اوایل سال ۲۰۲۲ به زیر ۲۰٪ رسید.

هنگامی که تخفیف کاهش می‌یابد، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران به تراست اطمینان بیشتری پیداکرده‌اند یا تقاضا برای سهام در حال افزایش است. اگر تخفیف به طور قابل توجهی کاهش یابد یا به طور کامل از بین برود (به صفر برسد)، می‌تواند منجر به سود قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران شود.

مدیر عامل Digital Asset Research در این رابطه گفته است:

برخی از معامله‌گرانی که روی کاهش تخفیف نسبت به ارزش خالص دارایی سرمایه‌گذاری کرده بودند سود بردند، اما در صورت تبدیل تراست به ETF ممکن است سود بیشتری نصیبشان شود.

چرا گری اسکیل قصد دارد GBTC را به ETF تبدیل کند؟

تراست یک صندوق بسته (Closed-End Fund) یا همان CEF است که محصولی متفاوت از صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) است که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. هر دو در واقع در حکم خزانه‌ای هستند که انبوهی از دارایی‌ها اعم سهام یا در مورد تراست گری اسکیل، میلیاردها دلار بیت کوین (BTC) را در خود نگه می‌دارند.

اما ETF‌ها دارای ویژگی‌ای هستند که تضمین می‌کند شرکت‌های تجاری تخصصی می‌توانند به حفظ ارزش ETF متناسب با ارزش دارایی‌هایی که دارد کمک کنند. اگر یک ETF دارای ۱۰ میلیارد دلار سهام باشد، اما ارزش بازار آن ۱۲ میلیارد دلار باشد، این معامله‌گران می توانند سهام جدیدی از این ETF ایجاد کنند. انجام این کار به آنها اجازه می‌دهد تا با توجه به پریمیوم درآمد کسب کنند و همچنین قیمت ETF را به سمت ارزش دارایی‌های ETF (یا همان NAV) کاهش می‌دهد. این معامله‌گران برای کارآمدتر کردن ETF پاداش دریافت می‌کنند.

در مقابل، اگر قیمت ETF به سمت یک تخفیف کاهش یابد؛ مثلا ارزش بازار آن به ۸ میلیارد دلار در مقابل ۱۰ میلیارد دلار دارایی برسد، این معامله‌گران می توانند سهام را بازخرید کرده و دوباره از این اختلاف پول به دست آورند و قیمت‌ها و دارایی‌ها را به سمت برابری برگردانند.

اکنون گری اسکیل می‌خواهد GBTC را به یک ETF تبدیل کند، چرا که به عنوان یک CEF، فاقد مکانیسم آربیتراژی است که ETFها برای جلوگیری از سقوط قیمت‌ها استفاده می‌کنند.

GBTC از فوریه ۲۰۲۱ با تخفیف نسبت به دارایی‌های بیت کوین خود معامله می‌شود. وضعیت سال گذشته این تراست به طور چشمگیری در پی انفجار FTX بدتر شد. در ماه نوامبر، بازوی وام دهی جنسیس برداشت ‌های خود را متوقف کرد و تخفیف GBTC به ۴۳٪ افزایش یافت. جنسیس و گری اسکیل هر دو متعلق به دیجیتال کارنسی گروپ (Digital Currency Group) هستند. اینکه چرا مشکلات جنسیس به GBTC لطمه زد دقیقا مشخص نیست، اگرچه تئوری‌ها شامل این واقعیت است که بسیاری از شرکت‌های تجاری مشتریان جنسیس بودند و برخی از آنها احتمالا روی کاهش تخفیف GBTC سرمایه‌گذاری کرده بودند.

اما متاسفانه پس از آنکه SEC دلایل خود را برای رد درخواست گری اسکیل برای تبدیل تراست به ETF تکرار کرد، تخفیف GBTC به رکورد ۵۰٪ در ماه دسامبر افزایش یافت و این شرکت‌ها ضرر هنگفتی را متحمل شدند.

کسب سود معامله‌گران از کاهش تخفیف GBTC

دیروز، تراست بیت کوین گری اسکیل (Grayscale Bitcoin Trust) با نماد GBTC شلوغ‌ترین جلسه معاملاتی خود در ۱۴ ماه گذشته را شاهد بود. پیروزی این شرکت در پرونده شکایت علیه کمیسیون SEC، این احتمال را افزایش می‌دهد که GBTC بتواند به یک ETF تبدیل شود که در این صورت برای طیف وسیع‌تری از سرمایه‌گذاران جذاب خواهد بود.

طبق داده‌های یاهو، نزدیک به ۲۰ میلیون سهام GBTC در طول روز گذشته معامله شد که بیشترین رقم از زمان سقوط بازار کریپتو در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) است. قیمت GBTC بیش از ۱۹٪ افزایش یافت و به حدود ۲۱ دلار رسید که بالاترین رقم از زمان رسیدن قیمت بیت کوین (BTC) به ۳۱٬۰۰۰ دلار در اواسط ماه جولای (مرداد) است.

داگ شونک (Doug Schwenk)، مدیر عامل شرکت تحقیقاتی دیجیتال است ریسرچ (Digital Asset Research) می‌گوید که برخی از سرمایه‌گذاران در طی سه تا شش ماه گذشته سهام GBTC را خریداری کرده‌اند و روی کاهش تخفیف در صورت تصمیم مثبت دادگاه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اکنون، برخی از آنها با کاهش تخفیف سود می‌برند.

شونک گفت:

ما شاهد هستیم که برخی از فعالان بازار به خاطر اخبار از پوزیشن‌های GBTC خارج می‌شوند. البته، خریدارانی وجود دارند که این پویشن‌ها را به دست می‌آورند، احتمالا به امید سقوط ادامه‌دار پریمیوم در صورت تایید تبدیل شدن تراست به ETF.

قیمت GBTC: از «آسانسوری به جهنم» تا «پلکانی به بهشت»؟

صندوق تراست گری اسکیل بیش از ۶۰۰٬۰۰۰ بیت کوین (حدود ۱۷ میلیارد دلار) دارد و از فوریه ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) نسبت به ارزش خالص دارایی با تخفیف (Discount) معامله می‌شود.

داده‌های دارایی بیت کوین GBTC
داده‌های دارایی بیت کوین GBTC؛ منبع: توییتر

این شرایط به مدت بیش از دو سال و نیم است ادامه دارد، اما به زودی ممکن است اوضاع تغییر کند.

اخبار مربوط به پیروزی گری اسکیل مقدار این تخفیف را به پایین‌ترین سطح خود از دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) رساند.

مقدار این تخفیف با عدد ۱۸٪، اکنون کمتر از نصف آن چیزی است که زمانی به ۵۰٪ رسیده بود. در آن زمان به این عدد که بیشترین میزان تخفیف بود «آسانسوری به جهنم» گفته می‌شد.

نمودار پریمیوم GBTC در مقابل دارایی‌های تراست
نمودار پریمیوم GBTC در مقابل دارایی‌های تراست در مقابل قیمت BTC/USD؛ منبع: کوین گلس

کوین گلس در بخشی از تفسیر خود نوشته است:

منتظر باشید که تخیف GBTC در سال آینده کاملا از بین برود.

دیلان لاکلر (Dylan LeClair)، تحلیلگر ارشد صندوق دارایی دیجیتال یوتی‌اکس‌او منیجمنت (UTXO Management)، با توجه به اندازه دارایی‌های تحت مدیریت گری اسکیل، در مورد تاثیر GBTC در رسیدن قیمت بیت کوین به بالاترین سقف تاریخی خود اظهارد داشت:

فراموش نکنید که GBTC چقدر بزرگ است. این صندوق دارای بیش از ۶۰۰٬۰۰۰ بیت کوین است و از نظر جریان، بزرگترین محرک روند صعودی سال ۲۰۲۱ بوده است. حرکت امروز میزان تخفیف این تراست از ۲۶٪ به ۱۷٪ معادل ۵۶٬۰۰۰ BTC است که به این صندوق تراست بازمی‌گردد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا