اخبار خارجی

تحلیل وضعیت بیت کوین پیش از سخنرانی امروز جروم پاول

قیمت بیت کوین پس از ریزش حدود ۶٪ خود از پنجشنبه گذشته، اکنون دوباره به مرز ۲۳,۰۰۰ دلار بازگشته است و با ایستادن در این نقطه معامله‌گران را برای جهت حرکت بعدی خود سردرگم کرده است. این در حالی است که جروم پاول رییس فدرال رزرو امروز سخنرانی خواهد داشت و صحبت‌های او می‌تواند جهت این مسیر را برای BTC مشخص کند.

آپدیت: افزایش قیمت بیت کوین پس از سخنرانی جروم پاول؛ آیا تورم آمریکا در سال ۲۰۲۳ مهار می‌شود؟

به گزارش کوین‌دسک، قیمت بیت کوین دیروز تا ۲۲,۶۲۸ دلار کاهش یافت و یکبار دیگر از این ناحیه مورد حمایت قرار گرفت. در حال حاضر می‌توان گفت بیت کوین ۲ بار از ناحیه مقاومت ۲۴,۰۰۰ دلاری برگشت خورده است و ۲ بار نیز از ناحیه حدود ۲۲,۵۰۰ دلار مورد حمایت قرار گرفته است. این موضوع پیش‌بینی حرکت آینده بیت کوین را سخت‌تر می‌کند.

این در حالی است که وضعیت اقتصادی آمریکا بیش از پیش می‌تواند بر بازار رمزارزها اثرگذار باشد.

سخنرانی جروم پاول می‌تواند تعیین‌کننده باشد

سخنرانی چهارشنبه جروم پاول حاوی نکات مثبتی برای بازارهای پرریسک مثل رمزارزها بود. فرود نرم (کاهش تورم بدون به وجود آمدن رکود) و راضی بودن فدرال رزرو از روند کاهش تورم مهم‌ترین نکات مثبت این سخنرانی بود. اما گزارش عملکرد شرکت‌ها در آخر هفته بخشی از این خوشبینی به وجود آمده را از بین برد. تقریبا بیشتر شرکت‌های بزرگ عرصه تکنولوژی در ۳ ماهه آخر ۲۰۲۲ بازده بسیار پایین تری از حد انتظارات داشتند. این موضوع با اعلام نرخ بیکاری آمریکا که بسیار پایین‌تر از حد انتظارات بود، اوضاع را بدتر کرد. کاهش نرخ بیکاری در آمریکا به معنی افزایش دستمزدها و ایجاد تورم خواهد بود و از نمودهای آن پایان روند نزولی شاخص دلار (DXY) بود. این شاخص اکنون به ۱۰۳.۵ واحد رسیده است.

امروز ساعت ۲۰:۳۰ به وقت تهران جروم پاول سخنرانی پیش از اجلاس اکونومیک کلاب در واشنگتن خواهد داشت. بسیاری از کارشناسان احتمال می‌دهند که در این سخنرانی پاول اشاره‌هایی به بازارهای مالی داشته باشد. از آنجایی که ترجیح فدرال رزرو عدم رشد بازارهای پرریسک (به خاطر موثر شدن سیاست‌های انقباضی) است، ممکن است این سخنان تاثیر منفی روی بازارهایی مثل رمزارزها داشته باشد. اما در طرف دیگر قرار نیست داده جدیدی از وضعیت اقتصادی آمریکا در این سخنرانی منتشر شود و صرفا زاویه دید فدرال رزرو را منعکس می‌کند.

ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری شرط ایجاد رالی صعودی

اگر نگاهی به وضعیت ارزش کل بازار رمزارزها و همچنین آلت کوین‌ها بیندازیم، متوجه می‌شویم که رالی ژانویه بیت کوین باعث شده است تا اکثر آن‌ها به مقاومت خود نزدیک شوند و برای ادامه رالی صعودی بیت کوین نیاز به تزریق پول جدید به بازار است تا این حجم پول بیش از ۱ تریلیون دلاری را به سمت بالا مقیاس دهد. این موضوع نیاز به ورود سرمایه‌گذاران بزرگ سازمانی (VC) به بازار را دوچندان می‌کند.

نمودار زیر وضعیت سرمایه‌گذاری VCها را در بازار رمزارزها نشان می‌دهد. همان‌طور که مشخص است رالی قبلی که از سال ۲۰۲۰ شروع شد با ورود این شرکت‌ها به بازار همراه بود. حال آنکه هنوز VCها تصمیم نگرفته‌اند که دوباره به بازار ورود کنند و حدود ۹۰٪ از پیک این نمودار در اوایل سال ۲۰۲۲ فاصله گرفته‌ایم.

نمودار وضعیت سرمایه‌گذاری VCها در کریپتو منبع: پیچ‌بوک
نمودار وضعیت سرمایه‌گذاری VCها در کریپتو منبع: پیچ‌بوک

به نظر می‌رسد این شرکت‌ها منتظر تعیین وضعیت اقتصاد آمریکا برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری هستند و از آنجایی که قیمت BTC نیز تابعی از این وضعیت شده است، می‌توان گفت که افزایش بیشتر قیمت بیت کوین می‌تواند آن‌ها را ترغیب به سرمایه‌گذاری در بازار و افزایش مارکت کپ بازار کند.

به نظر شما سخنان امروز جروم پاول چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد گذاشت؟ نظر خود را زیر همین پست با ما در میان بگذارید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا