اخبار خارجی

تحلیل سخنرانی رییس فدرال رزرو پس از افزایش نرخ بهره؛ تاثیر آن بر قیمت بیت کوین چیست؟

کمیته بازار آزاد فدرال رزرو ایالات متحده (FOMC) شب گذشته اعلام کرد نرخ بهره به میزان ۰.۲۵٪ واحد افزایش می‌یابد که مطابق انتظارات قبلی تحلیل‌گران نیز بود. اما چرا قیمت بیت کوین و همچنین قیمت‌ها در سایر بازارهای مالی اینگونه به سخنرانی جروم پاول، رییس فدرال رزرو واکنش نشان دادند؟ چه چیزی در انتظار بیت کوین و رمزارزها است؟ در این مطلب از میهن بلاکچین به تحلیل اقتصادی تصمیمات فدرال رزرو می‌پردازیم و در انتهای مطلب نکات مهم برای بیت کوین در سال ۲۰۲۳ را مرور می‌کنیم.

میزان افزایش نرخ بهره به تنهایی برای بازارها مهم نبود؛ زیرا همه انتظار افزایش ۰.۲۵٪ آن را داشتند تا نرخ بهره به محدوده ۴.۵٪ الی ۴.۷۵٪ برسد. قیمت بیت کوین پس از آن به بیش از ۲۴٬۰۰۰ دلار افزایش یافت و شاخص‌هایی مانند S&P500 نیز افزایش یافتند. سخنرانی جروم پاول از این نظر حائز اهمیت است که تاثیر افزایش‌‌های پیاپی نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ در اقتصاد آمریکا چگونه بوده است و آیا این آخرین افزایش آن است یا خیر.

تحلیل سخنرانی جروم پاول پس از افزایش نرخ بهره

جروم پاول در سخنرانی خود بازهم تاکید کرد که هدف فدرال رزرو کاهش تورم به ۲٪ است. با اینکه تورم در ماه‌های اخیر کاهش یافته است اما پاول هراس دارد که اگر افزایش نرخ بهره را متوقف کند، تورم دوباره افزایش یابد. بنابراین تاکید کرد فدرال رزرو همچنان به این سیاست ادامه می‌دهد تا زمانیکه داده‌های بخش‌های دیگر اقتصاد نیز به تعادل برسند.

نمودار زیر تورم آمریکا را با رنگ قرمز نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید قبل از سال ۱۹۸۰ بارها مهار تورم به اندازه کافی موفق نبوده است و پس از یک دوره کوتاه مدت تورم سر به فلک کشیده است. جروم پاول می‌خواهد از این شرایط اطمینان پیدا کند که مانند گذشته تورم دوباره به زودی به سراغ اقتصاد آمریکا نخواهد آمد. برای بزرگ‌نمایی تصویر روی آن کلیک کنید.

نمودار نرخ تورم سال به سال در ایالات متحده
نمودار نرخ تورم سال به سال ایالات متحده

جروم پاول در سخنرانی خود گفت:

فکر کنم برای اولین بار می‌توانیم ادعا کنیم پروسه ضد تورمی آغاز شده است… ما این را در قیمت محصولات به خوبی مشاهده می‌کنیم.

با این حال رییس فدرال رزرو خاطر نشان کرد تورم در بخش خدمات همچنان می‌تواند افزایش یابد. وی گفت:

در بخش خدمات خود را در شرایطی می‌بینیم که تورم در آن به صورت مداوم افزایش یابد که زمان بیشتری برای کاهش آن نیاز است؛ ما باید کار را تمام کنیم، ما برای این اینجاییم.

با توجه به تاکید پاول بر مقابله با تورم در بخش خدمات، انتشار داده‌های مشاغل و بیکاری که اولین جمعه هر ماه منتشر می‌شود بسیار مهم است. جمعه ۱۴ بهمن ماه این دیتا منتشر می‌شود. این داده‌ها بر روند تصمیم گیری فدرال رزرو و در نهایت اخذ سیاست فرود نرم و فدرال پیوت موثر است. این داده‌ها چگونه بر بازارها و قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارند؟

پاول عنوان داشت نرخ بیکاری به کمترین میزان خود در ۵۰ سال گذشته رسیده است، از طرف دیگر تقاضای کارفرما برای استخدام نیروی کار نیز افزایش یافته است. وی خاطر نشان کرد از این میترسیم که چند ماه یا سال بعد بگوییم که برای مهار تورم خیلی نزدیک شده بودیم اما زود هنگام افزایش نرخ بهره را متوقف کردیم.

از این رو انتشار داده‌های مشاغل در روز جمعه اهمیت دارد. بازار کار همچنان متعادل نیست و این می‌تواند باعث افزایش دستمزدها و اثر ثروت (Wealth effect) شود.

پاول در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در جلسه فدرال رزرو صحبت شده بود که وقفه‌ای در افزایش نرخ بهره داشته باشیم، با امتناع از پاسخ مستقیم گفت صورتجلسه این نشست ۳ هفته دیگر منتشر می‌شود و در آنجا جزییات بیشتر قرار دارد.

بنابراین انتشار صورت جلسه کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در تاریخ ۲ اسفند نیز برای بازارهای مالی و قیمت بیت کوین اهمیت دارد.

موضوع دیگری که جروم پاول به آن اشاره کرد، میزان سقف بدهی دولت (Debt Ceiling) است. پاول انتظار دارد برای تغییر سیاست‌های فدرال رزرو به سیاست داویش و یک فرود نرم (Soft landing) در اقتصاد، سقف بدهی دولت نیز افزایش یابد.

بدهی دولت به معنی سقف میزان فروش اوراق قرضه خزانه‌داری به نهادهای دیگر (شامل سایر دولت‌ها) برای تامین تعهدات مالی دولت آمریکا است. سقف بدهی کنونی ایالات متحده ۳۴.۱ تریلیون دلار است. از عواقب افزایش آن می‌توان به کاهش رتبه اعتباری دولت و افزایش هزینه بدهی اشاره کرد که می‌تواند اقتصاد آمریکا را به سمت رکود ببرد.

جروم پاول اظهار داشت کنگره می‌بایست این سقف را افزایش دهد و این تنها راه است تا دولت بتواند پرداخت‌هایش را به موعد انجام دهد. وی خاطر نشان کرد تعیین سقف بدهی در دست کنگره است و فدرال رزرو در آن مشارکتی نداشته و از روند بررسی‌های آن بی اطلاع است تا زمانیکه کنگره اعلام کند.

کدام داده‌های اقصاد کلان می‌توانند روند کلی بازار را تعیین کنند؟ چگونه؟

این نکته را باید متذکر شوم که تنها یک تاریخ و یک نشست یا یک جلسه به تنهایی مهم نیست. تمام روزها برای بازارهای مالی مهم هستند و برآیند خروجی‌ها و انعکاس آنها در نتایجی که در بازار می‌بینیم به طور مداوم باید بررسی شوند. ممکن است حتی برخلاف انتظار تمام سیاست‌های فدرال رزرو یا نهادهای دیگر تغییر کند. بنابراین تنها به یک مجموعه داده اکتفا نکنید و حتما تحقیقات و بررسی‌های خود را انجام دهید.

اگر مطالب بالا را با دقت مطالعه کرده باشید، می‌توان انتظارات سخنرانی جروم پاول را به صورت زیر خلاصه کرد:

  • انتشار آمار مشاغل توسط دفتر آمار کار آمریکا، جمعه ۱۴ بهمن: اگر گپ تقاضا برای نیروی کار و نرخ بیکاری زیاد باشد، فدرال رزرو به سیاست‌های خود برای مقابله با تورم ادامه می‌دهد و ترس از رکود همچنان باقی می‌ماند. اگر تقاضا برای مشاغل بالا باشد دستمزدها بالاتر می‌رود و فدرال رزرو باید تلاش خود را برای کاهش دستمزدها انجام دهد. اگر دستمزدها کم شود فرود نرم در حال وقوع است و برای بازارها نقطه قوتی است.
  • انتشار صورتجلسه نشست فدرال رزرو، ۲ اسفند: با توجه به اینکه این نشست ممکن است به وقفه در افزایش نرخ بهره اشاره شده باشد، می‌تواند چشم انداز بهتری به تحلیل‌ها دهد.
  • افزایش سقف بدهی: اگر کنگره تصمیم بگیرد سقف بدهی را افزایش دهد می‌تواند به فدرال رزرو برای تامین مخارج دولت کمک کند.

در مجموع ممکن است چند بار دیگر با افزایش نرخ بهره ره‌به رو باشیم و زمانیکه این افزایش‌ها دیگر ادامه پیا نکند خبر خوبی برای بازارها خواهد بود.

تاثیر افزایش نرخ بهره بر قیمت بیت کوین چیست؟

همانطور که گفتیم سیاست‌های فدرال رزرو می‌تواند روند بازارهای مالی را دستخوش تغییر کند. قیمت بیت کوین با شاخص S&P500 همبستگی بالایی پیدا کرده است. بازار رمزارزها جزو بازارهای پرریسک محسوب می‌شود و نوسان در این مارکت به شدت بالا است. قیمت ارز دیجیتال BTC نیز به راحتی تحت تاثیر فاکتورهای مهم می‌تواند وسان داشته باشد.

از آنجا که قیمت بیتکوین یک بار به کف قیمت رسیده است ممکن است تحت شرایط بد اقتصادی بار دیگر شاهد کاهش آن باشیم؛ اما اینکه آیا به اندازه کف قبلی پایین می‌رود یا نه مشخص نیست. به عقیده برخی تحلیلگران وجود چند عامل همزمان (مانند رکود و شرایط سختگیرانه قانون‌گذاری) می‌تواند ما را به قیمت‌های ۱۸٬۰۰۰ و ۱۷٬۰۰۰ دلار برساند. وجود عوامل دیگر نیز می‌تواند این کاهش قیمت را تشدید کند که با توجه به شرایط فعلی، اظهار نظر قطعی نمی‌توانیم داشته باشیم.

از طرف دیگر شرایط آنچین و چرخه‌ ۴ ساله بیت کوین مساعد به نظر می‌رسد. رویداد هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۴ یکی از مهم‌ترین اتفاقاتیست که می‌تواند باعث افزایش قیمت BTC شود. از آنجا که در دوره‌های قبلی این اتفاق روی داده است، می‌توان انتظار داشت که سرمایه‌گذاران از ماه‌ها (و سال‌ها) قبل‌تر برای کسب سود روی آن حساب باز کرده باشند. در زمان نگارش این خبر بیتکوین با ۳.۵٪ افزایش نسبت به روز قبل به قیمت ۲۳٬۷۹۹ دلار معامله می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۱ روزه
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۱ روزه؛ منبع: تریدینگ ویو

بررسی آینده قیمت بیت کوین از نظر نویسنده:

من تحلیل‌های مختلفی را بررسی کردم و می‌توانم بگویم در مجموع تمام تحلیل‌گران به پیچیدگی شرایط کنونی اعتراف کردند. برای بررسی آینده قیمت بیت کوین نباید تنها به یک موضوع اکتفا کرد. همچنین ممکن است افراد مختلف دید کوتاه مدت، میان مدت یا بلند مدت داشته باشند پس از دیتاهای مختلفی برای تحلیل استفاده می‌کنند. از نظر من باید موارد زیر را در نظر داشت و مثبت یا منفی بودن هرکدام را بررسی کرد:

بررسی اقتصاد کلان: علاوه بر موارد گفته شده وضعیت اقتصاد سایر کشورها، شاخص دلار (DXY)، وضعیت بازارهای مالی دیگر مانند بورس، طلا، نفت و … از نظر اقتصاد کلان بازار خرسی فعلا تمام نشده و روی لبه تیغی قرار دارد که می‌تواند به هر سمتی تغییر جهت دهد.

بررسی داده‌های آنچین بیت کوین: نهنگ‌ها، وضعیت هولدرها، صرافی‌ها، هاوینگ بیتکوین در سال ۲۰۲۴، چرخه‌های ۴ ساله و …. ما درمیهن بلاکچین گزارش‌هایی از داده‌های آنچین منتشر می‌کنیم که می‌تواند در لینک زیر آخرین مورد آن را بررسی کنید.

بررسی تکنیکال: برای بازه‌های زمانی کوتاه‌تر مفید است. برخی از قابل توجه‌ترین تحلیل‌های تکنیکال برای یکی دو ماه آینده را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید.

اخبار فاندامنتال: قانون‌گذاری از دید من بسیار مهم است. پذیرش بیت کوین و رمزارزها در کشورها و شرکت‌های بزرگ، توسعه بلاکچین و پروژه‌ها، در حال حاضر اخباری مانند ورشکستگی شرکت جنسیس و بحران شرکت‌های بزرگ و سایر موارد.

ترندها و هایپ‌های موقت: هر از گاهی ممکن است بازار با یک موضوع جدید داغ شود و ماندگار نباشد؛ معلوم نیست. نمی‌گویم تب هوش مصنوعی یک موضوع زودگذر است (بلکه در آینده به آن خوشبین هستم)، اما در کنار عوامل دیگر ممکن است در حال حاضر تحلیل‌ها را به انحراف بکشد یا وزن بیش از حد معقولی به خود گرفته باشد.

سلب مسئولیت: نکات مطرح شده در این مطلب، صرفا جهت اطلاع رسانی و بررسی توسط خود شخص گردآوری و تالیف شده است و به هیچ عنوان توصیه خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری نیست.

پرسش و پاسخ:

آیا رکود اقتصادی رخ می‌دهد؟

  • نظر تحلیلگران مختلف این است که با توجه به شرایط کلان، دور از انتظار نیست.

آیا بازار خرسی تمام شده است؟

  • در مجموع می‌توان این نظر را داد که در بازارهای مالی فعلا تاییدیه تمام شدن بازار خرسی به قوت کافی دیده نمی‌شود. همانطور که گفتم بازارها روی یک لبه قرار گرفته‌اند که ممکن است در آینده نزدیک با رشد قیمت‌ها یا با رکود مواجه شویم.

آیا الان زمان خرید بیت کوین و رمزارزها است؟

  • خرید بیت کوین و رمزارزها به استراتژی هر فرد برای سرمایه‌گذاری بستگی دارد. با توجه به اینکه در این چرخه یک بار کف قیمت بیت کوین را دیده‌ایم هر دو حالت صعودی و نزولی به قوت خود قرار دارند. ممکن است دیگر کف قبلی بیت کوین را نبینیم اما اگر به اقتصاد کلان، اخبار فاندامنتال، داده‌های آنچین و ترندها نگاه کنیم هرکدام یک جهت را نشان می‌دهند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا