اخبار خارجی

۶ تحلیل تکنیکال مهم قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳

بیش از یک هفته از شروع سال ۲۰۲۳ میلادی می‌گذرد و کماکان سرمایه‌گذاران حوزه رمزارزها به دنبال فهمیدن این سوال هستند که امسال بازار در چه شرایطی قرار دارد. این در شرایطی است که قیمت بیت کوین پس از سقوط صرافی FTX به زیر ۱۷,۰۰۰ دلار سقوط کرده است و هنوز نتوانسته است خود را بازیابی کند. در این مطلب به تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ از دید چند تن از شناخته‌ شده‌ترین تحلیلگران می‌پردازیم با میهن بلاکچین همراه باشید.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، این مطلب صرفا دیدگاه برخی از تحلیلگران را انعکاس می‌دهد و به هیچ عنوان توصیه سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود.

بازاررمزارزها تا بدین لحظه همواره با رهبری بیت کوین پیش رفته است و برای فهمیدن آینده بازار در سال ۲۰۲۳ باید به سراغ تحلیل قیمت بیت کوین در این سال برویم. در مطلب پیشین میهن بلاکچین به پیش‌بینی قیمت بیت کوین از سمت فعالان و افراد شناخته‌شده این حوزه پرداختیم و در این مطلب تحلیل تکنیکال BTC را برای ۲۰۲۳ جمع‌آوری کرده‌ایم.

۱- کریپتو تونی؛ کلید صعود عبور از ۱۸,۰۰۰ دلار است

کریپتو تونی (Crypto Tony) نام تحلیلگر سرشناسی است که اخیرا در توییتی به محدوده قیمتی که BTC اکنون در آن محاصره شده است، پرداخته است. از نظر تونی ابتدا باید تکلیف این محدوده مشخص شود تا بتوان در مورد آینده قیمتی بیت کوین صحبت کرد.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته منبع: تریدینگ ویو

همان‌گونه که از نمودار بالا مشخص است این تحلیلگر سقف این محدوده را ۱۸,۰۰۰ دلار و کف آن را ۱۵,۵۰۰ دلار در نظر گرفته است. خط وسط از نظر تونی همان قیمت تعادلی بیت کوین در این محدوده است (EQ) و قرار گرفتن BTC در حوالی قیمت تعادلی به این معنی است که بازار بلاتکلیف است و گاوها و خرس‌ها برتری خاصی نسبت به هم ندارند. قیمت تعادلی بیت کوین اکنون در حوالی ۱۶,۸۰۰ دلار است.

اما در صورت صعود بیت کوین از نقطه تعادل، تونی محدوده ۱۷,۳۰۰ دلار تا ۱۷,۵۰۰ دلار را ناحیه عرضه نامیده است که تعداد زیادی دست به فروش دارایی خود می‌زنند. بنابراین زمانی می‌توان از BTC انتظار پامپ قیمتی داشت که ۱۷,۵۰۰ دلار را با موفقیت پشت سر بگذارد.

نتیجه‌گیری کریپتو تونی: ابتدا باید تکلیف ناحیه ۱۵,۵۰۰ دلار تا ۱۸,۰۰۰ دلار مشخص شود تا جهت قیمت مشخص شود و برای شکست از بالا نیاز به عبور از ۱۷,۵۰۰ دلار داریم.

۲- کرد (Cred)؛ رسیدن قیمت به ۲۱,۰۰۰ دلار بازار را صعودی می‌کند

این تحلیلگر برجسته در ویدیویی به تحلیل قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی پرداخته است. مطابق این تحلیل ۲ سطح ۱۳,۸۶۳ دلار و ۱۱,۴۹۴ دلار حمایت‌های اساسی بیت کوین هستند که در صورت ریزش دوباره قیمت می‌توانند BTC را بازیابی کنند.

اما در دیدگاه صعودی نظر cred بر این است که بیت کوین محدوده حمایتی مهم ۱۸,۶۰۰ دلار تا ۱۹,۴۰۰ دلار را از دست داده است و برای صعودی شدن، بازپس‌گیری این سطح کار دشواری خواهد بود. این اولین مرحله برای تغییر روند خواهد بود.

این تحلیلگر اعتقاد دارد در گام دوم بیت کوین باید بتواند یک سقف بالاتر در تایم فریم هفتگی ثبت کند که از دید او سقفی بالاتر از قیمت ۲۱,۰۰۰ دلار خواهد بود و در آن صورت احتمالا با پولبک زدن به سطح روند صعودی بیتکوین آغاز می‌شود. این قضیه در شکل زیر با خطوط قرمز ترسیم شده است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو

نتیجه‌گیری cred: برای صعودی شدن بازار باید یک کندل هفتگی بالای ۱۹,۴۰۰ دلار ثبت شود و همچنین حتی به صورت موقت هم که شده، قیمت به بالای ۲۱,۰۰۰ دلار افزایش یابد.

۳- کالئو؛ در ۳ ماهه نخست ۲۰۲۳ به ۲۲,۰۰۰ دلار خواهیم رسید

کالئو (Kaleo) تحلیلگر سرشناسی است که در توییتی نسبت به آنچه در ۳ ماهه نخست ۲۰۲۳ برای بیت کوین پیش می‌آید، ابراز خوشبینی کرد. او در این تحلیل نمودار زیر را منتشر کرد که مربوط به تایم فریم ۸ ساعته بیت کوین است.

کالئو اعتقاد دارد که در این تایم فریم سطح ۲۲,۰۰۰ دلار همواره به مثابه آهن ربایی بوده است که قیمت را به سمت خود می کشد. در ۲ بار قبلی که از ماه سپتامبر (شهریور) قیمت بیت کوین به سمت ۲۲,۰۰۰ دلار حرکت کرده است، خط روند نزولی بیت کوین بالاتر از این سطح قرار داشته است و لذا این افزایش منجر به تغییر روند BTC نشده است.

از نظر کالئو این‌بار (از دید او تا اواخر ۳ ماهه اول ۲۰۲۳) قیمت بیت کوین می‌تواند در ابتدا خط روند نزولی را ملاقات کند و بشکند و سپس به سمت ۲۲,۰۰۰ دلار حرکت کند. مسیر حرکتی قیمت مورد انتظار این تحلیلگر در شکل زیر با خط آبی رسم شده است.

نمودار قیمت بیتکوین تایم فریم ۸ ساعته منبع: توییتر
نمودار قیمت بیتکوین تایم فریم ۸ ساعته منبع: توییتر

نتیجه‌گیری کالئو: قیمت بیت کوین می‌تواند در ۳ ماهه نخست ۲۰۲۳ به ۲۲,۰۰۰ دلار برسد.

۴- Dave the wave؛ قیمت BTC در چند سال آینده ۱۰ برابر می‌شود

این تحلیلگر در توییتی برای ادعای رسیدن بیت کوین به کف قیمت خود، از اندیکاتور منحنی رشد لگاریتمی بیت کوین (Bitcoin logarithmic Growth Curve) استفاده کرده است. همانطور که از نمودار زیر مشخص است هربار که قیمت BTC از کف این منحنی به سقف آن رسیده است، یک روند صعودی محسوب شده است که پس از آن اصلاح قیمتی صورت می‌پذیرد و روند بعدی صعودی آغاز می‌شود. بنابراین برای محاسبه کف قیمت بیت کوین در این اصلاح‌ قیمت می‌توان از سطوح فیبوناچی اصلاحی استفاده کرد که نقطه آغاز و انتهای آن منطبق بر روند صعودی متناظر با آن باشد.

نکته جالب توجه این است که در بیشتر چرخه‌های صعودی بازار، سطح ۰.۳۸۲ فیبوناچی نقش حمایت نهایی و کف قیمت بیت کوین را ایفا کرده است. اما در چرخه اخیر این حمایت از دست رفته و امید می‌رود سطح ۰.۵ فیبوناچی این نقش را ایفا نماید.

نمودار ماهانه بیت کوین منبع: توییتر
نمودار ماهانه بیت کوین منبع: توییتر

این تحلیلگر پیش‌بینی کرده که در چرخه بعدی باید شاهد بیش از ۱۰ برابر شدن قیمت بیت کوین نسبت به قیمت کنونی باشیم.

نتیجه‌گیری دیو د ویو: در چند سال آینده قیمت بیت کوین می‌تواند بیش از ۱۰ برابر شود.

۵- تریدینگ شات؛ شاخص داو جونز قیمت BTC را افزایش می‌دهد

تریدینگ شات (Trading Shot) نام تحلیلگر سرشناس دیگری است که در پستی به ارتباط بین شاخص داو جونز (DJI) و قیمت بیت کوین پرداخته است.

او در این تحلیل به این موضوع پرداخته است که اندیکاتور RSI برای شاخص داو جونز از سال ۲۰۱۱ تحت حمایت یک خط روند صعودی در حال حرکت است. در شکل زیر خط مشکی رنگ نمودار قیمت بیت کوین است و نمودار شمعی مربوط به شاخص DJI است. تاکنون ۴ بار (نوارهای سبز) شاخص RSI داوجونز به خط روند گفته شده برخورد کرده و هر ۴ بار حمایت شده است. این قضیه همواره با کراس اندیکاتور MACD و ورود آن به ناحیه مثبت همراه بوده است که معمولا با اندکی تاخیر اتفاق می‌افتد.

اما نکته جالب این است که هر بار این اتفاق افتاده است، قیمت بیت کوین نیز رالی جدید صعودی را آغاز کرده است. در حال حاضر نیز RSI مجددا به ناحیه حمایتی برخورد کرده و بازگشته است و باید منتظر تایید با ورود MACD به ناحیه مثبت باشیم.

نمودار مقایسه شاخص DJI و قیمت بیت کوین تایم فریم ماهانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار مقایسه شاخص DJI و قیمت بیت کوین تایم فریم ماهانه منبع: تریدینگ ویو

از آنجایی که فاصله برخورد RSI به خط همواره بیش از ۱ سال بوده است می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در صورت تایید MACD، سال ۲۰۲۳ سالی صعودی برای قیمت بیت کوین باشد.

نتیجه‌گیری تریدینگ شات: در صورت تایید اندیکاتور MACD شاخص DJI در تایم فریم ماهانه، سال ۲۰۲۳ سالی صعودی برای بیت کوین خواهد بود.

۶- بین کریپتو؛ تا آپریل ۲۰۲۳ به قیمت بیش از ۲۷,۵۰۰ دلار می‌رسیم

پلتفرم تحلیلی بین کریپتو (beincrypto) به مناسبت پایان سال میلادی مطلبی اختصاصی برای تحلیل قیمت بیت کوین منتشر کرد.

در این تحلیل آمده است که ما تاکنون ۴ بازار خرسی در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ داشته‌ایم و هر بازار خرسی مطابق امواج اصلاحی (A-B-C) نظریه امواج الیوت بررسی شده است. این تحلیل شروع بازار خرسی اخیر را از قیمت ۶۴,۰۰۰ دلار بیت کوین در آپریل ۲۰۲۱ دانسته است و اوج ۶۹,۰۰۰ دلاری بیت کوین را به مثابه موج اصلاحی B در یک روند نزولی نام برده است. همچنین موج C را خود به یک ساختار ۵ موجی نزولی تقسیم کرده است.

اتمام موج ۵ نزولی به منزله پایان موج C بزرگتر و در نتیجه پایان بازار خرسی خواهد بود. در تمامی این چرخه‌ها پس از اتمام موج C، بیت کوین توانسته است یک سقف موقت که همواره زیر سقف تاریخی قبلی خود بوده است، ثبت کند (دایره سبز). پس از ثبت این سقف معمولا بیت کوین دچار اصلاح می‌شود و یک کف قیمتی بالاتر را ثبت می‌کند (دایره قرمز). به عنوان مثال در سال ۲۰۲۰ دایره قرمز مربوط به سقوط قیمت در همه‌گیری ویروس کرونا بود. پس از دایره قرمز معمولا رالی صعودی آغاز می‌شود. و همواره کل این پروسه قبل از هاوینگ بیت کوین (خطوط عمودی) رخ داده است که دوره بعدی آن در مارس ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) اتفاق می‌افتد.

چرخه‌های قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی منبع: بین‌کریپتو
چرخه‌های قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی منبع: بین‌کریپتو

نکته جالب این است که مطابق شکل زیر در تمامی چرخه‌ها فاصله بین هاوینگ و دایره سبز بین ۴۶ تا ۵۲ هفته بوده است و فاصله کف قیمتی از دایره سبز رنگ طولانی‌تر شده است. دوره قبلی این فاصله برابر ۱۹۶ روز بوده است. بنابراین اگر فرض را بر این قرار دهیم که قیمت ۱۵,۵۰۰ دلاری بیت کوین کف قیمتی بوده است، می‌توانیم انتظار داشته باشیم در آپریل ۲۰۲۳ (اردیبهشت ۱۴۰۲) به یک سقف موقت برسیم.

اگر سطوح فیبوناچی اصلاحی را نیز برای هر بازار خرسی رسم کنیم می‌بینیم که باید انتظار قیمتی بین سطوح ۰.۳۸۲ تا ۰.۶۱۸ فیبوناچی در دایره سبز رنگ داشته باشیم. این بدان معنی است که قیمت در آن زمان (احتمالا آپریل ۲۰۲۳) چیزی بین ۲۷,۵۰۰ دلار تا ۳۹,۰۰۰ دلار باید باشد.

چرخه‌های قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی منبع: بین‌کریپتو
چرخه‌های قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی منبع: بین‌کریپتو

نتیجه‌گیری بین‌کریپتو: در صورت تکرار چرخه‌های قیمتی بیت کوین شاهد رسیدن قیمت به بالای ۲۷,۵۰۰ دلار تا آپریل ۲۰۲۳ خواهیم بود و پس از یک اصلاح دیگر (با کف قیمتی بالاتر از کف قبلی) رالی صعودی آغاز خواهد شد.

بیت کوین در سال ۲۰۲۳ به چه قیمتی می‌رسد؟

  • به صورت قطعی نمی‌توان به این سوال پاسخ داد اما مطابق نظر برخی از تحلیلگران BTC باید تا ۳ ماهه دوم ۲۰۲۳ از کف قیمت خود فراتر رفته باشد و در اواخر امسال خود را برای رالی صعودی آماده کند.

حمایت و مقاومت اساسی BTC در سال ۲۰۲۳ کجا واقع شده است؟

  • قیمت‌های ۱۷,۵۰۰ دلار، ۱۸,۰۰۰ دلار، ۱۹,۴۰۰ دلار و ۲۲,۰۰۰ دلار مقاومت های کنونی سد راه بیت کوین هستند. قیمت‌های ۱۶,۵۰۰ دلار، ۱۵,۵۰۰ دلار، ۱۳,۸۰۰ دلار و ۱۱,۵۰۰ دلار نیز حمایت‌های اساسی BTC هستند.
منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا